Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Романова Ірина Петрівна. Особливості перебігу патології щитоподібної залози аутоімунного та неаутоімунного генезу у жінок в різні терміни вагітності : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2008.



Анотація до роботи:

Романова І.П. «Особливості перебігу патології щитоподібної залози аутоімунного та неаутоімунного генезу у жінок в різні терміни вагітності» –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.14-ендокринологія. Державна установа «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського Академії медичних наук України», Харків, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню функціонального стану щитоподібної залози й антитиреоїдного імунітету в різні терміни вагітності у хворих на аутоімунний тиреоїдит.

При виконанні роботи було обстежено 275 вагітних жінок з різною патологією ЩЗ, а саме з АІТ, гіпотиреозом, тиреотоксикозом, ГТ та з ДНЗ за умов йодного дефіциту. Виявлено, що вагітність з самих ранніх термінів є станом, що провокує дисфункцію ЩЗ. Встановлено, що у вагітних жінок в різних триместрах вагітності спостерігаються зміни рівнів вТ4; зТ4 та ТТГ, що в деяких випадках (5 %) призводить до порушення функцій ЩЗ і в подальшому потребує відповідного лікування.

У вагітних з ДНЗ за умов легкого дефіциту йоду посилюється тенденція до зменшення вмісту вТ4, зТ4 при одночасному вірогідному збільшенні рівня ТТГ, що призводить до розвитку субклінічного гіпотиреозу.

Вивчено особливості перебігу у вагітних жінок гіпотиреозу, ДТЗ та підтверджено аутоімунний генез цих захворювань, більш виразний, ніж у вагітних без патології ШЗ та невагітних здорових жінок.

Визначено особливості перебігу патології ЩЗ в післяпологовому періоді. Доведено, що особливостями ПТ є його двофазний характер у 85 % випадків та більш значна активність аутоімунного процесу в гіпертиреоїдній фазі із згасанням під час гіпотиреоїдної фази.

Автором встановлено, що при наявності порушення функцій ЩЗ у продовж вагітності призначення адекватного лікування покращує стан вагітної, а в подальшому запобігає розвитку післяпологових порушень функції ЩЗ.

  1. У дисертаційній роботі проведено клінічне спостереження за вагітними жінками с патологією ЩЗ за урахуванням строку вагітності, ступеня виявлених порушень та визначені індивідуальні підходи до їх лікування. Встановлено, що у вагітних жінок із патологією ЩЗ в порівнянні з невагітними за наявності аналогічної патології мають місце однонаправлені зсуви, як функціонального стану ЩЗ, так і органоспецифічного аутоімунітету (антитіл до тиреоїдної пероксидази та антитіл до тиреоглобуліну). Однак при цьому, визначено більшу активацію аутоімунного процесу, та сполученої з ним гормональної функції ЩЗ.

  2. Динамічне спостереження за вагітними жінками без клінічних ознак порушення функції ЩЗ з дифузним нетоксичним зобом І-ІІ ступеня свідчить, що на протязі І-ІІІ триместрів показники вільних та загальних трийодтироніну та тироксину не відрізняються, а рівень ТТГ має тенденцію до збільшення подібно до вагітних за відсутності ДНЗ. Разом з тим, активність аутоімунного процесу верифікованого в межах пограничних величин з перебігом вагітності достеменно знижується.

  3. Верифіковано, що ураження ЩЗ аутоімунним процесом на тлі аутоімунного тиреоїдиту (АІТ) і її додаткової фізіологічної стимуляції під час вагітності призводить до гіпотиреозу, який супроводжується більш виразними зсувами в гормональному стані та характеризується більшою виразністю аутоімунного процесу в порівнянні з невагітними з гіпотиреозом (збільшення рівнів АТ-ТПО в 2,5 рази).

  4. Йодний дефіцит легкого ступеня під час вагітності призводить до швидкого розвитку ДНЗ (наприкінці І триместру), асоційованого з гіпотироксинемією та підвищенням рівня ТТГ.

  5. Доведено, що призначення препаратів йодиду калію вагітним жінкам за умов йодної недостатності не супроводжується проявами аутоімунної агресії до антигенів ЩЗ (за показниками АТ-ТПО, АТ-ТГ), що обґрунтовує доцільність та безпечність використання цього препарату.

  6. Гормональний дисбаланс у вагітних жінок (достеменне збільшення рівнів як загальних, так і вільних трийодтироніну і тироксину) при дифузному токсичному зобі та його клінічні прояви характеризуються меншою виразністю порівняно до перебігу відповідної патології у невагітних жінок, що обумовлено зниженням активності аутоімунного процесу під впливом гестації.

  7. Доведено, що особливостями післяпологового аутоімунного тиреоїдиту у осіб з високим титром антитіл в період гестації є його двофазний характер у 85 % випадків як за функціональним станом ЩЗ (гіпертиреоїдний та гіпотиреоїдний), так і за активністю аутоімунного процесу (відповідно активація в гіпертиреоїдній фазі та його згасання в гіпотиреоїдній фазі). Окрім того, визначено більш швидкий за плином часу перехід до гіпотиреозу, що пов’язано зі значним збільшенням аутоімунної агресії після її довготривалого за збільшенням строку вагітності адаптивного гальмування.

  8. На основі визначення особливостей перебігу патології щитоподібної залози під час вагітності розроблено алгоритм лікування тиреопатій у вагітних жінок з урахіванням строку вагітності та індивідуальних особливостей хворих.

Публікації автора:

1. Романова, І.П. Особливості патології щитоподібної залози під час вагітності [Текст] / І. Романова // Пробл. ендокрин. патології – 2004. – №4. – С.33-38.

2. Романова, И.П. Современное состояние вопроса об особенностях клиники, диагностики, формакотерапии и профилактики гестагенных форм тиреоидной патологии [Текст] /И. Романова // Пробл. ендокрин. патології. – 2005. – №2. – С.87-95.

3. Романова, И.П. Носительство антитироидных антител и отягощенная наследственность как фактор риска невынашивания беременности [Текст] / И. Романова // Медицина сьогодні і завтра. – 2006. – №1. – С. 91-93.

4. Романова, И.П. Особенности функционального состояния щитовидной железы у беременных женщин с носительством антител к ткани щитовидной железы и аутоиммунным тиреоидитом [Текст] / И. Романова, Н. Кравчун. // Вісник ХНУ ім. В.М. Каразіна. – 2006. – №738. – С.104-108 (Дисертантом самостійно здійснено набір матеріалу, проаналізовано результати імунологічних та гормональних показників).

5. Романова, И.П. Состояние щитовидной железы у беременных женщин и потомков матерей с гестагенным аутоиммунным тиреоидитом [Текст] / И. Романова: матеріали VI з їзду ендокринологів України, Київ 23-25 травня 2001 р. // Ендокринологія. – 2001. – Т.6, додаток. – С.225.

6. Романова, І.П. Гормональна характеристика та показники протитиреоїдного імунітету у жінок з післяпологовим тиреотоксикозом [Текст] / І.П. Романова // Нові технології в медицині: матеріали підсумкової наук. конф. молодих учених Харківської медичної академії післядипломної освіти, Харків. 21 листоп. 2002 р. – Х., 2002. – С.48.

7. Романова, І.П. Клініко-гормональна характеристика та показники протитиреоїдного імунітету у вагітних жінок та в післяпологовому періоді [Текст] / І.П. Романова, Н.А. Кравчун, Т.С. Гринченко // Сучасні напрямки розвитку ендокринології (другі Данилевські читання ): матеріали наук.-практ. конференції, Харків, 27-28 лют. 2003 р. – Х., 2003. – С. 169. (Дисертантом проведено аналіз літератури, відбір хворих, підготовлено матеріали до друку).

8. Романова, І.П. Обґрунтування необхідності визначення екскреції йоду з сечею у вагітних жінок [Текст] / І.П. Романова, Н.О. Кравчун, О.Г. Селіченко // Особливості ендокринної патології в різних вікових періодах; проблеми та шляхи вирішення : матеріали наук.-практ. конф. з між народ. участю, Харків, 24-25 листоп.2005 р. –Х., 2005. – С. 88-89. (Дисертантом здійснено клінічні дослідження, підготовлено тези до друку).

9. Романова, И.П. Антитиреоидные антитела как фактор риска невынашивания беременности [Текст] / И.П. Романова, И.И. Алексеева // Експериментальна та клінічна ендокринологія (п’яті Данилевські читання): матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, Харків, 9-10 лют. 2006 р. – Х., 2006. – С.82-83. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, проаналізовано результати імунологічного обстеження).

10. Романова, І.П. Взаємозв’язок йодної недостатності з рівнем тиреотропного гормону у вагітних [Текст] / І.П. Романова, Н.О. Кравчун, І.І. Алексєєва // Ендокринна патологія у віковому аспекті: матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, Харків, 29-30 листоп. 2007 р. – Х., 2007. – С. 135. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, проаналізовано результати).

11. Романова, І.П. Особливості функціонального стану щитоподібної залози у хворих післяпологовим аутоімунним тиреоїдитом [Текст] / І.П. Романова, Н.О. Кравчун, О.В. Тяжелова // Фундаментальна та клінічна ендокринологія: проблеми, здобутки, перспективи: матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю, Харків, 21-22 лют. 2008 р. – Х., 2008. – С. 164. (Дисертантом здійснено набір матеріалу, проведено обстеження хворих, встановлено особливості перебігу післяпологового тиреоїдиту).

12. Виявлення післяпологового тиреоїдиту у жінок шляхом скринінгового обстеження [Текст] / І.П. Романова, Н.О. Кравчун, О.В. Козаков, Т.С. Гринченко: інформаційний лист / ДУ „Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Дани-левського АМН України”, Міністерство охорони здоров’я України, Укрмед-патентінформ. – Харків, 2008. – 5 с.

За матеріалами дисертації також надруковано ще 3 тези у матеріалах міжнародних з’їздів, симпозіумів, конференцій.