Шарафі Реза Ханморад. Особливості психофізіологічних реакцій людини при впливах метеорологічних факторів середовища : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2009.
Анотація до роботи:
Шарафі Р. Особливості психофізіологічних реакцій людини при впливах метеорологічних факторів середовища. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за фахом 03.00.13. – фізіологія людини і тварин. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2009.
Дисертація присвячена вивченню змін показників латентних періодів простій сенсомоторної реакції і характеристик психоемоційних самооцінок, які відбуваються при впливах наднизькочастотних флуктуацій атмосферного тиску (ФАТ) у людей з різними індивідуальними особливостями. Визначені основні статистичні характеристики сезонних проявів латентних періодів простої сенсомоторноі реакції і оцінок самопочуття, активності і настрою людей з різними індивідуальними особливостями. Проведений щоденний моніторинг наднизькочастотних коливань атмосферного тиску і основних метеорологічних чинників у м. Києві (Україна), а також в р. Шираз (Іран) в 2005 і 2006 р.р. показанв, що найбільш значущими параметрами флуктуацій атмосферного тиску, що впливають на психофізіологічні показники і визначальними метеочутливість є коливання амплітуди ФАТ. Показано, що представники персидської етнічної групи мають менші латентних періодів простих сенсомоторних реакцій в порівнянні з представниками слов'янської групи, а при оцінках тесту САН це не виявляється. При визначенні латентних періодів простих сенсомоторних реакцій відмічено, що, незалежно від сезону спостережень, часу реакції у чоловіка менша ніж у жінки, і ми вважаємо, що флуктуації атмосферного тиску по-різному впливають на ці психофізіологічні показники у жінки і чоловіка Дослідження свідчать про нормалізацію функціонального стану організму після проведення самонавіяння, відбувається оптимізація регуляції багатьох вегетативних процесів.
1. У роботі визначено зв'язок між змінами психофізіологічних характеристик людини та впливами геофізичних і метеорологічних факторів середовища і показано, що функціональний стан людини значною мірою залежить від впливу локальних геліогеофізичних факторів, які визначають геофізичну обстановку в конкретному місці, де ці люди живуть або працюють.
2. Природні хаотичні наднизькочастотні коливання атмосферного тиску найістотніше впливають на фізичний і психоемоційний стани людини. Це часто визначає метеозалежність людини при виконанні розумових навантажень, що виявляється в особливостях зміну часу реакцій, як першої ланки загальної адаптаційної реакції, по характеристиках якої можна оцінити рівень адаптації до дії слабких фізичних факторів середовища.
3. З наших даних видно, що найбільш значущими параметрами флуктуацій атмосферного тиску, що впливають на психофізіологічні показники і визначають метеочутливість, є коливання амплітуди ФАТ в найбільш низькочастотному діапазоні періодів 1200 - 120 с та 120 - 20 с. Виражені зміни ФАТ при цьому викликаються флуктуаціями метеорологічних параметрів - температури, швидкості вітру і атмосферного тиску.
4. Метеорологічні і геофізичні фактори при подразненнях рецепторних апаратів визначають індивідуальну і виборчу чутливість до таких факторів через вегетативну і центральну нервову систему, її кірковий апарат, що ми відзначали в змінах латентних періодів простих сенсомоторних реакцій і при реєстрації тесту САН. Оскільки наднизькочастотні коливання атмосферного тиску в північній півкулі більш виражені в осінній період, це пояснює локальну осінню сезонність уповільнення часу реакцій у випробовуваних.
5. При дослідженнях психофізіологічних показників на територіях України і Ірану показано, що представники персидської етнічної групи мають менші середні значення латентних періодів простих сенсомоторних реакцій в порівнянні з представниками слов'янської групи, а при оцінках тесту САН це не виявляється.
6. При визначенні латентних періодів простих сенсомоторних реакцій відмічено, що, незалежно від сезону спостережень, середні значення часу реакції у чоловіків менше ніж у жінок, і ми вважаємо різним вплив флуктуацій атмосферного тиску на ці психофізіологічні показники у жінок і чоловіків. Проведений моніторинг варіацій локальних ФАТ і зіставлення цих даних показав тісний зв'язок таких варіацій з оцінками характеристик самопочуття, активності і настрою людини на фоні впливу геофізичних факторів на стан людини.
7. Дослідження свідчать про нормалізацію функціонального стану організму після проведення самонавіяння, при яких відбувається оптимізація регуляції багатьох вегетативних процесів, а з цим і оптимізація розумової працездатності.
Публікації автора:
Горго Ю. Фізіологічні особливості оцінки працездатності операторів різного віку / Горго Ю., Харковлюк-Балакіна Н., Горлов Д., Шарафі Р. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченко. Проблеми регуляції фізіологічних функцій – 2007. – № 12, С. 44–46. (Горго Ю. – формулювання висновків; Харковлюк-Балакіна Н. – одержання експериментальних даних та пошук літератури; Горлов Д. – брав участь в аналізі одержаних даних, пошук літератури; Шарафі Реза Ханморад – одержання експериментальних даних, пошук літератури та брав участь в аналізі одержаних даних)
Горлов Д. Вплив метеорологічних факторів на самопочуття і функціональний стан людини в осінній і весняний періоди / Горлов Д., Шарафі Р., Богданов В., Дідик Л., Лисенко В., Горго Ю. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченко. Біологія – 2007. – №50, – С. 77–80. (Горлов Д. – пошук літератури та формулювання висновків; Шарафі Реза Ханморад – одержання експериментальних даних та пошук літератури; Богданов В. – одержання експериментальних даних та Формулювання висновків; Дідик Л. – одержання експериментальних даних; Лисенко В. – брав участь в аналізі одержаних даних; Горго Ю. одержання експериментальних даних та формулювання висновків)
Шарафі Р. Просторовий розподіл статичних електричних потенціалів поверхні шкіри людини під впливом метеофакторів / Шарафі Р., Горлов Д., Богданов В., Горго Ю., Коробейніков Г. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту – 2008. – № 1, С. 165–167. (Шарафі Реза Ханморад – брав участь в аналізі одержаних даних; Горлов Д. – одержання експериментальних даних та пошук літератури; Богданов В. – одержання експериментальних даних, пошук літератури та формулювання висновків; Горго Ю. брав участь в аналізі одержаних даних та Формулювання висновків; Коробейніков Г.)
Шарафи Р. Особенности сенсомоторной реакции человека при влиянии флуктуации атмосферного дпвления / Шарафи Р., Богданов В., Горлов Д., Горго Ю., Коробейников Г. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту – 2008. – № 2, С. 152–157. (Шарафи Реза Ханморад – получение экспериментальных данных, поиск литературы и формулировка выводов; Богданов В. – получение экспериментальных данных и поиск литературы; Горлов Д. принимал участие в анализе полученных данных; Горго Ю. П – принимал участие в анализе полученных данных и формулировке выводов; Коробейников Г.)
Горго Ю.П., Литвинов Н.Я., Реза Шарафи. Особенности развития личинок Galleria melanogaster и яиц комаров Aedes при облучении ЭМИ с круговой поляризацией: Мат. межд. симп. [“Гелиогеофизические факторы и здоровье человека”] Новосибирск: ООО «РИЦ», 2005, C. 135-136.
Горго Ю.П., Шарафі Реза. Оцінки та корекція функціональних станів людини в екстремальних умовах середовища: II межд. конф. [“Актуальні проблеми біомедичної інженерії, інформатики, кібернетики і телемедицини”]. – Київ: Україна – 2007. С. 79–80.
Gorgo Yu. P., Sharafi R., Mamilov S. A. The effects of atmospheric pressure fluctuations in the far infrasound range on circulation system diseases: Міжн. наук. конф. [“Біофізичні механізми функціонування живих систем”]. Присвяченої 70-річчю з дня народження проф. О. Л. Гойди. – Львів: Україна – 2008. – С. 92–94. (Gorgo Yu. P. took the experimental information, searched literature and formuled the conclusions; Sharafi Reza Khanmorad – took part in the analysis of the got data; Mamilov S. A. took part in the analysis of the got data)