Скидан Вадим Оександрович. Особливості технології вирощування пивоварних сортів ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України : Дис... канд. наук: 06.01.09 - 2008.
Анотація до роботи:
Скидан В.О. Особливості технології вирощування пивоварних сортів ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.09 – рослинництво. – Інститут рослинництва ім. В.Я. Юр’єва УААН, Харків, 2008.
У дисертаційній роботі викладено результати досліджень з вивчення закономірностей формування продуктивності та якості зерна нових пивоварних сортів ярого ячменю залежно від основних елементів технологій вирощування. Удосконалено оптимальні для умов регіону системи удобрення, способи основного обробітку ґрунту, строки сівби та норми висіву і уточнено оптимальні попередники для пивоварного ячменю, які дозволяють отримати високоякісне зерно при високому рівні урожайності сучасних сортів.
Рекомендується під посіви ярого ячменю пивоварного напряму використання вносити мінеральні добрива в дозі N30P30K30 під оранку та N30 під передпосівну культивацію, сівбу проводити в перші дні настання фізичної стиглості грунту з нормою висіву 5,5 млн. шт./га схожих насінин після попередників цукрові буряки або кукурудза на зерно. Також визначено економічну та біоенергетичну ефективності цієї технології вирощування ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і вирішення нового важливого наукового завдання, яке полягає у вдосконаленні елементів технології вирощування ярого ячменю пивоварного напряму використання шляхом встановлення закономірностей формування продуктивності та якості зерна сортів ярого ячменю залежно від попередників, способів основного обробітку ґрунту, системи удобрення, строків сівби та норм висіву насіння. Запропонована для східної частини Лісостепу України технологія дозволяє отримувати по попереднику цукрові буряки урожайність пивоварних сортів ярого ячменю на рівні 4,9 – 5,9 т/га з вмістом білка в зерні не більше 11,5 %, крупністю – не менше 85 %, енергією проростання зерна – не менше 95 %, масою 1000 зерен – не менше 41 г, що має суттєве значення для забезпечення переробної промисловості високоякісною сировиною для пивоваріння.
За результатами наших досліджень можна зробити наступні висновки.
Встановлено, що вищу урожайність зерна сортів ярого ячменю Звершення, Джерело і Бадьорий забезпечують такі попередники як цукрові буряки та соя. Рівень урожайності у варіанті без внесення добрив становив в середньому від 3,33 до 3,76 т/га, а на фоні післядії гною + N60P60K60 – від 5,27 до 5,87 т/га. Після кукурудзи на зерно по цих фонах живлення урожайність коливалась відповідно від 2,30 до 2,52 т/га та від 5,03 до 5,58 т/га.
Після кукурудзи на зерно в ґрунті накопичувалося більше продуктивної вологи (на 4 – 9 %) і рухомих форм фосфору (на 15 – 24 %) та калію (на 6 – 10 %) порівняно з попередниками цукрові буряки та соя.
Найбільш якісне за пивоварними показниками зерно ячменю отримано по попередниках кукурудза на зерно та цукрові буряки, незалежно від фону живлення. Так, навіть, на інтенсивному фоні живлення (післядія гною + N60P60K60) у сорту Звершення вміст білка в зерні відповідав вимогам стандарту і становив 10,8 – 10,9 %, а у сортів Бадьорий і Джерело – відповідно 11,2 – 11,4 % і 11,4 – 11,8 %.
Встановлено, що найвищі показники фотосинтетичного потенціалу посівів (ФПП) формуються після попередників соя і цукрові буряки на фоні післядії гною + N60P60K60 і складали відповідно 1,54 і 1,55 млн. м2 діб/га, що в подальшому сприяло підвищенню урожайності ячменю. При цьому встановлено тісну кореляційну залежність (г = 0,91 – 0,94) між ФПП і урожайністю.
За чизельного способу основного обробітку ґрунту забур’яненість посівів підвищувалась на 17 – 30 % порівняно з оранкою, що негативно впливало на вологозабезпеченість рослин. Так, вміст продуктивної вологи в орному шарі ґрунту у фазі колосіння ячменю знижувався при чизелюванні в середньому по роках, на 6 – 7 %, урожайність сортів Звершення, Джерело та Бадьорий знижувалася в середньому від 0,16 до 0,35 т/га, а вміст білка в зерні у всіх сортів був на 0,2 – 0,3 % вищим, ніж у варіанті з оранкою.
Встановлено, що для сортів ярого ячменю Звершення та Скарлет найефективнішим є застосування мінеральних добрив в дозі N30P30K30 в основне внесення + N30 під передпосівну культивацію. Урожайність, в залежності від сорту, становила 5,86 – 5,99 т/га, що на 2,14 – 2,26 т/га більше порівняно з варіантом без внесення добрив. Окупність урожаєм зерна одного кг азотних добрив в діючій речовині забезпечувала від 11,3 до 14,0 кг.
Виявлено, що при підвищенні дози внесення азотних добрив величина фотосинтетичного потенціалу посівів збільшувалася, завдяки кращому росту і розвитку. При внесенні N90 на фоні без добрив, показник ФПП збільшувався майже вдвічі порівняно з контролем (без добрив), що в подальшому впливало на підвищення урожайності сортів Звершення та Скарлет.
Встановлено, що при сівбі на 8 та 16 діб пізніше оптимального строку (сівба в перші дні фізичної стиглості ґрунту) вегетаційний період досліджуваних сортів зменшувався відповідно на 3 та 6 діб. При запізненні із сівбою на 8 та 16 діб коефіцієнт кущіння в середньому по сортах знижувався відповідно на 0,18 – 0,62 та 0,22 – 0,76.
Запізнення із сівбою на одну добу, в середньому по фонах живлення призводило до зниження врожайності у сортів Джерело, Бадьорий і Звершення відповідно на 0,05; 0,04 і 0,06 т/га. При сівбі на 8 і 16 діб пізніше оптимального строку різко погіршувалися якісні показники пивоварного зерна сортів: підвищувався вміст білка у зерні в середньому відповідно на 0,5 % і 0,9 % та знижувалась крупність зерна на 5,8 % і 13,0 % відповідно.
Найбільшу урожайність, в середньому по фонах живлення, сорти Звершення, Бадьорий і Джерело забезпечували при нормі висіву 5,5 млн. шт./га, яка становила відповідно 3,94; 4,04 і 3,72 т/га, що на 0,11; 0,18 і 0,08 т/га вище порівняно з прийнятою нормою висіву 4,5 шт./га для пивоварного ячменю.
Встановлено, що збільшення норми висіву ярого ячменю до 5,5 млн. шт./га призводить до зменшення вмісту білка в зерні в середньому на 0,3 – 0,5 % порівняно з нормою 4,5 млн. шт./га.
При вирощуванні ярого ячменю пивоварного напряму використання найвищу економічну ефективність забезпечили елементи технології, які включали: оранку, сівбу по попереднику цукрові буряки в перші ж дні фізичної стиглості ґрунту з нормою 5,5 млн. шт./га схожих насінин, основне внесення N30P30K30 та N30 під передпосівну культивацію. Рівень рентабельності при цьому був на рівні 104,3 %, а умовно чистий прибуток становив 2390,87 грн./га з коефіцієнтом енергетичної ефективності 6,07.
Публікації автора:
Попов С.І., Скидан В.О., Цехмейструк М.Г., Магомедов Р.Д. Вплив фонів живлення на врожайність та якість зерна пивоварних сортів ярого ячменю // Селекція і насінництво. – Харків, 2004. – Вип. 89. – С.206 – 211 (авторство складає 60 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Скидан В.О., Попов С.І., Цехмейструк М.Г. Особливості реакції сучасних пивоварних сортів ярого ячменю на попередники // Селекція і насінництво. – Харків, 2005. – Вип. 91. – С. 185-191 (авторство складає 80 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Скидан В.О., Попов С.І., Цехмейструк М.Г., Воронко Л.Ю. Продуктивність пивоварних сортів ярого ячменю в залежності від строків сівби // Вісник СНАУ. (серія “Агрономія і біологія”). – Суми, 2005. – №11-12. – С. 66 – 69 (авторство складає 80 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Попов С.І., Цехмейструк М.Г., Скидан В.О., Циганко В.А. Вплив азотних добрив на урожайність та вміст білка в зерні ярого ячменю сорту Звершення // Вісник ХНАУ. – Харків, 2005. – №1. – С. 134 – 137 (авторство складає 60 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Попов С.І., Скидан В.О., Цехмейструк М.Г. Вплив норм висіву насіння сортів ярого ячменю пивоварного напрямку на урожайність та якість зерна // Вісник Львівського Державного аграрного університету. – 2007. – №11. – С. 205 – 210 (авторство складає 80 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Попов С.І., Цехмейструк М.Г., Скидан В.О., Шелякін В.О. Врожайність ярого ячменю в залежності від фону живлення та способу основного обробітку ґрунту // Вісник центру наукового забезпечення АПВ Харківської області. – Харків, 2005. – №1. – С. 8 – 11 (авторство складає 60 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Скидан В.О., Попов С.І., Цехмейструк М.Г. Урожайність ярого ячменю в залежності від деяких елементів технології його вирощування // Вісник центру наукового забезпечення АПВ Харківської області. – Харків, 2006. – №3. – С. 5 – 11 (авторство складає 80 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Попов С.І., Цехмейструк М.Г., Скидан В.О. Урожайність і пивоварні якості зерна сортів ярого ячменю в залежності від попередників та фонів живлення // Сучасні технології селекційного процесу сільськогосподарських культур: Тези міжнародного наукового симпозіуму, 7-9 липня 2004. – Харків: ІР ім. В.Я. Юр’єва, 2004. – С. 104 – 105 (авторство складає 60 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Попов С.І., Цехмейструк М.Г., Скидан В.О. Урожайність, енергія проростання та маса 1000 насінин ярого ячменю в залежності від деяких елементів технології вирощування // Сучасний стан та перспективи розвитку насінництва в Україні. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 125-річчю від дня народження академіка В.Я. Юр’єва, 19-20 жовтня 2004 р. – Харків, 2004. – С. 70 – 72 (авторство складає 70 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Скидан В.О., Стрельцова І.Б., Кисельова Н.В. Особливості виносу мінеральних речовин з ґрунту ярим ячменем на чорноземі типовому // Міжвідомчий тематичний науковий збірник: Агрохімія і ґрунтознавство.– Харків, 2006. – Кн. 3. – С. 117 – 119 (авторство складає 80 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Скидан В.А., Попов С.И., Цехмейструк Н.Г. Выращивание пивоваренного ячменя в Лесостепи Украины // Проблемы сельскохозяйственного производства на совремённом этапе и пути их решения: Материалы Х Международной научно-производственной конференции, 15-18 мая 2006 г. – Белгород, 2006. – С. 68 (авторство складає 80 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Попов С.І., Скидан В.О. Умови формування високоякісного зерна ячменю для пивоваріння // Наука і соціальні проблеми суспільства: харчування, екологія, демографія: матеріали ІV Міжнародної науково-практичної конференції, 23-24 травня 2006 р. – Харків, 2006. – С. 383 – 384 (авторство складає 50 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Скидан В.О. Особливості формування урожаю зерна ярого ячменю пивоварного напрямку в залежності від норм висіву насіння на різних фонах живлення // Інноваційні напрямки наукової діяльності молодих вчених в галузі рослинництва: Зб. тез ІІІ-ої Міжнародної наукової конференції молодих вчених, 20-22 червня 2006 р. – Харків, 2006. – С. 185 – 187.
Науково-організацізаційні заходи проведення весняно-польових робіт у господарствах Харківської області в умовах 2005 року: Рекомендації; Укл.: О.Є. Турчинов, О.В. Пєтухов, Д.В. Кодацький, В.В. Кириченко, В.М. Тимчук, В.С. Зуза, Ю.Г. Красиловець, М.Г. Цехмейструк, Н.І. Рябчун, В.О. Скидан, І.М. Музафаров. – Харків, 2005. – 23 с. (авторство складає 10 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Методичні рекомендації по проведенню весняно-польових робіт в умовах 2006 року: Рекомендації; Укл.: І.М. Войтов, П.П. Бабіч, Д.В. Кодацький, В.В. Кириченко, В.М. Тимчук, В.І. Колісник, Ю.Г. Красиловець, М.Г. Цехмейструк, Н.І. Рябчун, М.І. Єльніков, І.Б. Стрельцова, О.С. Сало, В.О. Скидан, Ю.Є. Огурцов, І.М. Музафаров, О.О. Садовой, О.О. Кущенко, Д.І. Мазоренко, В.І. Пастухов, М.В. Бакум, А.Г. Чигрин, Л.С. Осипова, В.І. Кисіль, М.В. Лісовий, Г.І. Яровий, М.О. Скляревський, В.В. Шабетя. – Харків, 2006. – 26 с. (авторство складає 10 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).
Наукове забезпечення ефективного проведення комплексу весняно-польових робіт 2007 року в господарствах Харківської області: Рекомендації; Укл.: М.І. Жорнік, П.П. Бабіч, Д.В. Кодацький, В.В. Кириченко, В.М. Тимчук, В.І. Колісник, Ю.Г. Красиловець, В.С. Зуза, М.Г. Цехмейструк, Н.І. Рябчун, М.І. Єльніков, І.Б. Стрельцова, О.С. Сало, В.О. Скидан, Ю.Є. Огурцов, І.М. Музафаров, Р.А. Гутянський, О.О. Садовой, О.О. Кущенко, В.М. Чередниченко, Д.І. Мазоренко, В.І. Пастухов, М.В. Бакум, А.Г. Чигрин, І.С. Бобрусь, А.Д. Михайлов, О.М. Краснокутський, Л.С. Осипова, В.І. Кисіль, М.В. Лісовий, С.А. Балюк, О.В. Доценко, В.М. Ніколенко, Л.Г. Мірошниченко, О.І. Назаренко. – Харків, 2007. – 56 с. (авторство складає 5 %, включає результати виконання досліджень, їх аналіз і узагальнення одержаних даних).