Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Марчук Володимир Федорович. Особливості морфогенезу і становлення будови яєчників у пренатальному періоді онтогенезу людини : дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2007. — 187арк. : іл. — Бібліогр.: арк. 164-187.



Анотація до роботи:

Марчук В.Ф. Особливості морфогенезу і становлення будови яєчників у пренатальному періоді онтогенезу людини. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Дніпропетровська державна медична академія МОЗ України. Дніпропетровськ, 2007.

Дисертація присвячена вивченню особливостей морфогенезу і станов-лення будови яєчників у пренатальному періоді онтогенезу людини. За допо-могою адекватних морфологічних методів досліджено 154 зародки, передпло-ди і плoди людини. Вперше вивчено розвиток та становлення топографо-анато-мічних взаємовідношень яєчників упродовж всього пренатального періоду онтогенезу людини. Встановлена виражена варіантність зовнішньої будови та положення яєчників у передплодів та в плодів, визначені періоди прискоре-ного та сповільненого їх росту. Визначена асиметрія яєчників та їх зв’язок за морфометричними параметрами. До народження дитини яєчники розміщуються в черевній порожнині краніальніше пограничної лінії таза. Вперше визначено швидкість росту яєчників у плодовому періоді, доведено відсутність морфо-функціональної взаємозалежності формування яєчників та кісток таза.

Передплодовий період вирізняється процесом відмежування статевих залоз від мезонефросів, що призводить до формування воріт та брижі гонад, динамічністю топографо-анатомічних взаємовідношень статевих залоз із суміжними органами та структурами, а також тісним корелятивним зв’язком з розвитком шлунково-кишкового тракту, печінки, підшлункової залози, наднир-кових залоз та метанефросів.

У 4-6-місячних плодів яєчники розміщуються в черевній порожнині, як правило, вертикально. У 7-9-місячних плодів спостерігається переважно косе, зрідка горизонтальне положення яєчників. У 10-місячних плодів переважає горизонтальне положення яєчників. Упродовж плодового періоду визначаються тісні топографо-анатомічні взаємовідношення обох яєчників із петлями тонкої кишки, сигмоподібною ободовою кишкою, сечоводами, спільними клубовими судинами.

  1. У дисертації за допомогою сучасних методів анатомічного досліджен-ня наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної задачі
    щодо закономірностей статевого диференціювання гонад, становлення будо-
    ви і топографії яєчників у внутрішньоутробному періоді онтогенезу людини.
    Одержані дані є основою для наступних експериментальних, порівняльно-
    анатомічних та порівняльно-ембріологічних досліджень з нормальної анато-
    мії.

  2. Упродовж 6-го тижня внутрішньоутробного розвитку (зародки
    9,0-10,0 мм ТКД) відбувається інтенсивне збільшення зачатків статевих
    залоз, яке супроводжується інвагінацією целомічного епітелію в їх мезенхі-
    му, що призводить до утворення первинних статевих тяжів та появи стате-
    вих клітин.

  3. Статеве диференціювання гонад відбувається наприкінці 7-го
    тижня внутрішньоутробного розвитку: переважання діаметра просвіту пара-
    мезонефричної протоки (864 мкм) над діаметром просвіту мезонефричної протоки (684 мкм) є ознакою подальшого розвитку гонад за жіночим типом.

  4. Наприкінці передплодового періоду (75,0-79,0 мм ТКД) в яєчнику
    визначаються дві зони: а) центральна, яка утворена світлішими клітинами з
    чіткими ядрами і судинами (майбутній мозковий шар); б) периферійна, яка
    складається з клітин більших розмірів з інтенсивно забарвленими ядрами
    (майбутній кірковий шар).

  5. Упродовж плодового періоду відбувається зміна яєчників від їх вираженої варіабельної форми (мигдалеподібна, овальна, циліндрична, три-гранна, неправильна) і топічного положення (вертикальне, косе, горизонталь-не) на 4-5 місяцях – до їх овальної форми і горизонтального положення на 9-10 місяцях.

  6. Для яєчників плодів властива асиметрія за їх формою, топічним поло-женням та морфометричними параметрами; довжина яєчника та його власної зв’язки більша справа, а довжина підвішувальної зв’язки яєчника більша зліва.

  7. Яєчники у плодів 4-10 місяців знаходяться краніальніше пограничної лінії таза; морфофункціональної єдності між параметрами яєчників (довжина, ширина, товщина) та кісткового таза (окружність, зовнішня та діагональна кон'югати, міжостьовий розмір) не спостерігається.

  8. Морфологічними передумовами можливого виникнення природжених вад і варіантів будови яєчників є формування статевих тяжів і заселення їх статевими клітинами – на початку 6-го тижня, відокремлення гонади від первинної нирки – наприкінці 7-го тижня, та інтенсивне фолікулоутворення – на 4-му місяці внутрішньоутробного розвитку.