Надворна Ольга Миколаївна. Особливості статевого та фізичного розвитку дівчат-підлітків в екологічно несприятливих районах Півдня України : дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2005.
Анотація до роботи:
Надворна О.М. Особливості статевого та фізичного розвитку дівчат–підлітків в екологічно несприятливих районах Півдня України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2005.
Дисертація присвячена вирішенню актуального питання сучасної дитячої гінекології – розробці медико-профілактичних рекомендацій для підвищення ефективності діагностики статевого та фізичного розвитку дівчат та дівчат-підлітків, що знаходяться під комплексним впливом несприятливих факторів навколишнього середовища. Наукова новизна проведених досліджень полягає в тому, що вперше визначені показники фізичного та статевого розвитку дівчат та підлітків, які мешкають в екологічно несприятливих умовах, визначені рівні гонадотропних та стероїдних гормонів цих дітей, встановлені регіональні особливості каріотипу та родоводів, а також проаналізовано особливості харчування у дівчат, що досліджувались.
На підставі отриманих результатів встановлено, що у дівчат з екологічно несприятливого району відмічається менша маса тіла та менші показники річного приросту, починаючи з 13-річного віку, а також встановлено тенденцію до формування плоского тазу. При вивченні статевого розвитку, встановлена пізніша поява вторинних статевих ознак, явища „неправильного” пубертату на фоні підвищеної кількості ФСГ, зниженими показниками ЛГ, естрадіолу та прогестерону, що може бути причиною виникнення безпліддя ендокринного походження
у дівчат з екологічно несприятливих районів.
У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання, спрямованого на підвищення ефективності ранньої діагностики формування репродуктивної системи дівчат та підлітків за умов комплексної дії несприятливих факторів довкілля шляхом розробки медико-профілактичних рекомендацій.
1. У дівчат з екологічно несприятливого району Півдня України переважають хвороби органів дихання (24,2±2,4), шлунково-кишкового тракту (13,9±1,9), сечовивідних шляхів (10,6±1,7) та серцево-судинної системи (8,9±1,6). Також у дівчат цієї групи спостерігаються порушення у встановленні менструальної функції (нерегулярний менструальний цикл – 32,1% , гіперполіменорея – 19,7%, дисменорея – 48,2%).
2. У дівчат-мешканок екологічно несприятливого району відмічається достовірно менша маса тіла та показники річного приросту, починаючи з 13-річного віку у порівнянні з дівчатами контрольної групи. Переважання ендоморфного соматотипу у дівчат ”забрудненого” району є показником залученням адаптаційних механізмів організму в умовах комплексної дії несприятливих факторів довкілля.
3. У дівчат основної групи відмічається пізніша поява вторинних статевих ознак та явища „неправилього” пубертату на фоні запізнення темпів зростання таза за прямим розміром, тенденцією до формування плоского тазу, а також порушення менструального циклу за типом оліго-, полі- та дисменореї, що свідчить про наявність ановуляторних циклів. Всі ці зміни спостерігаються на фоні збільшення кількості гетерохроматину, що, в свою чергу, може приводити до збільшення асоціативної здатності акроцентричних хромосом і є додатковим фактором до їх нерозходження і виникнення хромосомних аномалій у нащадків.
4. Гормональна функція репродуктивної системи у дівчат основної групи у порівнянні з контрольною характеризується підвищеною кількістю ФСГ, достовірно нижчими показниками ЛГ, естрадіолу, прогестерону, тестостерону та тироксину, що може бути причиною формування синдрому хронічної ановуляції та порушення репродуктивної функції.
5. Харчові раціони дівчат обох районів за своїм якісним складом не відповідають гігієнічним рекомендаціям, є дефіцитними за вмістом тваринного білка та кальцію на тлі енергетичній надмірності. У районі з високим рівнем екологічного ризику якісний склад харчових раціонів характеризувався більш високим споживанням жирів та мікроелементів.
6. Дівчата-підлітки в віці до 13 років включно, які мешкають у районах екологічного неблагополуччя, відносяться до груп високого ризику за порушенням становлення менструальної та репродуктивної функції і потребують нагляду дитячого гінеколога, ендокринолога та генетика і проведення корекції шляхом нормалізації харчових раціонів (підвищення вмісту білка тваринного походження, кальцію, зменшення споживання жирів) та зменшення експозиції радону в приміщеннях постійного перебування дітей шляхом дотримання гігієнічних норм.
Публікації автора:
Вплив довкілля на розвиток репродуктивної системи дівчат / М.М. Надворний, Н.М. Рожковська, О.М. Надворна, Ю.М. Ворохта // Вісн. наук. досліджень. – 2002. – №3(28). – С. 63-64. (Аналіз отриманих результатів, формулювання висновків, підготовка статті до друку).
Надворна О.М. Деякі особливості стану репродуктивної системи жінок, що мешкають у різних екологічних умовах // Вісн. наук. досліджень. – 2003. – №1. – С. 148-149. (Збирання матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготовка статті до друку).
Надворна О.М. Оцінка фізичного розвитку дівчат шкільного віку в умовах дії підвищених концентрацій радону // Вісн. морської медицини. – 2004. – №1(24). – С. 34-37. (Збирання тематичного матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготовка статті до друку).
Запорожан В.М., Рожковська Н.М., Надворна О.М. Репродуктивне здоров’я дівчат-підлітків, які мешкають в умовах природно-антропогенної аномалії Одеського регіону // Буковин. мед. вісн. – 2004. – №2. – С. 53-54. (Аналіз отриманих результатів гормонального статус, формулювання висновків, підготовка статті до друку).
Рожковська Н.М., Надворна О.М., Муравйова О.О. Цитогенетичні порушення у дівчат-підлітків Одеського регіону // ПАГ. – 2004. – №5 (405). – С. 79-81. (Збирання та доставка матеріалу, аналіз отриманих результатів цитогенетичного дослідження, підготовка статті до друку).
Особливості харчового статусу дівчат-підлітків, які проживають у різних за рівнем екологічної безпеки умовах / М.М. Надворний, Ю.М. Ворохта, О.М. Надворна, В.Л. Михайленко // Одес. мед. журн. – 2005. – №4 (90). – С. 82-86. (Участь у зборі та аналізі харчових раціоні, підготовка статті до друку).
Спосіб діагностики розладів фізичного та статевого розвитку дівчат-підлітків екологічно несприятливих регіонів / В.М. Запорожан, М.М. Надворний, Н.М. Рожковська, О.М. Надворна: Патент 4672 України, МПК 7 А61В10/00; Заявл.02.08.2004; опубл. 17.01.2005 // Бюл. регистрации. – 2005. – №1. – (Проведено патентний пошук, обстеження дівчат).
Надворна О.М. Формування жіночого організму з урахуванням впливу довкілля // Тези доповідей IX Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств, присвяченій 25-річчю СФУЛТ. – Луганськ, 2002. – С.497.
Запорожан В.Н., Надворный Н.Н., Рожковская Н.Н., Ворохта Ю.Н., Надворная О.Н. Эколого-гигиенический мониторинг за состоянием репродуктивного здоровья женщин // Інформаційні технології в гігієні та медичній екології: Тез. доп. Міжнар. наук.-практ. конф. – К., 2002.– С.65–67. (Збирання тематичного матеріалу, аналіз отриманих результатів, підготовка тез до друку).
Надворна О.М. Становлення репродуктивної системи у дівчат-підлітків в екологічних умовах Одеського регіону // Вчені майбутнього: Тез. доп. Міжнар. наук.–практ. конф. молодих вчених – О., 2002. – С.121.
Рожковська Н.М., Надворна О.М. Репродуктивна система та особливості перебігу вагітності у жінок з різних екологічних районів // VII З’їзд Всеукраїнського лікарського товариства. – Тернопіль, 2003. – С.46. (Вивчення особливостей перебігу вагітностей та особливостей репродуктивної системи жінок досліджуваних районів, аналіз результатів, подання тез до друку).
Надворная О.Н., Надворная В.А. Сравнительная характеристика некоторых показателей полового и физического развития девочек-подростков из разных экологических районов Юга Украины // Збірник наукових праць Асоціації акушерів-гінекологів України. – К., 2003. – С.223-225. (Проведений інформаційний пошук, аналіз літературних джерел, обстеження дівчат-підлітків обраних районів, формулювання висновків, підготовка тез до друку.)
Надворний М.Н., Засипка Л.Г., Надворна О.М., Ворохта Ю.М. Особливості нутріціологічного статусу дитячого населення, що проживає в екологічно несприятливих умовах // Актуальні питання гігієни та екологічної безпеки України. – (До 120-річчя з дня народження академіка О.М.Марзеєва): Зб. тез. доп. наук.-практ. конф. – К., 2003. – С.193-194. (Проведення вивчення особливостей фізичного та статевого розвитку дівчат-підлітків в несприятливих районах, статистична обробка результатів, подання тез до друку.)
Надворна О.М. Фізичний та статевий розвиток дівчат-підлітків в умовах дії деяких несприятливих факторів довкілля // X Конгрес Світової федерації українських лікарських товариств. – Чернівці, 2004. – С.55.
Надворна О.М, Рожковська Н.М. Характеристика каріотипу підлітків, що знаходяться під впливом несприятливих екологічних факторів Півдня України // Матеріали науково-практичної конференції з міжнародною участю, присвяченої 200-річчю з дня заснування Харківського державного медичного університету. – Х., 2005. – С.187.
(обстеження дівчат, аналіз отриманих результатів, подання тез до друку.)