Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нейрохірургія


Івахненко Дмитро Сергійович. Особливості перебігу та тактика лікування травматичних ушкоджень периферичних нервів у хворих похилого та старечого віку: Дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / АМН України; Інститут нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова. - К., 2002. - 142арк. - Бібліогр.: арк. 114-135.



Анотація до роботи:

Івахненко Д.С. Особливості перебігу та тактика лікування травматичних ушкоджень периферичних нервів у хворих похилого та старечого віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.05 – нейрохірургія. Інститут нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України, Київ, 2002.

Дисертація присвячена вивченню особливостей перебігу травматичних ушкоджень периферичних нервів у пацієнтів, вік яких перевищує 60 років. На основі вивчення результатів обстеження і мікрохірургічного лікування 119 хворих похилого та старечого віку з травмами периферичних нервів, узагальнені дані про причини і механізми їх виникнення. В ранньому та віддаленому післяопераційному періоді проведено динамічне спостереження за клініко-неврологічними та електронейроміографічними показниками, що відображають рівень відновлення функції нервово-м’язового апарату. В якості контроля були використані результати обстежень 60 хворих середньої вікової категорії. Встановлено, що кінцеві результати нейрохірургічного лікування ушкоджень периферичних нервів у хворих старшої вікової категорії поступаються результатам лікування пацієнтів молодшого віку. Уточнені клініко-електронейроміографічні критерії показів і протипоказів до реконструктивних операцій на нервових стовбурах у хворих старшої вікової групи. Визначені оптимальні терміни оперативного ліккування. Обґрунтовано критерії показів до використання відновних ортопедичних методів лікування, що значно підвищує ефективність лікувальних засобів.

  1. Ушкодження периферичних нервів в осіб похилого та старечого віку в загальній структурі ушкоджень периферичних нервів складають 10,3% з тенденцією до зростання і, як правило, стають причиною інвалідизації та значного зниження якості життя.

  2. В теперішній час існує тенденція необґрунтовано запізненого направлення хворих літнього віку з травматичними ушкодженнями периферичних нервів до спеціалізованих закладів, що в значній мірі погіршує результати лікування та віддалений прогноз.

  3. У всіх хворих похилого та старечого віку з травматичними ушкодженнями периферичних нервів питання про оперативне лікування повинне вирішуватись в перші 4 міс. після травми.

  4. Відмічені у більшості випадків (71%) позитивні результати після невролізу нерва, вказують на доцільність проведення даного виду операції, не лише при симптоматиці повного порушення провідності, але й при часткових порушеннях провідності та больових синдромах.

  5. Кінцеві результати зшивання периферичних нервів у хворих старшої вікової категорії, при використанні всього сучасного діагностичного та мікрохірургічного арсеналу, поступаються результатам лікування пацієнтів молодшого віку. У віддалений період після зшивання нервів, відновлення функції до рівня М3,S3 та вище визначено у 74% хворих середнього віку та у 41% хворих похилого віку.

  6. ЕНМГ дослідження підтверджують результати клінічного спостереження та показують найбільш помітну залежність термінів та ступеню відновлення функції нервів від віку пацієнтів. При динамічному спостереженні протягом року після нерорафії, визначено, що регенерація нерва та реіннервація м’язів не відбулась у 18,3% хворих середнього віку, та в 55,8% хворих похилого віку. А в разі реєстрації М-відповіді з контрольного м’яза, темпи та рівень відновлення швидкості проведення імпульсу по реконструйованому нерву були у 1,5 - 1,7 рази нижче у пацієнтів похилого віку в порівнянні з молодшими.

  7. Тактика лікування при травматичних ушкодженнях периферичних нервів у хворих геріатричного віку (невроліз, шов нерва, ортопедична корекція) повинна носити індивідуальний диференційований характер та вирішуватися із врахуванням багатьох чинників - ступеню важкості супутніх ушкоджень, даних клініки, ЕНМГ, інтраопераційної діагностики, макро- та мікроскопічних змін у волокнах ушкодженої ділянки нерва.

  1. Сприятливими факторами для успішної регенерації нерва в разі нейрохірургічного лікування ми визначили: вік пацієнта менший 75 років; відсутність декомпенсованих форм соматичних захворювань; термін після травми не більше 4 місяців; рівень ушкодження нижче пучків плечового або попереково-крижового сплетення; діастаз кінців нерва, який не потребує аутопластики. Відсутність таких факторів може служити показанням до ранніх реконструктивних ортопедичних операцій в оптимальні терміни, що дозволяє значно поліпшити результати лікування цієї категорії пацієнтів.

  2. Використання розроблених нами рекомендацій до тактики діагностики та диференційованого хірургічного лікування дозволяє підвищити результати реконструктивних нейрохірургічних втручань у цієї категорії хворих з 41% до 60% та зменшити кількість повторних оперативних втручань на ушкоджених нервах.

Публікації автора:

  1. Цимбалюк В.І., Сапон Н.А., Фомін Г.М., Івахненко Д.С., Лузан Б.Н. Ушкодження сідничного нерва, зумовлені переломами кістток таза і стегна // Шпитальна хірургія. – Тернопіль,1999. - № 2. – С. 62-65.

  2. Базик А.Н., Ивахненко Д.С., Третяк И.Б., Сапон Н.А. Особенности анестезиологического обеспечения операций, проводимых у больных пожилого и старческого возраста с травматическими повреждениями периферических нервов // Український нейрохірургічний журнал. – Київ, 2000. - №1. – С. 86-89.

  3. Цымбалюк В.И., Чеботарева Л.Л., Сапон Н.А., Ивахненко Д.С. Динамика электронейромиографических показателей после операции сшивания периферических нервов у больных пожилого и старческого возраста // Український нейрохірургічний журнал. – Київ, 2000. - №2. – С. 126-129.

  4. Цимбалюк В.І., Івахненко Д.С. Аналіз результатів нейрорафії після травматичних ушкоджень периферичних нервів у хворих похилого та старечого віку // Український нейрохірургічний журнал. - Київ, 2001. - №2. – С. 150.

  5. Цымбалюк В.И., Ивахненко Д.С. Результаты реконструктивных операций на периферических нервах у больных пожилого и старческого возраста // ІІІ національний конгрес геронтологів і гериатрів України (26-28 вересня 2000 р.). – Київ, 2000. – С. 142.

  6. Івахненко Д.С. Електронейроміографічні особливості післяопераційного періоду у хворих похилого та старечого віку з травматиичними ушкодженнями периферичних нервів // І українеська конференція молодих вчених присвячена пам'яті акад. В.В. Фролькіса (31 березня – 1 квітня 2000 р.). – Київ, 2000. – С. 51-52.