Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Ковальчук Тамара Антонівна. Особливості ранньої діагностики, клінічного перебігу, лікування та профілактики виразкової хвороби у працівників гірничо-металургійного комплексу: дисертація д-ра мед. наук: 14.01.02 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Ковальчук Т. А. Особливості ранньої діагностики, клінічного перебігу, лікування та профілактики виразкової хвороби у працівників гірничо-металургійного комплексу. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. - Київська медична академія післядипломної освіти ім.. П. Л. Шупика МОЗ України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі виразкової хвороби у працівників ГМК. Проведено багатопланові дослідження (епідеміологічні, клінічні, експериментальні), що розкривають роль комплексу факторів виробничого середовища, порушень імунітету, інфекції та ін. в розвитку виразкової хвороби у працівників ГМК. Визначені механізми виразкової хвороби у цього контингенту працюючих та особливості її клінічного перебігу. Обґрунтовані принципи етіотропної та патогенетичної терапії виразкової хвороби з включенням седативного препарату, імунокоректора, ЕУФОК. Розроблена концепція ранньої діагностики, прогнозування розвитку та профілактики виразкової хвороби у працівників ГМК, що ґрунтується на чіткому дотриманні послідовності методів автоматизованої діагностики, визначення спадкового анамнезу, генетичного тестування, визначення безпечного терміну роботи в шкідливих умовах праці.

1. На основі комплексних досліджень знайдено нове вирішення проблеми виразкової хвороби у працівників основних професій ГМК, яке базується на урахуванні основних етіологічних факторів її розвитку, клінічного перебігу та полягає у застосуванні ефективних методів ранньої діагностики та прогнозування розвитку, етіопатогенетичного лікування шляхом доповнення традиційних методів імунокоректорами, ентеросорбентами, ЕУФОК і профілактики, що складається з визначення безпечного терміну в несприятливих умовах ГМК та превентивного лікування за допомогою біоантиоксидантів, імунокоректорів. Запропонований комплекс діагностичних лікувальних та профілактичних заходів дозволяє знизити захворюваність на виразкову хворобу на 30 %.

2. У працівників ГМК в 2-3 рази частіше реєструються скарги, характерні для порушень функцій шлунка та дванадцятипалої кишки, ніж у працівників інших промислових підприємств, що обумовлено дією факторів виробничого середовища, в першу чергу пилу, токсичних речовин, важкості та напруженості трудового процесу.

3. У працівників ГМК рівень захворюваності органів травлення становить 31,11 % випадків на 100 працюючих, що в середньому у 2 рази вище, ніж у інших контингентів працівників, максимальна захворюваність на цю патологію припадає на вік 40-49 років та стаж роботи в несприятливих умовах 10-14 років. У залежності від професії працівників найбільший рівень захворюваності спостерігається у прохідників (5,32 вип. на 100 працюючих) та гірничих робітників очисного вибою (5,04 вип. на 100 працюючих).

4. Професійний ризик виникнення виразкової хвороби залежить від величини експозиції хімічних та фізичних факторів виробничого середовища та терміну роботи в несприятливих умовах. Імовірність появи хвороби складає 15 %, а її прояви, за даними експериментальних досліджень, характеризуються стійкою структурно-функціональною зміною слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, зниженням місцевого імунітету.

5. Особливостями перебігу виразкової хвороби у працівників ГМК є виражений больовий синдром, диспепсичні розлади порушення мікроциркуляції та імунітету, що реєструються у 92-95 % хворих.

6. Виразкова хвороба у 75 % працівників ГМК супроводжується хронічним атрофічним гастритом, у 91 % - зниження місцевого клітинного імунітету, у 85 % - високим ступенем інфікованості Helicobacter pylori та у всіх хворих - змінами психоемоційного статусу, що потребує відповідної корекції лікування.

  1. Найбільш важливими патогенетичними механізмами розвитку виразкової хвороби у працівників ГМК є під впливом спадкових та набутих факторів, в першу чергу, виробничих (пилу, токсичних речовин, фізичного та психоемоційного перевантаження, тощо), активація НР-інфекції, поява порушень гуморальних, нейрогуморальних механізмів, змін мікроциркуляції, місцевого імунітету та структури слизової оболонки, що викликає порушення системи захисту та активацію механізмів агресії шлунково-кишкового тракту і сприяє формуванню виразки.

  2. Враховуючи етіопатогенетичні механізми розвитку виразкової хвороби, найбільш ефективним комплексом її лікування у працівників ГМК є той, що включає, поряд з базисною терапією, додатково імунокоректор тимоген, седативний засіб - азафен, ентеросорбент - карбосфер та ЕУФОК. Використання цих засобів допомагає подовжити ремісію хвороби в середньому на 12 місяців, зменшити кількість рецидивів захворювання на 25 %.

  3. Найбільш інформативними критеріями для прогнозування розвитку та ранньої діагностики виразкової хвороби у працівників ГМК є дані генеалогічного (спадкового) анамнезу, показники дерматогліфічного обстеження та результати ендоскопічного обстеження шлунка і дванадцятипалої кишки. Використання цих методів на 80-85 % оптимізує заходи з ранньої діагностики виразкової хвороби.

  4. Прогнозування розвитку виразкової хвороби грунтується на чіткому дотриманні послідовності визначення спадкового анамнезу, дерматогліфічного обстеження, автоматизованої діагностики хвороби. Це дозволить провести профвідбір осіб для роботи в несприятливих умовах гірничо-металургійного виробництва, зменшити захворюваність на 30 % та визначити можливість подальшого раціонального працевлаштування. Ефективність системи ранньої діагностики складає 99 %.

  5. Комплексна профілактика виразкової хвороби у працівників ГМК включає, поряд з заходами по поліпшенню умов праці, визначення безпечного терміну роботи в несприятливих умовах, при необхідності - раціональне працевлаштування, цілеспрямовану диспансеризацію з проведенням курсів профілактичного лікування з обов’язковим використанням поряд із препаратами базисної противиразкової терапії біоантиоксидантів, імунокоректорів. Запропонована система профілактики дозволяє знизити захворюваність на виразкову хворобу серед працівників ГМК на 25-30 %, подовжити активну трудову діяльність та покращити якість життя хворих.

Публікації автора:

  1. Ковальчук Т. А, Филипченко Л. Л. Особенности течения заболеваний гастродуоденальной зоны у металлургов // Гигиена труда и профессиональные заболевания. – 1990. - № 11. – С. 43-46. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка. Аналіз результатів і підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  2. Карнаух Н. Г., Ковальчук Т. А., Филипченко Л. Л. Профилактика гастродуоденальных заболеваний у металлургов // Лікарська справа. – 1990. - № 10. – С. 119-121. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка. Аналіз результатів і підготовка її до друку здійснені разом з співавторами).

  3. Ковальчук Т. А. Проблема хронического гастродуоденита у рабочих горячих цехов современного металлургического производства // Гигиена труда. - 1993. - вып. 29. - С. 92-99.

  4. Карнаух Н. Г., Ковальчук Т. А. Особенности проявления язвенной болезни двенадцатиперстной кишки у металлургов. // Лікарська справа. – 1996. - № 5-6. – С. 126 – 127. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка. Аналіз результатів і підготовка її до друку здійснені разом з співавтором).

  1. Ковальчук Т. А. Профілактика виразкової хвороби у працівників гірничо-металургійного комплексу. // Довкілля та здоров’я. –1999. - № 4. – С. 46-49.

  2. Ковальчук Т. А. Перебіг виразкової хвороби дванадцятипалої кишки у працівників гірничо-металургійного комплексу. // Український медичний альманах. – 1999. - № 3. – С. 66-67.

  3. Ковальчук Т. А. Характеристика ураження гастродуоденальної зони у робітників гірничо-металургійного комплексу за даними скринінгу. // Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. –1999. - № 2. – С. 34-36.

  4. Ковальчук Т. А., Беднарик О. М., Науменко Б. С., Зеркаль Л. І. Професійна захворюваність, стан профпатологічної служби та шляхи її реформування в гірничорудній та металургійній промисловості України. // Гигиена труда. – К., 1999. – Вып. 30. - С. 36-41. (Здобувачем особисто проведено набір даних та їх статистична обробка. Аналіз, інтерпретація отриманих даних і підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  5. Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В. Прогнозирование язвенной болезни у рабочих горно-металлургического комплекса. // Лікарська справа. - №3-4. – 2000. – С. 91-93. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих. Проведення дерматогліфічного обстеження, статистична обробка, аналіз результатів і підготовка її до друку здійснені разом з співавтором).

  6. Ковальчук Т. А., Тонкопряд І. В. Використання ЕУФОК в комплексній терапії виразкової хвороби у працівників гірничо-металургійного комплексу. // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ, 2000. – Вип. 31. - С. 324-327. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих. Виконання методики ЕУФОК, статистична обробка, аналіз результатів і підготовка її до друку здійснені разом з співавтором).

  7. Ковальчук Т. А., Елезова Г. А. Применение гипербарической оксигенации в комплексной терапии язвенной болезни у рабочих горно-металлургического комплекса. // Медицинская реабилитация, курортология и физиотерапия. – 2000. - № 2. – С. 54-55. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка і аналіз отриманих результатів. Виконання методики ГБО, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  8. Ковальчук Т. А. Корекція порушень психоемоційного статусу у працівників гірничорудної та металургійної промисловості, хворих на виразкову хворобу. // Довкілля та здоров’я. – 2000. - № 4. – С.20-22.

  9. Ковальчук Т. А. Аналіз ефективності лікування виразкової хвороби у працівників гірничо-металургійного комплексу. // Гастроентерологія. – Дніпропетровськ, 2001. – Вип. 33. - С.16-18.

  10. Ковальчук Т.А. Характер жалоб как отражение психоэмоционального статуса у рабочих горно-металлургического комплекса, больных язвенной болезнью. // Український медичний альманах. – 2001. - № 5. – С. 60-61.

  11. Крушевський В. Д., Базовкін П. С., Беднарик О. М., Луговський С. П., Ковальчук Т. А., Білик Л. І. Кількісні критерії визначення системного стану імунітету. // Довкілля та здоров’я. – 2002. – № 4. - С. 40-43. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих. Статистична обробка, аналіз результатів і підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  12. Филипченко Л. Л., Ковальчук Т. А., Слинченко Н. З. Особенности морфологических проявлений хронического гастрита у горнорабочих. // Лікарська справа. – 2002. – № 5-6. – С. 10-12. (Здобувачем особисто проведено клінічне та ендоскопічне обстеження хворих. Статистична обробка, аналіз отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  13. Ковальчук Т. А. Аспекти лікування виразкової хвороби у працівників гірничо-металургійного комплексу // Український медичний альманах. – 2003. – Том 6. - № 2. – С 25-28.

  14. Ковальчук Т. А., Луговський С.П. Вплив промислових аерозолів, що присутні в повітрі виробничої зони гірничо-металургійного комплексу, на стан слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки піддослідних щурів за умов хронічної інгаляційної дії (експериментальні дослідження) // Український медичний альманах. – 2003. – Том 6. - №3. – С 193-195. (Здобувачем особисто проведено планування експерименту, статистична обробка отриманих даних. Аналіз та інтерпретація отриманих результатів і підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  15. Пат. 12417 А України, МКВ5 А 61 К 35/26; А 61 № 5/02. Спосіб лікування виразкової хвороби дванадцятипалої кишки / Ковальчук Т. А., Філіпченко Л. Л., Білик Л. І. - № 93007280; Заяв. 27.10.93; Опубл. 28.02.97., Бюл. № 1. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та лікування хворих, статистична обробка отриманих даних. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  16. Пат. 20720 А України, МКВ6 А 61 В 10/00. Спосіб лікування виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки / Ковальчук Т. А., Слінченко М. З., Філіпченко Л. Л. - № 96010101; Заяв. 10.01.96; Опубл.27.02.98., Бюл. № 1. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження та лікування хворих, статистична обробка отриманих даних. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  17. Пат. 23618 А України, МКВ6 А 61 В 5/117. Спосіб прогнозування виразкової хвороби. / Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В. - № 96124616; Заяв. 10.12.96; Опубл.31.08.98., Бюл. № 4. (Здобувачем особисто проведено клінічне та дерматогліфічне обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  18. Пат. 20232 А України, МКВ6 А 61 В 10/00. Спосіб діагностики клінічної форми хронічного атрофічного гастриту / Філіпченко Л. Л., Слінченко М. З., Ковальчук Т. А. - № 96010097; Заяв. 10.01.96; Опубл.27.02.98., Бюл. № 1. (Здобувачем особисто проведено клінічне, ендоскопічне обстеження хворих з проведенням біопсії, статистична обробка отриманих даних. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  19. Пат. 29053 А України, МКВ6 А 61 В 10/00; А 61 К 35/55. Спосіб імунокорекції активованим тимогеном / Крушевський В. Д., Беднарик О. М., Луговський С. П., Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В., Гірін С. В., Бондарчук О. М. - № 97126241; Заяв. 25.12.97; Опубл.16.10.2000. (Здобувачем особисто проведено планування експерименту, статистична обробка отриманих даних. Аналіз та інтерпретація отриманих результатів і підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  20. Пат. 50397 А України, МКВ6 А 61 В 10/00. Спосіб оцінки індивідуальної придатності людини працювати в шкідливих умовах гірничо-металургійного комплексу / Карнаух М. Г., Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В., Базовкін П. С. - № 2002010028; Заяв. 03.01.2002; Опубл.15.10.2002., Бюл. № 10. (Здобувачем особисто проведена вибірка проспективних матеріалів, клінічне обстеження хворих, статистична обробка отриманих даних. Математичний аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  21. Пат. 38306 А України, МКВ6 G 01 N 33/50. Спосіб кількісного визначення ступеню порушень імунного статусу у робітників промислових підприємств з несприятливою санітарно-промисловою та екологічною ситуацією / Крушевський В. Д., Беднарик О. М., Луговський С. П., Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В., Гірін С. В., Бондарчук О. М. -№ 2000063595; Заяв. 21.06.2000; Опубл. 15.05.2001, Бюл. № 4. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих. Статистична обробка, аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  22. Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В., Білик Л. І., Грінченко І. І., Залєвський В. І. Рання діагностика, лікування та профілактика виразкової хвороби у працівників гірничорудної промисловості. // Методичні рекомендації. – Кривий Ріг, 1997. – С. 13. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження, лікування хворих, розробка концепції ранньої діагностики, лікування та профілактики виразкової хвороби, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  23. Карнаух Н. Г., Ковальчук Т. А., Петров Г. А. Распространенность заболеваний сердечно-сосудистой и пищеварительной систем у рабочих современных горячих цехов металлургического производства // Тезисы докладов ХІІ съезда гигиенистов Украины. – Одесса, 1991. – С. 170 – 171. (Здобувачем особисто проведено епідеміологічні дослідження, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  24. Ковальчук А. А., Ковальчук Т. А., Науменко Б. С. Актуальные вопросы профессиональной патологии в горнорудной и металлургической промышленности на современном этапе. // Тезисы докладов ХІІ съезда гигиенистов Украины. – Одесса, 1991. – С. 142-143. (Здобувачем особисто проведено епідеміологічні дослідження, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  25. Ковальчук Т. А. Некоторые аспекты этиологии язвенной болезни у горняков. // Актуальные вопросы гигиены, физиологии труда и профпатологии в промышленности: Тез. докл. научно-практической конференции посвященной 40 – летию института, май 1995 г. – Кривой Рог, 1995. - С. 84.

  26. Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В. Дерматоглифические показатели, как прогностические критерии развития язвенной болезни желудка у горняков. // Актуальные вопросы гигиены, физиологии труда и профпатологии в промышленности: Тез. докл. научно-практической конференции посвященной 40 – летию института, май 1995 г. – Кривой Рог, 1995. - С. 85. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка результатів. Аналіз і інтерпретація отриманих даних, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  27. Карнаух М. Г., Ковальчук Т. А. Профілактика виразкової хвороби у металургів. // Тез. доп. Перший Український конгрес гастроентерологів. – Дніпропетровськ, 1995. – С. 8. (Здобувачем особисто проведено епідеміологічні дослідження, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  1. Ковальчук А. А., Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В. Деякі питання етіології виразкової хвороби у гірників Кривбасу. // Тез. доп. Перший Український конгрес гастроентерологів. – Дніпропетровськ, 1995. – С. 45. (Здобувачем особисто проведено епідеміологічні, клінічні дослідження, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  2. Ковальчук А. А., Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В. Вопросы этиологии язвенной болезни у горняков. // Актуальные вопросы гигиены труда, профпатологии и медицинского обеспечения трудящихся промышленных предприятий на современных этапах развития хозяйственного комплекса Донбасса. Тез. докл., посвященные 70-летию Донецкого НИИ ГТ и ПЗ. – Донецк, 1995. – С. 148. (Здобувачем особисто проведено епідеміологічні, клінічні дослідження, статистична обробка. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  3. Ковальчук Т. А. Лікування виразкової хвороби у працівників гірничорудної промисловості з використанням імунокоректорів, ЕУФОК, ентеросорбентів. // Другий Український тиждень гастроентерологів: Тез. доп. – Дніпропетровськ, 1997. – С. 67.

  4. Ковальчук Т. А., Науменко Б. С., Беднарик О. М., Зеркаль Л. І. Професійна захворюваність, стан профпатологічної служби та шляхи її реформування в гірничорудній та металургійній промисловості України. // „Сучасний стан, організація та перспективи розвитку профпатологічної служби України в нових умовах економічного розвитку з урахуванням змін форм власності”, Тез. доп. конф. профпатологів України; 4-6 жовтня, 1999. – С. 241-242. (Здобувачем особисто проведено вивчення професійної захворюваності та стану профпатологічної служби. Аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  5. Карнаух Н. Г., Ковальчук Т. А., Науменко Б. С. Принципы и критерии диагностики профессиональных заболеваний. // Тез. докл. І Всероссийского съезда профпатологов. – Тольятти, 2000.- С. 173. (Здобувачем особисто проведена розробка принципів і критеріїв діагностики, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  6. Карнаух Н.Г., Ковальчук Т.А., Филипченко Л.Л. Профилактика язвенной болезни у металлургов. // Гигиена, токсикология, физиология труда и профессиональная патология в промышленности. Сборник научных трудов. – Кривой Рог., 1995. – С. 166-171. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка. Аналіз результатів і підготовка її до друку здійснені разом з співавторами).

  7. Ковальчук Т. А. Некоторые этиологические факторы в развитии язвенной болезни у горняков Кривбасса.//Социально-медицинские аспекты охраны здоровья.– Днепропетровск,1995. – С. 86.

  8. Ковальчук Т. А., Рубцов Р. В. Значение генетических факторов в определении прогноза развития язвенной болезни у горняков. // Сб. Актуальные проблемы теоретической медицины. – Днепропетровск, 1995. – С. 70. (Здобувачем особисто проведено клінічне обстеження хворих, статистична обробка. Дерматогліфічне обстеження, аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).

  9. Карнаух М. Г., Вищипан В. П., Ковальчук Т. А., Науменко Б. С., Беднарик О. М. Сучасний стан умов праці, медичного обслуговування і професійної захворюваності у працюючих в гірничорудній та металургійній промисловості. // Актуальні проблеми медицини праці і екології Донбасу. – Донецьк, 2000. – С. 171-172. (Здобувачем особисто проведено вивчення професійної захворюваності. Вивчення умов праці, стану медичного обслуговування, аналіз і інтерпретація отриманих результатів, підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  10. Карнаух Н. Г., Ковальчук Т. А., Науменко Б. С. Принципы и критерии диагностики профессиональных заболеваний (монография). // Под ред. проф. Н. Г. Карнауха – Кривой Рог, 1998. – 100 с. (Здобувачем особисто проведено написання частини розділів. Підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  11. Карнаух М. Г., Беднарик О. М., Вищипан В. П., Ковальчук Т. А., Галабурда Л. Д. Шляхи створення єдиного програмно-інформаційного забезпечення в системі обліку та аналізу професійної захворюваності в Україні. // Друга конференція з Міжнародною участю інформаційної технології в охороні здоров’я та практичній медицині. / Наукові праці 19-21 червня 2002 р. м. Київ. – К, 2002. – С. 98-99. (Здобувачем особисто здійснена розробка концепції єдиного програмно-інформаційного забезпечення в системі обліку та аналізу професійної захворюваності. Підготовка публікації до друку здійснені разом з співавторами).

  12. Карнаух М. Г., Ковальчук Т. А. Терміни та поняття у профпатології (довідник) // За ред. проф. М. Г. Карнауха – Кривий Ріг, 2002. – 57 с. (Здобувачем особисто написано частину розділів. Підготовка публікації до друку здійснені разом з співавтором).