Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Соціальна психологія; психологія соціальної роботи


134. Старовойтенко Олег Олегович. Особистісні передумови культурного впливу на іншого: дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Інститут соціальної та політичної психології АПН України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Старовойтенко Олег Олегович. Особистісні передумови культурного впливу на іншого. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія. Інститут соціальної та політичної психології АПН України, Київ, 2004.

У дисертації досліджено феномен культурного впливу на іншого. Показано, що серед інших форм соціальної взаємодії культурний вплив вирізняється ціннісним, вільним від примусу характером та зумовлює найбільш суттєві особистісні зміни в об'єкті, що для культурного впливу характерна найбільша детермінованість особистісними якостями його суб'єкта. Побудовано модель культурного впливу. Досліджено й систематизовано особистісні відношення і якості видатних суб’єктів європейської культури, що виступили особистісними передумовами культурного впливу на іншого. Побудована система особистісних передумов виступає новою моделлю особистості, здатної робити суттєві соціокультурні внески, яка доповнює та розвиває існуючі аналогічні моделі особистості. Проведено емпіричне дослідження рефлексії культурних впливів у сучасному студентському середовищі.

У висновках підбито підсумки й узагальнено основні результати дисертаційного дослідження.

1. У дисертації зроблено спробу розробити особистісний підхід до дослідження проблеми культурного впливу. Культурний вплив розглянуто й обґрунтовано як особливу форму непримусової, розвиваючої і формуючої соціально-психологічної взаємодії, що викликає сутнісні трансформації особистості об'єкта відповідно до системи ціннісних смислів суб’єкта впливу. Об’єкт зберігає свободу у прийнятті змістів такого впливу. Культурний вплив вирізняється серед інших форм соціально-психологічної взаємодії найзначнішою детермінованістю особистісними властивостями суб'єкта впливу. Основними засобами культурного впливу є продукти творчості суб'єкта впливу, що транслюють ціннісні культурні змісти своїм адресатам. Обґрунтовано доцільність використання поняття «вплив» для опису тільки тих форм соціально-психологічної взаємодії, що мають згадані вище ознаки. З огляду на ціннісну природу культурного впливу, сутнісну значущість його ефектів для об’єкта, а також виражену зумовленість особистісними властивостями суб'єкта культурний вплив у соціальній психології доцільно розглядати як суб'єктивну, конструктивну форму діяння, що детермінує особистість об'єкта.

2. Основною властивістю особистості, яка може справляти культурний вплив, є виражена суб’єктність і здатність до самодетермінації. Суб’єктність особистості дістає вираження у рефлексивності стосовно себе і світу, у прагненні до творчої самореалізації, у здатності диференціювати впливи соціокультурного середовища на неї. Особистість-суб'єкт виражає себе в культурному впливі на іншого й пізнає себе через ефекти впливу на іншого.

3. Основними компонентами розробленої в дослідженні соціально-психологічної моделі культурного впливу на іншого є: соціокультурне середовище, особистість суб'єкта й особистість об'єкта впливу, засоби впливу, індивідуально-психологічні ефекти впливу, що виявляються в його об'єкті і суб'єкті. Особливе місце серед них посідають особистісні засоби впливу, якими можуть бути створені суб'єктом твори, тексти і т.д. Модель впливу було деталізовано та розвинуто побудованою у дослідженні моделлю особистості суб’єкта культурного впливу. Модель культурного впливу було також покладено в основу емпіричного дослідження рефлексії культурних впливів у середовищі сучасної студентської молоді.

4. Особливий потенціал культурного впливу на іншого мають рефлексивні, автобіографічні тексти, «особистісні коди» яких містять інформацію про особистісні властивості їх авторів. Ця інформація може бути отримана завдяки герменевтичному вивченню таких текстів, для чого було розроблено інтерпретаційну модель, яка інтегрує в собі основні властивості-відношення (діалогічне, творче, біографічне, рефлексивне і відношення до надособистого) особистості, яка справляє вплив, та якісні тенденції цих відношень.

5. Розроблену інтерпретаційну модель було використано для аналізу рефлек-сивно-автобіографічних текстів з метою визначення індивідуально-психологічних відношень і якостей їх авторів, що розглядаються в дисертації як особистісні передумови культурного впливу на іншого. Аналіз відношень і якостей особистості на основі запропонованої моделі здійснювався з акцентом на діалогічності відношень і конструктивній соціальній природі культурного впливу. Розроблена модель особистісних передумов культурного впливу на іншого є інваріантною щодо періоду і сфери ціннісно-смислової культуротворчості і може бути розглянута як варіант суб'єктної моделі особистості, здатної відігравати активну соціокультурну роль.

6. Результати соціально-психологічного дослідження особливостей реф-лексії культурних впливів у середовищі сучасної студентської молоді свідчать про переважну фіксацію у їхній свідомості тих впливів, що стосуються можливостей і перспектив успішної професійної діяльності, залучення до політичної влади й накопичення багатства. У цілому в межах вибірки рефлексія культурних впливів виявилась недостатньо вираженою й персоніфікованою, слабко відрефлексовано зв'язок між здатністю індивіда впливати і його особистісними властивостями. Разом з тим виділено групу студентів (15% загальної кількості досліджуваних), які свідомо приймають культурні впливи, що ґрунтуються на екзистенціальних цінностях, і мають найактивнішу соціокультурну установку.

7. На основі розроблених у дисертації моделі культурного впливу і моделі особистості, здатної здійснювати культурний вплив, при подальшому поглибленому науково-прикладному дослідженні цього соціально-психологічного феномена може бути істотно зміцнена цільова й інструментальна позиція системи освіти у питанні формування у молоді суб'єктної мотивації культуротворчості, здатності до рефлексії й ініціативної передачі культурної спадщини наступним поколінням.

Результати дослідження дають змогу окреслити перспективи теоретичних і практичних розробок, що випливають із його контексту. Перспективним, зокрема, може стати подальше дослідження системи особистісних відношень та їх якісних тенденцій з акцентом на поглиблення знань про структурні та ієрархічні зв’язки між компонентами цієї системи.

Перспективним напрямком може стати дослідження особливостей здійснення впливу в умовах використання засобів масової комунікації. На основі авторських моделей культурного впливу та особистісних передумов культурного впливу можуть бути створені високоефективні техніки впливу на великі соціальні групи за допомогою сучасних цифрових технології.

Перспективним також може стати створення умов для здійснення цілеспрямованих впливів у соціокультурному просторі України шляхом реформи сучасної системи освіти та виховання. Орієнтиром для виховання може бути модель особистісних передумов культурного впливу на іншого, побудована у дисертаційному дослідженні.

Публікації автора:

1. Старовойтенко О.О. Индивидуальные содержания понятий-универсалий // Журнал практикующего психолога. – Киев, 1997. – Вип. 1. – С. 32 – 45.

2. Старовойтенко О.Б., Старовойтенко О.О. К. Юнг и Ф. Достоевский: кросс-культурная модель нахождения решений жизненных противоречий // Мистецтво життєтворчості особистості: Наук.-метод. посібник: У 2 т. – К., 1997. – Т. 1. – С. 725 – 761.

3. Старовойтенко О.Б., Старовойтенко О.О. Модель рефлексивного прояснения жизненных конфликтов (По материалам «Исповеди» Бл. Августина) // Життєві кризи особистості: науково-методичний посібник: У 2 т. – К., 1998. – Т. 2. – С. 222 – 255.

4. Старовойтенко О.О. Противоречия личности в жизненном становлении // Актуальные философские и культурологические проблемы современности: Альманах – К., 1998. – С. 32 – 41.

5. Старовойтенко О.О. Теоретические подходы к изучению конструктивного влияния // Наук. студії із соціальної та політ. психології: Зб. статей / АПН України, Ін-т соціальної та політичної психології АПН України. – К., 2000. – Вип. 3(6). – С.18 – 26.

6. Старовойтенко О.О. Личностные факторы власти // Наук. записки КІТЕП: Зб. статей – К., 2001. – Вип. 1 – С. 215 – 226.

7. Старовойтенко О.О. Специфіка соціокультурного впливу як особливої форми діяння // Соціальна психологія – К., 2004. – Вип. 3(5) – С. 110 – 119.