Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


115. Івахненко Олена Сергіївна. Особливості перебігу, лікування і профілактики гастродуоденальної патології, асоційованої з Helicobacter pylori, у дітей шкільного віку: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Івахненко О.С. Особливості перебігу, лікування і профілактики гастродуоденальної патології, асоційованої з Helicobacter pylori, у дітей шкільного віку.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2005 рік.

Робота присвячена вивченню ендоскопічних, морфологічних і клінічних особливостей перебігу хронічних захворювань верхніх відділів травної системи у дітей, асоційованих з H. pylori. За допомогою скринінг-анкетування вивчена вікова поширеність гастроентерологічних скарг у школярів, особливості їх проживання, харчування і навчання.. Визначена порівняльна ефективність основних інвазивних і неінвазивних методів діагностики H. pylori у дітей за допомогою ендоскопії, мазків-відбитків, уреазного тесту, морфологічного і бактеріологгічного дослідження, імуноферментного аналізу, хроматографічного аналізу, “Stool-тесту”.

За допомогою методики якісної діагностики антигенів Helicobacter pylori у випорожненнях дитини “H. pylori Stool antigens test” визначена порівняльна ефективність різних методів ерадикаційної терапії (потрійної і квадротерапії) на основі препаратів бісмуту й інгібіторів протонної помпи. Досліджені сприймання і частота побічних явищ під час застосування ерадикаційної терапії. Удосконалені принципи діагностики і лікування дітей з хронічними захворюваннями гастродуоденальної зони, асоційованими з Helicobacter pylori у дітей.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії, що полягає в підвищенні ефективності діагностики та лікування дітей з хронічною гастродуоденальною патологією, асоційованою з H. pylori, на підставі раннього виявлення дітей із захворюваннями ВВТС методом скринінг-анкетування, застосування сучасних методів неінвазивної діагностики H. pylori і ефективних схем ерадикаційної терапії.

  1. Анкетування школярів з формуванням комп’ютерної бази даних дозволяє провести масовий селективний скринінг для відбору дітей з факторами ризику розвитку гастродуоденальних захворювань, функціональними і хронічними захворюваннями ВВТС для їх подальшого спостереження, діагностики і лікування верифікованої патології.

  2. У сім’ях дітей з хронічними захворюваннями ВВТС, асоційованими з H. pylori, істотно частіше (81,7%) зустрічаються захворювання гастродуоденальної зони в інших її членів, які проживають разом із хворими дітьми, порівняно зі сім’ями дітей (30%), в яких хронічні захворювання ВВТС не були асоційовані з H. pylori. За даними ІФА обстеження сімей дітей з гелікобактеріозом, H. pylori в інших їх членів був виявлений у 78,3% випадків, що свідчить про наявність „сімейного вогнища інфекції”. На це вказує і достовірний (р<0,05) кореляційний зв’язок гелікобактеріозу дітей з частотою захворювань ВВТС у членів сім’ї (r = + 0,42).

  3. Для дітей з гелікобактеріозом характерними є більша інтенсивність больового, диспепсичного й астеновегетативного синдромів, наявність ерозивних і виразкових дефектів СО шлунка і дванадцятипалої кишки, більший ступінь активності запального процесу, масивна клітинна інфільтрація СО, метаплазія покрівно-ямкового епітелію. Вираженість ендоскопічних і морфологічних змін корелює зі ступенем обсіменіння слизової оболонки H. pylori. Клінічна симптоматика захворювань ВВТС у дітей, візуальні дані ендоскопічного дослідження не дозволяють з абсолютною достовірністю визначити етіологічний чинник захворювання.

  4. Для первинної і скринінгової діагностики гелікобактерної етіології захворювань ВВТС у дітей слід застосовувати неінвазивні імуноферментні методи досліджень, чутливість яких становить для ІФА (сироватка крові) 93,3%, для експрес-методу (капілярна кров з пальця) – 91,7%, що наближається до показників чутливості “золотого стандарту” морфологічного дослідження (96%).

  5. Найбільш ефективною схемою ерадикації H. pylori є квадротерапія (ДФКН), використання якої у 93,3% випадків сприяло повному знищенню збудника. Ефективність потрійної терапії на основі препарату субколоїдного бісмуту цитрату і двох антибіотиків, а також інгібіторів протонної помпи і двох антибіотиків становить 86,7%, що є прийнятним для проведення ерадикації. Ефективність потрійної терапії зі включенням фуразолідону становить 80% і є недостатньою для її практичного застосування.

  6. У разі первинної ерадикації у дітей з хронічними захворюваннями ВВТС, асоційованими з H. pylori, найбільш доцільно використовувати потрійну терапію на основі препаратів бісмуту і двох антибіотиків, яка є оптимальною за співвідношенням ефективності/кількості побічних явищ, а також ціни. Застосування потрійних схем на основі ІПП слід проводити у разі первинної ерадикації у дітей з ерозивним гастродуоденітом або виразкою шлунка, дванадцятипалої кишки. У випадках тривалого перебігу захворювання, повторної ерадикації збудника слід використовувати квадротерапію.

  7. Обов’язковою умовою лікування хворої дитини є одночасне обстеження всіх членів сім’ї, які проживають з дитиною, та їх лікування у разі підтвердження носійства H. pylori. У сім’ях, які не пройшли відповідної санації, існує значний ризик реінфікування дитини H. pylori.

  8. Застосування комплексу адекватних медико-організаційних заходів, спрямованих на вивчення основних факторів ризику розвитку гастродуоденальних захворювань, своєчасне формування груп подальшого спостереження, обстеження із застосуванням сучасних методів інвазивної та неінвазивної діагностики є адекватною мірою профілактики органічної патології шлунка та дванадцятипалої кишки у дітей.

Публікації автора:

  1. Сімейний характер хелікобактерної інфекції: шляхи лікування та профілактика / Няньковський С.Л., Вдовиченко В.І, Івахненко О.С., Швидкий Я.Б., Іванців В.А // Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник. - Дніпропетровськ, 2000. - Вип.31. - С.347-353. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз результатів, підготовка до друку).

  2. Няньковський С.Л., Івахненко О.С. Регіональні стандарти ерадикації Helicobacter pylori у дітей з урахуванням сімейного характеру інфікування // Гастроентерологія: Міжвідомчий збірник. - Дніпропетровськ, 2001. - Вип. 32. - С.267-275. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  3. Няньковський С.Л., Івахненко О.С. Нові підходи до діагностики, лікування та профілактики хелікобактеріозу у дітей з урахуванням сімейного характеру інфекції // Сучасна гастроентерологія. - 2002. - №1. - С.19-23. (Автором самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка).

  1. Івахненко О.С. Нові підходи до удосконалення гастроентерологічної допомоги школярам // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ, 2003. – Вип. 12. – Т.2. – С.568-575.

  2. Няньковський С.Л., Івахненко О.С. Порівняльна ефективність основних схем антихелікобактерної терапії у дітей // Ліки України. - 2004. - №11. - С.75-78. (Автором самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  3. Няньковский С.Л., Денисова М.Ф., Ивахненко О.С. Сравнительная эффективность методов диагностики хеликобактерной инфекции у детей с заболеваниями гастродуоденальной зоны и схем эрадикационной терапии // Современная педиатрия. – 2004. – № 4 (5). – С. 57-62. (Автором самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз статистична обробка, підготовка до друку).

  4. Лікування виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки /Вдовиченко В.І, Няньковський С.Л., Острогляд О.В., Бодревич Б.Б., Швидкий Я.Б., Бичков М.А., Івахненко О.С., Січкоріз Л.О. – Київ: ІВЦ АЛКОН НАНУ, 2004. – 88 с. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз, підготовка розділу монографії до друку).

  5. Character rodzinny zakazenia Helicobacter Pylori: podejscie do leczenia i profilaktyki / Niankovskiy S.L., Vdovichenko V.I., Ivakhnenko E.S., Vdovichenko A.V. // Pediatria Wspolczesna. Gastroenterologia, Hepatologia i Zywienie Dziecka. - 2000. - T.2, №3. - S. 181-183. (Автором самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка).

  6. Nyankovsky S.L., Ivakhnenko E.S. Family approaches to estimate risk factors, diagnostics and treatment of Helicobacter Pylori infection // Approved Abstracts for Children’s Environmental II: A Global Forum for Action. - September 8-12, 2002. - Georgetown Conference Centre, Washington DC. - Р.14-15. (Автором самостійно проведено: збір, аналіз та статистична обробка матеріалу).

  7. Сучасні підходи до діагностики та принципів лікування Helicobacter pylori асоційованих захворювань гастродуоденальної зони у дітей. Регіональні стандарти діагностики та лікування / Няньковський С.Л., Дедишин Л.П., Івахненко О.С., Томків Я.М.// Методичні рекомендації для лікарів і студентів старших курсів. - Львів:Простір-М, 2000. - 19 с. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  8. Три складника захворювань шлунково-кишкового тракту у дітей: рефлюкс-Helicobacter pylori-дисбактеріоз / Няньковський С.Л., Івахненко О.С., Томків Я.М., Гудзан Н.Ф., Іванців В.А.// Посібник для лікарів. - Харків: ПолиАРТ, 2001. – 64 с. (Здобувачем самостійно написано 12 сторінок посібника).

  9. Івахненко О.С., Няньковський С.Л. Регіональні стандарти лікування гелікобактер-асоційованих захворювань гастродуоденальної зони у дітей // ПАГ. - 2002. - №2. – С.53. [Матеріали 3-ої науково-практичної конференції “Актуальні проблеми фармакотерапії в педіатрії” Луганськ, 26-27 березня 2002 р.]. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  10. Качмарик Л.П., Івахненко О.С. Ступенева діагностика та терапія захворювань гастродуоденальної зони у дітей шкільного віку. // ПАГ. - 2002. - №2. – С.52. [Матеріали 3-ої науково-практичної конференції “Актуальні проблеми фармакотерапії в педіатрії” Луганськ, 26-27 березня 2002 р.]. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  11. Новий підхід до організації медико-санітарної допомоги дітям шкільного віку в умовах великого міста / Няньковський С.Л., Ковальський О.В., Івахненко О.С., Качмарик Л.П., Цапок А.А.// Матеріали науково-практичної конференції „Актуальні проблеми організації медичного забезпечення дітей та підлітків”, Харків, 27-28 листопада 2002. - Харків, 2002. - С. 142-148. (Автором самостійно проведено: збір, статистична обробка матеріалу).

  12. Аналіз результатів реалізації регіональної програми „Здоров’я наших дітей” / Няньковський С.Л., Ковальський О.В., Васюта В.В., Орлик І.В., Івахненко О.С., Шеремета О.Е., Качмарик Л.П., Тупісь М.С.// Тези доповідей науково практичної конференції „Актуальні питання педіатрії і дитячої хірургії”. - Львів, 2003. - С.64-66. (Здобувачем самостійно проведено: збір, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку).

  13. Профілактика захворювань у дітей шкільного віку в умовах великого міста / Івахненко О.С. Няньковський С.Л., Ковальський О.В., Качмарик Л.П., Цапок А.А.// Буковинський медичний вісник. - 2003. - Т.7, №1. - С.30-32. [Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Здорова дитина: ріст, розвиток та проблеми норми в сучасних умовах”]. (Здобувачем самостійно проведено: збір, статистична обробка матеріалу, підготовка до друку).

  14. Івахненко О.С. Діагностика, лікування та профілактика гелікобактеріозу у дітей // Матеріали конгресу педіатрів України „Актуальні проблеми і напрями розвитку педіатрії на сучасному етапі”, Київ, 7-9 жовтня 2003. - К. - С.79-80.

  15. Няньковський С.Л., Івахненко О.С. Helicobacter pylori – асоційовані захворювання гастродуоденальної зони у дітей // Матеріали Українсько-Польської науково-практичної конференції “Проблеми спеціалізованої медичної допомоги на сучасному етапі”, Львів, 13-15 травня 2004. - Львів, 2004. - С.32-42. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  16. Няньковський С.Л., Івахненко О.С. Підходи до удосконалення гастроентерологічної допомоги школярам // Матеріали науково-практичної конференції „Сучасна педіатрія: досягнення і перспективи”, Львів, 13-14 жовтня 2004. - Львів, 2004. - С. 41-44. (Здобувачем самостійно проведено: збір матеріалу, аналіз та статистична обробка, підготовка до друку).

  17. Івахненко О.С. Ефективність антигелікобактерної терапії у дітей // Матеріали науково-практичної конференції „Сучасна педіатрія: досягнення і перспективи”, Львів, 13-14 жовтня 2004. - Львів, 2004. - С.46-48.