Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Оториноларингологія


Ванченко В'ячеслав Миколайович. Особливості органозберігаючих і відновно-реконструктивних операцій при раку гортані Т3N0M0 в осіб похилого віку : дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / АМН України; Інститут отоларингології ім. О.С.Коломійченка. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Ванченко В.М. Особливості органозберігаючих і відновно-реконструктивних операцій при раку гортані T3N0M0 в осіб похилого віку. – Рукопис.

Дисертацiя на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спецiальнiстю 14.01.19.оториноларингологія. – Iнститут отоларингологi ім. проф. О.С. Коломiйченка Академi медичних наук Украни, Кив, 2005.

Проведено аналіз історій хворіб 198 пацієнтів, яким проводили лікування з приводу раку гортані T3N0M0 в 1976 – 1995 роках. Встановлено, що на усіх етапах комбінованого лікування у хворих похилого віку ускладнення (гнійно-некротичні, запальні, післяпроменеві) виникають у 2-4 рази частіше, ніж у аналогічної групи пацієнтів більш молодого віку. При цьому дані ускладнення відзначаються більшим ступенем вираженості і тяжче піддаються медикаментозній корекції.

Основним ускладненням пізнього періоду після проведення органозберігаючих операцій з приводу раку гортані T3N0M0 у хворих похилого віку є декомпенсація розділового біомеханізму гортані, яка більш ніж у 80% випадків визначає ефективність проведеного лікування.

Підвищення ступеня радіопротекції тканин у зоні опромінення не лише значно знижує розповсюдженість і глибину післяпроменевих ускладнень, але і забезпечує ефективний рівень кисневого насичення місцевих тканин. Це дозволяю забезпечити м’яке рубцювання і адекватне загоювання післяопераційної рани, тобто створити умови для підвищення адаптаційно-регуляторних можливостей організму. В результаті на четвертину знижується кількість ранніх і пізніх ускладнень органозберігаючого лікування хворих похилого віку з раком гортані T3N0M0.

Розроблено спосіб субтотальної резекції гортані, який відрізняється тим, що на передостанньому етапі операції виконується первинна пластика гортані: з допомогою дублікатури слизової оболонки гортаноглотки формується штучна верхня „стінка” резекованої гортані, котра частково прикриває вхід в гортань і захищає дихальні шляхи від потрапляння в них рідини і їжі при ковтанні.

У 23 осіб, яким провели органозберігаюче лікування за розробленою методикою, спостерігаються добрі (13,04%) та відмінні (86,96%) показники голосової функції; відновлено адекватне дихання через природні шляхи у 78,26% (у 21,74% пацієнтів накладено стійку трахеостому) і в 87% випадків досягнуто відновлення розділового біомеханізму гортані.

За показниками 5-річного виживання і відсотку рецидивів захворювання розроблений спосіб лікування осіб похилого віку на рак гортані T3N0M0 відповідає сучасним показникам (60,86% та 8,7% відповідно).

  1. У хворих похилого віку на рак гортані T3N0M0 ускладнення на всіх етапах комбінованого органозберігаючого лікування виникають в 2-4 рази частіше, ніж у хворих більш молодого віку. Місцеві реактивні променеві і ранні післяопераційні (запально-некротичні) процеси у цієї категорії хворих відрізняються більшою глибиною ураження, важкістю клінічного перебігу і важко піддаються медикаментозній корекції.

  2. Найсуттєвішим ускладненням органозберігаючого лікування хворих на рак гортані T3N0M0, що виникає в пізньому післяопераційному періоді, є декомпенсація розділового біомеханізму після резекції гортані, зафіксована в 82,56% випадків.

  3. Високоефективна радіопротекція в зоні опромінювання обумовлює задовільний рівень мікроциркуляції місцевих тканин, внаслідок чого кількість і ступінь тяжкості реактивних променевих ускладнень знижується в 3 рази, пізніх – на 25%.

  4. Проведення органозберігаючих операцій з приводу раку гортані T3N0M0 у пацієнтів похилого віку вимагає додаткової хірургічної корекції верхніх відділів гортані, направленої на зміцнення розділового біомеханізму гортані.

  5. Застосування розробленого способу хірургічного лікування хворих похилого віку на рак гортані T3N0M0 забезпечує відновлення мовної функції в 100% випадків, дихальної – в 78,26% випадків і розділової функції – в 86,96% випадків.

  1. Обов'язковою умовою проведення органозберігаючого лікування хворих похилого віку на рак гортані T3N0M0 по розробленій методиці є забезпечення потужної (максимальної) радіопротекції на етапі променевої терапії.

  2. Проведення комбінованого органозберігаючого лікування по схемі:

I етап – субтотальна резекція гортані з первинною пластикою по розробленій методиці і формуванням планової ларингостоми;

II етап (через 2 тижні) – післяопераційний курс променевої терапії з обов'язковою високоефективною радіопротекцією;

III етап (через 2-4 тижні) – відновлення гортані (пластика ларингостоми);

– є онкологічно виправданим способом, що дозволяє зберегти високі темпи лікування хворих похилого віку на рак гортані T3N0M0.

  1. Похилий вік хворого на рак гортані T3N0M0 не є протипоказанням для проведення органозберігаючого комбінованого лікування.

Публікації автора:

1. Селезнев К.Г., Ванченко В.Н., Окунь О.С. Аналіз ускладнень при проведенні органозберігаючих операцій з приводу рака гортані T3N0M0 у осіб попохилого віку // Журн. вушних, носових i горлових хвороб. – 2003. – №.6 – С.27-30.

2. Селезнев К.Г., Ванченко В.Н., Окунь О.С. Профілактика місцевих променевых ускладнень у осіб похилого віку, хворих на рак гортані T3N0M0 // Журн. вушних, носових i горлових хвороб. – 2004. – №.3 – С.31-35.

3. Селезнев К.Г., Ванченко В.Н., Окунь О.С. // Особенности субтотальных резекций гортани у пожилых больных раком гортани T3N0M0 // Журн. вушних, носових i горлових хвороб. – 2004. – №5-с.- С. 194-195.

4. Селезнев К.Г., Ванченко В.Н., Окунь О.С. Клинико-рентгенологическая оценка єффек-тивности субтотальніх резекций гортани у пожилых больных раком гортани T3N0M0 // Журн. вушних, носових i горлових хвороб. – 2004. – № 5-с. - С.193-194.

5. Ванченко В.Н. Особенности проведения органосохраняющего лечения при раке гортани T3N0M0 у лиц пожилого возраста. // Журн. вушних, носових i горлових хвороб – 2004. -№ 3-с. – С. 111-112.

6. Селезньов К.Г., Ванченко В.М., Окунь О.С. “Спосіб комбінованого лікування рака гортані Ш ступеня в осіб літнього віку” (Декларацiйний патент Украни на винахiд №67462 А вiд 15.06.2004 р.)