Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Кобиш Антоніна Іванівна. Особливості пребігу стресу різного походження в корів залежно від типу вищої нервової діяльності : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2006.



Анотація до роботи:

Кобиш А.І. Особливості перебігу стресу різного походження в корів у залежності від типів вищої нервової діяльності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Національний аграрний університет, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вивченню реакції організму великої рогатої худоби з різними типами вищої нервової діяльності (ВНД) у відповідь на дію хімічного й біологічного стресорів. Проведено аналіз морфологічних, імунологічних і біохімічних показників крові корів у початковому стані та за умов хімічного й антигенного навантаження.

За умов дії хімічного фактора в крові тварин усіх груп встановили зрушення гомеостазу: зниження кількості еритроцитів, гемоглобіну, Т-лімфоцитів та їх субпопуляцій (Т-хелперів, Т-супресорів, Т-активних лімфоцитів), О-лімфоцитів. У корів усіх типів нервової системи, крім сильного врівноваженого рухливого, відбувалось зниження вмісту загального білка в крові. У всіх груп тварин, крім сильного врівноваженого інертного типу, зниження кількості субпопуляції Т-лімфоцитів: Т-супресорів. Сильний врівноважений інертний і слабкий типи ВНД зазнавали зменшення кількості В-лімфоцитів крові. Тварини сильного неврівноваженого й слабкого типу ВНД характеризувались зниженням кількості лейкоцитів крові. Зниження альбумінів, гама-глобулінів і природних антитіл сироватки крові відбувалось тільки у слабкого типу. Проте, найістотніші зміни цих показників встановились у корів слабкого типу в порівнянні із тваринами сильних типів ВНД.

За умов застосування антигенного подразника також відзначали вірогідні зміни гематологічних показників. Зокрема, встановили зниження кількості еритроцитів, гемоглобіну, супресорної субпопуляції Т-лімфоцитів, О-лімфоцитів у крові всіх типів ВНД, а у тварин слабкого типу – і альбумінів. Одночасно в крові корів усіх типів відбувалося зростання кількості лейкоцитів, загального білка, альфа-глобулінів, бета-глобулінів, гама-глобулінів, Т-лімфоцитів, хелперної субпопуляції Т-лімфоцитів, а також В-лімфоцитів. У крові корів сильних типів нервової системи, збільшувалася кількість Т-активних лімфоцитів. У тварин сильного врівноваженого рухливого типу встановили зростання природних антитіл. Слід зазначити, що розвиток імунологічних реакцій ранній і тривалий у корів сильних типів, на відміну від слабкого типу ВНД.

  1. Уперше в експериментах, виконаних у виробничих умовах, досліджені фізіологічні особливості функціонування організму корів залежно від характеру змін показників крові під впливом хімічного та антигенного подразників та від типів вищої нервової діяльності. Встановлено, що характер морфологічних, біохімічних та імунобіологічних змін крові корів при дії хімічного й біологічного стресорів залежить не тільки від природи подразника, а й від сили, врівноваженості й рухливості нервових процесів – збудження та гальмування. Ці зміни проявляються як виражені захисні реакції у тварин сильних типів і досить невиразні – у тварин слабкого типу вищої нервової діяльності, що має велике теоретичне та практичне значення для ветеринарної медицини.

  2. Перебіг стресу, спричиненого хімічним та біологічним факторами, залежить від типологічних особливостей вищої нервової діяльності в корів.

  1. Тварини із сильними та врівноваженими кортикальними процесами, на відміну від тварин слабкого типу нервової системи, на подразнення реагували незначними зрушеннями гомеостатичної рівноваги, інтенсивним розвитком захисних реакцій організму та швидким відновленням кількісних показників. Вони є стійкими до впливу несприятливих подразників.

  2. На дію як хімічного, так і біологічного чинників організм корів реагує неспецифічними та специфічними змінами в крові: зниженням кількості еритроцитів, вмісту гемоглобіну, коливанням кількості лейкоцитів, лімфоцитів, вмісту білка і титру природних антитіл.

  3. Відповідь на вплив хімічного подразника у корів усіх типів вищої нервової діяльності проявлялася зменшенням деяких гематологічних показників, але тварини слабкого типу нервової системи по відношенню до тварин сильних типів зазнавали суттєвішого зниження гематологічних показників, що свідчить про низьку їх стійкість до дії негативних факторів.

  4. Типологічні особливості нервової системи корів впливають на інтенсивність розвитку реакції на введення антигену сибірки. Тварини сильних типів вищої нервової діяльності реагували на антиген інтенсивніше, порівняно з коровами слабкого типу вищої нервової діяльності. Тобто тваринам слабкого типу вищої нервової діяльності властива імунологічна інертність.

  5. Корови сильних типів ВНД як стресостійкі придатніші для промислового утримання і відтворення поголів’я порівняно з тваринами слабкого типу нервової системи.

Публікації автора:

  1. Карповський В.І., Кобиш А.І. Імунна відповідь організму корів в залежності від типів вищої нервової діяльності на дію нітратного навантаження // Науковий вісник НАУ. – К.: НАУ. – 2004. – № 75. – С. 97 – 99. (Дисертантка особисто застосувала хімічний подразник, визначила кількість імунокомпетентних клітин, проаналізовала результати).

  2. Кобиш А.І. Особливості проявів неспецифічної резистентності у корів в залежності від типів вищої нервової діяльності в поствакцинальний період // Науковий вісник НАУ. – К.: НАУ. – 2004. – № 78. – С. 96 – 99.

3. Карповський В.І., Кобиш А.І. Кількісні зміни імунокомпетентних клітин в процесі імунізації в залежності від типів вищої нервової діяльності // Науковий вісник НАУ. – К.: НАУ. – 2005. – № 89. – С. 168 – 171. (Дисертантка поставила дослід, відібрала проби крові, визначила кількість імунологічних клітин і провела аналіз результатів).

4. Карповський В.І., Кобиш А.І. Неспецифічна реактивність корів із різними типами вищої нервової діяльності на дію хімічного подразника // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – Д.: ДДАУ. – 2005. – № 2. – С. 109-110. (Дисертанткою проведений експеримент, досліджені гематологічні показники та здійснений їх аналіз).

5. Карповський В.І., Кобиш А.І. Показники специфічної резистентності у корів різних типів вищої нервової діяльності за умов дії хімічного стрес-фактора // Тези доп. конф. проф.-виклад. складу і аспір. навч.-наук. ін-ту. вет. мед., якості і безпеки прод. АПК. – К.: НАУ, 2004. – С. 38.

6. Карповський В.І., Кобиш А.І. Імунологічна реактивність корів різних типів вищої нервової діяльності на дію біологічного стрес-фактора // Тези доп. конф. проф.-виклад. складу і аспір. навч.-наук. ін-ту. вет. мед., якості і безпеки прод. АПК. – К.: НАУ, 2004. – С. 40.