Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Шекера Оксана Олегівна. Особливості клініки, діагностики, профілактики та лікування захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Шекера О. О. Особливості клініки, діагностики, профілактики та лікування захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. – Національний медичний університет імені О. О. Богомольця, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено вивченню пародонтологічного статусу та гормонального фону у вагітних із акушерською патологією та підвищенню ефективності профілактики та лікування захворювань тканин пародонта в даної категорії пацієнток.

Виявлено, що характер клінічного перебігу та тяжкість патологічних процесів у тканинах пародонта визначаються строком, особливостями перебігу вагітності та віком пацієнток. Достовірне зниження вмісту прогестерону на фоні зниження естрогенів, що має місце у частини вагітних із акушерською патологією призводить до порушення структурно-функціонального стану тканин пародонта.

Розроблений та обґрунтований комплекс лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання розвитку і подальшого прогресування хвороб пародонта у вагітних із акушерською патологією. Показана його ефективність у вагітних у найближчі та віддалені терміни спостережень.

В дисертаційній роботі представлене нове вирішення наукової задачі сучасної стоматології – підвищення ефективності профілактики та лікування захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією на основі удосконалення методів їх діагностики, обґрунтування та розробки схем профілактики, лікування та оцінки їх ефективності:

1. Встановлена висока розповсюдженість захворювань тканин пародонта, яка становить 96,04 % у вагітних із акушерською патологією та 100 % у вагітних з фізіологічним перебігом вагітності. Переважав хронічний катаральний гінгівіт, розповсюдженість якого у вагітних із акушерською патологією в І триместрі склала 82,35 %, у ІІ – 85,15 %, а в ІІІ – 82,18 %. Для жінок з фізіологічним перебігом цей показник склав незалежно від триместру 80 %. Відсоток пацієнток з генералізованим пародонтитом серед вагітних із акушерською патологією у ІІ та ІІІ триместрах склав – 12,87 %, а з фізіологічним перебігом – 20 %.

2. Виявлена залежність показників розповсюдженості уражень пародонта від тривалості перебігу вагітності в обох групах. У вагітних із акушерською патологією в І триместрі вона складає 88,24 %, зростає в ІІ триместрі – 98,02 % і зменшується в ІІІ триместрі – 96,04 %. Аналогічна тенденція відмічена й у вагітних з фізіологічним перебігом вагітності.

3. Встановлена залежність розвитку захворювань пародонта в обох групах вагітних від змін гормонального статусу. На фоні зниження рівня прогестерону
(і, відповідно, відносного посилення впливу естрогенів) розвиваються більш легкі форми ураження тканин пародонта. Зниження рівня естрогенів на фоні прогестеронової недостатності є критерієм ризику розвитку більш тяжких уражень тканин пародонта. Так, у пацієнток з генералізованим пародонтитом незалежно від триместру вагітність перебігала на тлі зниження естрогенного фону поряд з прогестероновою недостатністю: у однієї половини (50 %) вираженої і в другої – помірної. Тоді як у вагітних з клінічно здоровими тканинами пародонта – на фоні тієї самої прогестеронової недостатності (помірна, виражена) рівень естрогену в 75 % випадків був підвищеним.

4. Встановлено, що рівень естрогенної насиченості організму вагітних корелює зі змінами клітинного складу ясенних та пародонтальних кишень. Розроблений метод експрес-діагностики естрогенної насиченості організму, який на основі вивчення букальних мазків та цитологічного вмісту ясенних та пародонтальних кишень дозволяє судити про гормональний стан організму вагітних. Так, цитограми ІІ-Б типу спостерігали у жінок із акушерською патологією ІІ триместру, вагітність яких перебігала на тлі помірної прогестеронової недостатності та підвищеного рівня естріолу в 87,5 % випадків і лише у 12,5 % – на фоні вираженої прогестеронової недостатності та фізіологічного рівня естріолу.

5. Запропонована методика терапевтичного лікування уражень пародонта у вагітних із акушерською патологією з використанням препарату «Клімадинон» сприяє швидкій ремісії захворювання, запобігає прогресуванню запального та дистрофічно-запального процесу в пародонті. Після проведеного лікування генералізованого пародонтиту спостерігається нормалізація основних клініко-лабораторних показників стану пародонта. Застосування даної методики дозволяє досягти сприятливого клінічного ефекту лікування у віддалені терміни спостережень, порівняно з контрольною групою обстежених. За півтора роки ці цифри відповідно склали 84,62 % та 72,73 % жінок.

Публікації автора:

(* – особистий внесок здобувача)

  1. Борисенко А. В. Актуальні питання організації стоматологічної допомоги вагітним жінкам (огляд) / А. В. Борисенко, О. О. Шекера // Науковий вісник Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. – К., 2006. – № 2. – С. 159–163 (* – інформаційний пошук та аналіз джерел літератури, написанні статті).

  2. Борисенко А. В. Жіночі статеві гормони в патогенезі захворювань пародонта у вагітних / А. В. Борисенко, О. О. Шекера // Науковий вісник Національного медичного університету імені О. О. Богомольця. – К., 2007. – № 1. – С. 152–158 (* – проведення клініко-лабораторного обстеження вагітних із акушерською патологією, аналіз отриманих результатів та написанні статті).

  3. Шекера О. О. Актуальність вивчення захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С. И. Георгиевского «Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения». – Часть ІІІ. – Том 143. – Сімферополь : Издательский центр КГМУ, 2007. – С. 251 (* – проведення клініко-лабораторних досліджень, статистична обробка даних, аналіз результатів, написання статті).

  4. Борисенко А. В. Бактеріологічний спектр вмісту ясенних та пародонтальних кишень у вагітних із акушерською патологією / А. В. Борисенко, О. О. Шекера // Современная стоматология. – 2008. – № 2 (42). – С. 55–60
    (* – проведення клініко-лабораторних досліджень, аналіз отриманих результатів, написання статті).

  5. Свідоцтво про реєстрацію авторського права № 23156. Методика та результати кількісного оцінювання ясенної рідини у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // видане Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. – Заявка № 23270 від 8.11.2007; дата реєстрації 19.12.2007.

  6. Свідоцтво про реєстрацію авторського права № 23298. Методика та результати цитологічного оцінювання букальних мазків у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // видане Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. – Заявка № 23429 від 22.11.2007; дата реєстрації 25.12.2007.

  7. Свідоцтво про реєстрацію авторського права № 24336. Методики гормональної цитодіагностики захворювань пародонта / О. О. Шекера // видане Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. – Заявка № 24361 від 8.02.2008; дата реєстрації 24.04.2008.

  8. Свідоцтво про реєстрацію авторського права № 24335. Спосіб лікування захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // видане Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. – Заявка № 24360 від 8.02.2008; дата реєстрації 24.04.2008.

  1. Шекера О. О. Організація стоматологічної допомоги вагітним жінкам / О. О. Шекера // Материалы V Междунар. науч.-практ. конф. «Наука и образование – 2007» (3–15 января 2007 г.). – Днепропетровск : Наука и образование, 2007. –
    Том 4. – С. 53

  2. Шекера О. О. Поширеність та особливості клінічного перебігу захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // Тези наук.-практ. конф. «Актуальні питання профілактики захворювань пародонту та слизової оболонки порожнини рота». – К., 2007. – С. 102.

  3. Шекера О. О. Розповсюдженість захворювань пародонта у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // Материалы ІІ Междунар. науч.-практ. конф. «Стратегические вопросы мировой науки – 2007» (15–28 февраля 2007 г.). – Днепропетровск : Наука и образование, 2007. – Том 9. Медицина. Физическая культура и спорт. – С. 3

  4. Шекера О. О. Захворювання пародонта у вагітних із акушерською патологією / О. О. Шекера // Материалы ІІІ Междунар. науч.-практ. конф. «Научное пространство Европы – 2007» (16–30 апреля 2007 г.). – Днепропетровск : Наука и образование, 2007. – Том 8. Медицина. – С. 3

  5. Борисенко А. В. Цитологічне дослідження вмісту ясенних та пародонтальних кишень у вагітних із захворюваннями пародонта / А. В. Борисенко, О. О. Шекера // Матеріали ІІІ (Х) з’їзду Асоціації стоматологів України. – Полтава, 2008. – С. 136