Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


524. Нагорнюк Віталій Тимофійович. Особливості нейроендокринної адаптації новонароджених від матерів з залізодефіцитною анемією: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Дніпропетровська держ. медична академія. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Нагорнюк В.Т. Особливості нейроендокринної адаптації новонароджених від матерів з залізодефіцитною анемією. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10. - педіатрія. - Дніпропетровська державна медична академія й Інститут гастроентерології АМН України, м. Дніпропетровськ, 2004.

Дисертація присвячена проблемам дослідження варіантів адаптації та її порушень у новонароджених від матерів із ЗДА різного ступеня тяжкості на базі дослідження факторів високого перинатального ризику та ендокринних взаємодій. Досліджено варіанти адаптації у новонароджених, внутрішньоутробний розвиток яких перебігав на тлі ЗДА вагітних різного ступеня тяжкості. Досліджено гормональні зміни гіпофізарно-тиреоїдної, естрогенної, глюкокортикоїдної систем у новонароджених залежно від тяжкості ЗДА матері. Визначено стан адаптації ендокринного гомеостазу дітей, народжених в асфіксії різного ступеня тяжкості. Здійснено порівняльний аналіз впливу поєднання асфіксії і ЗДА матері різного ступеня тяжкості на стан новонароджених та їх адаптацію.

Проведене комплексне обстеження 120 новонароджених від матерів із ЗДА в РНП виявило: первинне пригнічення функціональної системи щитовидної залози, порушення конверсії Т4 і Т3, зміни в рівні концентрації Т4, ТСГ, ТТГ, низький вміст естріолу, естрадіолу і прогестерону в плазмі крові та низький вміст кортизолу на 3-ю і 7-у добу, що було розцінено як можливе виснаження адаптаційних можливостей організму внаслідок пригнічення ендокринної системи. Зниження унемовлят рівня кортизолу визначало максимальну напругу гормональної адаптації для забезпечення пристосувальних реакцій на першому тиждні післянатального життя, що призводило в цілому до несвоєчасного включення нейроендокринної регуляції адаптаційних процесів.

      1. Перебіг вагітності на тлі ЗДА IІ й IIІ ступеня відбувається з екстрагенітальною патологією у кожної другої жінки, при цьому захворювання сечовидільної системи виникають у 36,2% випадків, хронічні джерела інфекції виявлено у 41,7% обстежених, а в 37,8% вагітність перебігала на тлі ГРВІ, хронічного тонзиліту. Аномалії пологової діяльності спостерігалися у 30% пологів, при цьому у кожної третьої породіллі мав місце передчасний розрив плідного міхура і патологічний прелімінарний період у 35,5% випадків.

      2. За наявності ЗДА матері клінічні порушення відмічаються у 59,1% новонароджених та залежать від ступеня тяжкості анемії. Неврологічна симптоматика новонароджених при цьому коливається в межах 17,5-72,5%, токсична еритема – в 15-67,5%, розлади дихання – в 12,5-32,5%, затримка внутрішньоутробного розвитку – в 7,6-23,4%, уповільнене відновлення початкової маси тіла – з 5 до 11 доби, в залежності від ступеня анемії.

      3. У новонароджених спостерігалися зміни в ендокринному гомеостазі, вираженість яких залежала від ступеня 3ДА. У всіх новонароджених обстежених підгруп, визначалася недостатність гіпофізарно-тиреоїдної системи: концентрація Т3 і Т4 знижувалася у 1,2 рази, ТТГ підвищувався у 1,2 рази. Вміст естріолу, естрадіолу знижувався втричі, а рівень кортизолу на 38,3% порівняно із здоровими.

      4. Народження дитини в асфіксії при ЗДА І ступеня зростає на 8,3%, при ЗДА II ступеня на 20,8% і при ЗДА ІІІ ступеня на 30,0%, при цьому неврологічна симптоматика збільшується на 55%, розлади дихання – на 20,0%, токсична еритема – на 52,5%.

      5. Ендокринні порушення у немовлят, народжених в асфіксії, спостерігались у дітей всіх підгруп, при цьому найбільш виражені зміни спостерігалися в підгрупі новонароджених від матерів із ЗДА ІІІ ступеня. Концентрація рівня Т3 у них зменшувалась на 19,7%, а Т4 на 23,6% і була більш вираженою, ТТГ підвищено у 1,5 рази, вміст естрадіолу, естріолу знижувався в 4 рази, рівень кортизолу зменшувався на 36,6% порівняно з дітьми, що народилися без асфіксії.

          1. Умовами порушення адаптації новонароджених є ЗДА II i III ступеня в поєднанні з пізнім гестозом, при цьому маркерами дезадаптації можна вважати ті, що частіше зустрічаються: респіраторні розлади, токсична еритема, еозинофілія крові.

Публікації автора:

1. Нагорнюк В.Т. Оцінка ризику розвитку патологічних станів у ранньому неонатальному періоді у доношених новонароджених з гіпотрофією // ПАГ. - 1999. - № 2. - С.92-94.

2. Нагорнюк В.Т. Оцінка значення факторів перинатального ризику для стану здоров’я новонароджених та дітей першого року життя // ПАГ. -1999. - № 2. - С.94-95.

3. Дубоссарська З.М., Нагорнюк В.Т. Патогенетичний варіант діагностичної програми з урахуванням еозинофілії крові як маркера гіпоксично-ішемічного ураження центральної нервової системи у новонароджених та дітей раннього віку // Медичні перспективи. - 2001. - № 4. - С.92-96.

Здобувач здійснив клінічне обстеження вагітних та новонароджених, провів контроль за ефективністю терапії, статистично обробив та проаналізував одержані результати.

4 Нагорнюк В.Т. Медикаментозна алергія у новонароджених і вагітних з залізодефіцитною анемією // Медичні перспективи. - 2002.- № 3.- С.52-53.

5.Нагорнюк В.Т. Рівень гормонально-метаболічної адаптації новонароджених із затримкою внутрішньоутробного розвитку // Зб. Наук. праць “Питання валеології і екології в традиційній та нетрадиційній медицині”. – Д.: Поліграфіст, 1997. - С.83-85.

6. Жигиль И.М., Нагорнюк В.Т., Леви С.В. Эозинофилия. Симптом или заболевание? – Д.: Промінь. - 1999. - 92с.

Здобувач здійснив клінічне обстеження новонароджених з токсичною еритемою, контроль за ефективністю лікування, спостереження протягом двох років після народження, статистичну обробку та аналіз отриманих результатів, написання основних розділів.