Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Бойко Микола Григорович. Особливості розвитку запального процесу при різних формах хронічного бронхіту і методи диференційованого лікування (Клініко-експериментальне дослідження): дисертація д-ра мед. наук: 14.01.27 / Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Бойко М.Г. Особливості розвитку запального процесу при різних формах хронічного бронхіту і методи диференційованого лікування (клініко-експериментальне дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню запального процесу у хворих хронічним необструктивним бронхітом (ХНБ) та хронічним обструктивним бронхітом (ХОБ) на різних етапах їх формування та обгрунтуванню різних методів протизапальної терапії при даній патології. Провідне місце приділено сучасному вітчизняному поліпептидному препарату Вермілат, який застосовувався як внутрішньом’язово, так і інгаляційно на фоні базисної терапії. Виявлено антиальтеративний та антиексудативний ефекти Вермілату. Препарат позитивно впливає на регенерацію сполучної тканин, має імуномодулюючу та антиоксидантну дію. Вищезазначені фармакологічні властивості Вермілату підтверджені в умовах експерименту з моделюванням запального процесу в бронхолегеневій системі на різних його етапах на тваринах. Дія Вермілату порівняна з іншими методами протизапальної терапії (лікуванням нестероїдними протизапальними засобами, антиоксидантами, імуномодуляторами, трансплантацією фетальних тканин, спелеотерапією, бішофітотерапією). Виявлена більша ефективність Вермілату для корекції запального процесу при терапії хронічного бронхіту.

В результаті проведеного клініко-експериментального дослідження виявлені особливості розвитку запального процесу у хворих на хронічний необструктивний та хронічний обструктивний бронхіт. Науково обгрунтовано застосування диференційованих схем лікування з урахуванням виявлених особливостей перебігу запального процесу при різних формах хронічного бронхіту.

1. За результатами проведеного епідеміологічного дослідження хронічного бронхіту за даними анкетування виявлена більша в 1,45-2,07 рази поширеність (3200-5120 на 100 тис. населення) і в 1,54-1,97 рази захворюваність (352,8–472,3 на 100 тис. населення) хронічним бронхітом, ніж за даними звернення.

2. Визначені характерні особливості перебігу запального процесу при ХНБ та ХОБ внаслідок оксидативного стресу та метаболічних змін спричинених ним – порушення балансу з боку прооксидантно антиоксидантної системи, розвитком імунологічної недостатності, гуморального (зниження IgG), місцевого (sIgA) і клітинного імунітету: зменшенням кількості Т і В-лімфоцитів (зниження експресії CD3 та CD4 при ХНБ та ХОБ І ст., СD 16 при ХОБ ІІ ст. та CD8 при ХОБ ІІІ ст).

3. Морфологічна картина запального процесу для ХНБ характеризується порушенням структури слизової оболонки бронхів, зміною процентного відношення келихоподібних та війчастих клітин, запальна реакція частіше проходила як ендобронхіт. Для пізніх стадій розвитку хронічного обструктивного бронхіту характерними є деструкція покрівного епітелію, склероз і атрофія слизової оболонки, перебудова м’язових шарів та метаплазія циліндричного епітелію в багатошаровий плоский.

4. При порівняльній оцінці особливостей запального процесу в бронхах при фібробронхоскопії у хворих ХОБ виявляється збільшення інтенсивності запального процесу по мірі прогресування стадій ХОБ. Катаральне запалення діагностується у 53,4-59,7% хворих, гнійне – 17,3-23,4%, а при ХНБ нормальна слизова оболонка у 29,9%, катаральне запалення у 59,8%, гнійне – 10,3%.

5. Запальний процес в бронхах і легенях експериментальних тварин при моделюванні ХНЗЛ проходить три послідовних етапи, які мають характерні патоморфологічні та біохімічні особливості: порушення обміну сполучної тканини та структури слизової оболонки бронхів, розвиток панацинарної емфіземи легень і прогресування оксидантної агресії.

6. В результаті порівняльної оцінки ефективності терапії різними препаратами визначені особливості їх дії на конкретні ланки патогенезу запалення у хворих ХНБ та ХОБ. У разі пригніченні стану прооксидантно-антиоксидантної системи рекомендується призначати препарат Вермілат, при порушенні ферментативної ланки антиоксидантного захисту – -токоферолу ацетат, при виявленні ознак вторинного імунодефіциту – екстракт ехінацеї пурпурної. Для зниження інтенсивності запалення в бронхах доцільно призначали нестероїдні протизапальні засоби.

7. У хворих ХНБ виявлено підвищення колагенолітичної активності на 6,8% та рівня оксипроліну в сироватці крові – на 4,7 %, що свідчить про помірну вираженість процесу колагенолізу. Після лікування Вермілатом відбулося зменшення колагенолітичної активності на 6,2% та рівня оксипроліну в крові на 3,2 %.

8. У хворих ХОБ виявлена більш надмірна вираженість процесу колагенолізу – зниження колагенолітичної активності в сироватці крові – при ХОБ І ст. – на 8,7 %, при ХОБ ІІ ст. – на 9,1 %, при ХОБ ІІІ ст. – на 8,3 % та рівня оксипроліну у сироватці крові при ХОБ І ст. – на 5,2 %, при ХОБ ІІ ст. – на 5,3 %, при ХОБ ІІІ ст. – без змін. Під впливом лікування Вермілатом виявлено зменшення колагенолітичної активності при ХОБ І. ст. на 7,8%, при ХОБ ІІ ст. на 8,6%, при ХОБ ІІІ ст. на 8,1%. та рівня оксипроліну в крові відповідно ХОБ І ст. на 2,3%, ХОБ ІІ ст. –1,8%, ХОБ ІІІ ст. залишився без змін.

9. Вермілат здатен змінювати у хворих ХНБ та ХОБ функціональний стан лімфоцитів периферичної крові (підвищення експресії CD3, CD4, CD8, CD16 та зниження експресії CD20). Найбільш виражене підвищення CD3, CD4 спостерігалося у хворих ХНБ та ХОБ І ст., CD 8 – у хворих ХОБ ІІІ ст., CD 16 – при ХОБ І ст. та ХОБ ІІ ст.

10. Поліпептидний препарат Вермілат при небулюванні в дозі 0,6 мг 2 рази на день в комплексі з базисною терапією має позитивний ефект у відношенні ексудативної і проліферативної фази запалення, сприяє репаративним процесам в слизовій оболонці бронхів і відновленню мукоциліарного кліренсу та покращанню функції зовнішнього дихання на 8-15%. Небулювання ліпіну в дозі 10-15 мг/кг 2 рази на день на фоні з базисної терапії призвело до більш вираженої позитивної динаміки показників ПОЛ і АОЗ, ніж при терапії Вермілатом, як в сироватці крові, так і в лаважній рідині.

11. В експерименті розроблений підхід до лікування з використанням поліпептидного препарату Вермілат, внутрішньом’язово в дозі 0,12 мг/кг, що дозволяє активно впливати на перебіг запального процесу в бронхолегеневій системі: позитивний вплив на перекисне окислення ліпідів, обмін сполучної тканини, репаративні процеси в слизовій оболонці бронхів та війчатому епітелії і у відношенні елементів аеро-гематичного бар’єру.

12. На заключному етапі формування ХНЗЛ в екперименті у щурів спостерігається найбільш виражене підвищення колагенолітичної активності в сироватці крові на 10,2 % і в легеневій тканині на 8,7% та оксипроліну в сироватці крові на 7,4%, що свідчить про активний розпад сполучної тканини.

13. Застосування трансплантації кріоконсервованої фетоплацентарної тканини, що містить низькомолекулярні пептиди, сприяє суттєвому покращанню ефективності лікування ХОБ. В результаті такої терапії спостерігається приріст показників ФЗД на 10-13%, у 70,2% хворих нормалізується фагоцитарна активність нейтрофільних гранулоцитів.

14. Застосування Полтавського бішофіту в комплексі з базисною терапією в якості додаткової протизапальної терапії є ефективним методом реабілітації хворих хронічним бронхітом, що обумовлено наявністю в складі бішофіту великої кількості макро- і мікроелементів і їх комплексним впливом на різні патогенетичні механізми запального процесу і бронхіальної обструкції. Використання спелеотерапії в якості додаткового методу лікування ХНБ і ХОБ сприяє збільшенню тривалості ремісії при ХНБ на 3 місяці, а при ХОБ – на 1,5-2 місяці.

Публікації автора:

  1. Капустник Ю.О, Бойко М.Г., Латогуз І.К., Курочка Є.О. Фармакотерапія аритмій серця. – Полтава.”АСМІ” – 2002. – 335 с. Самостійно – глава 14, 15; у співавторстві – глава 7, 12. (Аналіз літератури, участь в обстеженні та лікуванні хворих, написання роботи).

  2. Редчиц И.В., Бойко Н.Г. Дыхательная недостаточность. // В кн.: Геронтология и гериатрия. – Полтава.– 1999. – С. 57-59. (Обстеження хворих, статистична обробка результатів, написання роботи).

  3. Бойко Н.Г., Курочка Е.А., Капустник Ю.А., Бойко Д.Н. Применение спелеотерапии в комплексном лечении хронического обструктивного бронхита у взрослых и детей. // Проблеми екології та медицини. – 2000. – Т. 4. – № 4. – С. 36-37. (Обстеження хворих, підбір матеріалу, обгрунтування висновків).

  4. Бойко Н.Г. Эффективность спелеотерапии у больных хроническим обструктивным бронхитом // Вісник проблем біології і медицини. – 2000. –

№ 5-6. – С. 46-54.

  1. Бойко Н.Г. Эпидемиологическая и клиническая характеристика хронического обструктивного бронхита в Полтавской области. // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – № 1. – С. 31-36.

  2. Бойко Н.Г., Капустник Ю.А., Курочка Е.А., Бойко Д.Н. Небулирование липина и Вермилата в комплексном лечении хронического обструктивного бронхита // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – № 2. – С. 97-101.

(Обстеження хворих, статистична обробка даних, обгрунтування висновків).

  1. Бойко Н.Г. Клинико-иммунологические особенности течения хронического обструктивного бронхита I и ІІ стадии при применении иммуномодулирующей терапии. // Вісник проблем біології і медицини. – 2001.– № 3. – С. 53-58.

  2. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Бойко Д.М. Морфологічна характеристика експериментального хронічного запального процесу в бронхолегеневому комплексі на ранньому етапі формування та шляхи його корекції Вермілатом та дексаметазоном // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – № 4. – С. 43-49. (Проведення експерименту, аналіз одержаних результатів, обгрунтування висновків).

  3. Бойко М.Г. Санація бронхіального дерева в комплексному лікуванні хронічного бронхіту // Вісник фармації. – 2001. – № 1. – С. 57-59

  4. Бойко М.Г., Дикий І.Л., Капустник Ю.О., Бойко Д.М. Використання ліпіну і поліпептидного препарату Вермілат у комплексній терапії хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Вісник фармації. – 2001. – №2. – С.46-49.

(Обстеження хворих, дослідження стану прооксидантно-антиоксидантної системи, статистична обробка результатів, обгрунтування висновків).

  1. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Бойко Д.М. Використання кріоконсервованої ембріональної плацентарної тканини в комплексній терапії хронічного обструктивного бронхіту // Український медичний альманах. – 2001. – №3. – С.19-23. (Клінічне обстеження хворих, формулювання висновків, літературне оформлення роботи).

  2. Бойко М.Г., Капустник Ю.О. Бойко Д.М. Комбівент – препарат вибору для базисної терапії хворих хронічним обструктивним бронхітом // Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2001. – №1. – С.91-92.

(Обстеження пацієнтів, статистична обробка результатів, формулювання висновків).

  1. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Курочка Е.А., Бойко Д.М. Морфо-функціональна характеристика слинних залоз і слизової оболонки бронхів на етапах формування хронічного обструктивного бронхіту // Вісник морфології. – 2001. – №1. – С.45-47. (Проведення морфологічних досліджень, обгрунтування висновків).

  2. Бойко Н.Г. Влияние производственного микроклимата на формирование хронического обструктивного бронхита у рабочих швейного объединения “Ворскла” // Проблеми екології та медицини. – 2001. – №1-2. – С.9-12.

  3. Бойко М.Г. Фармакологічна корекція антиоксидантного статусу у хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Клінічна фармація. – 2001. – №3. – С. 39-41.

  1. Бойко Н.Г., Бажан Е.В., Капустник Ю.А., Бойко Д.Н. Применение водного раствора полтавского бишофита в комплексной терапии хронического обструктивного бронхита // Медицинская реабилитация, курортология, физиотерапия. – 2001. – №3 – С. 6-7. (Клінічне обстеження пацієнтів, статистична обробка результатів, формулювання висновків).

  2. Бойко Н.Г., Капустник Ю.А. Бойко Д.Н. Хмиль Т.А. Применение вермилата при терапии больных хроническим бронхитом и хронической обструктивной болезнью легких // Экспериментальная и клиническая медицина. – 2001. – №3. – С. 55-58. (Обстеження хворих, літературне оформлення, аналіз одержаних результатів).

  3. Бойко Н.Г., Капустник Ю.А., Бойко Д.Н., Малыш А.Г. Терапия нестероидными противовоспалительными препаратами у больных хроническим обструктивным бронхитом // Проблеми екології та медицини. – 2001. – №3-4. – С. 20–23. (Обстеження хворих, аналіз одержаних результатів, обгрунтування висновків).

19. Бойко М.Г. Біохімічні показники ліпідного та пероксидного обміну та антиоксидантного захисту у хворих на хронічний обструктивний бронхіт І та ІІ стадій // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – 2001. – №3.– С. 66-69.

20. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Бойко Д.М. Ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту при тривалій терапії кортикостероїдами у хворих на хронічну обструктивну хворобу легенів // Гастроентерологія. Міжвідомчий збірник. Випуск 32. – Дніпропетровськ. – 2001. – С.446-450. (Обстеження хворих, обгрунтування висновків, літературне оформлення).

  1. Бойко Н.Г., Капустник Ю.А., Курочка Е.А., Бойко Д.Н. Особенности клинического течения и лечения хронического обструктивного бронхита у больных пожилого и старческого возраста // Проблемы старения и долголетия. – 2001. – № 2. – С. 169-174. (Обстеження хворих, аналіз одержаних результатів, обгрунтування висновків).

  2. Бойко М.Г. Вплив Вермілату та дексаметазону на запальний процес при експериментальній хронічній обструктивній хворобі легенів // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – № 5. – С.56-58.

  3. Бойко М.Г., Скікевич М.Г., Малиш А.Г., Капустник Ю.О., Бойко Д.М. Морфологічна характеристика запалення в бронхолегеневій системі хворих хронічним необструктивним бронхітом та хронічною обструктивною хворобою легень // Вісник проблем біології і медицини. – 2001. – № 6. – С.64-68. (Підбір матеріалу, аналіз одержаних результатів, обгрунтування висновків).

  4. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Бойко Д.М. Порушення клітинного і гуморального імунітету у хворих на хронічний бронхіт і хронічну обструктивну хворобу легень та шляхи їх корекції // Буковинський медичний вісник. – 2001. – № 4. – С. 22-27. (Обстеження хворих, статистична обробка, аналіз одержаних результатів).

  5. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Курочка Є.О., Бойко Д.М. Фармакологічна корекція порушень ритму серця у хворих на хронічний обструктивний бронхіт і бронхіальну астму // Клінічна фармація. – 2001. – № 4. – С. 21-24. (Обстеження хворих, літературне оформлення, аналіз одержаних результатів).

  6. Бойко Н.Г., Капустник Ю.А., Курочка Є.А., Бойко Д.Н. Отдаленные результаты спелеотерапии у больных хроническим обструктивным бронхитом // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. – № 4. – С. 31-32. (Обстеження хворих, аналіз одержаних результатів, обгрунтування висновків).

  7. Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Бойко Д.М., Хміль Т.А. Застосування амізону і поліпептидного препарату Вермілат у лікуванні хворих на хронічний обструктивний бронхіт // Ліки. – 2002. – № 1-2. – С. 13-16. (Обстеження і лікування хворих, обгрунтування висновків)

  8. Патент України № 7190 А, МКВ 5А61К31/00 Спосіб лікування гнійно-запальних захворювань легень / Баштан В.П., Бойко М.Г., Бобирєва Л.Є., Ляховський В.І. – заявка №94128155; заявлено 22.12.1994; опубл. 30.06.1995; Бюл.№2. – С. 3.1.11. (Клінічне, інструментальне і біохімічне дослідження, написання заявки на винахід).

  9. Патент України № 43303 А, МКВ 7А61В31/136 Спосіб лікування запального процесу при хронічному бронхіті і пневмонії / Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Курочка Є.О., Бойко Д.М. – заявка №2001085856; заявлено 21.08.2001; опубл. 15.11.2001; Бюл. № 10, 1 кн. – С. 4. 25. (Клінічне дослідження, підбір літератури, написання заявки на винахід).

  10. Патент України № 43304 А, МКВ 7А61К38/00 Спосіб лікування легеневих захворювань / Бойко М.Г., Капустник Ю.О., Курочка Є.О., Бойко Д.М. – заявка №2001085859; заявлено 21.08.2001; опубл. 15.11.2001; Бюл. № 10, 1 кн. – С. 4. 35. (Клінічне, інструментальне і біохімічне дослідження, написання заявки на винахід)

  11. Патент України № 5181 А, МКВ 7А61В8/00 Спосіб прогнозування характеру перебігу хронічної обструктивної хвороби легень. / Бойко М.Г., Ляховський В.І., Ляховський В.І., Кайдашев І.П., Ляховська Н.В. – заявка №2002010668; заявлено 28.01.2002; опубл. 15.11.2002; Бюл. № 11, 1 кн. – С. 4. 27. (Клінічне, інструментальне і біохімічне дослідження, написання заявки на винахід)

  12. Бойко Н.Г. Антиоксидантная обеспеченность и состояние перекисного окисления липидов у больных хроническим обструктивным бронхитом на раннем и позднем этапах его развития // В кн. Эпидемиология и диагностика НЗЛ. – Саратов, 1986.– С. 47–48.

  13. Бобырев В.Н., Гайшенец В.Ф., Бойко Н.Г. Антиоксиданты в профилактике и терапии свободнорадикальной патологии //Фармакология и научно-технический прогресс. Тезисы докладов VI Всесоюзного съезда фармакологов. – Ташкент. – 1988.–С.51–52. (Клінічне обстеження хворих, дослідження стану прооксидантно-антиоксидантної системи, статистична обробка результатів, обгрунтування висновків).

  14. Бойко Н.Г., Курочка Е.А., Козина Н.Н., Бойко Д.Н. Применение антиоксидантов в комплексной терапии хронического бронхита на этапах его развития. // ІІ з’їзд фтизіатрів і пульмонологів України. (Метеріали наукових праць з’їзду. (20-23.10, 1998, Київ). – Київ,1998. – С. 185. (Обстеження хворих, участь у наборі матеріалу, обгрунтування висновків).

  15. Бойко Н.Г. Особенности эндоскопических признаков воспаления слизистой оболочки бронхов у больных хроническим бронхитом. // ІІ з’їзд фтизіатрів і пульмонологів України. Матеріали наукових праць з’їзду. (20-23.10, 1998, Київ). – Київ, 1998. – С. 128.

  16. Веревка А.С., Овчаренко В.Р., Моторная Н.Н., Бойко Н.Г. Критерии диагностики бронхо-легочной патологии с использованием бронхоскопического метода. // ІІ з’їзд фтизіатрів і пульмонологів України. Матеріали наукових праць з’їзду. (20-23.10, 1998, Київ). – Київ, 1998. – С. 128. (Клінічне обстеження хворих, статистична обробка результатів).

  17. Бойко Н.Г., Курочка Е.О., Сергієнко Н.В., Бойко Д.Н. Применение эхинацеи пурпурнойв сочетании с антиоксидантами в реабилитации больных хроническим обструктивным бронхитом // Вчені України – вітчизняній фармації. Материалы конференции. – Харьков. – 2000. – С. 219-220. (Обстеження хворих, аналіз одержаних результатів., статистична обробка).

  18. Бойко М.Г., Курочка Є.О., Потяженко В.М. Оцінка стану вільно-радикального окислення ліпідів та антиоксидантного захисту і методи їх корекції у хворих на хронічний обструктивний бронхіт – ліквідаторів аварії на ЧАЕС. //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Вплив екологічного оточення на стан здоров’я дітей”. – Полтава. – 2000. – С. 18-19.

(Обстеження хворих, аналіз одержаних результатів, обгрунтування висновків).

  1. Потяженко М.М., Соколюк Н.Л., Бойко М.Г., Гаєвський С.О. Комбінація іпратропіуму броміду та спелеотерапії в лікуванні хронічного обструктивного бронхіту. // ІІІ Республиканская научно-практическая конференция “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”. – Харьков. – 2000. – С. 265-266. (Клінічне обстеження хворих, формулювання висновків, літературне оформлення роботи).

  2. Бойко Н.Г., Капустник Ю.А., Курочка Е.А. Распространенность нарушений ритма и проводимости у больных ИБС в сочетании с хроническим обструктивным бронхитом. // Матеріали Української науково-практичної конференції “Сучасні проблеми кардіології та ревматології – від гіпотез до фактів”. – Київ. – 2001. – С. 86. (Клінічне обстеження пацієнтів, статистична обробка результатів, формулювання висновків).

  3. Бойко Н.Г., Капусник Ю.А., Бойко Д.Н., Веревка А.С., Овчаренко В.Р., Моторная Н.Н. Эффективность и безопасность длительного применения сальбутамола и ипратропиума бромида у больных хроническим обструктивным бронхитом // Матеріали ІІІ зїзду фтизіатрів і пульмонологів України (Матеріали наукових праць з’їзду. 26-28.05, 2003, Київ). – Київ, 2003. – С. 119. (Ідея і планування досліджень, обстеження та лікування хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).

  4. Бойко М.Г., Капусник Ю.О., Бойко Д.М., Моторна Н.М. Особливості перебігу хронічних неспецифічних захворювань легень в поєднанні окремими захворюванні ендокринної та серцево-судинної систем // Матеріали ІІІ зїзду фтизіатрів і пульмонологів України. (Матеріали наукових праць з’їзду. 26-28.05, 2003, Київ). – Київ, 2003. – С. 119. (Ідея і планування досліджень, обстеження та лікування хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).

  5. Вірьовка А.С. Бойко М.Г., Капусник Ю.О., Бойко Д.М.,Овчаренко В.Р. Моторна Н.М. Роль фібробронхоскопії в діагностиці різних форм хронічного бронхіту при лікуванні поліпептидним препаратом // Матеріали ІІІ зїзду фтизіатрів і пульмонологів України. (Матеріали наукових праць з’їзду. 26-28.05, 2003, Київ). – Київ, 2003. – С. 134. (Ідея і планування досліджень, обстеження хворих, аналіз одержаних даних, написання роботи).

  6. Капусник Ю.О., Бойко М.Г., Бойко Д.М., Вірьовка А.С.,Овчаренко В.Р., Моторна Н.М. Використання розчину Полтавського бішофіту в реабілітації хворих хронічним обструктивним бронхітом // Матеріали ІІІ зїзду фтизіатрів і пульмонологів України. (Матеріали наукових праць з’їзду. 26-28.05, 2003, Київ). – Київ, 2003. – С. 197. (Ідея і планування досліджень, обстеження та лікування хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи).