Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Багрій Андрій Васильович. Особливості розвитку та лікування діабетичної стопи у хворих на ожиріння : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Багрій А.В. Особливості розвитку та лікування діабетичної стопи у хворих на ожиріння. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03. – хірургія. Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова МОЗ України, Вінниця, 2008.

Дисертація присвячена вирішенню наукової задачі підвищення ефективності діагностики та лікування діабетичної стопи у хворих на ожиріння шляхом розробки та впровадження алгоритму на основі отриманих результатів вивчення функціональних, патоморфологічних, топографо-анатомічних та клінічних особливостей діабетичної стопи при ожирінні.

Проведено обстеження та лікування 142 пацієнтів, серед яких 109 – з надлишковою масою тіла та ожирінням. Вивчення функціональних змін нижніх кінцівок у хворих на цукровий діабет з ожирінням встановило наявність передумов швидкого розвитку і важкого перебігу гнійно-некротичних уражень стопи в даній групі пацієнтів. Патоморфологічне дослідження виявило залежність перебігу запального процесу на стопі від маси тіла хворих на цукровий діабет, що пояснило високу частоту розповсюдження гнійного процесу в проксимальному напрямку та раннього розвитку вологої гангрени стопи. Застосування комп’ютерно-томографічного дослідження стопи виявило сприятливі топографо-анатомічні умови перебігу діабетичної стопи та дозволило на ранніх стадіях розвитку захворювання діагностувати локалізацію та вираженість деструктивно-запального процесу, що визначало подальшу хірургічну тактику лікування.

Отримані результати дослідження лягли в основу алгоритму лікування діабетичної стопи у хворих на ожиріння, запровадження якого в клініці дозволило знизити частоту високих ампутацій нижніх кінцівок у пацієнтів даної групи з 14,7% до 7,3%.

В дисертації представлено нове вирішення наукового завдання покращення хірургічного лікування діабетичної стопи у хворих на ожиріння на основі проведених клінічних і морфологічних досліджень та обґрунтування особливостей розвитку й перебігу гнійно-некротичних процесів у таких людей.

1. Ожиріння сприяє розвитку і більш важкому перебігу діабетичної стопи, призводить до необхідності більш тривалого лікування в спеціалізованому хірургічному стаціонарі (36,24±3,48 діб проти 25,36±2,46 в групі контролю (p<0,001)), збільшує період доопераційної підготовки (відповідно, 5,28±1,33 і 3,51±0,88 діб (p<0,01)) внаслідок більшої частоти супутньої соматичної патології (2,1 захворювання на 1 особу проти 1,5 в контрольній групі).

2. У хворих на цукровий діабет, прямо пропорційно ступеню ожиріння, спостерігається збільшення кількості та розповсюдженості жирової клітковини, з переважним розташуванням її в передньому відділі стопи підшкірно, в міжм’язевих та міжкісткових просторах, а також в ділянці підошовного апоневрозу, що призводить до розшарування основних структурних компонентів м’язів стопи та підошовного апоневрозу, створюючи сприятливі передумови для розповсюдження гнійно-запальних процесів на стопі у хворих на ожиріння. Пацієнти з ожирінням мають більш виражені остеопоротичні зміни в кістках передплесни і плесни, що сприяє виникненню переломів та розвитку запальних деструктивних змін в кістках стопи.

3. Наявність і вираженість жирової клітковини визначають форму і розповсюдженість запального процесу. Розвиток ексудативного запалення по типу твердої флегмони з гнійно-некротичними змінами жирової клітковини та гіпертрофія ліпоцитів з розшаруванням м’язевих та колагенових волокон, збільшення жирових „муфт” навколо судин є визначальними факторами генералізації гнійно-некротичного процесу на стопі у хворих на ожиріння з раннім розвитком вологого некрозу, що являється підґрунтям для виконання в ранні терміни органозберігаючих оперативних втручань на стопі.

4. У пацієнтів з діабетичною стопою та ожирінням спостерігається достовірне збільшення кількості суб’єктивних (3,07±0,64 проти 2,51±0,48 балів в контрольній групі (р<0,05)) та об’єктивних (5,76±0,75 балів в основній групі проти 4,71±0,46 бала в контрольній (р<0,01)) ознак дистальної полінейропатії нижніх кінцівок, а розвиток вираженої ішемізації тканин стопи (середній ступінь ішемії за Fontaine 2,10±0,29 проти 1,52±0,29 в групі контролю (р<0,05)) за рахунок атеросклеротичного ураження магістральних артерій та діабетичної мікроангіопатії потребує обов’язкового застосування прямих антикоагулянтів та вазоактивних препаратів у комплексному лікуванні діабетичної стопи у хворих на ожиріння.

5. Діагностика діабетичної стопи у хворих на ожиріння потребує комплексу клінічних, лабораторних та інструментальних обстежень. Рентгено-логічне комп’ютерно-томографічне дослідження стопи з використанням багато площинних реформацій та трьохмірного зображення дозволяє в ранні терміни визначити розповсюдження патологічного процесу на стопі для вибору адекватної тактики лікування.

6. Розроблений алгоритм діагностики та лікування діабетичної стопи у хворих на ожиріння дозволив зменшити частоту високих ампутацій нижніх кінцівок з 14,7% до 7,3%.

Публікації автора:

  1. Желіба М. Д. Корекція деформацій стопи у хворих на цукровий діабет з невропатичними виразками / М. Д. Желіба, С. Б. Майструк, А. В. Багрій, Ю. С. Царюк // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2005. – Т. 5, Вип. 1 (9). – С. 83 – 85 (дисертант приймав участь в лікуванні хворих, проводив збір фактичного матеріалу).

  2. Про деяку необхідність та доцільність включення окремих питань з ожиріння в курс загальної хірургії / С. Д. Хіміч, О. В. Кателян, А. В. Багрій, Ю. М. Лещенко, О. С. Хіміч // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2005. – Т. 5, Вип. 1 (9). – С. 146 – 147 (дисертант проводив збір фактичного матеріалу, приймав участь в обробці матеріалу та написанні статті).

  3. Хіміч С. Д. Неврологічний статус нижніх кінцівок у пацієнтів з діабетичною стопою / С. Д. Хіміч, А. В. Багрій, С. Б. Майструк // Український медичний альманах. – 2006. – Т. 9, № 3. – С. 226 – 227 (дисертантом проведено обстеження хворих, збір фактичного матеріалу, аналіз отриманих даних, підготовку статті до друку).

  4. Багрій А. В. Клінічна характеристика особливостей перебігу гнійно-некротичних уражень стопи у пацієнтів з цукровим діабетом в залежності від маси тіла / А. В. Багрій // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2007. – Т. 7, Вип. 1-2 (17-18). – С. 190 – 193.

  5. Багрій А. В. Особливості перебігу та лікування діабетичної стопи у пацієнтів з ожирінням / А. В. Багрій // Вісник ВНМУ . – 2008. – № 12 (1). – С. 71 – 74.

  6. Хіміч С. Д. Застосування комп’ютерної томографії в діагностиці діабетичної стопи у пацієнтів з ожирінням / С. Д. Хіміч, А. В. Багрій // Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2008. – Т. 8, Вип. 1-2 (21-22). – С. 253 – 256 (дисертант приймав участь у проведенні досліджень, здійснював збір фактичного матеріалу, аналіз отриманих даних, приймав участь в оформленні та написанні статті).

  7. Біктіміров В. В. Морфологічні аспекти перебігу гнійно-некротичних уражень на стопі у пацієнтів з цукровим діабетом в залежності від маси тіла / В. В. Біктіміров, А. В. Багрій, С. Д. Хіміч // Вісник морфології. – 2008. - №14 (1). – С. 61 – 65 (дисертант особисто виконував оперативні втручання, проводив збір фактичного матеріалу, приймав участь в патоморфологічному дослідженні та описанні мікропрепаратів, провів аналіз отриманих даних, самостійно виконав фотографування мікропрепаратів, приймав участь в написанні статті).

  8. Гнійно-некротичні ускладнення на стопі у хворих цукровим діабетом на фоні ожиріння / С.Д. Хіміч, А.В. Багрій, П.Г. Прудиус, С.Б. Майструк, М.В. Власенко // Актуальні питання медичної науки та практики : [зб. наук. праць, вип.66, книга 1]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2004. – С. 329 – 334 (дисертант особисто виконував оперативні втручання, проводив збір фактичного матеріалу, статистичну обробку отриманих даних, приймав участь в написанні статті).

  9. Багрій А. В. Деякі питання аналізу діагностики та лікування хворих з діабетичною стопою / А. В. Багрій // Матеріали до 2-ї міжвузівської наукової конференції студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2005. – С. 134 – 135.

  10. Майструк С. Б. Использование силиконовых корректоров в комплексном лечении нейропатических язв пальцев у больных сахарным диабетом / С. Б. Майструк, А. В. Багрий // Диабетическая стопа : мат. Меж-дунар. симп. – Москва, 2005. – С. 53 – 54 (дисертант проводив обстеження та лікування хворих, збір фактичного матеріалу, приймав участь в написанні тез).

  1. Хіміч С. Д. Чи є зв’язок між деякими морфологічними особливостями будови м’яких тканин стопи у хворих з цукровим діабетом на фоні ожиріння та частотою гнійно-некротичних змін? / С. Д. Хіміч, А. В. Багрій, В. І. Корчистий // Матеріали 21 З’їзду хірургів України. – Запоріжжя, 2005. – Т. 2. – С. 267 – 268 (дисертант особисто виконував оперативні втручання, проводив збір фактичного матеріалу, аналіз отриманих даних, приймав участь в написанні тез).

  2. Багрій А. В. Деформації стоп у пацієнтів з синдромом діабетичної стопи і різною масою тіла / А. В. Багрій // Материалы 1-й Международной научной конференции молодых ученых и студентов. – Тирасполь, 2007. – С. 155 – 156.

  3. Багрій А. В. Судинний статус нижніх кінцівок у пацієнтів з діабетичною стопою та ожирінням / А. В. Багрій // Матеріали XIV університетської науково-практичної конференції молодих вчених та фахівців. – Вінниця, 2008. – С.6-8.

  4. Химич С. Д. Профилактика инфекционных осложнений при лечении ран у людей с ожирением / С. Д. Химич, Е. В. Кателян, А. В. Багрий // Профілактика ускладнень в пластичній та реконструктивній хірургії : мат. III Всеукр. наук.-практ. конф. – Київ, 2008. – С. 84 (дисертант приймав участь в розробці ідеї та лікувальному процесі, виконав аналіз отриманих даних, приймав участь в написанні тез).

  5. Хіміч С. Д. Застосування комп’ютерної томографії в діагностиці діабетичної стопи у пацієнтів з ожирінням / С. Д. Хіміч, А. В. Багрій // Тези доповідей XII Конгресу СФУЛТ. – Івано-Франківськ, 2008. – С. 368 (дисертант приймав участь у проведенні досліджень, здійснював збір фактичного матеріалу, аналіз отриманих даних, приймав участь в написанні тез).