Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Внутрішні хвороби


Заіка Аліна Вітольдівна. Особливості сируктурно-функціональних змін жовчного міхура і підшлункової залози у хворих з хронічною серцевою недостатністю : Дис... канд. наук: 14.01.02 - 2005.



Анотація до роботи:

Заіка А.В. Особливості структурно-функціональних змін жовчного міхура і підшлункової залози у хворих хронічною серцевою недостатністю та диференційований підхід до їх лікування. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 - внутрішні хвороби. Запорізький державний медичний університет МОЗ України. Запоріжжя, 2005.

Дисертація присвячена обґрунтуванню діагностики та лікування структурно-функціональних змін підшлункової залози та жовчного міхура у хворих з хронічною серцевою недостатністю, обумовлену ІХС. На основі даних ультразвукового дослідження підшлункової залози та жовчного міхура, дослідження вмісту амілази та трипсину в дуоденальному складовому і амілази та ліпази в сироватці крові, а також визначення даних фракційного дуоденального зондування та жовчовиділення і біохімічних показників жовчі порції "В" було показано, що у пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю відмічається формуванням так званого "застійного жовчного міхура" та синдрому "застійної" підшлункової залози, яке зумовлене як гемодинамічними розладами зі зниженням ударного і серцевого індексів лівого шлуночка, ударного і хвилинного обємів кровообігу в черевній порожнині та підвищення питомого обєму крові (рідини) в черевній порожнині і активацією ренін-ангіотензин-альдостеронової системи та фактора Віллебранда, так із побічною дією корінфару, нітросорбіду, периндоприлу. На основі проведених досліджень як в фармакологічних тестах, так і в процесі курсового лікування був розроблений диференційований підхід до лікування хворих з хронічною серцевою недостатністю з урахуванням стану підшлункової залози і жовчного міхура, що характеризується позитивними змінами збоку структурно-функціонального стану жовчного міхура і підшлункової залози внаслідок прямого впливу препаратів на стан даних органів, а також за рахунок покращення системного кровообігу та зменшення набрякового синдрому.

В дисертації на основі вивчення структурно-функціональних змін жовчного міхура і підшлункової залози, системної гемодинаміки і ренін-ангіотензин-альдостеронової системи та фактора Віллебранда наведене наукове обґрунтування диференційної терапії і оцінка її ефективності в лікуванні вторинних змін в підшлунковій залозі і жовчному міхурі, які є факторами ризику хронічного панкреатиту та хронічного холециститу, що обумовлені безпосередньо хронічною серцевою недостатністю, так і застосуванням периферичних вазодилататорів.

  1. Дослідження ультразвукових змін підшлункової залози і жовчного міхура показало, що у хворих з хронічною серцевою недостатністю відмічається прогресуюче з наростанням важкості серцевої недостатності, збільшення розмірів голівки, тіла та хвоста підшлункової залози, а також стінки жовчного міхура, показники яких тісно корелюють з рівнем питомого обєму крові (рідини) в черевній порожнині (rп.з.СН І ст. = + 0,379 (р<0,05); rпзСН ІІА ст. = + 0, 402 (р<0,05); rжм СН І ст. = + 0,403 (р<0,05); rжм СН ІІА ст. = + 0, 448 (р<0,02)), що є проявом латентного набрякового синдрому і формування "застійної" підшлункової залози та "застійного" жовчного міхура.

  2. Формування та прогресування хронічної серцевої недостатності супроводжується порушенням функціональних властивостей підшлункової залози. Це підтверджується як зниженням вмісту амілази та трипсину в дуоденальному секреті відповідно контрольної групи (при СН І стадії, відповідно, на -2,1% та на -2,4%; при СН ІІА стадії – на -18,6%, (р<0,05) та на -4,5%), так і зменшенням вмісту амілази та ліпази в сироватці крові при СН І стадії – на -5,7% (р<0,001) та на -8,3%; при СН ІІА стадії – на -24,5% (р<0,001) та на -20,2% (р<0,02)).

  3. У хворих з серцевою недостатністю І і ІІА стадії визначено збільшення часу жовчовиділення у всіх фазах, зменшення кількості жовчі, швидкості її виділення з жовчного міхура на тлі збільшення щільності жовчі в порції "В", зменшення її рН та вязкості.

  4. У хворих з хронічною серцевою недостатністю вміст реніну і альдостерону в сироватці крові прогресує з наростанням важкості серцевої недостатності і достовірно корелює з розмірами тіла підшлункової залози (ренін: rСН І ст. = + 0,374 (p<0,05), rСН ІІА ст. = + 0,419 (p<0,02); альдостерон: rСН І ст. = + 0,396 (p<0,05), rСН ІІА ст. = + 0,432 (p<0,01)), а активність фактора Віллебранда з вмістом амілази і ліпази в сироватці крові (амілаза: rСН І ст. = - 0,405 (p<0,01), rСН ІІА ст. = - 0,412 (p<0,01); ліпаза: rСН І ст. = + 0, 349 (р<0,05); rСН ІІА ст. = + 0,372 (р<0,05)).

  5. Проведення фармакологічних тестів з корінфаром і нітросорбідом показало, що, незважаючи на позитивний гемодинамічний ефект, дані препарати зменшують моторну активність жовчного міхура та підсилюють латентний набряк даних структур, що супроводжується тенденцією до збільшення розмірів підшлункової залози, товщини стінки жовчного міхура та його обєму.

  6. Вплив комплексного лікування з застосуванням периндоприлу на структурно-функціональний стан підшлункової залози у хворих з хронічною серцевою недостатністю призводить до нормалізації розмірів підшлункової залози, збільшення вмісту амілази та трипсину в дуоденальному секреті (СН І ст.- на +1,0% та на +1,9%; СН ІІ А ст. - на +20,5% (р<0,01) та на +2,8% (р<0,02)) та амілази та ліпази - в сироватці крові (СН І ст.- на +7,4% та на +9,4% (р<0,02); СН ІІ А ст. - на +21,0% (р<0,05) та на +17,8% (р<0,05)) на тлі зниження активності ренін-ангіотензин-альдостеронової системи і активності фактора Віллебранда.

  7. Лікування дігоксином характеризувалось достовірним зменшенням обєму жовчного міхура (СН І ст. – на -30,2% (р<0,001); СН ІІ А ст. – на -38,8% (р<0,05)), товщини його стінки (відповідно – на 24,0% (р<0,05) та на -33,3% (р<0,01)) та зростанням швидкості виділення жовчі з жовчного міхура на тлі зменшення її щільності, зростанням її рН, зменшення вмісту білірубіну та холестерину, концентрації і збільшення жовчних кислот в жовчі порції “В” (на +4,9% та на +11,8% (р<0,001)).

Публікації автора:

  1. Заіка А.В. Динамічний стан жовчного міхура та підшлункової залози в різні фази міжтравної моторики дванадцятипалої кишки // Лікарська справа. - 2000.- №1. - С.63-65.

  2. Заіка А.В. Зміни активності ренін-ангіотензин-альдостеронової системи та фактора Віллебранда при хронічній серцевій недостатності, обтяженій структурно-функціональними змінами жовчного міхура та підшлункової залози // Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики: Зб. наук. ст. - Запоріжжя. – Вид-во ЗДМУ, 2004. - Вип.XIII. - С.37-43.

  3. Диагностика хронического холецистита и пакреатита / Кошля В.И., Зеленская Л.М.,Заика А.В. и др. // Лікарська справа. - 1998. -№6. - С.96-98. Здобувачем здійснений підбір літератури, проведено обстеження частини хворих, проаналізовано отриманий матеріал.

  4. Інструментальні методи дослідження панкреатобіліарної системи / Кошля В.І. Зеленска Л.М., Заіка А.В. та ін. // Лікарська справа. - 1998. - №7. - С.95-97. Автор самостійно виконала клінічне і інструментальне обстеження хворих, статистичну обробку даних, готувала статтю до друку.

  5. Кошля В.І., Зеленська Л.М., Заіка А.В., Заіка І.В. Вплив периндоприлу на гемостаз та функціональний стан підшлункової залози у хворих на ішемічну хворобу серця // Лікарська справа. - 2004.- №7. - С.34-36. Автор особисто здійснювала дослідження впливу периндоприлу на гемостаз та функціональний стан підшлункової залози, проаналізувала отриманий матеріал, готувала статтю до друку.

  6. Заика А.В. Диагностика и лечение больных с хроническим холециститом, хроническим панкреатитом с гипермоторной и гипомоторной дискинезией // Зб. наук. праць молодих вчених-медиків України "Актуальні проблеми сучасної медицини". - Запоріжжя. - 1997. - С.53.

  7. Заика А.В. Методы исследования при заболеваниях панкреато-билиарной системы // Сб. научн. тр. Запорожского гос. ин-та усовершенствования врачей: (по материалам 59 итоговой науч.-практ. конф.). – Запорожье, 1998. - С.28.

  8. Діагностичні критерії дослідження панкреатобіліарної системи / Кошля В.І., Зеленська Л.М., Заіка А.В.та ін. // Сб. науч. тр. Запорожского гос. ин-та усовершенствования врачей: (по материалам 58 итоговой науч.-практ. конф.). – Запорожье, 1998. - С.100-101. Здобувачем здійснений підбір літератури, проведено обстеження хворих, проаналізовано отриманий матеріал та підготовлено тези до друку.

  9. Заика А.В. Влияние нитросорбида на функциональное состояние желчного пузыря и поджелудочной железы у больных со стенокардией напряжения // Зб. наук. праць Запорізького держ. ін-ту удосконалення лікарів по матеріалам 61-ї підсумкової наук.-практ. конф. – Запоріжжя, 2000. - С.35.

  10. Заіка А.В. Діагностика та лікування функціональних порушень підшлункової залози у хворих із застійною серцевою недостатністю // IV Всеукр. наук.-практ. конф. "Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов" м. Харків, 30-31 травня 2002 г. – Х., 2002. - С.27-28.

  1. Заіка А.В. Особливості діагностики та лікування дискінезій жовчного міхура у хворих серцевою недостатністю // Интегративная медицина и здравоохранение. - Запорожье. - 2002. - С.119.

  2. Заіка А.В. Особливості функціональних розладів жовчного міхура у хворих із застійною серцевою недостатністю // IV Всеукр. наук.-практ. конф. "Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов" м. Харків, 30-31травня 2002 г. – Х., 2002. - С.28.

  3. Кошля В.І., Зеленская Л.М., Заіка А.В. Сучасна технологія діагностики та лікування "застійної" підшлункової залози // Реєстр галузевих нововведень. - 2002. - № 16-17. - С.129. Здобувачем здійснений підбір літератури, проведено обстеження хворих, проаналізовано отриманий матеріал та підготовлено матеріал до друку.

  4. Заіка А.В. Особливості структурно-функціонального стану підшлункової залози та моторної активності жовчного міхура у хворих хронічною серцевою недостатністю під впливом лікування дигоксином // Матеріали VII нац. конгресу кардіологів України, м. Дніпропетровськ, 21-24 вересня 2004 р. – Дн-ськ, 2004. - С.213.

  5. Кошля В.І., Заіка А.В. Динаміка активності фактора Віллебранда на тлі лікування периндоприлом хворих на хронічну серцеву недостатність, ускладнену дисфункцією підшлункової залози // Перша Укр. конф. "Тромбози в клінічній практиці: профілактика, діагностика, лікування", м. Київ, 27-28 травня, 2004 р. – К., 2004. - С.96-97. Автором здійснений підбір літератури, проведено обстеження хворих, проаналізовано отриманий матеріал, проведена статистична обробка та підготовлено тези до друку.

  6. Кошля В.І., Заіка А.В. Динаміка моторної активності жовчного міхура, фізико-хімічних показників жовчі порції "В" та структурно-функціональних змін підшлункової залози на фоні курсового лікування корінфаром хворих хронічною серцевою недостатністю // Матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю "Использование природных и преформированых факторов в восстановительном лечении и реабилитации больных с сердечно-сосудистыми заболеваниями". – Запорожье, 2004. - С.51. Автором самостійно вивчений вплив корінфару, здійснений підбір літератури, проведено обстеження хворих, проаналізовано отриманий матеріал.

  7. Кошля В.І., Заіка А.В. Динаміка структурно-функціональних змін жовчного міхура та підшлункової залози у хворих на хронічну серцеву недостатність на тлі лікування периндоприлом // Матеріали XLVII підсумкової наук.-практ. конф., присвяч. 150-річчю з дня народження І.Я. Горбачовського, м. Тернопіль, 3-4 червня 2004 р. – Т., 2004. - С.34-35. Здобувач здійснила самостійно дослідження впливу периндоприлу на структурно-функціональний стан жовчного міхура та підшлункової залози, провела підбір літератури, проаналізувала отриманий матеріал та підготувала тези до друку.

  8. Кошля В.І., Заіка А.В. Зміни за даними УЗ-дослідження жовчного міхура у хворих з серцевою недостатністю під впливом коринфару, нітросорбіду, периндоприлу та дигоксину // Матеріали XV зїзду терапевтів України, 21-23 квітня 2004 р. – К., 2004. - С.58. Автор самостійно виконала клінічне та інструментальне дослідження, провела підбір літератури, проаналізувала отриманий матеріал та підготувала тези до друку.

  9. Кошля В.І., Заіка А.В. Особливості змін функціонального стану підшлункової залози у хворих на хронічну серцеву недостатність під впливом дігоксину // Актуальні питання медичної науки та практики: Зб. наук. праць. – Запоріжжя, 2004.- Вип.65. - С.153-158. Автором вивчені зміни функціонального стану підшлункової залози у хворих на хронічну серцеву недостатність під впливом дігоксину, здійснений підбір літератури та проаналізовано отриманий матеріал.

  10. Кошля В.І., Заіка А.В., Кошля О.В., Заіка І.В. Особливості змін ультразвукових показників підшлункової залози у хворих з хронічною серцевою недостатністю під впливом коринфару, нітросорбіду, периндоприлу та дігоксину в гострих фармакологічних пробах // Матеріали XV зїзду терапевтів України, 21-23 квітня 2004 р. – К., 2004. - С.193-195. Здобувачем здійснений підбір літератури, проведено обстеження частини хворих, проаналізовано отриманий матеріал та підготовлено до друку.