Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нормальна анатомія


Кутя Сергій Анатолійович. Особливості росту, будови та формоутворення кісток скелета при впливі на організм барбітуратів в різні вікові періоди (анатомо-експериментальне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.03.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Кутя С.А. Особливості росту, будови та формоутворення кісток скелета при впливі на організм барбітуратів у різні вікові періоди (анатомо-експериментальне дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.01 – нормальна анатомія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2002.

Дисертація присвячена вивченню особливостей росту, будови та формоутворення кісток скелета під впливом на організм похідних барбітурової кислоти. В роботі були використані анатомічні, гістологічні, морфометричні, хімічні та математичні методи дослідження. Встановлено, що введення в організм барбітуратів призводить до виникнення морфологічних змін у кістках скелета усіх видів. Ступінь та спрямованність цих змін залежить від віку тварин, тривалості впливу фактора, препарата, що використовувався та його дози. Спільне застосування силібора в дозі 80 мг/кг/сут і фенобарбітона в дозі 30 мг/кг/сут нівелює остеотоксичний ефект останнього, що виявляється уповільненням ростових процесів, нормалізацією гістоструктури, підвищенням мінералізації кісток і поліпшенням їх міцносних характеристик. Результати дослідження впроваджені у навчальний процес кафедр нормальної анатомії людини медичних ВУЗів.

  1. На будову, ріст і формоутворення кісток білих щурів у постнатальному онтогенезі несприятливого впливу надає введення тваринам в експерименті похідних барбітурової кислоти. Ступінь виразності змін залежить від віку організму і тривалості термінів введення барбітуратів.

  2. Введення барбітуратів приводить до прискорення темпів росту як подовжніх, так і поперечних розмірів кісток піддослідних тварин у сполученні зі збільшенням ширини епіфізеального хряща, підвищенням вмісту клітин і частки первинної спонгіози, розширенням остеонного прошарку діафізів, діаметрів остеонів та їх каналів.

  1. Епіфізеальний хрящ і периостальна зона діафиза – структури кістки, що претерплюють найбільш істотних змін в умовах застосування похідних барбітурової кислоти.

  2. При введенні барбітуратів в організм білих щурів-самців відбувається зниження мінералізації кісток, їх гіпергідратація і підвищення частки органічного компонента, що в сполученні із дисбалансом макроелементного складу (зниженням вмісту кальцію і фосфору і підвищенням частки гідрофільних елементів – калію і натрію) приводить до зниження їх міцносних характеристик.

  3. Проводячи порівняльну характеристику змін морфофункціонального стану кісткової системи статевонезрілих тварин виявлено, що фенобарбітон у значно більшому ступені ніж бензонал впливає на ріст, будову, хімічний склад і міцносні властивості кісток, що досліджувалися.

  4. Виразність змін ростових процесів, показників гістоморфометрії, хімічного складу кісток та їх біомеханічних характеристик знаходяться в прямій залежності від дози фенобарбітона в обох вікових групах.

  5. Спільне застосування силібора в дозі 80 мг/кг/сут і фенобарбітона в дозі 30 мг/кг/сут нівелює остеотоксичний ефект останнього, що виявляється уповільненням ростових процесів, нормалізацією гістоструктури, підвищенням мінералізації кісток і поліпшенням їх міцносних характеристик.

Публікації автора:

  1. Кутя С.А. Влияние употребления фенобарбитона на механические свойства плечевой кости половозрелых белых крыс // Український медичний альманах. – 2001. – Т.4. - №5. – С. 73-75.

  2. Кравец Д.С., Кутя С.А. Оптимизация методических приемов расчета показателей корреляционного и регрессионного анализов для исследования влияния барбитурратов на различные показатели строения, роста и формообразования костей скелета // Український медичний альманах. – 2001. – Т.4. - №6. – С. 86-87. Дисертантом здійснена консультативна допомога при написанні програми.

  3. Кутя С.А. Рост костей скелета половозрелых крыс под воздействием фенобарбитона // Проблеми остеології. – 2001. – Т. 4. - №1-2. – С. 85-86.

  4. Кутя С.А. Морфогенез костей скелета половозрелых крыс в условиях применения фенобарбитона // Український медичний альманах. – 2002. – Т.5. - №1. – С. 92-94.

  5. Кутя С.А., Ткаченко О.Я. Спосіб профілактики негативного впливу фенобарбітону на морфофункціональний стан кісткової тканини та щитоподібної залози препаратом силібор (в експерименті) // Реєстр галузевих нововведень. – 2001. – вип. 14-15. – С. 57 (реєстр. № 110/14/01). Дисертантом доведена доцільність застосування силібору для профілактики морфофункціональних змін в кістковій системі в умовах застосування фенобарбітона.

  6. Кутя С.А. Химический состав костей неполовозрелых крыс под воздействием на организм фенобарбитона // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Кальцій-фосфорний гомеостаз у дітей та підлітків” (Євпаторія, 17-19 вересня, 2001р.). – Проблеми остеології. – 2001. – Т.4. - №3. – С. 72.

  7. Кутя С.А. Гистоструктура эпифизарного хряща крыс под влиянием на организм фенобарбитона // Матеріали III Української конференції молодих вчених, присвяченої пам`яті академіка В.В.Фролькіса (Київ, 28 січня 2002 р.). – С. 107-108.