Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Калин Богдана Миколаївна. Особливості метаболічних процесів організму худоби в забруднених важкими металами агроекосистемах промислової зони Прикарпаття та їх мікроелементна корекція : Дис... канд. наук: 03.00.16 - 2008.



Анотація до роботи:

Калин Б.М. Особливості метаболічних процесів організму худоби в забруднених важкими металами агроекосистемах промислової зони Прикарпаття та їх мікроелементна корекція. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. – Львів, 2008.

У дисертації наведено дані про вміст важких металів в агроекосистемах промислової зони Прикарпаття з різним техногенним навантаженням. Встановлено надлишок нікелю та свинцю, який перевищує ГДК, у ґрунтах і воді господарств, що знаходяться в зоні функціонування промислових підприємств, а також тенденцію до нагромадження цих ксенобіотиків в окремих видах кормів. Встановлено залежність між надлишковими дозами нікелю та свинцю у раціоні відгодівельних бугайців і фізіолого-біохімічними показниками крові.

З’ясовано вплив хелатних сполук мікроелементів-антагоністів нікелю і свинцю на метаболічні процеси та показники продуктивності тварин. Встановлено, що згодовування молодняку худоби суміші метіонатів призводить до вірогідного зростання кількості еритроцитів в крові, вмісту гемоглобіну, концентрації загального білка в сироватці крові, зокрема альбумінів, та макроелементів крові (Са і Мg) при одночасному нівелюванні токсичного впливу важких металів, що підтвердилось вірогідним зниженням активності трансаміназ, передусім цитоплазматичної АлАТ, зменшенням концентрації сечовини та лужної фосфатази в сироватці крові, а також зростанням вмісту SH-груп. Вивчено вплив підгодівлі метіонатами на харчову якість та екологічну безпеку яловичини. Під впливом органічних сполук купруму, кобальту та феруме встановлено зниження вмісту нікелю і свинцю (р<0,05) в м’ясі тварин.

Досліджено вміст важких металів у ґрунтах, воді та кормах агроекосистем промислової зони Прикарпаття. Встановлено залежність між надлишковими дозами нікелю та свинцю у раціоні відгодівельних бугайців і їх фізіолого-біохімічними та продуктивними показниками. Доведено ефективність використання у годівлі тварин суміші метіонатів купруму, кобальту і феруму – антагоністів нікелю і свинцю та механізм її дії на організм, позитивний вплив на метаболічні процеси та продуктивність, а також якість яловичини, виробленої в умовах підвищеного вмісту важких металів, та економічну ефективність виробництва.

1. Вміст важких металів (Ni і Pb) у ґрунтах та воді господарств, що знаходяться в зоні функціонування промислових підприємств, перевищує ГДК. Встановлено тенденцію до нагромадження нікелю та свинцю в окремих видах кормів дослідних господарств: найвищий вміст нікелю виявлено у зернових – 1,60-2,92 мг/кг; свинцю – у сіні луговому 5,63-5,84 мг/кг.

2. Корекція раціону відгодівельних бугайців мікроелементами-антагоністами нікелю і свинцю у сполуці з амінокислотою метіоніном сприяла нормалізації гемопоетичної функції: кількість еритроцитів зросла на 8,69-14,92%, рівень гемоглобіну збільшився на 7,61-11,27%, гематокрит зріс на 3,3-5,5%.

3. Застосування суміші метіонатів купруму, кобальту та феруму усувало токсичну дію важких металів на білоксинтезуючу функцію печінки, що проявилось у зростанні рівня загального білка в сироватці крові на 4,50-6,08% і, зокрема, на 2,94-5,0% підвищення альбумінової фракції білка.

4. Встановлено вірогідне зниження активності трансаміназ, передусім цитоплазматичної АлАТ на 11,92-17,20%, підвищення коефіцієнта де Рітіса, зменшення концентрації сечовини на 34,43-39,24% та ЛФ в крові на 12,22-23,23%, а також зростання вмісту SH-груп свідчить про нормалізацію ферментативної функції печінки під впливом хелатних сполук мікроелементів.

5. Додавання до основного раціону дослідним бугайцям зазначених метіонатів викликало позитивні зміни у мінеральному складі крові: зростав рівень макро- (Са, Мg) і мікроелементів (Cu, Co, Fe) при одночасному зниженні вмісту токсикантів у крові на 22,8-57,6% нікелю та 11,8-51,0% свинцю.

6. Корекція раціону бугайців хелатними сполуками мікроелементів забезпечувала підвищення їх продуктивності. У дослідних групах тварин швидкість росту була на 1,5-3,7% вищою, середньодобові прирости зросли на 23-86 г, забійний вихід – на 0,59-2,36% порівняно з тваринами контрольної групи.

7. Застосування органічних сполук мікроелементів у годівлі тварин дозволило знизити в яловичині вміст нікелю на 21,8-60,9%, свинцю – на 10,3-50,0%, покращило її біологічну цінність і харчову якість та екологічну безпеку.

8. Яловичина, отримана від тварин дослідних груп, характеризувалась кращими санітарними та фізико-хімічними показниками. Калорійність м’яса у тварин І-ІV груп зросла на 1,28-14,38% порівняно з м’ясом тварин контрольної групи.

9. Прибуток від реалізації у розрахунку на 100 грн. поточних виробничих затрат становив у ІІ дослідній групі 16,34 грн., ІІІ – 18,55 грн. та ІV – 19,78 грн.

Публікації автора:

1. Кравців Р.Й., Калин Б.М. Порівняльний вміст мікроелементів і важких металів у кормах, воді та ґрунтах різних біогеохімічних районів Прикарпаття // Науковий вісник ЛНАВМ ім. С.З. Ґжицького. – Львів, 2005. – Т. 7, № 4 (27). – ч. 2. – С. 287-290. (Дисертантка провела відбір матеріалу, виконала дослідження та підготувала статтю).

2. Кравців Р.Й., Калин Б.М. Морфологічні показники крові бугайців за умов техногенного навантаження важкими металами в зоні Прикарпаття // Науковий вісник ЛНАВМ ім. С.З. Ґжицького. – Львів, 2006. – Т. 8, № 1 (28). – С. 60-63. (Дисертантка провела відбір матеріалу, виконала дослідження та підготувала статтю).

3. Кравців Р.Й., Калин Б.М. Нікель – біоелемент чи токсикант? // Науковий вісник ЛНАВМ ім. С.З. Ґжицького. – Львів, 2006. – Т. 8, № 2 (29). – ч. 4. – С. 82-91. (Дисертантка узагальнила матеріал щодо ролі екзогенного нікелю в забрудненні агроекосистем та життєдіяльності тварин, брала участь у підготовці статті до друку).

4. Калин Б.М. Зміна окремих показників крові на фоні надмірного надходження нікелю і свинцю в організм відгодівельних бугайців // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету: Зб. наук. праць. – Біла Церква, 2006. – Вип. 42. – С. 92-94.

5. Калин Б.М., Кравців Р.Й. Продуктивність та хімічний склад м’яса відгодівельного молодняку худоби у зоні локального забруднення нікелем та свинцем // Зб. доповідей учасників міжнародної науково-практичної конференції „Екологія: вчені у вирішенні проблем науки, освіти і практики”, м. Житомир, 23-25 травня 2007 р. – Житомир, 2007. – С. 119-122. (Дисертантка організувала дослід, провела відбір матеріалу, визначила фізико-хімічні показники м’яса, провела аналіз отриманих результатів та описала їх у статті).

6. Кравців Р.Й., Калин Б.М. Мінеральний обмін в організмі відгодівельних бугайців за дії важких металів та хелатних сполук // Науковий вісник ЛНАВМ ім. С.З. Ґжицького. – Львів, 2007. – Т. 9, № 2 (33). – ч. 3. – С. 181-184. (Дисертантка провела експериментальні дослідження, статистичну обробку результатів, їх узагальнення та підготувала статтю).

7. Калин Б.М. Білковий обмін в організмі бугайців при дії надлишку важких металів // Зб. матеріалів міжнародної конференції „Сучасні проблеми біології, екології та хімії”, м. Запоріжжя 29 березня-1 квітня 2007р. – Запоріжжя, 2007. – ч. 2. – С. 548-550.

8. Калин Б.М., Кравців Р.Й. Фізіолого-біохімічний статус організму відгодівельного молодняку ВРХ за корекції мікроелементного живлення в умовах екологічного забруднення довкілля // Аграрна наука – виробництву: Тези доповідей V держ. наук.-практ. конференції, м. Біла Церква, 23-25 листопада 2006 р. Ч.1. – Біла Церква, 2006. – С. 125. (Дисертантка брала участь у виконанні експериментальних досліджень, аналізі отриманих результатів, написанні та підготовці тез, виступила з доповіддю).

9. Патент України на корисну модель № 25382. Спосіб усунення негативного впливу техногенного забруднення довкілля нікелем і свинцем на організм відгодівельної худоби / Р.Й. Кравців, Б.М. Калин // Пат. №25382, А61К31/19 UA, Заявлено 12.03.2007, Опубл. 10.08.2007, Бюл. №12. (Дисертантка виконала експериментальні дослідження, провела статистичну обробку і аналіз результатів, оформила заявку на корисну модель і отримала патент України).

10. Патент України на корисну модель №28831. Спосіб корекції процесів обміну речовин у молодняку худоби в умовах техногенного навантаження нікелем і свинцем / Р.Й Кравців, Б.М. Калин, М.В. Фоміна // Пат. №28831, А61К31/19 UA, Заявлено 26.07.2007, Опубл. 25.12.2007, Бюл. №21. (Дисертантка виконала експериментальні дослідження, провела статистичну обробку і аналіз результатів, оформила заявку на корисну модель і отримала патент України).