Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Соколова Ірина Іванівна. Особливості патогенезу, клініки, діагностики і лікування генералізованого пародонтиту в осіб зі спадковою схильністю до його розвитку : Дис... д-ра наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Соколова І.І. Особливості патогенезу, клініки, діагностики і лікування генералізованого пародонтиту в осіб зі спадковою схильністю до його розвитку.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.22 –стоматологія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2008.

Дисертація присвячена вивченню клініко-генетичних аспектів одного з найпоширеніших стоматологічних захворювань – генералізованого пародонтиту (ГП).

Результати обстеження хворих дозволили в залежності від наявності чи відсутності спадкової схильності встановити два варіанти клінічного перебігу даного захворювання: несприятливого та сприятливого. Різниця в клінічних варіантах даної патології підтверджена мікробіологічними та імунологічними дослідженнями.

У роботі обґрунтовано роль генетичних факторів у виникненні і розвитку ГП. Доведено, що при даному захворюванні спостерігається сімейна агрегація захворювання із накопиченням ознак ГП серед родичів І ступеня спорідненості та переважною визначеністю його у осіб жіночої статі. Підтверджено мультифакторіальну модель успадкування ГП, у формуванні якої питома вага належить спадковим чинникам. Відмічені особливості розподілу імуногенетичних (антигенів систем АВО, HLA І класу) і дерматогліфічних показників у хворих на ГП та в залежності від спадкової обтяженості.

На основі генетичних показників створено алгоритми прогнозування можливості виникнення та характеру перебігу ГП, визначено високу ефективність запропонованих критеріїв прогнозу захворювання.

Розроблені та апробовані в клініці методи лікування ГП, який перебігає на тлі спадкової обтяженості. Встановлено, що використання вдосконалених діагностичного та лікувального комплексів знижує кількість рецидивів та дозволяє підвищити загальну ефективність терапії.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування і нове вирішення актуальної наукової проблеми, що виявляється у визначенні ролі спадкових, мікробних, імунних чинників та їх взаємозв’язку в етіології та патогенезі ГП для підвищення ефективності профілактики та лікування даного захворювання на основі розроблення критеріїв прогнозу його розвитку і нових схем комплексного лікування.

1. Показаннями до проведення медико-генетичних досліджень в пародонтології є випадки, коли у пацієнтів з запальними захворюваннями пародонту простежується обтяжений сімейний анамнез. Також коли на ранніх етапах розвитку ГП (початковий – І ступінь) у зв’язку з агресивністю його перебігу неможливо досягти стійкої клініко-рентгенологічної стабілізації за допомогою комплексу сучасних загальноприйнятих методів лікування.

2. Можливі два варіанти перебігу ГП: відносно сприятливий – у пацієнтів без генетичної схильності до його розвитку і несприятливий – у осіб з обтяженою спадковістю. Для несприятливого перебігу ГП зі спадковою схильністю характерним є: ранній початок (до 20 років) з частими загостреннями, активний перебіг запалення в яснах та прогресуюча резорбція кісткової тканини альвеолярного відростка з множинними глибокими пародонтальними та кістковими кишенями, рання втрата зубів; вірогідне посилення дисбіотичних процесів у мікробних асоціаціях з превалюванням основних пародонтопатогенів; наявність значущих змін локальних і системних імунних механізмів, вірогідні зміни імуногенетичних параметрів; незначна ефективність традиційної терапії при всіх ступенях ГП.

3. Мікробіоценоз пародонтальних кишень пацієнтів, які страждають на генетично обумовлений пародонтит, характеризується високим ступенем обсіменіння (105-108 КУО/мл) агресивною анаеробною мікрофлорою: Porfiromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Fusobacterium nucleatum, Bacteroides forsitus.

4. У хворих зі спадковою схильністю до ГП має місце значний дефіцит локальних механізмів неспецифічної резистентності та імунологічного захисту відносно не тільки здорових, але і хворих на ГП без обтяженої спадковості, що виражається в зниженні рівнів лізоциму (відповідно в 2 і в 1,35 рази; p<0,001, секреторного IgA (в 5,41 і 2,70 рази, p<0,001), інтерферону (в 3,18 і 1,51 рази, p<0,001). Зазначені зміни мають прямий взаємозв’язок з характером мікрофлори пародонтальних кишень. Стан гуморальних і клітинних чинників загальної імунорезистентності у хворих на генетично обумовлений ГП характеризується значним дисбалансом основних показників: зменшенням числа Т-хелперів (відповідно в 1,34; p<0,001 і 1,17; p<0,05 рази), підвищенням Т-супресорів (в 1,24; p<0,05 і 1,32; p<0,001 рази), зниженням імунорегуляторного індексу (в 1,67 і 1,54 рази, p<0,001) на фоні підвищення числа В-лімфоцитів (в 1,29 і 1,34 рази; p<0,05) та дисглобулінемії і прямим взаємозв’язком з клінічними та імуногенетичними критеріями.

Тривалість клініко-рентгенологічної стабілізації ГП зі спадковою схильністю має вірогідні кореляції з висотою імунорегуляторного індексу (r > 0,56), рівнем інтерферону (r > 0,49), та вмістом В-лімфоцитів (r > –0,42).

5. Для ГП підтверджений мультифакторіальний характер успадкування. Передача патологічних ознак ГП серед поколінь можлива як по обох лініях (батьківській та материнській) одночасно (17,7 %), так і ізольовано по батьківській (20,5 %) або материнській (61,8 %) лініях. Характерна сімейна агрегація з переважним ураженням осіб жіночої статі.

6. У хворих на ГП виявлені негативні середовищні чинники, які сприяють його розвитку: патологічний перебіг вагітності матері (в 2,6 рази вище показника матерів здорових осіб, p<0,001), штучне вигодовування протягом першого року життя (частіше здорових в 3,5 рази, p<0,001), психоемоційний стрес у матері під час вагітності і в пробанда в дитячому і підлітковому віці (частіше, ніж у здорових в 2,7 і 1,9 рази, p<0,001, зниження імунологічної резистентності організму (перевищує частоту у здорових в 1,6 рази, p<0,05) та ін.

7. Підтверджена спадкова схильність до ГП на підставі виявлення позитивних асоціативних зв’язків між вказаним захворюванням і певними генетичними ознаками: дермальним малюнком долонь, антигенами систем АВО, Rh та HLA. Встановлений взаємозв’язок свідчить про роль цих чинників у розвитку ГП і формуванні особливостей його клінічного перебігу, а наявність негативних асоціативних зв’язків – про можливе превентивне значення цих показників щодо виникнення даної патології.

В залежності від наявності або відсутності обтяженого сімейного анамнезу у хворих на ГП встановлені відмінності в кількісних (відстані, кути, гребеневий рахунок на пальцях і долонях, загальний гребеневий рахунок) і якісних (візерунки на міжпальцевих подушечках і пальцях, варіанти закінчення головних долонних ліній) дерматогліфічних показниках та частоті виявлення груп крові систем АВО, Rh і антигенів HLA І класу, що свідчить про генетичну неоднорідність вказаної патології.

8. Найінформативнішими генетичними ознаками для прогнозування розвитку ГП є: дерматогліфічні (у жінок – закінчення головної долонної лінії С в
7-му полі лівої і лінії В – в 7-му полі правої руки; наявність узору Аuc на гіпотенарі лівої руки; у чоловіків – закінчення головної долонної лінії А в 4-му і в 3-му полях лівої руки, а лінії В – в 7-му полі обох рук); обтяжений сімейний анамнез за материнською і батьківською лініях одночасно; імуногенетичні показники (група крові А (ІІ), антигенів HLA В8, В17, як для чоловіків, так і для жінок).

9. Найінформативнішими генетичними ознаками для прогнозування тяжкості перебігу ГП зі спадковою схильністю є: у жінок – закінчення головної долонної лінії В у 7-му полі правої руки, у чоловіків – у 5-му і 7-му полях обох рук і наявність групи крові А (ІІ), HLA-антигенів В8, Сw2 у осіб обох статей.

10. Комплексне лікування хворих на спадково обумовлений ГП із залученням до загального лікування антибактеріального препарату Цифрану СТ, остеотропних – Кальцію Д3 або Остеогенону, імуномодулятора Аміксину і місцевим застосуванням протизапальних мазей «Мефенат» або «Мірамістин» сприяло ліквідації або значному зниженню запального процесу у тканинах пародонту з поліпшенням всіх клініко-лабораторних показників у 96,9 % хворих 3-ї та у 90 % хворих 2-ї груп порівняно з 53,3 % у контрольній 1-й групі. Безпосередній позитивний результат також поєднувався зі скороченням термінів лікування на 3-4 відвідування.

11. У віддалені терміни спостереження результати, досягнуті безпосередньо після комплексного лікування, залишалися стабільними у 84,4 % хворих 3-ї та у 80 % хворих 2-ї груп через 12 місяців і відповідно у 78,1 % та 70 % пацієнтів вказаних груп – через 18 місяців.

Публікації автора:

1. Соколова И. И. Частота HLA-фенотипов у здоровых доноров Харьковской популяции / И. И. Соколова, Н. В. Багацкая, И. Г. Деменкова // Медицина сегодня и завтра. – 2000. – № 4. – С. 19–23. Здобувачем самостійно проведено збір матеріалу, статистична обробка даних, аналіз отриманих результатів та висновки, підготовка до друку.

2. Особенности распределения HLA-антигенов в популяции г. Харькова / И. И. Соколова, Н. В. Багацкая, И. Г. Деменкова [и др.].// Сучасний стан медичної генетики в Україні.– К., 2000. – Вип. 8, кн. 2. – С. 5–12. Здобувачем самостійно проведено збір матеріалу, статистична обробка даних, аналіз отриманих результатів та висновки, підготовка до друку.

3. Соколова И. И. Ассоциация HLA-антигенов І класса с генерализованным пародонтитом / И. И. Соколова // Вісник стоматології. – 2000. – № 5. – С. 57–58.

4. Соколова І. І. Зміни в системі загального імунітету у осіб з генетичною схильністю до пародонтиту / І. І. Соколова, І. С. Мащенко, А. В. Самойленко // Вісник стоматології. – 2002. – № 3. – С. 8–9. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

5. Соколова И. И. Особенности функционирования иммунной системы больных генетически обусловленым генерализованным пародонтитом / И. И. Соколова // Вісник проблем біології і медицини. – 2002. – Вип. 9/10. –
С. 94–98.

6. Соколова І. І. Деякі показники гемограми хворих на генералізований пародонти на тлі генетичної схильності / І. І. Соколова, І. С. Мащенко // Український стоматологічний альманах. – 2002. – № 4. – С. 30–32. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

7. Соколова И. И. Состояние местных защитных механизмов полости рта у пациентов, генетически предрасположенных к развитию генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Медицина сьогодні і завтра. – 2002. – № 4. –
С. 127–130.

8. Соколова И. И. Иммуномикробиологические аспекты генетически обусловленного пародонтита / И. И. Соколова, И. С. Мащенко // Український медичний альманах. – 2003. – Т. 6, № 2. – С. 34–36. Дисертант самостійно зібрав матеріал, провів статистичну обробку, проаналізував отримані результати, підготовив до друку.

9. Соколова И. И. Характер микробных ассоциаций пародонтальных карманов больных генерализованным пародонтитом на фоне генетической предрасположенности / И. И. Соколова // Медицина сегодня и завтра. – 2003. –
№ 2. – С. 127–131.

10. Соколова И. И. Клинические аспекты генетически обусловленного пародонтита / И. И. Соколова // Український медичний альманах. – 2003. – № 3. – С. 151–154.

11. Соколова І. І. Особливості мікробіоценозу пародонтальних кишень хворих на генералізований пародонти, генетично схильних до його розвитку /
І. І. Соколова, І. С. Мащенко // Український медичний альманах. – 2003. – № 4. –
С. 93–95. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

12. Соколова И. И. Иммуногенетические аспекты генерализованного пародонтита / И. И. Соколова, И. С. Мащенко // Современная стоматология. –
2003. – № 4. – С. 44–46. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

13. Соколова И. И. Особенности дерматоглифики здоровых лиц, жителей г. Харькова / И. И. Соколова, Н. В. Багацкая // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. – № 1. – С. 207–210. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

14. Соколова И. И. Взаимосвязь параметров иммунного статуса с НLА-фенотипом у больных генерализованным пародонтитом / И. И. Соколова // Український медичний альманах. – 2004. – № 5. – С. 145-147.

15. Соколова И. И. Обоснование выбора антибактериальных препаратов для терапии генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Експериментальна та клінічна медицина. – 2005. – № 1. – С. 141-144.

16. Соколова И. И. Некоторые особенности дерматокомплекса больных генерализованным пародонтитом / И. И. Соколова // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. – № 1. – С. 138–142.

17. Соколова И. И. Дерматоглифические признаки в прогнозировании генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Український медичний альманах. – 2005. – № 2, додаток. – С. 131–133.

18. Соколова И. И. Системная антибактериальная терапия генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Український медичний альманах. – 2005. – № 3. – С. 155–157.

19. Соколова И. И. Генетические маркеры систем крови АВО и Rh у больных генерализованным пародонтитом / И. И. Соколова // Експериментальна і клінічна медицина. – 2005. – № 4. – С. 139–142.

20. Соколова І. І. Клініко-імунологічні показники у хворих на генералізований пародонти при лікуванні Аміксином / І. І. Соколова // Вісник стоматології. – 2005. – № 4. – С. 35–38.

21. Соколова И. И. Некоторые генетические аспекты генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Медицина сьогодні і завтра. – 2005. – № 4. –
С. 120–122.

22. Соколова И. И. Эффективность применения некоторых остеотропных препаратов в комплексном лечении генерализованного пародонтита протекающего на фоне генетической предрасположенности / И. И. Соколова // Современная стоматология. – 2005. – № 4. – С. 44–46.

23. Деклараційний патент України на винахід № 13992 Україна А МПК А 61 К 6/00 Спосіб лікування генералізованого пародонтиту / Соколова І. І.; власник Харківський державний медичний університет; заявл. 07.12.2005; опубл. 17.04.2006, Бюл. № 4. – 4 с.

24. Деклараційний патент України на винахід № 18997 Україна А МПК А 61 Р 29/00, А 61 К 6/00, А 61 Р 31/00 Спосіб лікування генералізованого пародонтиту / Соколова І. І.; власник Харківський державний медичний університет; заявл. 06.07.2006; опубл. 15.11.2006, Бюл. № 11. – 4 с.

25. Свідоцтво № 11998 про реєстрацію авторського права на твір «Імуногенетичні особливості виникнення, розвитку, лікування і профілактики генералізованого пародонтиту» / Соколова І. І., від 12.01.2005 р.

26. Свідоцтво № 15771 про реєстрацію авторського права на твір «Прогноз развития и течения генерализованного пародонтита» / Соколова І. І., від 20.02.2006 р.

27. Соколова И. И. Иммунологическая реактивность больных, предрасположенных к развитию генерализованного пародонтита / И. И. Соколова, И. С. Мащенко // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии. – Х., 2002. – Вып. 5. – С. 111–113. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

28. Соколова И. И. Состояние клеточного и гуморального иммунитета у пациентов с генерализованным пародонтитом на фоне генетической предрасположенности / И. И. Соколова // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи : межрегион. конф., Рязань, 24–25 окт. 2002 г. – Рязань, 2002. – С. 123–128.

29. Соколова И. И. Клинический статус больных генетически обусловленным пародонтитом / И. И. Соколова, И. С. Мащенко, С. И. Потапова // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологи.– Х., 2003. – Вып. 6. –
С. 58–59. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

30. Соколова И. И. Иммунологический и микробиологический статус больных с генерализованным пародонтитом, генетически склонных к его развитию / И. И. Соколова // Новые технологии в стоматологи : ХІ междунар. конф. челюстно-лицевых хирургов и стоматологов, Санкт-Петербург, 24–26 мая 2006 г. – СПб., 2006. – С. 177.

31. Соколова И. И. Некоторые генетические аспекты развития генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Новые технологии в стоматологи : ХІ междунар. конф. челюстно-лицевых хирургов и стоматологов, Санкт-Петербург, 24–26 мая 2006 г.– СПб., 2006. – С. 178.

32. Соколова И. И. Сравнительный анализ дерматоглифических узоров больных генерализованным пародонтитом / И.И.Соколова, Е.Н.Рябоконь // Аспекты диагностики, лечения и профилактики стоматологических заболеваний :
V межрегион. науч. – практ. конф. с междунар. участием, посвящ. 15-летию стомат. факультета РязГМУ, Рязань, 19–20 октября 2006 г. – Рязань, 2006. – С. 141–144.

33. Соколова И. И. Антигены системы HLA и пародонтит / И. И. Соколова // Медицина третього тисячоліття : конф. молодих вчених ХДМУ, Харків, 17–18 січ. 2001 р. – Х., 2001. – Ч. 3. – С. 106.

34. Соколова И. И. Особенности гемограммы больных с генерализованным пародонтитом на фоне генетической предрасположенности / И. И. Соколова // Янтарный край России – дентальная палитра-2002 : всерос. науч.-практ. конф., Светлогорск, 16–18 мая 2002 г.– Калининград, 2002. – С. 76–78.

35. Соколова И. И. Новые аспекты диспансеризации в стоматологии /
И. И. Соколова, И. С. Мащенко // Стоматология нового тысячелетия : рос. науч. форум с междунар. участием. – М., 2002. – С. 196–197. Здобувач самостійно вибрана тема публікації, окреслені перспективи, оформлені тези.

36. Соколова И. И. Особенности иммуногенетических показателей больных генерализованным пародонтитом / И. И. Соколова, И. С. Мащенко // Сучасні проблеми терапевтичної стоматології : наук.-практ. конф., присвячена пам’яті проф. М. А. Кодоли і 40-річчю каф. терапевт. стоматології КМАПО
ім. П. Л. Шупика, Київ, 25–26 бер. 2004 р. – К., 2003. – С. 113–114. Здобувачем самостійно зібраний матеріал, проведена статистична обробка, проаналізовані отримані результати, підготовка до друку.

37. Соколова І. І. Роль спадкових факторі в виникненні генералізованого пародонтиту / І. І. Соколова // Ультразвукова перинатальна діагностика. – 2005. – № 20. – С. 143.

38. Соколова И. И. Генетические маркеры прогнозирования развития генерализованного пародонтита / И. И. Соколова // Від фундаментальних досліджень до прогресу в медицині : наук.-практ. конф. з міжнарод. участю, присвяч. 200-річчю з дня заснування ХДМУ – Харків, 17–18 січня 2005 р. – Х., 2005. – С. 267–277.

39. Соколова І. І. Застосування Цифрану СТ в комплексному лікуванні генералізованого пародонтиту / І. І. Соколова // Досягнення та перспективи розвитку фармацевтичної галузі України : Нац. з’їзд фармацевтів України, Харків, 28–30 вересня 2005 р.– Х., 2005. – С. 455–456.

40. Соколова І. І. Критерии формирования групп повышенного риска развития гененрализованного пародонтита / І. І. Соколова, Є. М. Рябоконь // Актуальні проблеми терапевтичної стоматології : ІІ наук.-практ. конф., присвяч. пам’яти проф. М.А. Кодоли, Київ, 13–14 квіт. 2006 р.– К., 2006. – С. 20–21.

41. Соколова І. І. Ефективність застосування Аміксину в комплексному лікуванні хворих на генералізований пародонтит / І. І. Соколова // Сучасні методи діагностики та лікування алергійних захворювань : наук.-практ. конф., 24 трав. 2006 р. : тези допов. – К, 2006. – С. 27–28.

42. Соколова І. І. Чутливість мікрофлори пародонтальних кишень хворих на генералізований пародонтит, який перебігає на тлі спадкової схильності до його розвитку / І. І. Соколова // ХІ конгрес СФУЛТ, Полтава, 28–30 серп. 2006 р. – Київ-Чикаго, 2006. – С. 202.