Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Журавльов Олександр Анатолійович. Особливості коркової активності та мозкового кровотоку при виконанні розумових завдань в осіб, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС : дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Журавльов О.А. Особливості коркової активності та мозкового кровотоку при виконанні розумових завдань в осіб, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2006.

Проведено дослідження впливу хронічної дії малих доз іонізуючого випромінювання на електроенцефалографічні характеристики мозкової активності людини та церебральну гемодинаміку при виконанні розумових завдань.

Показано, що для осіб, які з моменту народження проживали в умовах підвищеного рівня радіації не характерні патологічні зміни мозкової активності вцілому. Під впливом зовнішніх факторів у них формуються специфічні механізми інтегративних внутрішньокоркових зв’язків, які створюють стабільну морфофункціональну основу для ефективної реалізації процесів навчання і оптимізації пристосувальних реакцій організму до розумових навантажень. Однак, ці механізми характеризуються деякою надлишковістю, що може бути проявом функціональної незрілості кори головного мозку в осіб, що зазнали хронічної дії малих доз іонізуючого випромінювання.

Зміни мозкового кровотоку при виконанні розумових завдань полягають в збільшенні швидкості току крові при відносно постійному об’ємному кровотоці, що супроводжується констрикцією мозкових судин та збільшенням ЧСС. При цьому в жителів радіоактивно забруднених районів відмічається зниження функціональної лабільності кровотоку у середніх та дрібних судинах, а також нижчі величини амплітудних показників реограми, що свідчить про наявність вегето-судинної дисфункції кровоносного русла.

Виявлені особливості електричної активності жителів радіаційно забруднених районів в поєднанні зі зниженням загального мозкового кровотоку та його меншою функціональною лабільністю у відповідь на розумове навантаження створюють небезпеку закріплення функціональних зсувів, які на момент обстеження носять компенсаторний характер.

У дисертації, відповідно до мети, вирішене актуальне наукове завдання, що стосується особливостей функціонування кори головного мозку та церебрального кровотоку в осіб, що проживають в умовах хронічної дії низьких доз іонізуючого опромінення, та зроблені такі висновки:

1. Встановлено відмінності коркового електрогенезу та кровопостачання головного мозку при виконанні розумових завдань в осіб, що проживають на радіоактивно забрудненій території та жителів відносно екологічно чистих районів.

2. Для осіб, які зазнали хронічної дії малих доз іонізуючої радіації, не характерні патологічні прояви основних нейрофізіологічних механізмів коркової активності в цілому.

3. При виконанні розумових завдань в осіб, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, частотно-просторові зміни коркової активності більш виражені в тета-діапазоні.

4. У осіб, що зазнали хронічного впливу іонізуючого випромінювання в малих дозах, пристосувальний характер коркових нейродинамічних процесів, які забезпечують ефективне виконання розумових завдань залежить від статі: у жінок оптимізація інтелектуальної діяльності здійснюється на основі підвищення рівня уваги, а у чоловіків більшого значення набувають мнестичні процеси.

5. Встановлено, що у осіб, які зазнали хронічного впливу радіаційного фактора, в порівнянні з їх однолітками із відносно екологічно чистої території, рівень відносного пульсового кровонаповнення був значно нижчим протягом усього дослідження, що є ознакою вегето-судинної дисфункції та погіршення еласто-тонічних властивостей артеріальних судин головного мозку.

6. Зміни мозкової гемодинаміки у відповідь на ускладнення розумового навантаження є повільнішими в осіб, що зазнали хронічного впливу іонізуючої радіації та більш виразно виявляються в судинах середнього та малого діаметру.

7. Виявлені особливості електричної активності кори головного мозку та мозкової гемодинаміки в осіб, що проживають в умовах підвищеного рівня іонізуючої радіації, мають компенсаторний характер, однак деяка надлишковість внутрішньокоркових процесів в основних ЕЕГ-діапазонах та зниження рівня церебрального кровонаповнення, виявлені під час розумової діяльності, можуть створити несприятливий базис для функціонування мозку з віком.

Публікації автора:

  1. Журавльов О.А. Особливості внутрішньокоркових взаємодій у піддіапазонах альфа-ритму електричної активності мозку осіб, які поживають на радіоактивно забруднених територіях // Науковий вісник ВДУ. – 2004. – №4. – С. 63-68 (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, аналіз та наукове узагальнення отриманих даних, оформлено статтю).

  2. Журавльов О.А. Особливості просторової синхронізації біопотенціалів кори головного мозку в осіб жіночої статі, що проживали на території з підвищеним рівнем іонізуючої радіації // Науковий вісник ВДУ. – 2005. – №2. – С. 51-57 (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, аналіз та наукове узагальнення отриманих даних, оформлено статтю).

  3. Коцан І.Я., Журавльов О.А., Козачук Н.О., Себастіянська О.С. Вплив малих доз радіації на інтенсивність електричної активності головного мозку в процесі когнітивної діяльності // Таврический медико-биологический вестник. – 2005. – Т.8. - №3. – С. 52-54. (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, взято участь в аналізі, науковому узагальненні отриманих даних та оформлені статті).

  4. Пикалюк В.С., Степук О.В., Коцан І.Я., Журавльов О.А. Стан мозкової гемодинаміки у населення, яке проживає на забрудненій радіонуклідами території // Матеріали ІІІ з’їзду з радіаційних досліджень (радіобіологія і радіоекологія). – 2003. – Київ. – С. 242 (Дисертантом проведено експериментальну роботу та статистичне опрацювання результатів дослідження).

  5. Швайко С.Є., Козачук Н.О., Журавльов О.А., Кліщук М.Я. Часові характеристики реоенцефалограми у потерпілих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС // Матеріали I Міжнародної науково-практичної конференції „Науковий потенціал світу ’ 2004”. Дніпропетровськ. – 2004. – Т. 2. – С. 30-31 (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, взято участь в аналізі та науковому узагальненні отриманих даних, оформлено тези доповіді).

  6. Журавльов О.А., Поручинський А.І., Гінайло Л.М., Хромчак Н.П. Особливості центральної гемодинаміки студентів, які проживають на радіоактивно забрудненій території // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції „Наука і освіта ’ 2004”. – Дніпропетровськ. – 2004. Т. 54. – С. 27 (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, аналіз та наукове узагальнення отриманих даних, оформлено тези доповіді).

  7. Журавльов О.А. Особливості амплітудно-часових характеристик мозкової гемодинаміки при виконанні когнітивних завдань у студентів, які тривалий час проживали в умовах радіаційного забруднення // Матеріали Першої Міжнародної конференції студентів та аспірантів. – Львів. – 2005. – С. 216-217 (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, аналіз та наукове узагальнення отриманих даних, оформлено тези доповіді).

  8. Коцан І.Я., Журавльов О.А., Козачук Н.О. Мозковий кровотік та біоелектрична активність мозку при когнітивній діяльності в осіб, які зазнали хронічної дії малих доз радіації // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції „Проблеми вікової фізіології”. – Луцьк. – 2005. – С. 60-61 (Дисертантом самостійно проведено експериментальну роботу, статистичне опрацювання результатів дослідження, взято участь в аналізі, науковому узагальненні отриманих даних та оформлені тези доповіді).