Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Худа Лідія Вікторівна. Особливості окиснювальної модифікації білків хроматину клітин печінки і карциноми герена попередньо опромінених тварин-пухлиноносіїв: Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. - Чернівці, 2002. - 144арк. - Бібліогр.: арк. 121-144.



Анотація до роботи:

Худа Л.В. Особливості окиснювальної модифікації білків хроматину клітин печінки і карциноми Герена попередньо опромінених тварин-пухлиноносіїв – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Чернівці, 2002р.

Дисертація присвячена з‘ясуванню особливостей перебігу окиснювальної модифікації білків хроматину та білків постнуклеарної фракції, процесів Ca2+-Mg2+-залежного ендонуклеолізу ДНК та інтенсивності включення міченого радіоактивного попередника у РНК печінки та карциноми Герена тварин-пухлиноносіїв на фоні їх попереднього рентгенівського опромінення в низьких дозах та за дії модуляторів вільнорадикального окиснення.

Показано, що відмінності між групами опромінених та неопромінених пухлиноносіїв в печінці проявляються у початковий період росту карциноми Герена, причому найістотніші зміни відбуваються у клітинних ядрах: підвищення вмісту ПДН, посилення окиснення SH-груп гістонів та зниження інтенсивності включення міченого попередника в РНК у опромінених тварин. В клітинах карциноми Герена зростання частки активного хроматину, посилення включення міченого попередника в РНК та сповільнення Ca2+-Mg2+-залежного ендонуклеолізу ДНК у порівнянні з неопроміненими пухлиноносіями спостерігається лише протягом перших двох тижнів її росту. Найсуттєвіших змін в клітинах карциноми Герена опромінених щурів зазнає процес карбонілювання гістонів, інтенсивність якого підвищена в період першого тижня після трансплантації. На подальших етапах росту новоутворення відбувається зниження рівня окиснювальної модифікації хроматинозв‘язаних білків пухлинних клітин.

Встановлено, що застосування фітопрепарату призводить до стабілізації процесів карбонілювання білків клітин печінки тварин-пухлиноносіїв, причому в хроматині такі зміни відбуваються лише при його тривалому використанні. Введення тваринам з карциномою Герена 5,6-бензкумарину-5-урацилу змінює процеси окиснювальної модифікації як білків хроматину, так і постнуклеарної фракції, а також пригнічує включення 3[Н]-уридину в РНК ядер пухлинних клітин.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми ролі окиснювальної модифікації білків хроматину в процесах онкогенезу за умов попереднього опромінення пухлиноносіїв в малих дозах.

1. Семиденне рентгенівське опромінення в сумарній дозі 25,3 мКл/кг перед трансплантацією карциноми Герена викликає зміни в процесах окиснювальної модифікації білків хроматину, інтенсивності Ca2+-Mg2+-залежного ендонуклеолізу ДНК та включенні міченого попередника в РНК клітинних ядер як печінки, так і карциноми у порівнянні з неопроміненими пухлиноносіями. Встановлено відмінності в інтенсивності процесів окиснення білків хроматину та білків постнуклеарної фракції клітин в динаміці росту карциноми Герена.

2. Дія семиденного опромінення в сумарній дозі 25,3 мКл/кг на печінку здорових щурів триває протягом тижня після його припинення і в найбільшій мірі проявляється у підвищенні інтенсивності окиснювальної модифікації білків хроматину і білків постнуклеарної фракції та збільшенні вмісту ПДН в клітинних ядрах.

3. Встановлено, що найістотніші відмінності між групами опромінених та неопромінених пухлиноносіїв в печінці проявляються в ядерному компартменті клітин у початковий період росту карциноми Герена: підвищення вмісту ПДН, посилення окиснення SH-груп гістонів та зниження інтенсивності включення міченого попередника в РНК у опромінених тварин.

4. Рівень карбонілювання гістонів хроматину клітин карциноми Герена опромінених щурів підвищений в період першого тижня після трансплантації; на подальших етапах росту новоутворення ступінь окиснення білків хроматину знижується. Спричинене опроміненням зростання частки активного хроматину, посилення включення міченого попередника в РНК та сповільнення Ca2+-Mg2+-залежного ендонуклеолізу ДНК клітин карциноми спостерігається лише протягом перших двох тижнів її росту.

5. Тижневе введення фітопрепарату стабілізує цитоплазматичні процеси карбонілювання білків клітин печінки тварин-пухлиноносіїв, при збільшенні терміну використання аналогічні зміни стосуються білків хроматину. Введення 5,6-бензкумарину-5-урацилу має найбільший вплив на пухлинні клітини - змінює процеси окиснювальної модифікації як білків хроматину, так і постнуклеарної фракції, а також пригнічує включення 3[Н]-уридину в РНК ядер.

Публікації автора:

1. Марченко М.М., Копильчук Г.П., Худа Л.В. Окиснювальна модифікація білків ядерної та постнуклеарної фракцій печінки тварин-пухлиноносіїв // Доповіді НАН України. –2001. - №8. – С. 160-163.

2. Копильчук Г.П., Худа Л.В., Марченко М.М. Окислювальна модифікація білків хроматину печінки та карциноми Герена щурів-пухлиноносіїв // Укр. біохім. журн. – 2002. – Т.74, №2. – С. 111-114.

3. Марченко М.М., Копильчук Г.П., Григор’єва О.В., Худа Л.В., Васіна Л.М., Николюк І.Д. Окислювальна деструкція та її біологічна противага // Науковий вісник ЧДУ. – 2000. – В.77. – С. 3-11.

4. Копильчук Г.П., Марченко М.М., Худа Л.В. Функціональна активність хроматину клітин печінки щурів-пухлиноносіїв у динаміці росту карциноми Герена// Науковий вісник ЧНУ. – 2001. – В.126. – С. 29-35.

5. Марченко М.М., Копильчук Г.П., Худа Л.В., Григор’єва О.В. Вміст МДА та продуктів окислювальної модифікації білків в хроматині клітин печінки щурів-пухлиноносіїв за дії хронічного опромінення // Тези доп. міжнародної конференції “Проблеми сучасної екології”, Запоріжжя, 2000. – С.79.

6. Марченко М.М., Копильчук Г.П., Худа Л.В. Окислительная модификация белков опухолевой ткани крыс с карциномой Герена, трансплантированной после фракционированного рентгеновского облучения в малых дозах // Тезисы докл. междунар. конфер. “Biorad-2001. Biological effects of low dose ionizing radiation and radioactive pollution on environment”, Сыктывкар, 2001. – С.222-225.

7. Марченко М.М., Копильчук Г.П., Худа Л.В. Особливості окислювальної модифікації білків ядерної та постнуклеарної фракій карциноми Герена у щурів в процесі її росту // Тез. докл. научной конфер. “Научное наследие академика И.Н. Буланкина и его развитие в современной биохимии”, Харьков, 2001. – С.58-59.

8. Khuda L.V., Kopilchuk G.P. Intensity Ca2+, Mg2+-dependent endonucleolysis of DNA in nuclei of rats Heren`s carcinoma // International Symposium Intracellular Signalling in Plant and Animal Systems.- Kiev, Ukraine, 9-14 September, 2001.- P.65.