Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Осетрова Марія Станіславівна. Особливості перебігу та лікування артеріальної гіпертензії у осіб з підвищеною масою тіла: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2003.



Анотація до роботи:

Осетрова М.С. Особливості перебігу та лікування артеріальної гіпертензії у осіб з підвищеною масою тіла.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія.- Запорізький державний медичний університет, Запоріжжя, 2003.

Дисертація присвячена вивченню особливостей діагностики і лікування АГ у осіб з підвищеною масою тіла з урахуванням добового профілю АТ, ступеня ІР, метаболічних змін, величини ІМТ, спадкового анамнезу. Вивчення метаболічних особливостей у хворих з АГ та індексом маси тіла більше 30 кг/м2 дозволило встановити, що для них характерні ознаки ІР - у 32,04 % випадків, наявність метаболічного синдрому - у 26,21% випадків, а також прогностично несприятливі порушення циркадного ритму АТ. Обгрунтована доцільність застосування індапамід-ретарду, доксазозину, метформіну на тлі дієтотерапії та дозованих фізичних навантажень у пацієнтів з АГ і підвищеною масою тіла в залежності від спадкового анамнезу, особливостей добового моніторингу АТ, ЕхоКГ та метаболічних зрушень. Доведено, що проведення добового моніторування АТ у осіб з підвищеною масою тіла має важливе діагностичне значення для виявлення ранніх стадій артеріальної гіпертензії, порушень циркадного ритму, оцінки впливу лікарських препаратів на розвиток і прогресування АГ. Обгрунтовано необхідність дослідження стану ІР у хворих з АГ та підвищеною масою тіла, для підбору адекватної патогенетичної терапії, прогнозування подальшого перебігу АГ та запобігання розвитку супутніх метаболічних зрушень. Розроблені методичні підходи дозволять підвищити якість діагностики і лікування осіб з АГ та підвищеною масою тіла, покращити якість життя цих хворих.

  1. В роботі вирішена актуальна задача кардіології щодо діагностики і лікування артеріальної гіпертензії у осіб з підвищеною масою тіла з урахуванням добового профілю артеріального тиску, ступеня інсулінорезистентності та метаболічних змін.

  2. Поглиблене вивчення метаболічних особливостей у хворих з артеріальною гіпертензією та індексом маси тіла більше 30 кг/м2 дозволило встановити, що для таких хворих характерні ознаки підвищення інсулінорезистентності у 32,04 % випадків і наявність метаболічного синдрому у 26,21% випадків.

  3. Виявлено порушення глікемії натще у 9,7 % та порушення толерантності до вуглеводів у 20,38% пацієнтів, що перевищує відсоток діагностики у пацієнтів звичайної популяції відповідного віку.

  4. Встановлено, що у хворих на артеріальну гіпертензію та ожиріння можуть мати місце прогностично несприятливі типи циркадного ритму артеріального тиску, такі як non-dippers, over-dippers та night-peakers, частота яких у даної категорії хворих більша від загальної частоти при артеріальній гіпертензії.

  5. Виявлено, що у хворих з артеріальною гіпертензією і індексом маси тіла >30 кг/м2 можуть зустрічатись такі типи геометрії лівого шлуночка: нормальний – 35,9%, концентричне ремоделювання – 37,9 %, концентрична гіпертрофія - 11,6%, ексцентрична гіпертрофія (без дилятації порожнин) - 7,7 %.

  6. Доведено, що проведення добового моніторування артеріального тиску у осіб з підвищеною масою тіла має важливе діагностичне значення для виявлення ранніх стадій артеріальної гіпертензії та порушень циркадного ритму й оцінки впливу лікарських препаратів на розвиток і прогресування артеріальної гіпертензії.

  7. Препаратами вибору в лікуванні артеріальної гіпертензії у осіб з підвищеною масою тіла є індапамід-ретард, доксазозин, метформін, які призначаються на тлі дозованих фізичних навантажень і дієтотерапії з урахуванням метаболічних порушень.

Публікації автора:

  1. Осетрова М.С. Рання діагностика метаболічних змін та чинників ризику розвитку серцево-судинних ускладнень у хворих на ожиріння// Ендокринологія.-Т. 7.- №1.- 2002.- С.122-124.

  2. Перцева Т.О., Осетрова М.С. Аналіз показників добового моніторування артеріального тиску та метаболічних змін у хворих на аліментарно-конституційне ожиріння// Медичні перспективи.-Т. 8.- №1.- 2003.-С.73-75.

  3. Перцева Т.О., Осетрова М.С. Ефективність використання індапаміду SR у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та аліментарно-конституцийним ожирінням// Укр. кардіол. журн.- №4.- 2002.- С.59-62.

  4. Перцева Т.О., Осетрова М.С. Зміни в системі інсуліну та стан артеріального тиску у хворих на ожиріння // Медичні перспективи.-Т. 7.- №1.- 2002.- С.36-39.

  5. Осетрова М.С. Порушення вуглеводного обміну при ожирінні як фактор ризику розвитку цукрового діабету// Матер. наук.-практ.конф.: "Міжнародні дні діабету": Тези доп. - Вип.5.-Дніпропетровськ.- 2000.- С.95.

  6. Осетрова М.С. Порівняльна характеристика стану вегетативної нервової системи та психо-емоційного статусу у хворих на аліментарну та гіпоталамічну форми ожиріння// Ендокринологія.- Т. 6 (додаток, матеріали VI з’їзду ендокринологів України).- Київ. - 2001.- С. 221.

  7. Осетрова М.С. Зміни у вегетативній та серцево-судинній системі при аліментарно-конституціональному та гіпоталамічному ожирінні// Матер. міжнародного конгресу студентів та молодих вчених “Клініко-морфологічні аспекти серцево-судинної системи”: Тези доп. –Дніпропетровськ, 2000.- С.105-106.

  8. Осетрова М.С. Деякі показники вуглеводного обміну у хворих на ожиріння// Матер. наук.-практ.конф.: 72 підсумкова конференція студентів та молодих вчених, присвячена 85-річчю ДДМА: Тези доп.- Дніпропетровськ, 2001.- С.59-60.

  9. Осетрова М.С. Ступінь гіперінсулінемії та деякі показники вуглеводного обміну у осіб з артеріальною гіпертензією в залежності від індексу маси тіла// Матер. наук.-практ.конф.студентів та молодих вчених, присвяченої 85-річчю ДДМА: ”Сучасні аспекти клінічної медицини”: Тези доп. –Дніпропетровськ, 2001.-С. 55.

  10. Осетрова М.С. Показники системи інсуліну та стан артеріального тиску у пацієнтів з підвищеною масою тіла// Матер. наук.-практ.конф.: “Профілактика та лікування артеріальної гіпертензії в Україні в рамках реалізації національної програми”: Тези доп.- Київ, 2002.- С.82.

  11. Осетрова М.С., Ненадищук В.А., Волкова О І. Метаболічні зміни у пацієнтів з підвищеною масою тіла// Матер. наук.-практ.конф.: “Патогенетичні аспекти фармакотерапії ендокринних захворювань ”: Тези доп.- Харків, 2002.- С. 86.

  12. Перцева Т.О., Марцинік Є.М., Осетрова М.С., Чукмасова М.О. Характеристика деяких методів визначення інсулінорезистентності у хворих на ожиріння// Матер. наук.-практ.конф.: “Сучасні напрямки розвитку ендокринології” : Тези доп.- Харків, 2003 р. - С. 157-158.