Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Шаповалов Сергій Олегович. Особливості становлення антиоксидантного захисту та вплив мікотоксинів на організм птиці в онтогенезі: дисертація канд. біол. наук: 03.00.13 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Шаповалов С.О. Особливості становлення антиоксидантного захисту та вплив мікотоксинів на організм птиці в онтогенезі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – фізіологія людини і тварин. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2003.

Дисертація присвячена вивченню особливостей формування антиоксидантної системи у птиці різних видів в ембріогенезі та ранньому постнатальному онтогенезі, визначенню тканинних, видових особливостей становлення антиоксидантної системи сільськогосподарської птиці в онтогенезі, впливу кормових мікотоксинів на її функціонування, а також пошуку шляхів підвищення антиоксидантного статусу організму. Показано, що на заключних етапах ембріогенезу перед виводом молодняку птиці відбувається збільшення активності більшості АО-ферментів і накопичення основного жиророзчинного антиоксиданту клітини – альфа-токоферолу. Встановлено, що мікотоксини є активатором перекисних процесів. Встановлено кореляційний звязок при мікотоксикозах курей між рівнем продуктів ПОЛ в організмі птиці та активністю антиоксидантних ферментів і вмістом вітамінів А, Е, С та каротиноїдів.

  1. Встановлено характерні особливості формування антиоксидантної системи в ембріогенезі та постнатальному онтогенезі у різних видів птиці та вплив мікотоксинів на функціонування антиоксидантної системи організму курей та їх ембріонів. Експериментально доведено, що введення підвищених доз вітамінів Е, С та селену, використання пробіотиків, а також мікроелементної композиції при Т-2 токсикозі підвищує опірність організму птиці до дії токсину, а також впливає на регуляторні механізми фізіологічних процесів, що виражається в підвищенні продуктивних та репродуктивних якостей птиці.

  2. З’ясовано, що вміст вітаміну Е у печінці ембріонів усіх видів птиці протягом ембріонального розвитку поступово зростає і досягає свого максимуму на момент виводу молодняку, а потім різко знижується. При цьому вміст вітаміну С в мозку ембріонів курей в момент виводу перевищує в 5-7 разів його концентрацію у печінці.

  3. Виявлена тканинна специфічність активності антиоксидантних ферментів в ембріогенезі у різних видів птиці: активність каталази, глутатіонпероксидази та СОД в ембріогенезі поступово підвищується до моменту виводу молодняку в печінці та інших тканинах, крім мозку, де їх активність в 2-9 разів нижче у порівнянні з печінкою.

  4. Доведено, що мікотоксини, як Т-2 токсин, зеараленон та аурофузарин є активаторами процесів ПОЛ в еритроцитах, клітинах печінки та мозку. Розвиток цих токсикозів призводить до зниження у печінці рівня вітамінів А, Е, С, у крові – до збільшення концентрації продуктів ПОЛ та активності антиоксидантних ферментів, активації глутатіонової системи детоксикації, посилення чутливості до дії гемолітичних факторів. Експериментально підтверджено, що у порівнянні з зеараленоном та аурофузарином Т-2 токсин найбільш сильно змінює біохімічні показники організму курей.

  5. Визначено, що наявність Т-2 токсину у кормі-курей несучок призводить до підвищення рівня МДА у печінці їх ембріонів та добового молодняку на 13-22%; при цьому відбувається зниження активності ключових антиоксидантних ферментів протягом ембріогенезу: активності СОД на 20% протягом всього ембріогенезу, активності глутатіонпероксидази – на 32%, активності каталази - на 14%.

  6. Доведено, що вітаміни Е, А, каротиноїди та селен знижують рівень накопичення МДА в клітинах мозку ембріонів в умовах in vitro, як при самостійному введенні, так і в присутності у середовищі Т-2 токсину. Антиоксидантна активність лютеїну та зеаксантину була у 2-4 рази вищою у порівнянні з b-каротином.

  7. Показано, що включення до раціону курей пробіотиків - дріжджів Saccharomyces cerevisiae та культури Lactobacillus species при Т-2 токсикозі сприяє зниженню інтенсивності перекисних та гемолітичних процесів, підвищенню рівня вітамінів у печінці. При використанні дріжджів достовірним підвищуванням вмісту відновленої форми глутатіону в крові у 2 рази, у печінці на 24%. Збільшувався рівень гемоглобіну на 19%, кількість еритроцитів на 13%, а також відбувалася стабілізація активності антиоксидантних ферментів.

  8. Виявлено, що використання підвищених доз вітамінів Е, С та селену при Т-2 токсикозі знижує негативну дію токсину - зменшується накопичення продуктів ПОЛ (малонового діальдегіду): у печінці на 9-30%, мозку - на 17-30%, еритроцитах - на 13-20%, при цьому в печінці підвищується рівень ретинолу на 14%.

  9. Встановлено, що використання хелатних форм мікроелементів сприяє підвищенню у курей, їх ембріонів та молодняку антиоксидантного захисту: активності антиоксидантних ферментів, вмісту глутатіону та вітамінної забезпеченості організму як самостійно, так і на фоні розвитку Т-2 токсикозу, а також підвищує несучість курей та вивід молодняку.

Публікації автора:

  1. Іонов І.А., Сурай П.Ф., Шаповалов С.О. Формування антиоксидантного статусу птиці в ембріогенезі // Біологія тварин.- 1999.- Т.1, №2.- С.79-84.

  2. Шаповалов С.О., Ионов И.А., Котик А.Н., Узленкова Н.Е. Эффективность применения пробиотиков при поражении организма кур Т-2 токсином // Птахівництво.- 2001.- Вип.50.- С.119-129.

  3. Шаповалов С.О., Ионов И.А., Харченко Л.П., Микитюк Д.Н. Антиоксидантное действие различных композиций витаминов Е, С и селена при поражении организма кур Т-2 токсином // Птахівництво.- 2001. - Вип.51.- С.374-380.

  4. Ионов И.А., Шаповалов С.О., Узленкова Н.Е., Григорьева А.С., Канахович Н.Ф. Влияние на антиоксидантный статус кур и продуктивные качества микроэлементных композицій // Птахівництво.- 2001. - Вип.51.- С.248-255.

  5. Іонов И.А., Шаповалов С.О., Узленкова Н.Е., Батюк Л.В. Дія аурофузарину на фізіолого-біохімічні процеси в організмі курей // Біологія та валеологія.- 2001.- Вип.4.- С.103-110.

  6. Ионов И.А., Шаповалов С.О., Узленкова Н.Е., Григорьева А.С., Канахович Н.Ф. Формирование и коррекция антиоксидантной системы в эмбриогенезе на фоне Т-2 токсикоза кур // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С. И. Георгиевского.- 2001.- Том 137, ч. III. - С.53-59.

  7. Ионов И.А., Шаповалов С.О., Узленкова Н.Е., Григорьева А.С., Канахович Н.Ф. Влияние микроэлементных композиций на антиоксидантный статус организма кур, пораженных Т-2 токсином // Современные проблемы токсикологии.- 2001.- №3. - С. 85-91.

  8. Шаповалов С.О., Ионов И.А., Узленкова Н.Е., Григорьева А.С., Канахович Н.Ф. Влияние микроэлементных композиций “Биотам” на показатели антиоксидантного статуса и продуктивности кур-несушек // Микроэлементы в медицине.- Москва.- 2001.- 2 (2).- С.16-20.

  9. Шаповалов С.О., Ионов И.А., Харченко Л.П. Активность ряда антиоксидантных процессов в онтогенезе перепелов // Вісник Сумського національного аграрного університету.- 2002.- вип. 7.- С.109-113

  10. Ионов И.А., Шаповалов С.О., Братишко Н.И. Повышение антиоксидантного статуса организма кур с помощью микроэлементной композиции “Биотам” // Птахівництво.- 2003.- Вип.53.- С.260-264.

  11. Ионов И.А., Сурай П.Ф., Шаповалов С.О. Формирование компонентов антиоксидантной системы в эмбриогенезе птиц // Биологические основы питания с-х животных.- Труды международной конференции, Львов.- 1998. С.55.

  12. Ионов И.А., Сурай П.Ф., Шаповалов С.О., Сахацкий Н.И. Сравнительная динамика витаминов Е, С и активность антиоксидантных ферментов в органах сельскохозяйственных птиц // Материалы 7-й конференции Балтийских стран по птицеводству.- Рига.- 1999.- С.34-37.

  13. Шаповалов С.О., Полтавская Т.В. Антиоксидантный статус эмбрионов кур // Тез. докладов Всероссийской конференции молодых ученых и аспирантов по птицеводству, Сергиев Посад.- 1999.- С.8.

  14. Ionov I.A., Shapovalov S.O., Mikitjuk D.N., Kharchenko L.P. The effect of mycotoxins in the feed on Physiological-biochemical, processes in the organism of laying hens // XXI World's Poultry Congress. Abstracts and Proceedings. CD-ROM, Canada, August 20-24, 2000.

  15. Іонов И.А., Шаповалов С.О., Труфанова В.А., Котик А.М. Шляхи зниження негативної дії Т-2 токсину в організмі курей // Вісник Державної агроекологічної академії України.- 2000.- Сп. вип.- С.151-152.

  16. Шаповалов С.О., Ионов И.А. Формирование антиоксидантного статуса птиц в эмбриогенезе // Актуальные проблемы интенсивного развития животноводства. - Тез. докл. V-й межд. научно-практ. конф. 2000.- Горки-Беларусь.- С.245-249.

  17. Шаповалов С.О., Ионов И.А. Сравнительная характеристика активности антиоксидантной системы у птиц // Материалы IV международного симпозиума «Биологические механизмы старения».- Харьков.- - 2000.- С.59.

  18. Шаповалов С.О. Корригирующее действие препарата “Биотам” на антиоксидантную систему кур-несушек при действии Т-2 токсина // Ліки.- 2000.- Вип.5.- С.42-43.

  19. Шаповалов С.О., Іонов І.А. Вплив мікотоксинів на організм курей-несучок // Тез. доп. конференції Дніпропетровського державного університету, присвячену 25-річчю ветеринарного факультету. - 2001.- С.98-100.