Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Нервові хвороби


Візір Ірина Володимирівна. Особливості церебральної та центральної гемодинаміки у хворих з порушеннями мозкового кровообігу атеротромботичного генезу : дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / АМН України; Інститут неврології, психіатрії та наркології. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Візір І.В. Особливості церебральної та центральної гемодинаміки у хворих з порушеннями мозкового кровообігу атеротромботичного генезу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.15 – нервові хвороби. - Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України, Харків, 2005.

Дисертація присвячена вивченню особливостей клінічного статусу, стану центральної, периферичної і мозкової гемодинаміки, процесів ремоделювання серця та артерій, а також клінічної ефективності лацидіпіну у хворих із порушеннями мозкового кровообігу атеротромботичного генезу.

Відповідно до задач дослідження та критеріїв включення/виключення, було обстежено 228 хворих з різними варіантами ПМК. В якості контрольної групи було обстежено 42 практично здорові особи того ж віку. Серед обстежених пацієнтів у 119 було діагностовано ТІА, у 73 хворих – ДЕ і у 36 пацієнтів - СПІІ.

З метою верифікації оклюзійно-стенотичних уражень БЦА, а також оцінки параметрів центральної, периферичної і внутрішньосерцевої гемодинаміки в усіх обстежених хворих була використана ультразвукова доплерографія і рентгенконтрастна ангіографія. Встановлено, що особливості клінічного статусу хворих з різними варіантами ПМК формуються в тісному зв’язку з кардіогемодинамічними характеристиками, станом тотальної і локальної мозкової перфузії, асоційованої зі ступенем прохідності БЦА та їх здатністю до адекватної ауторегуляції мозкового кровотоку.

Чутливість та специфічність показника «сумарна асиметрія ЛШК» для скринігового прогнозування стенотичного ураження БЦА суттєво вищі, ніж абсолютне значення асиметрії ЛШК в одному артеріальному сегменті.

Лацидіпін відповідає основним вимогам до сучасного антигіпертензивного лікарського засобу, вирізняється не тільки високим ступенем антигіпертензивної ефективності та безпеки, але і позитивним впливом на стан центральної, периферичної та мозкової гемодинаміки, що дає можливість рекомендувати його для проведення терапії у хворих з АГ із різними формами ПМК.

  1. В дисертації подано теоретичне обґрунтування і нове рішення конкретної наукової задачі, яка має важливе значення для неврології – оптимізація діагностики стану церебральної і центральної гемодинаміки та підвищення ефективності лікування хворих із порушеннями мозкового кровообігу атеротромботичного генезу.

  2. Вимір сумарної величини асиметрії лінійної швидкості кровотоку більше 25% в симетричних ділянках брахіоцефальних артерій за допомогою дуплексної кольорової імпульсно-хвильової доплерографії є високочутливим і специфічним тестом, зпівставимим з рентгенконтрастною ангіографією за здатністю підтвердження стенотичного процесу (чутливість 0,77; специфічність 0,50).

  3. Найбільш низькі значення сумарної і регіонарної швидкостей об'ємного мозкового кровотоку реєструються переважно у хворих, які перенесли мозковий інсульт, а найбільш високі - у пацієнтів із ТІА, при цьому середні значення зазначених показників в групі хворих із дисциркуляторною енцефалопатією займають проміжне положення.

  4. В групі хворих, що перенесли ішемічний мозковий інсульт, відзначається найбільша інтенсивність процесів васкулярного ремоделювання, асоційована не тільки зі збільшенням товщини інтимо-медіального сегменту і судинної стінки в порівнянні зі здоровими особами (D%=46% і D%=45% відповідно), але і з прогресуючою дилятацією сонних артерій, тоді як у пацієнтів із ТІА і енцефалопатією ступінь ремоделювання артерій носить зпівставимий характер.

  5. Найбільший вклад в порушення збалансованості мозкового кровотоку у хворих, що перенесли мозковий інсульт, вносить неадекватність інтракраніальної гемодинаміки, переважно в басейні середньої мозкової артерії, тоді як у пацієнтів із ТІА і дисциркуляторною енцефалопатією цереброваскулярна недостатність в більшій мірі обумовлена погіршенням кровотоку в екстракраніальних сегментах хребцевих і внутрішніх сонних артерій.

  6. В усіх пацієнтів із порушенням мозкового кровообігу спостерігається прогресуюче зниження тотальної гемодинамічної продуктивності лівого шлуночка ( ФВ = - 24,4%), асоційоване зі збільшенням постнавантажувальних характеристик ( ЗПСО = 22,4%) і формуванням переважно гіперкінетичного типу центральної гемодинаміки у хворих із ТІА, гіпокінетичного - у пацієнтів, що перенесли мозковий ішемічний інсульт, і еукінетичного варіанта - у хворих із дисциркуляторною енцефалопатією.

  7. Величина сумарної асиметрії лінійної швидкості кровотоку позитивно корелює із рівнем АТ (r=0,72), ЗПСО (r=0,76), товщиною інтимо-медіального сегменту (r=0,88) і діаметром загальної сонної артерії (r=0,96), індексом сферичності лівого шлуночка (r=0,78), і негативно - із сумарним об'ємним мозковим кровотоком (r= -0,74) та фракцією викиду лівого шлуночка (r= -0,70).

  8. Лацидіпін виявляє високу антигіпертензивну ефективність, хорошу переносимість і безпеку, а також сприяє регресії асиметрії лінійної швидкості кровотоку в басейні хребцевих і внутрішніх сонних артерій в усіх хворих з цереброішемічними порушеннями мозкового кровообігу, незалежно від типу гемодинаміки.

Публікації автора:

  1. Візір І.В. Особливості кардіогемодинамики у хворих з різноманітними варіантами порушень мозкового кровообігу // Медичні перспективи. -2004. -№ 2. – С. 42-46.

  2. Визир И.В. Особенности мозговой гемодинамики у больных с различными вариантами цереброваскулярной недостаточности // Запорож. мед. журн.- 2004.- № 2.- С.27-30

  3. Візір І.В. Оцінка клінічної ефективності лацидіпину у хворих із порушенням мозкового кровообігу, асоційованими з артеріальною гіпертензією // Вісник наук. досліджень.- 2004.- № 3.- С.103-106.

  1. Визир И.В. Сопоставление диагностической значимости и предсказующей ценности дуплексной цветной допплерографии и рентгенконтрастной ангиографии в верификации стенотических поражений и гипоплазий брахиоцефальных артерий у больных с нарушениями мозгового кровообращения // Проблеми мед. науки та освіти.- 2004.- № 3.- С.27-30.

  2. Визир В.А., Березин А.Е., Демиденко А.В., Визир И.В. Особенности кровотока в экстра- и интракраниальных артериях у больных артериальной гипертензией со стенотическим поражением сонных артерий // Вісник проблем біології і медицини. - 2001.- № 5.- С.59-66. (Автором здійснена програма обстеження хворих, проведено статистичний аналіз результатів, сформульовані висновки роботи).

  3. Визир В. А., Березин А.Е., Попленкин Е.И., Визир И.В. Состояние мозговой гемодинамики у больных артериальной гипертензией, ассоциированной с асимптоматическими стенотическими поражениями брахиоцефальных артерий // Запорож. мед. журн. - 2002.- № 6.- С.7-11. (Автором проведена статистична обробка матеріалу, аналіз і узагальнення результатів, підготовка статті до друку).

  4. Визир В. А., Березин А.Е., Визир И.В., Попленкин Е.И. Состояние мозгового кровотока у больных с артериальной гипертензией, ассоциированной с оклюзионно-стенотическими поражениями магистральных брахиоцефальных артерий // Кровообіг та гемостаз.- 2003.- № 2.- С.83-88. (Автором проведено клінічне обстеження хворих, підготовка статті до друку)

  5. Козелкин А.А., Сикорская М.В., Визир И.В. Об опыте применения актовегина в остром периоде мозгового ишемического инсульта у больных с сопутствующей кардиальной патологией // Врачебная практика. – Х., 2003. – № 4.- С.110-112. (Автором здійснено відбір хворих, статистичну обробку отриманих результатів, та оформлення статті до друку).

  6. Визир В.А., Березин А.Е., Демиденко А.В., Визир И.В. Цереброишемическая форма артериальной гипертензии: новый взгляд на проблему // Запорож. мед. журн.- 2004.- № 5.- С.46-49. (Автором проведено клінічне обстеження хворих та підготовка статті до друку).

  7. Сикорская М.В., Гафт П.Г., Башкин И.Н., Гуйтур М.М., Середа А.П., Визир И.В. Динамика нарушений углеводно-энергетического обмена при комплексной терапии с включением метаболитов у больных в остром периоде мозгового инсульта // Современные методы диагностики и лечения сердечно-сосудистых заболеваний: Сб. науч. тр. - Запорожье, 1992.- С.158-162. (Автором проведено аналіз літературних джерел, відбір хворих, оцінка стану показників вуглеводно-енергетичного обміну у хворих на мозковий інсульт, статистичну обробку матеріалу).

  8. Клименко В.Н., Губка А.В., Савченко Е.Н., Матерухин А.Н., Наумов И.С., Визир И.В., Перцов В.И., Котова Т.П. Принципы хирургического лечения патологической извитости внутренней сонной артерии перед входом в полость черепа // Бюлетень Укр. асоціації нейрохірургів.- К.,1998.- Вип. 6: 2-й з’їзд нейрохірургів України, Одеса, 14-18 вересня 1998 р.- С.88-89. (Автором проведена статистична обробка отриманих даних і узагальнення результатів).

  9. Демиденко А.В., Визир И.В., Попленкин Е.И. Состояние мозговой гемодинамики у больных с артериальной гипертензией, ассоциированной с асимптоматическими стенотическими поражениями брахиоцефальных артерий // Матеріали пленуму правління Укр. наукового т-ва кардіологів " Атеросклероз і ішемічна хвороба серця: сучасний стан проблеми. Артеріальна гіпертензія як фактор ризику ІХС; профілактика ускладнень":Тези наук. доп. / За ред. В.М. Коваленка та ін. - К.:Четверта хвиля, 2003. – С. 58-59. (Автором проведено аналіз літературних джерел, оформлення та підготовка тез до друку).