Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Козак Наталія Петрівна. Особливості патології гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз: діагностика, профілактика, лікування: Дис... канд. мед. наук: 14.01.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2002. - 135арк. - Бібліогр.: арк. 113-135.



Анотація до роботи:

Козак Н.П. Особливості патології гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз : діагностика, профілактика, лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. - Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанням вдосконалення діагностики, прогнозування перебігу та підвищення ефективності лікування патології гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз шляхом вивчення характеру їх взаємодії, виявлення особливостей виникнення уражень печінки і жовчовивідного тракту, їх клінічного перебігу та розробки на основі цього раціональних підходів до корекції порушень у даної категорії пацієнтів.

Встановлено, що характер та ступінь вираженності патології гепато-біліарної системи суттєво впливає на стан опорно-рухового апарату. Обгрунтовано 2 патогенетичних варіанти порушення метаболізму кісткової тканини у хворих на ОА в залежності від активності та вираженності супутньої патології гепато-біліарної системи.

Запропоновано діагностичний алгоритм обстеження хворих на остеоартроз, оцінена ефективність застосування препарату “Ербісол” в комплексному лікуванні цього захворювання з поєднаною патологією гепато-біліарної системи та розроблені раціональні схеми лікування такої категорії пацієнтів.

В дисертації узагальнені теоретичні та практичні дані щодо вирішення наукового завдання - підвищення ефективності лікування хворих на остеоартроз із поєднаною патологією гепато-біліарної системи.

  1. У хворих на остеоартроз патологія гепато-біліарної системи зустрічається у 90,2% випадків - у 2/3 пацієнтів переважають ураження біліарної системи, а у 1/3 – дифузні захворювання паренхіми печінки. Хронічні холецистити виявлені у 77,0% (безкам’яні - у 59,5%, калькульозні - у 17,5%), стан після холецистектомії - у 5,4 %, постхолецистектомічний синдром - у 2,7 %. Дискінезії жовчовивідних шляхів зустрічаються - у 73,6 %. Хронічні гепатити складають 27,0%, цирози печінки – 4,7%. Прогресування патології гепато-біліарної системи при остеоартрозі в значній мірі визначає особливості стану суглобового апарату і прогноз у даної категорії пацієнтів.

  1. За умови виникнення остеоартрозу на фоні помірно вираженої патології гепато-біліарної системи, його перебіг характеризується повільним прогресуванням, змінами суглобів в межах І-ІІ рентгенологічної стадії та розвитком остеосклеротичних порушень кісткової тканини.

  2. При умові формування патології гепато-біліарної системи на фоні остеоартрозу з тривалим анамнезом, перебіг останнього набуває прогресуючого характеру, а зміни кісткової тканини характеризуються явищами остеопенії та остеопорозу.

  3. Застосування в лікуванні остеоартрозу нестероїдних протизапальних препаратів більше трьох місяців негативно впливає на функціонування гепато-біліарної системи і призводить до статистично достовірного збільшення дискінезій жовчовивідних шляхів по гіпертонічному та змішаному типу і уражень паренхіми печінки у даної категорії пацієнтів.

  4. Порушення щільності кісткової тканини у хворих на остеоартроз із супутніми ураженнями гепато-біліарної системи свідчить, що фонові зміни функціональної активності печінки негативно впливають на стан суглобового апарату.

  5. Застосування ербісолу в комплексній терапії хворих з поєднанням остеоартрозу і патологією гепато-біліарної системи сприяючи нормалізації функціональної активності печінки (купірування цитолітичного (р<0,05), мезенхімально-запального (р<0,05) синдромів і підвищення синтетичної здатності (р<0,05)) та імунної системи (достовірне підвищення відносної і абсолютної кількості Т – лімфоцитів (р<0,05), зниження В – лімфоцитів та вмісту Ig G, при позитивній динаміці гармонізації порушеного співвідношення Тх/Тс ), позитивно впливає на стан функціональної здатності суглобів (достовірне збільшення об’ємів активних та пасивних рухів (р<0,05)) на фоні швидкої ліквідації больового синдрому.

  6. Застосування в комплексній терапії хворих на остеоартроз з поєднаною патологією гепато-біліарної системи ербісолу та препаратів, що нормалізують моторно-евакуаторну функцію жовчовивідних шляхів, підвищує ефективність лікування даної категорії пацієнтів на 20%.

Публікації автора:

  1. Особливості уражень гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз / Український медичний часопис, №3 (17), 2000, -С.129-131.

Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. Патологія гепато-біліарної системи при остеоартрозі та можливі шляхи їх вирішення / Гастроентерологія (Міжвідомчий збірник присвячений 10-ій річниці незалежності України та 35-річчю Українського науково-дослідного інституту гастроентерології ), випуск 31, 2000, -С.526-530.

Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. Порушення морфофункціонального стану гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз та можливі шляхи їх корекції / Гастроентерологія (Міжвідомчий збірник присвячений 10-ій річниці незалежності України), випуск 32, 2001, -С.94-99.

Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі їх результатів.

  1. Загальноадаптивні реакції організму при дискінезіях жовчовивідних шляхів / Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика, випуск 9, книга 4, Київ, 2000. – С.487-490. (Співавт.: Свінціцький А.С., Дземан М.І.).

Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. Диференційний підхід до лікування уражень гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз / Проблеми радіаційної медицини. Збірник наукових праць, випуск 7, 2000р. (Науково-практична конференція 18-19 жовтня 2000р., м. Київ), -С. 85-87. (Співавт.: Дземан М.І, Шелудько О.Л.).

Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

6. Пат. UA, МПК 7 А61К35/48. Спосіб консервативного лікування остеоартрозу: Пат. UA, МПК 7 А61К35/48. А.С.Свінціцький, М.І.Дземан Н.П.Козак, В.І.Бульда. (UA), НМУ. - № 41200 А, заявл. 30.03.2001; Опубл. 15.08.2001; Бюл. №7. – 2 с.

7. Клинико-иммунологические аспекты применения нового отечественного препарата Эрбисол в комплексной терапии больных гепатитом / Фармакологічний вісник №5, 1999, -С.413-415. (Співавт.: Свінціцький А.С., Дземан М.І., Базика Д.А., Шило Г.В.).

Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. Застосування гастроцепіну у гастроентерологічній практиці / Матеріали ХІV з’їзду терапевтів України, 1998р., -С.17-19. (Співавт.: Ревенок К.М., Москаленко В.В.).

Особистий внесок здобувача полягає в клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. До питання про стан гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз / Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання уражень внутрішніх органів та їх зв’язок із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.Особливості перебігу захворювань у працівників річкового флоту”, присвяченої 85-річчю Київської центральної басейнової клінічної лікарні МОЗ України та 65-річчю Клініки внутрішніх хвороб ім. акад. В.М.Іванова, Київ,1999р., -С. 64-66.

  2. Новий український фітопрепарат “гастроспастин” в лікуванні захворювань біліарної системи / Матеріали науково-практичної медичної конференції “Сучасні проблеми клінічної фармакології та імунопрофілактики”, 23 листопада 1999р., -С.85-89.

Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. Деякі аспекти застосування препарату “Ербісол” в гастроентерологічній клініці / Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання уражень внутрішніх органів та їх зв’язок із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Особливості перебігу захворювань у працівників річкового флоту”, Київ,1999р, -С.108-110. (Співавт.: Свінціцький А. С., Ревенок К. М., Дземан М. І.).

Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті, клінічному підборі хворих, проведенні досліджень та аналізі отриманих результатів.

  1. Гепатит С : питання сьогодення / Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні питання уражень внутрішніх органів та їх зв’язок із наслідками аварії на Чорнобильській АЕС. Особливості перебігу захворювань у працівників річкового флоту”, Київ,1999р. -С.67-69. (Співавт.: Соболевська Н.В., Дядченко А.Г.).

Особистий внесок здобувача полягає в наданні ідеї статті та висвітленні сучасних літературних даних.

  1. До питання про ураження гепато-біліарної системи у хворих на остеоартроз / Тези доповіді Конгресу світової федерації українських лікарських товариств, Львів-Трускавець 2000,- С.418-419.