Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


183. Мотько Наталія Романівна. Особливості метаболізму вуглеводів змішаною мікробною популяцією сліпої кишки кролів: дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Інститут біології тварин УААН. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Мотько Н.Р. Особливості метаболізму вуглеводів змішаною мікробною популяцією сліпої кишки кролів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04. – біохімія. – Інститут біології тварин УААН, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню особливостей мікробного метаболізму у сліпій кишці кролів різних поживних речовин, і зокрема вуглеводів, у зв’язку з віком та дією багатьох екзогенних факторів, які здатні посилювати анаболічні процеси й підвищувати продуктивність тварин. Встановлено, що мікробний метаболізм у сліпій кишці кролів залежить від віку тварин і у дорослих тварин знаходиться на високому рівні. Основною особливістю його є підвищена продукція летких жирних кислот, високий вміст С2 (80 моль%), та незначна кількість С3 (<5 моль%). Виявлено, що метаногенез починає функціонувати лише з 8-тижневого віку. З переходом на рослинні корми зростає продукція С2 і у 2 рази зменшується утворення С3.. Рослинні білки важче ферментуються мікробною популяцією, тому сумарна продукція ЛЖК є найвищою при ферментації казеїну та муцину (~43 ммоль/л). Із РНК продукується найбільше С2 (78,7моль%) і – найменше С3 (4,7 моль%), а найвищий рівень утворення С3 є із глюкози (21,2 моль%). Із досліджуваних антимікробних кормових добавок тільки монензин, вірджиніаміцин і лінкоміцин проявляють інгібуючу дію на загальну ферментацію і метаногенез. Добавки до раціону кліноптилоліту та монензину нівелюють зрушення в обміні речовин, що викликалися згодовуванням поєднань ріпакового й сойового шротів та сечовини. Часткова заміна клітковини джерелами крохмалю при застосуванні монензину та пектином при згодовуванні кліноптилоліту, підвищує утворення суми ЛЖК (на 27% і на 58%), продукцію С3 (9,9 проти 4,2 моль% і 10,6 проти 4,3 моль%) і вірогідно середньодобові прирости (Р<0,01).

1. У дисертації узагальнено науково-теоретичний й прикладний аспекти вирішення проблем, пов’язаних з дослідженням особливостей метаболізму поживних речовин кормових засобів, зокрема вуглеводів, змішаною мікробною популяцією сліпої кишки кролів у зв’язку з їх віком та дією багатьох екзогенних факторів, які здатні змінювати співвідношення кінцевих продуктів ферментації, цілеспрямовано впливати на загальний обмін речовин у ростучому організмі і в кінцевому виразі посилювати анаболічні процеси й підвищувати продуктивність тварин.

2. Мікробний метаболізм у сліпій кишці кролів знаходиться на високому рівні, порівняно з іншими формами ферментацій у травному тракті різних видів тварин, але основна особливість його полягає в тому, що він характеризується підвищеною продукцією ЛЖК, у складі яких вміст ацетату сягає 80 моль%, а пропіонату утворюється мало (<5 моль%).

3. Мікробний метаболізм і співвідношення його кінцевих продуктів залежать від віку кролів. Метаногенез починає функціонувати з 8-тижневого віку, а сума ЛЖК зростає в процесі розвитку травної системи і переходу на рослинні корми. У складі кислот бродіння поступово збільшується кількість ацетату і у два рази знижується вміст пропіонату.

4. Рівень метаболізму різних джерел нітрогену й карбону (глютену, гліадину, зеїну, муцину, казеїну, РНК та глюкози) є неоднаковим. Сумарна продукція ЛЖК є найвищою при ферментації казеїну та муцину (44,7 і 42,9 ммоль/л відповідно). А із такого субстрату, як РНК, утворюється найбільше ацетату (С2=78,7 моль%) і найменше – пропіонату (С3=4,7 моль%). Найбільше С3 дає глюкоза (21,2 моль%). Загалом найгірше метаболізується зеїн, з утворенням лише 4,4 г/л нітрогену NH3.

5. Антимікробні кормові добавки монензин, вірджиніаміцин і лінкоміцин проявляють інгібуючу дію на загальну ферментацію й метаногенез. Авіламіцин, авопарцин, бацитрацин, нітровін, тилозин та спіраміцин практично не впливають на метаболічні процеси мікробної популяції сліпої кишки кролів.

6. Згодовування кролям ріпакового (РШ) та сойового (СШ) шротів (1:1) не викликає зрушень у процесах ферментації, а добавка сечовини (1,5 % від основного раціону) веде до певного зрушення в обміні речовин: посилюється амонієгенез (на 33%), збільшується вміст азоту сечовини й амоніаку у крові при зниженні рівня глюкози і приростів живої маси кролів (на 17%). Добавки кліноптилоліту та йонофору монензину нівелюють вказані зрушення.

7. Згодовування легкоперетравних крохмалистих кормів замість частини клітковини при застосуванні монензину підвищує сумарну кількість ЛЖК на 27% (86,9 проти 68,2 мМ) і продукцію пропіонату більше ніж удвічі (9,9 проти 4,2 моль%) при паралельному зниженні рівнів рН (5,8 проти 6,6), нітрогену – NH3 – на 32% (20,1 проти 29,7мМ) і ацетату (76,3 проти 83,1 моль%). Практично цей вплив проявляється у скороченні термінів вирощування молодняка кролів та у значному підвищенні середньодобових приростів живої маси на фоні існуючих господарських раціонів.

8. Заміна надлишку клітковини в раціоні пектином при паралельному згодовуванні кліноптилоліту посилює ферментаційні процеси в сліпій кишці кролів, підвищує продукцію сумарної кількості ЛЖК (на 58%), молярний відсоток пропіонату у 2,5 раза (10,6 проти 4,3 моль%) і середньодобові прирости живої маси при зниженні рівнів рН (5,7 проти 6,7), нітрогену - NH3 (17,1 проти 28,8мМ) і ацетату (76,1 проти 81,4 моль%).

Практичні рекомендації

Пропонується використання таких кормових поєднань, як зерноконцентрати з оптимальним співвідношенням протеїнів РШ і СШ (1:1), джерел вуглеводів (крохмалю і пектину замість надлишку клітковини в раціоні), добавок кліноптилоліту (3% у складі комбікорму) та монензину (0,5 мг/кг живої ваги) з метою посилення анаболічних процесів в організмі, підвищення середньодобових приростів живої маси і скорочення термінів вирощування молодняка кролів у середньому на 25 днів.

Публікації автора:

1. Мотько Н.Р., Калачнюк Л.Г. Дія йонофору на метаболізм і продуктивність молодняка кролів при згодовуванні важко- і легкодоступних вуглеводів // Науковий вісник Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З. Ґжицького. – 2002.- Т.4. -№2.-Ч.2.- С.69-73. (Дисертант провів експериментальні дослідження, визначала продукцію метану і суму загальних ЛЖК, взяла участь обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

2. Мотько Н.Р., Калачнюк Л.Г. Метаболічний і продуктивний ефект за умов згодовування кліноптилоліту кролям на фоні часткової заміни клітковини пектином // Науковий вісник Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З. Ґжицького. –2003. –Т. 5. Ч. 2. –С. 81-87. (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень по визначенню сумарної продукції ЛЖК, показників крові, статистичній обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

3. Кінцеві продукти метаболізму азотвмісних субстратів за дії змішаної мікробної популяції сліпої кишки кроля / Н.Р. Мотько, О.Г. Савка, Г.І. Калачнюк, М. Мароунек // Науковий вісник Львів. держ. акад. вет. мед. ім. С.З. Ґжицького. -2000, -Т.4, Ч.1. –С.207-211. (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень, визначенні ацетату, пропіонату, бутирату, метану, статистичній обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

4. Метаболічні процеси в сліпій кишці кролів за умови поєднань у раціоні різних джерел природного протеїну з сечовиною, сорбентом та йонофором / Н.Р. Мотько, Л.Г. Калачнюк, Г.І. Калачнюк, Н.І. Лацік, О.Г. Савка, М. Марунек // Наук. вісн. Львів.акад. вет. мед. ім. С.З. Гжицького. -2001,-Т.3, Ч.3.-С. 75-81. (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень (визначила рівень метану, суму ЛЖК), статистичній обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

5. Продукти метаболізму змішаної мікробної популяції сліпої кишки у різних видів макроорганізму-господаря / О.П. Сухорська, О.Г. Савка, Г.І. Калачнюк, О.Є. Возна, Н.Р. Мотько // Наук. віс. Львів.акад. вет. мед. ім. С.З. Гжицького. - 1999, вип.3, Ч.1. –С.89-92. (Дисертант провела дослідження, статистичну обробку та описала одержані результати, які стосуються кролів).

6. Degradation of nitrogen compounds (proteins and RNA) in rabbit caecal contens in vitro / O.G. Savka, N.R. Mot’ko, M. Marounek, V. Skivanova // Cz. J. Anim. Sci. -2000.-V.45. -№1. –P. 10-15. (Дисертант взяла участь у проведенні експериментів, обробці та узагальненні одержаних результатів).

7. Поживна цінність ріпаку / Р.Й. Кравців, Г.І. Калачнюк, Л.Г. Калачнюк, Є.М. Верес, О.Є. Возна, Н.Р. Мотько // Сільський господар. –2003.- №1-2. –С.3-6. (Дисертант взяла участь в організації і проведенні науково-виробничих досліджень, обробці та узагальненні одержаних результатів, які стосуються кролів).

8. Комплексні ріпакові кормові добавки / Р.Й. Кравців., Г.І. Калачнюк, Л.Г. Калачнюк, О.Г. Савка, О.Є Возна, Н.Р. Мотько, Н.І. Лацік, Ю.М. Лицур // Сільський господар. -2003. -№11-12. –С. 10-12.(Дисертант провела дослідження, статистичну обробку та описала одержані результати, які стосуються кролів).

9. Біотехнологічні основи використання модифікованих ріпакових кормових добавок у тваринництві / Р.Й. Кравців, М.В. Гладій, Г.І. Калачнюк, Р.М. Шмідт, С.І. Мельник, Ю.Ф. Мельник, О.Г. Савка, О.П. Сухорська, А.Я. Слука, Є.М. Верес, О.М. Федець, Ю.М. Лицур, О.Є. Возна, І.С. Фоменко, Н.Р. Мотько (Рекомендації з науково-практичним обгрунтуванням і методами досліджень). – Київ, Львів, 2000.-64 с. (Дисертант взяла участь у виробничих випробуваннях і впровадженні рекомендацій у кролівництві).

10. Effect of antimicrobial feed additives upon rabbit caecal fermentation in vitro / O.G. Savka, N.R. Mot’ko, L.G. Kalachnyuk, M. Marounek, R.J. Kravtsiv, G.I. Kalachnyuk // Agric. Univ. Krakow. –2001. - V.1. - №1 (Proc. I Pol.-Ukr. Konf. Nauk. “Nauki o zwierzetach w XXI wieku”). –P.35-38. (Дисертант взяла участь у проведенні експериментів, обробці та узагальненні одержаних результатів).

11. Біологічна дія сорбентів в організмі / Г.І. Калачнюк, І.С. Фоменко, Ю.М. Лицур, О.М. Федець, О.Є. Возна, Н.Р. Мотько, І.Й. Грабовенський, М.І. Грабовенський, В.М. Кушнір, Шінджі Каваї, Л.Г. Калачнюк // Мат. 2-го Захід.-Укр. симп. з адсорбції та хроматографії. –Львів, 2000. - С.203-208. (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень (визначала суму ЛЖК), обробці та узагальненні одержаних результатів, які стосуються кролів).

12. Мотько Н.Р., Калачнюк Л.Г., Калачнюк Г.І. Дія кліноптилоліту на мікробний метаболізм у сліпій кишці кролів. Праці 3-го західноукраїнського симпозіуму з адсорбції та хроматографії. –Львів, 2003. - С.161-163. (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень (визначали показники метаболізму у крові) статистичній обробці та узагальненні одержаних результатів і зробила доповідь).

13. Биотехнологические основы эффективных кормосочетаний с сорбентами / Калачнюк Г.И., Лыцур Ю.М., Савка О.Г., Возна О.Є, Мотько Н.Р., И.Й. Грабовенский, М. Мароунек, Шинджи Каваи, Л.Г. Калачнюк // Мат. междунар. научн. конф. “Актуальные проблемы биологии в животноводстве.” Боровск, 2000.- С.94-95. (Россия). (Дисертант взяла участь в організації і проведенні науково-виробничих досліджень у кролівництві).

13. Degradation N-latek (protein a. RNA) pi inkubacich obsachu slepeho steva kralika / O.G. Savka, N.R. Motko, M. Marounek, V. Skivanova // Intern. Konferencia “Dny Zivoisnej fyziologie 28.91999-30.9.1999. -Tet – esk Republikа, (Дисертант провела дослідження, статистичну обробку і представила матеріал на конференції).

15. Effect of exogenous factors on metabolic processes in rabbit caecum / L.G. Kalachnyuk, N.R. Motko, G.I. Kalachnyuk, R.J. Kravtsiv, M. Marounek, O.P. Sukhorska, N.I. Latsik // Inter. кonf. “Dny Zivoisnej fyziologie 27.9-28.9.2001. Koice”. –P.69. (Slovensko). (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень (визначила продукцію ацетату, пропіонату, бутирату та ізокислот), статистичній обробці та представленні матеріалів на конференції).

16. Caecal fermentation in rabbits / N. Mot’ko, O. Savka, G. Kalachnyuk, M. Marounek, S. Kawai, L. Kalachnyuk // III Symp. kr.-sterr. Landwirtschaft: Wissenschaft und Praxis”. -Tschernivci, 2000.-P.102. (Ukraine). (Дисертант взяла участь в організації і проведенні біохімічних досліджень, статистичній обробці та узагальненні одержаних результатів і доповіла їх на симпозіумі).