Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Пола Максим Кирилович. Особливості клініки, перебігу і лікування стабільної стенокардії у хворих з супутнім хронічним обструктивним захворюванням легенів : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Пола М.К. Особливості клініки, перебігу і лікування стабільної стенокардії у хворих з супутнім хронічним обструктивним захворюванням легенів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби. – Донецький національний медичний університет МОЗ України, Донецьк, 2009.

Дисертацію присвячено підвищенню якості діагностики і ефективності лікування СС у хворих з супутнім ХОЗЛ. На підставі ЕКГ і ЕХО дослідження визначено особливості структури і функції серця в залежності від ФК стенокардії і СН у хворих на СС з супутнім ХОЗЛ, що проявляється синдромом діастолічної дисфункції і легеневої гіпертензії. Із прогресуванням СН спостерігається як погіршення скорочувальної здатності ЛШ, так і ріст його діастолічного опору. Вивчено особливості стану зовнішнього дихання та оцінена залежність його від систолічного тиску у легеневій артерії, стадії СН та ФК стенокардії. Оцінена роль змін DLCO в прогресуванні вентиляційних порушень. Розроблені диференційовані підходи до призначення -адреноблокаторів з проведенням гострого тесту з 40 мг анаприліну і вивченню показників ФЗД. Оцінена ефективність ліпосомальних препаратів в комплексному лікуванні такої категорії хворих.

В дисертації надано теоретичне узагальнення результатів і досягнуто рішення наукового завдання – на підставі клініко-функціональних досліджень визначено особливості клінічних проявів стенокардії напруги на тлі хронічної обструктивної хвороби легенів, визначено особливості структури і функції серця і легенів, оцінено залежність показників ФЗД від структурно-функціональних показників серцево-судинної системи, визначено роль дифузійної здатності легенів при такій сукупній патології, розроблено диференційований принцип призначення -адреноблокаторів, обґрунтовано доцільність і оцінено ефективність використання ліпосомальних препаратів в комплексному лікуванні такої категорії хворих.

1. У хворих на СС з супутнім ХОЗЛ наявний синдром діастолічної дисфункції та легеневої гіпертензії, який проявляється збільшенням кінцево-діастолічного розміру ПШ, потовщенням стінки ПШ, зменшенням ФВ, зниженням пікової швидкості ранньодіастолічного наповнення, збільшенням пікової швидкості пізньодіастолічного наповнення, зниження співвідношення Е/А та збільшенням показників часу ізоволюмічного розслаблення. Із прогресуванням СН спостерігається як погіршення скорочувальної здатності ЛШ, так і ріст його діастолічного опору.

2. Показники ФЗД у хворих з різними класами СС з супутнім ХОЗЛ характеризуються зростанням від класу до класу стенокардії тяжкості респіраторних розладів з формуванням прогресивних обструктивних і змішаних вентиляційни порушень, про що свідчить статистично достовірна динаміка відповідних показників бронхіальної прохідності (насамперед, ОФВ1), швидкісних показників (особливо на рівні великих бронхів – МОШ25%), об’ємних показників (ЖЄЛ, ЗЄЛ, АО), показників аеродинамічного опору (Rtot) та ДЗЛ (показник DLCO).

3. Одним з факторів прогресування легеневої патології є підвищений тиск у легеневій артерії, що визначається зменшенням ОФВ1, про що свідчать встановлені зворотні кореляційні взаємозв’язки як у відносних (r = –0,59, р = 0,001) так і абсолютних (r = –0,42, р = 0,011) одиницях. Пацієнти з більш тяжким ФК СН за класифікацією NYHA мають знижені ЖЄЛ, ЗЄЛ і АО, тоді як зростання ФК СН призводить до збільшення показників ЗО і ФЗЄ. Між швидкісними показниками також встановлено переважно зворотній кореляційний взаємозв’язок. Як між швидкісними показниками, так і показниками ДЗЛ встановлені переважно зворотні кореляційні взаємозв’язки з стадією СН. У пацієнтів з більш високим ФК СС спостерігається тенденція до погіршення ФЗД, що проявляється перш за все у зниження ОФВ1 і DLCO і збільшенні ФЗЄ і ЗО. Показники прохідності на рівні бронхів різних калібрів практично не змінюються.

4. У хворих на СС з супутнім ХОЗЛ спостерігається нормальні чи умовно знижені показники DLCO, які закономірно зменшуються з зростаннім ФК СН, що проявляється також і іншими змінами показників ФЗД, а тому можуть служити маркером вентиляційних порушень у такої категорії хворих і монітором ефективності лікувальних заходів сукупної кардіопульмональної патології.

5. Диференційний підхід до призначення -адреноблокаторів включає проведення гострого тесту з сублінгвальним прийомом 40 мг анаприліну з подальшим визначенням показників ФЗД.

При наявності ознак порушення бронхопровідності і значеннях об’єму форсованого видиху за першу секунду <80% від початкових значень і/або двократне збільшення аеродинамічного опору дихальних шляхів призначення -адреноблокаторів є протипоказаним.

При значеннях об’єму форсованого видиху за першу секунду в межах від 80 до 95%, і рівню аеродинамічного опору дихальних шляхів, що після проби не перевищував норму на 50%, незалежно від вихідних даних, хворим доцільно призначати кардіоселективні -адреноблокатори в мінімальних дозах на тлі ретельного контролю показників зовнішнього дихання, які відбивають стан бронхопровідності.

При відсутності ознак порушення бронхопровідності хворим доцільно призначення кардіоселективних -адреноблокаторів в звичайних терапевтичних дозах.

6. Застосування ліпосомальних засобів в комплексному лікуванні хворих на сукупну кардіопульмональну патологію сприяло оптимізації структурно-функціональних показників правих відділів серця, скорочувальної здатності ЛШ, розмірів ПП, а також ЛП і ЛШ. Таке лікування виявило значні позитивні зміни з боку швидкісних (ОФВ1, МОШ25%, МОШ50%) і об’ємних показників (ЖЄЛ, АО), а також ДЗЛ і показника аеродинамічного опору дихальних шляхів на відміну від традиційних методів лікування.

Публікації автора:

  1. Игнатенко Г. А. Возможности исследования функции внешнего дыхания в отделении кардиологии, функциональной диагностики и терапии университетской клиники Донецкого государственного медицинского университета им. М.Горького / Г. А. Игнатенко, И. В. Мухин, М. К. Пола, И. А. Бубнова // Університетська клініка.– 2005, Т. 1.– № 1.– С. 108–111 (Особисто здобувачем проведено дослідження функції зовнішнього дихання хворим з кардіопульмональною патологією).

  2. Лікування коморбідної кардіопульмональної патології у хворих похилого віку / Г. А. Ігнатенко, М. К. Пола, І. В. Мухін, О. А. Лавренчук, В. Е. Подляскіна, А. О. Фаєрман // Український медичний альманах.– 2009, Т.11.– № 1.– С 78–82 (Самостійно здобувач виконав дослідження функції зовнішнього дихання, обґрунтував диференційний підхід до призначення хворим -адреноблокаторів).

  3. Пола М. К. Особенности морфофункционального состояния бронхо-легочной системы и миокарда у больных хроническими обструктивными заболеваниями легких в сочетании с ишемической болезнью сердца / М. К. Пола // Вестник неотложной и восстановительной медицины.- 2009, Т.10. – № 1. – С. 81-84 (Роботу виконано самостійно).

  4. Лікування хронічної персистуючої фібриляції передсердь у хворих похилого віку з супутнім хронічним обструктивним / Г. А. Ігнатенко, М. К. Пола, І В. Мухін, В. Е. Подляскіна, Ю. О. Бабаіна // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології.– Київ-Луганськ-Харьків.– 2005.– Вип. 6 (69).– С. 252–262 (Особисто здобувачем виконано дослідження серця і легенів).

  5. Ігнатенко Г. А. Обоснование дифференцированного применения бета-адреноблокаторов у больных ишемической болезнью сердца с сопутствующим хроническим обструктивным заболеванием легких в остром дыхательном тесте / Г. А. Игнатенко, М. К. Пола // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології.– Київ–Луганськ–Харьків.– 2007.– Вип. 1–2(76-77).– С. 366–372 (Автор запропонував у клініці і проводив хворим з сукупною кардіопульмональною патологією гострий тест з анаприліном з вивченням динаміки показників функції зовнішнього дихання).

  6. Игнатенко Г. А. Особенности вентиляционной способности легких у больных хронической обструктивной болезнью легких в сочетании с ишемической болезнью сердца / Г. А. Игнатенко, М. К. Пола // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології.– Київ–Луганськ–Харьків.– 2007.– Вип. 3–4(78–97).– С. 269–272 (Особисто здобувачем виконано функціональне дослідження легенів, проведено статистичну обробку отриманого матеріалу).

  7. Влияние интервальной нормобарической гипокситерапии на функциональное состояние кардио-респираторной системы при сочетанной патологии – стенокардии напряжения и хроническом обструктивном бронхите / М. К. Пола, Г. А. Игнатенко, И. В. Дегтярева, А. Н. Гончаров // Збірник наукових праць «Питання експериментальної та клінічної медицини», Донецьк. - 2007. – Вип. 11, Т. 1.– С. 69-73 (Особисто здобувачем проведено обстеження і лікування хворих на стенокардію напруги з супутнім хронічним обструктивним бронхітом).

  8. Пола М. К. Изменения функции внешнего дыхания у больных ИБС с хронической сердечной недостаточностью / М. К. Пола // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології.– Київ–Луганськ–Харьків.– 2008.– Вип. 5–6 (86–87).– С.408–417 (Роботу виконано самостійно).

  9. Застосування кораксану у хворих на ІХС з супутньою ХОЗЛ / Г. А. Ігнатенко, М. К. Пола, Г. В. Жирліцина, Т. П. Ківер // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні аспекти діагностики та лікування в кардіології і ревматології».– Вінниця, 2007.– С. 28–28 (Особисто здобувачем проведено гострий тест з анаприліном для визначення протипоказань для призначення бета-адреноблокаторів).

  10. Пола М. К. Інтервальні гіпоксичні тренування в комплексному лікуванні хворих на ІХС з супутнім ХОЗЛ / М. К. Пола // Матеріали 70-ої Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених «Актуальні проблеми клінічної, експериментальної, профілактичної медицини, стоматології та фармації», Донецьк. – 2008. – С. 103-103 (Роботу виконано самостійно).

  11. Elskiy V. N. Features of respiratory capacity of lungs in patients with chronic lung diseases combined with the ischemic heart disesase / V. N. Elskiy, G. A. Ignatenko, M. K. Pola // Pneumonologia I Alergologia Polska.– Katowice.– 2008.– Тom 76.– P. 59–59 (Здобувач самостійно виконав функціональні дослідження, доповів результати дослідження на з їзді).

  12. Корекція бронхіальної прохідності у хворих на гіпертонічну хворобу з супутнім хронічним обструктивним захворюванням легенів / І.В. Тов, М.К. Пола, Г.В. Жирліцина, К.В. Ворфоломєєва // Матеріали 71-ої Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених, Донецьк. – 2009. - С. 91-91 (Особисто здобувач виконав функціональні дослідження легенів, провів статистичну обробку отриманого матеріалу).