Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Гастроентерологія


Зак Максим Юрійович. Особливості клінічних проявів, морфо-функціональних змін та лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки і хронічного гастриту у сполученні з артеріальною гіпертензією : Дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / Дніпропетровська держ. медична академія. — Д., 2005. — 174арк. — Бібліогр.: арк. 147-174.



Анотація до роботи:

Зак М.Ю. Особливості клінічних проявів, морфо-функціональних змін та лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки і хронічного гастриту у сполученні з артеріальною гіпертензією. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.36. – гастроентерологія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України, Інститут гастроентерології АМН України, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена визначенню особливостей клінічного перебігу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки (ВХДПК) і хронічного гастриту (ХГ) в сполученні з артеріальної гіпертензії (АГ), морфологічним і судинним змінам в слизової оболонці (СО) шлунка, стану NО-системи і рівня сечовини та аналізу ефективності антихелікобактерної терапії (АХТ) в комбінації з ділтіаземом та атенололом.

Проведене комплексне обстеження 67 хворих з захворюваннями гостродуоденальної (ГДЗ) в сполученні з АГ та 58 пацієнтів з патологією ГДЗ без ССЗ. Встановлено, що клінічний перебіг ВХДПК у хворих на АГ характеризується перевагою диспепсичних розладів над слабко вираженим абдомінально-больовим синдромом. При ВХДПК і ХГ незалежно від АГ зафіксоване ремоделювання капілярів слизової оболонки шлунка у вигляді підвищення функції розподілу колагену IV типу в їхніх базальних мембранах, вираженість якого прогресує при коморбідному перебігу ВХДПК і АГ. У всіх групах хворих на тлі лімфоплазмоцитарної та нейтрофільної інфільтрації СО шлунка мала місце гіперпродукція стабільних метаболітів NO (нітриту і нітрату) та сечовини. АХТ в комбінації з ділтіаземом і атенололом сприяла позитивній динаміці клінічних і гемодинамічних показників, зниженню інтенсивності запалення в СО шлунка, стабілізації NО-системи і рівня сечовини. Використання ділтіазему на відміну від атенололу викликає достовірне зниження морфологічних ознак активного запалення та більш виражене (в 1,6 рази) зниження верхнього рівня сечовини.

У дисертаційній роботі запропоноване нове рішення актуального науково-практичного завдання гастроентерології – оцінки ефективності антихелікобактерної терапії у комбінації з ділтіаземом і атенололом у хворих на виразкову хворобу дванадцятипалої кишки і хронічний гастрит, які асоційовані із Нр, у сполученні з артеріальною гіпертензією шляхом вивчення клінічних і гемодинамічних даних, морфологічного стану слизової оболонки шлунка, показників NО-системи і сечовини.

  1. Клінічна картина виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у хворих на артеріальну гіпертензію характеризується перевагою диспепсичних розладів (в 100% пацієнтів) над слабко вираженим абдомінально-больовим синдромом (в 84,4% хворих). Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки та хронічний гастрит у хворих на артеріальну гіпертензію в 81,2% і 82,9% випадків відповідно перебігають в умовах нормацидного статусу шлунка та в 71,9 % і в 66,7% випадках - на тлі симпатикотонічної реакції вегетативної нервової системи.

  2. При захворюваннях гастродуоденальної зони, незалежно від наявності артеріальної гіпертензії, ступінь Нр-заселення в антральному відділі вірогідно вище (р<0,01), ніж у тілі шлунка, однак, при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки та хронічному гастриті в сполученні з артеріальною гіпертензією відзначаються морфологічні ознаки антрального гастриту та пангастриту відповідно.

  3. У всіх пацієнтів з гастродуоденальною патологією зафіксовано ремоделювання капілярів слизової оболонки шлунка у вигляді вірогідного підвищення функції розподілу колагену IV типу в їхніх базальних мембранах у порівнянні зі здоровими особами - 0,39-2,21 мкм/м2 і 0,39-1,52 мкм/м2 (Р()<0,05) відповідно. При коморбідному перебігу виразкової хвороби дванадцятипалої кишки і артеріальній гіпертензії даний показник вище медіани був зафіксований в 31,2% хворих, а при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки без серцево-судинної патології в 3,6% пацієнтів (Р()<0,05).

  4. Концентрація нітриту і нітрату в слизовій оболонці шлунка при виразковій хворобі дванадцятипалої кишки та хронічному гастриті вірогідно перевищувала аналогічні показники в здорових осіб (р<0,01). Активація NО-системи відзначена в 75,2% пацієнтів з виразковою хворобою дванадцятипалої кишки і в 68,4% хворих на хронічний гастрит у сполученні з артеріальною гіпертензією.

  5. При патології гастродуоденальної зони в сполученні з артеріальною гіпертензією антихелікобактерна терапія в комбінації з ділтіаземом і атенололом сприяла зникненню абдомінально-больового та диспепсичного синдромів протягом перших 5-7 діб, досягненню цільового рівня АТ в 64,9% і в 69,3% пацієнтів відповідно, ерадикації Нр в 86,4% і в 83,3% хворих, зниженню ознак активного запалення на 55,6% і 11,0% регресу рівня NO-системи до нормальних значень - у 19,4% і в 18,9% пацієнтів, сечовини - в 25,9% і в 11,1% хворих.

  6. Застосування антихелікобактерної терапії в комбінації з ділтіаземом має пріоритет над атенололом, що полягає в зниженні морфологічних ознак активності на 55,6% (р<0,01), на тлі більш вираженого (в 1,6 рази) зменшення верхнього рівня сечовини.

Публікації автора:

1.Курята А.В., Зак М.Ю., Филиппова А.Ю. Эффективность антигипертензивной терапии дилтиаземом в комплексном лечении больных гипертонической болезнью в сочетании с патологией гастродуоденальной зоны // Укр. кардіол. журнал. – 2003. – №6. – С. 55–58.

Здобувачу належить ідея статті, ним особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

2.Зак М.Ю. Морфологічні особливості слизової оболонки шлунка при дуоденальній виразці у хворих на гіпертонічну хворобу // Укр. терапевт. журнал. – 2004. – №1. – С. 32–36.

3.Зак М.Ю. Состояние вегетативного тонуса у больных язвенной болезнью двенадцатиперстной кишки и хроническим гастритом в сочетании с гипертонической болезнью // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ, 2003. – Вип. 34. – С. 205–212.

4. Зак М.Ю. Состояние NO-системы в слизистой оболочке желудка при дуоденальной язве у больных гипертонической болезнью // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ, 2004. – Вип. 35. – С. 94–102.

5. Зак М.Ю., Гейченко В.П., Курята А.В., Филиппова А.Ю., Сударева Т.В. Инфицированность хеликобактер пилори у больных с сочетанием гипертонической болезни и заболеваниями гастродуоденальной зоны // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ, 2001. – Вип. 32. – С. 377–380.

Здобувачу належить ідея статті, ним особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих наукових даних.

6. Зак М.Ю., Гейченко В.П., Курята А.В. Некоторые особенности развития язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки у больных гипертонической болезнью // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ, 2000. – Вип. 30. – С. 204–209.

Здобувачу належить ідея статті, аналіз літературних даних з проблеми, написання статті.

7. Пат. 64389А Україна, МПК 7 А61К31/00 Спосіб лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки асоційованої з Нelicobacter pylori у хворих на гіпертонічну хворобу / М.Ю. Зак, А.В. Курята, Ю.М. Степанов,
О.Ю. Філіппова, Л.М. Мосійчук (Україна). – № 2003054720; Заявл. 26.05.03.; Опубл. 16.02.04., Бюл. № 2.

Здобувачем особисто проаналізовані патентні джерела і відібрані прототипи заявленого способу лікування, особисто проведений добір хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

8. Пат. 62791А Україна, МПК 7 А61К31/00, А61К39/00. Спосіб лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки асоційованої з Нelicobacter pylori / Л.М. Мосійчук, Л.В. Демешкіна, Т.В. Бондаренко, О.В. Степанова,
О.А. Крилова, О.П. Петішко, О.Ф. Крекнін, М.Ю. Зак (Україна). – № 2003054964; Заявл. 30.05.03.; Опубл. 15.12.03., Бюл. № 12.

Здобувач брав участь у доборі хворих, їх клінічному обстеженні, аналізі патентних джерел і статистичній обробці отриманих даних.

9. Гейченко В.П., Зак М.Ю., Филиппова А.Ю. Клинические аспекты течения язвенной болезни двенадцатиперстной кишки у больных с гипертонической болезнью // Актуальные проблемы медицины: Сб. науч. трудов. Т. 2. – Днепропетровск, 2000. – С. 9–10.

Здобувач є автором ідеї статті, виконавцем клінічного обстеження пацієнтів і статистичної обробки отриманих даних.

10. Гейченко В.П., Зак М.Ю., Николюк В.Е., Савицкая Е.С., Семенова В.И., Медведева Л.И. Инфицированность хеликобактер пилори у больных с сочетанием гипертонической болезни и дуоденальной язвы // Актуальные проблемы медицины: Сб. науч. трудов. Т. 1. – Днепропетровск, 2001. – С. 27–28.

Здобувачу належить ідея статті, особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

11. O.Kuryta, M.Y. Zak, T.K. Lysunets. Celecoxib in the treatment of osteoarthritis in the patients with arterial hypertension effectiveness // Annual European Congress of Rheumatology: Abstracts. – 2003. –– Р. 489.

Здобувачем проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

12. Зак М.Ю., Лизогубов В.В. Морфологические особенности хронического гастродуоденита у больных гипертонической болезнью // Рос. журн. гастроэнтерол., гепатол., колопроктол. – 2003. - Т. 13., №5 (приложение 21). - С. 158.

Здобувачу належить ідея тез, особисто проведений добір хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

13. Зак М.Ю., Курята А.В., Филиппова А.Ю. Пилобакт в лечении сочетания заболеваний гастродуоденальной зоны, ассоциированных с Нelicobacter pylori и гипертонической болезнью // Рос. журн. гастроэнтерол., гепатол., колопроктол. – 2002. – Т. 12, №5 (приложение 17). – С. 163.

Здобувачу належить ідея тез, особисто проведений добір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

14. Зак М.Ю., Курята А.В., Мосийчук Л.Н., Бондаренко Т.В. Состояние коллагена IV типа в сосудах слизистой оболочки желудка при язвенной болезни двенадцатиперстной кишки у пациентов с гипертонической болезнью // Рос. журн. гастроэнтерол., гепатол., колопроктол. – 2004. – Т. 14, №5 (приложение 23). – С. 99.

Здобувачу належить ідея тез, особисто проведений підбір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

15. Зак М.Ю., Курята А.В., Мосийчук Л.Н. Бондаренко Т.В. Динамика морфологических изменений желудка и кардиогемодинамики в результате комплексной терапии при заболеваниях гастродуоденальной зоны у больных гипертонической болезнью // Матеріали XV з’їзду терапевтів України. – К., 2004. – С. 47.

Здобувачеві належить ідея тез, особисто проведений добір тематичних хворих, їх клінічне обстеження, статистична обробка отриманих даних.

16. Курята А.В., Зак М.Ю. Антагонисты кальция – производные бензодиазепина в комплексной терапии гипертонической болезни в сочетании с дуоденальной язвой // Клинические исследования лекарственных средств: Тезисы науч. работ первой международной конференции. – М., 2001. – С.156.

Здобувачеві належить ідея тез, особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

17. Гейченко В.П., Зак М.Ю., Курята А.В., Филиппова А.Ю. Вариант лечения гипертонической болезни в сочетании с дуоденальной язвой // Нові напрямки профілактики і лікування ішемічної хвороби серця та артеріальної гіпертензії: Тези науков. доп. об’єднаного пленуму правління Українського наукового товариства кардіологів та Асоціації лікарів-інтерністів. – К., 2001. – С. 129–130.

Здобувач є автором ідеї тез, ним особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

18. Зак М.Ю. Состояние желудочной кислотопродукции и ее клиническое значение у больных с сочетанием дуоденальной язвы и гипертонической болезни // Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини: Тези міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених. – Дніпропетровськ, 2001. – С. 62.

19. Курята А.В., Зак М.Ю. Влияние дилтиазема на уровень артериального давления, показатели мочевины и метаболитов NO в слизистой оболочке желудка у больных гипертонической болезнью в сочетании с заболеваниями гастродуоденальной зоны // Профілактика і лікування артеріальної гіпертензії в Україні: Тези науков. доп. Української науково-практичної конференції. – К., 2004. – С. 92.

Здобувач є автором ідеї тез, ним особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

20. Зак М.Ю., Курята А.В. Влияние комплексной терапии на состояние слизистой оболочки желудка и гемодинамики при заболеваниях гастродуоденальной зоны у больных гипертонической болезнью // Экспериментальная и клиническая гастроэнтерология. – 2004. – №1. – С. 121–122.

Здобувачу належить ідея тез, особисто проведений добір та обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних.

21. Зак М.Ю. Атенолол в комплексной терапии сочетания гипертонической болезни и язвенной болезни двенадцатиперстной кишки // Фундаментальные исследования и прогресс в кардиологии: Сб. тезисов конгресса ассоциации кардиологов стран СНГ. – С. – Петербург, 2003. – С.95.