Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Бондаренко Наталія Юріївна. Особливості ранньої неонатальної адаптації, обміну вітаміну D3 і кальцієвого гомеостазу у новонароджених при хронічному пієлонефриті у матері (клініко-експериментальне дослідження). : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Бондаренко Н.Ю. Особливості ранньої неонатальної адаптації, обміну вітаміну D3 і кальцієвого гомеостазу у новонароджених при хронічному пієлонефриті у матері (клініко-експериментальне дослідження).-Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – “Педіатрія”. Національний медичний університет ім.О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2008.

У 58% новонароджених від матерів з хронічним пієлонефритом виявлені порушення клінічного перебігу ранньої неонатальної адаптації. У них частіше, ніж у немовлят від здорових матерів, спостерігали порушення центральної та периферичної гемодинаміки, мали місце ознаки гіпоксії мозку та інших органів. При хронічному пієлонефриті у жінок наприкінці вагітності спостерігались гіпокальціємія та недостатня забезпеченість вітаміном D3, дефіцит вітаміну D3 та кальцію в організмі мали місце також у їх новонароджених.

Показано, що при експериментальній нирковій недостатності знижуються рівні активних метаболітів вітаміну D3, загального кальцію та неорганічного фосфору в крові вагітних самок, їх плодів та новонароджених щурят. Введення вітаміну D3 вагітним самицям покращує обмін речовин у їх новонароджених.

Обгрунтована доцільність профілактичного застосування вітаміну D3 в антенатальному періоді, доведена ефективність призначення новонародженим від матерів з хронічним пієлонефритом препаратів метаболічної дії (вітаміни групи В, кальцію та за показаннями – мілдроната), що покращує стан їх здоров’я і перебіг процесів ранньої неонатальної адаптації.

У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та нове вирішення актуальної наукової задачі сучасної педіатрії – удосконалення медичної допомоги новонародженим, які народились у жінок з хронічним пієлонефритом, на підставі вивчення клінічних проявів порушень адаптації, стану кальцієвого обміну, забезпеченості вітаміном D3 та показників функціонального стану серцево-судинної системи в ранньому неонатальному періоді.

  1. При експериментальній хронічній нирковій недостатності у вагітних щуриць наприкінці вагітності та їх плодів і новонароджених щурят виявляються значні зміни кальцій-фосфорного обміну з розвитком гіпокальціємії, які пов'язані з дефіцитом в організмі транспортної форми вітаміну D3 та гормонально-активних форм цього вітаміну.

  2. Додаткове введення вітаміну D3 під час вагітності експериментальним тваринам (щурицям) позитивно впливає на забезпеченість вітаміном D3 і його гормонально-активними формами організму вагітної самиці, плода і новонародженого, покращує функціональний стан і підвищує зрілість органів і систем новонародженого, створюючи оптимальні умови для перебігу процесів обміну речовин в організмі, що постійно росте і розвивається.

  3. У дітей, що народились у матерів з хронічними захворюваннями сечовидільної системи, в 58,0% випадків спостерігаються значні порушення ранньої постнатальної адаптації, у 70,4% – ознаки асфіксії помірного ступеня; серцево-судинні розлади зареєстровані у 24,7%, респіраторний дистрес-синдром у 13,6%; у 17,4% новонароджених виявляються клінічні прояви порушення мінералізації кісток у вигляді збільшених розмірів тім'ячка, розходженні основних черепних швів, м'якості кісток черепа та грудної клітки при пальпації.

  4. При допплерографічному дослідженні центрального, церебрального та ниркового кровотоку у новонароджених від матерів з хронічним пієлонефритом виявляються ранні доклінічні ознаки порушень адаптаційних процесів. У новонароджених, які перенесли перинатальну гіпоксію відмічаються зміни показників резистентного (РІ) і пульсового (ПІ) індексів в басейні середньої мозкової артерії та зміни тонусу судин нирок, що може бути визначено як ранні маркери перинатальної гіпоксії.

  5. У новонароджених, матері яких страждають на хронічний пієлонефрит, спостерігається достовірне зниження вмісту транспортної форми вітаміну D3 – 25(ОН)D3, загального кальцію в сироватці венозної крові, підвищення активності лужної фосфатази у порівнянні з їх показниками у немовлят, народжених здоровими жінками.

  6. У жінок, хворих на хронічний пієлонефрит у ІІІ триместрі вагітності мають місце недостатня забезпеченість вітаміном D3, порушення кальцій-фосфорного обміну, які проявляються зниженням концентрації 25-гідроксікальциферолу в сироватці крові, гіпокальціємією, зниженням активності лужної і плацентарної фосфатази.

  7. Застосування в комплексному лікуванні новонароджених від матерів з хронічним пієлонефритом парентерального введення глюконату кальцію, вітамінів групи В (В1 та В6) та мілдронату (у випадках ознак вазодилатації судин головного мозку) сприяє покращанню клінічного перебігу у них періоду ранньої неонатальної адаптації та показників кальцій-фосфорного обміну і D-вітамінної забезпеченості організму, що пов'язане зі сприятливим впливом цих препаратів на функціональний стан життєвоважливих органів і систем та обмін речовин в організмі дитини.

  8. Наявність значних порушень обміну вітаміну D та кальцію в системі мати-плацента-плід-новонароджений при експериментальній хронічній нирковій недостатності та встановлений дозозалежний позитивний ефект від додаткового введення вітаміну D3 в період вагітності, щодо функціональної зрілості плода і новонародженого, обґрунтовують необхідність антенатального застосування препаратів вітаміну D3 в адекватних дозах в ІІІ триместрі вагітності для попередження порушень здоров'я і обміну речовин у новонароджених.

  9. Відсутність повної нормалізації показників кальцій-фосфорного обміну у новонароджених від жінок з хронічним пієлонефритом в ранньому неонатальному періоді, незважаючи на застосування у них препаратів кальцію у комплексі лікувальних заходів свідчить про доцільність призначення їм препаратів вітаміну D3, починаючи з 14-15 доби у добовій дозі 2000 МО протягом 30-45 днів.

Публікації автора:

  1. Бондаренко Н.Ю. Показники кальцій-фосфорного обміну і забезпеченості вітаміном D3 новонароджених при хронічному пієлонефриті у матерів // Перинатология и педиатрия.-2007.-№ 1.-С.90-92.

  2. Бондаренко Н.Ю. Лікування немовлят, народжених від матерів із захворюваннями сечовидільної системи // Перинатология и педиатрия.-2007.-№ 2.-С.38-41. (співавт.: Медведенко Г.Ф., Журавель І.А., Сафонова І.М.) – Збір матеріалу, клінічне обстеження і лікування новонароджених, підготовка статті до друку.

  3. Бондаренко Н.Ю. Порушення кальцій-фосфорного гомеостазу в системі мати-плід-новонароджений при хронічній нирковій недостатності // Перинатология и педиатрия.-2007.-№ 3.-С.25-27.

  4. Бондаренко Н.Ю. Метаболізм вітаміну D3 при експериментальній нирковій недостатності та його вплив на обмін речовин у новонароджених // Вісник Білоцерковського державного аграрного університете: Зб.наук.праць.-Біла Церква.-2002.-Вип.21.-С.9-16. (співавт.: Апуховська Л.І., Антоненко Л.В., Никифорова Т.М., Василевська В.М., Безусяк А.І.) – Участь у виконанні експерименту та аналізі отриманих даних.

  5. Бондаренко Н.Ю. Обмін вітаміну D3 у новонароджених за умов ниркової недостатності / Матеріали VІІІ Українського біохімічного з’їзду (1-3 жовтня 2002 р., м.Чернівці) // Український біохімічний журнал.-2002.-Т.74, № 4а (додаток 1).-С.108-109. (співавт.: Антоненко Л.В., Никифорова Т.М., Антипкін Ю.Г., Василевстка В.М., Безусяк А.І.) – Аналіз матеріалу, підготовка до друку.

  6. Бондаренко Н.Ю. До питання профілактики ранньої гіпокальціємії у новонароджених при хронічних запальних захворюваннях нирок у матері під час вагітності / Матеріали науково-практичної конференції “Профілактика та реабілітація найбільш поширених захворювань у дітей та удосконалення їх диспансеризації (26-27 жовтня 2002 р., м.Київ) // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2003.-№ 1.-С.64.