Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


740. Тельнов Володимир Леонідович. Особливості перебігу та лікування бронхіальної астми у хворих із супутньою гастроезофагеальною рефлюксною хворобою: дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / АМН України; Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Кузнєцов П.В. Наукова та науково-організаційна діяльність академіка В.І. Атрощенка в хімічній технології. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.28.01 – історія техніки. – Національний технічний університет “Харківський політехнічний інститут”, Харків, 2005 р.

Дисертація присвячена узагальненню, аналізу особливостей і встановленню закономірностей наукової та науково-організаційної діяльності академіка В.І. Атрощенка і його внеску в розвиток хімічної технології. Показано історичні закономірності формування та розвиток наукових досліджень у галузі хімічної технології неорганічних речовин у 20 – 80-і роки ХХ ст. Установлено напрямки вирішення наукових ідей, основні проблеми та джерела в наукових дослідженнях. Досліджено головні передумови і фундамент формування В.І. Атрощенка як науковця в галузі хімічної технології і одержання вищої освіти; вплив професора І.Є. Ададурова; практичної діяльності на підприємствах хімічної промисловості; перші наукові праці. Установлено напрямки наукової діяльності вченого: кінетика гетерогенно-каталітичних процесів під тиском у технології зв’язаного азоту; розробка і упровадження хімічних процесів до 5,0 МПа; масообміні процеси, зокрема кінетика абсорбційних процесів; проблема охорони навколишнього середовища від забруднення. Виявлено і розглянуто наукові дослідження В.І. Атрощенка, які покладено у створення сучасного енерготехнологічного екологічного агрегату виробництва HNO3 під єдиним тиском 0,716 МПа. Вперше проаналізовано науково-організаційну діяльність вченого в організації галузевих семінарів із проблеми виробництва HNO3; організацію і проведення Всесоюзних науково-практичних конференцій кафедр ТНР; розробку наукових засад та будівництво Первомайського хімічного заводу; громадську роботу в Академії наук УРСР; підготовку та видання навчальної та наукової літератури; використання наукових досягнень у педагогічній роботі.

Наукова діяльність В.І. Атрощенка нерозривно пов’язана з розвитком технічної хімії, технології неорганічних речовин, виробництва нітратної кислоти, аміаку, промислового каталізу і екології, виробництва мінеральних добрив. З його ім’ям поєднано створення наукової школи з кінетики та каталізу технології зв’язаного азоту, яка істотно вплинула на розвиток хімічної промисловості та підготовки хіміків-технологів.

Дослідження наукової і науково-організаційної діяльності В.І. Атрощенка до теперішнього часу систематично не проводились, тому вивчення його внеску в розвиток теоретичних основ хімії, його діяльність з метою відтворення цілісної картини історії хімічної технології, виявлення концептуальних засад і закономірностей її розвитку є важливою науковою і практичною задачею, має велике значення для історії науки і техніки.

1. Становлення і розвиток наукових досліджень у галузі хімічної промисловості умовно можна поділити на такі періоди: створення хімічної промисловості Росії і проведення наукових досліджень на початку ХХ ст. з метою забезпечення вибуховими речовинами в Першій світовій війні; наукові дослідження в галузі ТНР у 20 – 30-і роки при створенні азотної промисловості та вирішенні проблеми зв’язаного азоту; наукові пошуки у 40-і роки при вирішенні обороноздатності країни в роки Другої світової війни; удосконалення існуючих хімічних виробництв у 50-і роки; комплексні дослідження в 60 – 80-і роки при створенні на новому якісному рівні сучасних енерготехнологічних комплексів великої одиничної потужності та екологічно чистих технологій.

2. Показано, що одержання вищої інженерної освіти В.І. Атрощенком створило фундамент для формування його як творчої особистості. Установлено вплив наукової, виробничої, педагогічної та громадської діяльності професора І.Є. Ададурова на молодого науковця В.І. Атрощенка, вибір ним наукових напрямків досліджень.

3. Установлено позитивний вплив на становлення В.І. Атрощенка як науковця поєднання наукової та виробничої діяльності в роки Великої Вітчизняної війни. Показано, що вагомий досвід він одержав при проведенні наукових досліджень, які були спрямовані на вирішення актуальних проблем хімічного виробництва.

4. Проаналізовано наукові праці за період 1933 – 1941 рр. Їх аналіз показав, що вже напередодні Великої Вітчизняної війни під впливом талановитих попередників і суспільно-політичної ситуації В.І. Атрощенко сформував свої наукові погляди та ідеї, одержав надійний фундамент для подальшого розвитку багатьох напрямків у науковій діяльності в галузі хімічної технології.

5. Зроблено аналіз наукової діяльності В.І. Атрощенка в хімічній технології неорганічних речовин та показано її значення для прогресивного розвитку промислового виробництва. Установлено, що напрямками наукових досліджень вченого були:

кінетика гетерогенно-каталітичних процесів під тиском у технології зв’язаного азоту;

розробка і впровадження хімічних процесів під тиском до 5,0 МПа;

масообмінні процеси, зокрема кінетика абсорбційних процесів під високим тиском;

проблема охорони навколишнього середовища від забруднення.

Наукові дослідження В.І. Атрощенка покладено в основу створення і впровадження у промислове виробництво енерготехнологічного агрегату виробництва HNO3 під єдиним тиском 0,716 МПа з газотурбінним приводом компресора і каталітичним очищенням викидних газів від NOx (УКЛ); агрегату великої одиничної потужності 1150 т/добу HNO3 із двома тисками (АК – 72); концентрованої HNO3 з використанням розчинів Mg(NO3)2; концентрованої кислоти методом прямого синтезу з оксидів азоту (автоклавний метод).

6. Проаналізовано науково-організаційну діяльність В.І. Атрощенка при організації галузевих семінарів із проблем виробництва HNO3; організації і проведенні Всесоюзних науково-практичних конференцій кафедр технології неорганічних речовин. Підтверджено велике значення науково-організаційної діяльності вченого для поширення досвіду роботи, координації наукових досліджень, визначення перспектив підготовки інженерних і наукових кадрів для хімічної промисловості.

7. Показано, що ґрунтовні фундаментальні і експериментальні дослідження В.І. Атрощенка і його учнів дали можливість розробити наукові засади та вирішити практичні проблеми при створенні нових підприємств і виробництв, що сприяло інтенсивному розвиткові хімічної науки і технології, науково-технічному прогресу.

8. Проаналізовано участь В.І. Атрощенка в роботі Академії наук, наукових радах, міжвідомчих координаційних радах, Харківському науковому центрі і секціях наукового центру АН УРСР. Показано, що В.І. Атрощенко як голова Наукової ради АН УРСР із проблеми “Теоретичні основи хімічної технології” та секції хімії і хімічної технології Північно-Східного наукового центру АН УРСР протягом багатьох років очолював і організовував роботу цих організацій, багато разів виступав на сесіях Академії наук, наукових радах, нарадах, семінарах, конференціях, у тому числі і в засобах масової інформації. Ця діяльність ученого приносила багато користі розвиткові наукових досліджень, координації Міністерств і організацій в розробці складних наукових проблем, посприяла швидкому впровадженню результатів досліджень у промислове виробництво та подальшому розвиткові науки і техніки.

9. Установлено, що В.І. Атрощенко, викладачі кафедри ТНР, залучаючи студентів до наукових досліджень, створили систему єднання наукової та навчально-виховної роботи, підвищення якості підготовки інженерів-технологів.

Дослідженням установлено, що внеском ученого в розвиток теоретичних основ хімічної технології, кінетики і каталізу зв’язаного азоту, виробництва нітратної кислоти, інженерної хімії є понад 530 наукових праць, у тому числі 12 монографій, 9 підручників і посібників, більше 50 авторських свідоцтв на винаходи.

10. Наукові положення, висновки та рекомендації дисертації використано в розробці програми курсу, семінарських та інших видів занять таких навчальних дисциплін, як “Історія науки й техніки” та “Хімічна технологія неорганічних речовин” для студентів НТУ “ХПІ”; в діяльності Державного науково-дослідного і проектного інституту (НІОХІМ м. Харків) при складанні історії розвитку інституту; при проведенні наукових досліджень з охорони повітряного басейну співробітниками Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем (УНДІЕП м. Харків).

Публікації автора:

  1. Кузнецов П.В. Приобщение студентов к техническому и научному творчеству // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2003. – № 14. – С. 130–134.

2. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Научные достижения и закономерности развития химических производств в 20–30 годы ХХ века // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 29. – С. 3–8.

Здобувачем досліджено наукові напрямки й закономірності розвитку хімічного виробництва в 20–30-і рр. ХХ ст.

3. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Початковий період становлення і передумови формування В.І. Атрощенка як талановитого вченого і організатора науки і виробництва // Наукові вісті Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”. – Київ: НТУУ “КПІ”. – 2004. – № 6. – С. 109–116.

Здобувачем досліджено початковий період становлення і формування особистості В.І. Атрощенка як талановитого науковця в галузі хімічної технології.

4. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Академия наук – история становления и генерация идей научных достижений в химии на Украине // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 13. – С. 97-108.

Здобувачем показано значення Академії наук у становленні наукових досліджень із хімії в Україні.

5. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Характеристика развития химической промышленности в конце ХХ столетия в структуре хозяйственного комплекса Украины // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 15. – С. 3–8.

Здобувачем показано розвиток хімічної промисловості в Україні.

6. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Основні напрямки наукових досліджень у технології зв’язаного азоту в 60–80-ті роки минулого століття // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск: УГХТУ. – 2004. – № 5. – С. 54-58.

Здобувачем досліджено основні напрямки наукових пошуків у технології зв’язаного азоту в 60–80-і рр. ХХ ст.

7. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Роль химии в учебном процессе в осуществлении задач политехнического обучения // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 5. – C. 141–146.

Здобувачем проаналізовано роль хімії при підготовці інженерів-технологів.

8. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Условия успешного формирования у студентов понятия о химическом производстве // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 14. – С. 15–20.

Здобувачем запропоновано методи формування при навчанні студентів розуміння хімічного виробництва.

9. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Наукові дослідження В.І. Атрощенка в 30–40-і роки ХХ століття в галузі технології неорганічних речовин. // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск: УГХТУ. – 2004. – № 6. – С. 53-57.

Здобувачем досліджено наукові пошуки В.І. Атрощенка в 30–40-і роки в галузі технології неорганічних речовин.

10. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Науково-організаційна діяльність академіка В.І. Атрощенка в розробці та впровадженні технології азотної кислоти // Інтегровані технології та енергозбереження. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 4. – С. 3–6.

Здобувачем проаналізована науково-організаційна робота В.І. Атрощенка з організації і проведення Всесоюзних семінарів виробництва HNO3. Показана значна роль вченого в розробці та впровадженні нових технологій.

11. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Науково-організаційна діяльність академіка В.І.Атрощенка в Академії наук УРСР // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 41. – С. 9–14.

Здобувачем досліджено активну діяльність В.І. Атрощенка в Академії наук УРСР у 60–80-і роки минулого століття.

12. Гринь С.О., Кузнєцов П.В. Роль В.І. Атрощенка в організації і проведенні науково-практичних конференцій кафедр технології неорганічних речовин // Східно-Європейський журнал передових технологій. – Харків. – 2004. – № 6 (12). – С. 204–206.

Здобувачем проаналізовано науково-практичні проблеми, які вирішувались на Всесоюзних конференціях кафедр ТНР з 1958 по 1991 рр., показана роль і значення ініціативи В.І. Атрощенка в їх організації та проведенні.

13. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Наукові дослідження В.І. Атрощенка у створенні енерготехнологічної схеми виробництва азотної кислоти під єдиним тиском 0,716 МПа // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. – Харків: НТУ “ХПІ”. – 2004. – № 40. – С. 77–79.

Здобувачем досліджено внесок академіка В.І. Атрощенка при створенні потужного виробництва HNO3. Зроблено аналіз наукових досліджень вченого, які використано в новій схемі технології нітратної кислоти.

14. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Научное обоснование строительства Первомайского химического комбината в Харьковской области // Вестник Национального технического университета “Харьковский политехнический институт”. – Харьков: НТУ “ХПИ”. – 2004. – № 40. – С. 124–128.

Здобувачем досліджено внесок В.І. Атрощенка у створення і обґрунтування будівництва Первомайського хімічного комбінату.

15. Кузнецов П.В. Разработка способов очистки газовых выбросов от NOx – решение научной и практической проблемы охраны окружающей среды // Вестник БГТУ им. В.Г.Шухова. – Белгород: БГТУ. – 2004. – № 8, Часть IV. – С. 127–129.

16. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Характеристика развития химической промышленности в конце ХХ столетия в структуре хозяйственного комплекса Украины // Доповіді Міжнародної науково-практичної конференції “Інформаційні технології: наука, техніка, технологія, освіта, здоров’я”. – Харків: НТУ “ХПІ”, 2004. – С. 797.

Здобувачем показано розвиток хімічної промисловості в Україні.

17. Гринь C.А., Кузнецов П.В. Становление химической промышленности на Харьковщине // Тези доповідей VI Міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми науки та освіти”. – Алушта: 30 квітня–10 травня 2004. – С. 219.

Здобувачем проаналізовано розвиток хімічної промисловості на Харківщині.

18. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Екологічні проблеми України на межі тисячоліть та системний підхід екологічного управління // Тези доповідей Міжнародна науково-практичної конференції “Інтелектуальні системи прийняття рішень та інформаційні технології”. – Чернівці: ЧНУ, 19–21 травня 2004. – С. 145–147.

Здобувачем показано екологічні проблеми і можливості їх вирішення.

19. Гринь C.О., Кузнєцов П.В. Інформування суспільства – чинник загальноєвропейських норм освіти // Збірник наукових праць Міжнародної науково-практичної конференції “Комплексне використання сировини, енерго- та ресурсозберігаючі технології у виробництві неорганічних речовин”. – Черкаси: ЧДТУ, 27–29 травня 2004 р. – С. 282–283.

Здобувачем запропоновано методи інформування суспільства.