Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Радіобіологія


Ільчишин Оксана Степанівна. Особливості соматичної патології з нейроендокринними зрушеннями у евакуйованих мешканців м.Прип'яті внаслідок аварії на ЧАЕС: дисертація канд. мед. наук: 03.00.01 / АМН України; Науковий центр радіаційної медицини. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Ільчишин О.С. Особливості соматичної патології з нейроендокринними зрушеннями у евакуйованих мешканців м. Прип’яті внаслідок аварії на ЧАЕС. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 03.00.01 – радіобіологія. Науковий центр радіаційної медицини АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена вивченню віддалених наслідків впливу іонізуючого випромінювання на стан здоров'я евакуйованого населення з м. Прип'яті внаслідок аварії на ЧАЕС. За даними комплексних медичних оглядів, через 9-13 років після аварії, поглиблено вивчена в динаміці патологічна ураженість 124 евакуйованих. Проведене комплексне клініко-функціональне обстеження пацієнтів дало можливість діагностувати на субклінічній стадії патологію сердечно-судинної, нейроендокринної та травної систем оглянених, визначити групи ризику, сформувати клінічну базу даних соматичних захворювань, проводити адекватне лікування та реабілітацію. Розроблено діагностичний алгоритм оцінки ризику розвитку патології у евакуйованих. Основні результати дисертації знайшли практичне застосування при диспансеризації осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС.

  1. У дисертації наведене нове вирішення наукової задачі, яке покладено в основу формування клінічної бази даних соматичних захворювань евакуйованого населення з м. Прип’яті внаслідок аварії на ЧАЕС, визначення найбільш інформативних методів обстеження для подальших реабілітаційних заходів щодо евакуйованих з серцево-судинною, травною та нейроендокринною патологією.

  2. Патологічна ураженість евакуйованого населення з м. Прип’яті за даними комплексного медичного обстеження через 9 – 13 років після аварії на ЧАЕС в 4,5 рази перевищує показники поширеності всіх хвороб серед населення Львівської області. В результаті проведених оглядів сформовано клінічну базу даних соматичних захворювань евакуйованих.

  3. Зміни функціональних розладів обстежуваного евакуйованого населення залежать від віку евакуйованих на час дії радіаційного чинника, при чому найбільший відсоток захворюваності припадає на групу осіб працездатного віку.

  4. Перше місце у патологічній ураженості осіб обох статей посідали хвороби травної системи; друге місце у жінок - хвороби ендокринної системи, у чоловіків - хвороби системи кровообігу; третє місце у жінок - хвороби системи кровообігу, у чоловіків - хвороби ендокринної системи.

  5. За період спостереження (1995 р. та 1998 р.) у евакуйованих серед хвороб серцево-судинної системи зросла частота гіпертонічної та ішемічної хвороб серця: у чоловіків -на 20,0 % та 6,2 %, а у жінок - на 22,4 % та 26,5 % відповідно.

  6. Серед хвороб щитовидної залози в евакуйованого населення переважали простий і неуточнений зоб (гіперплазія ЩЗ), тиреотоксикоз та набутий гіпотироз. За чотирирічний проміжок часу спостереження частота нетоксичного вузлового зоба зросла на 49,9 % у чоловіків та на 71,4 % у жінок. Набутий гіпотироз збільшився на 80,0 % у чоловіків та на 133,4 % у жінок.

  7. Патологічна ураженість хворобами травної системи за період спостереження зросла на 9,2 % у чоловіків та на 18,0 % у жінок. Найбільший приріст показників захворюваності у чоловіків припадав на виразкову хворобу шлунка та 12-типалої кишки (на 20,8 %), холецисто-панкреатит (на 35,9 %) та холецистит (на 8,3 %). У жінок приріст показників захворюваності на виразкову хворобу шлунка та 12-типалої кишки становив 31,8 %, хвороби жовчевого міхура — 33,1 %, холецисто-панкреатит — 10,5 %.

Публікації автора:

  1. Гнатишак Р.А., Ільчишин О.С., Пащенко Н.І., Дворенкова О.М. Клініко-функціональна оцінка стану системи кровообігу в осіб опромінених “малими” дозами іонізуючої радіації // Практична медицина. — Львів, 1997. — 1/2. — С. 57-59.

  2. Ільчишин О.С. Захворюваність евакуйованого населення з м. Прип’яті за даними звертання та комплексного медичного обстеження // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. — Львів, 1998. — 4 книга. — С. 40-42.

  3. Ільчишин О.С. Клініко-гормональні паралелі у дівчат-підлітків і жінок, евакуйованих із радіаційно забрудненої території / / Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. — Львів, 1999. — № 4(8). — С. 69-73.

  4. Ільчишин О.С. Особливості виникнення та протікання патології щитовидної залози у когорти евакуйованого контингенту населення у віддалені терміни впливу радіаційного фактору / / Променева діагностика, променева терапія: збірки наукових робіт асоціації радіологів України. — Київ, 1999. — Вип. 5. — С. 61-68.

  5. Ільчишин О.С. Клініко-функціональна оцінка цереброваскулярних захворювань у осіб, евакуйованих з м. Прип’яті / / Гигиена населенных мест. — Киев, 2000. — вып. 36, часть ІІ. — С. 81-86.

  1. Скляров Є.Я., Ільчишин О.С., Дац І.В. Особливості стану травного каналу у евакуйованого населення у віддалені терміни впливу радіаційного фактору / / Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. — Львів, 2002. — № 1(17). — С. 58-61.

  2. Ильчишин О.С., Панас А.Р., Чаклош Ю.М. Формирование здоровья детей, пострадавших при аварии на Чернобыльской АЭС // Тез. докл. междунар. научн.-практ. конф. “Радиационно-экологические и медицинские аспекты последствий аварии на Чернобыльской АЭС”. — Киев, 1993. — С. 100-101.

  3. Гнатишак Р.А., Ільчишин О.С., Соколовська І.І. Вплив малих доз короткочасного опромінення на загальну захворюваність дорослих // Тез. докл. научн.-практ.конф. “Чернобыль и здоровье населения”. — Киев, 1994. — Т.1. — С. 153-154.

  4. Гнатишак Р.А., Ільчишин О.С., Чорномаз І.С., Пошевак Т.П. Комп’ютеризація виявлення порушень менструально-оваріальної функції у жінок та підлітків, що зазнали короткочасного впливу малих доз іонізуючого випромінювання // Тез. доп. Республ. наук.-практ. конф. “Генітоурорадіологія”. — Київ, 1996. — С. 10.

  5. Гнатишак Р.А., Ільчишин О.С., Дац І.В., Кучер А.Р., Мушкевич М.Б. Променева діагностика захворювань нирок у хворих судинною дистонією, пов’язаного з впливом іонізуючого опромінення // Тез. доп. Республ. наук.-практ. конф. “Генітоурорадіологія”. — Київ, 1996. — С. 55.

  6. Ільчишин О.С. Оцінка стану судинної патології нервової системи у осіб, опромінених “малими” дозами іонізуючої радіації // Укр. медичні вісті. — Київ, 1998. — Т. 2, число 1-2. — С. 258-259.

  7. Ільчишин О.С. Термографічний метод обстеження захворювань хребта та нервової системи у пізні терміни опромінення евакуйованого контингенту // Матеріали наук.-практ. конф., присвяченої 30-річчю 8-ї міської клінічної лікарні м. Львова. — Львів, 1999. — С. 189-190.

  8. Чернова Н.В., Дац І.В., Ільчишин О.С. Активність інтерлейкінів -1, -2 у хворих на аутоімунний тиреоїдит (АІТ) // Тез. доп. VIII конгресу світової федерації укр. лікарськ. товариств. — Львів: Трускавець, 2000. — С. 275-276.