Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Тимощук Мирослава Романівна. Оцінювання потенціалу та планування соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Тимощук М. Р. Оцінювання потенціалу та планування соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування) / Національний університет «Львівська політехніка». – Львів, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних, методичних та практичних аспектів оцінювання потенціалу та планування соціально-еконо-мічного розвитку машинобудівних підприємств. У роботі розглянуто сутність соціально-економічного розвитку підприємств, поглиблено теоретико-методо-логічні засади класифікації потенціалу. У дисертації проведено дослідження методологічних основ оцінювання потенціалу, проаналізовано, система-тизовано та сформовано сукупності факторних і цільових груп показників оці-нювання рівня досягнення мети, розроблено нові методи оцінювання потенціа-лу соціально-економічного розвитку підприємств. Розроблено симультативну модель індикативного планування соціально-економічного розвитку та модель оптимального планування асортименту продукції машинобудівних підприємств.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання оцінювання потенціалу та планування соціально-економічного розвитку машинобудівних підприємств на базі розробленої концепції і нових методів оцінювання потенціалу, а також застосування економіко-математичних методів до вирішення складних і багатоваріантних завдань перспективного і поточного планування.

Проведені дослідження та отримані результати дозволяють зробити такі висновки.

1. Дослідження показали, що розвиток підприємства слід розглядати як його незворотну, спрямовану і закономірну зміну на підставі реалізації механіз-мів самоорганізації, як здатність до перетворення при збереженні відносної стійкості і протидії змінам. Рушійною основою розвитку підприємства є його потенціал як сукупність властивостей досліджуваного об’єкта, що створюють можливість виконання відповідної роботи. Соціально-економічний розвиток підприємств передбачає досягнення як економічних, так і соціальних індика-торів, нарощення темпів їх приросту, підпорядкованість локальних цілей досяг-ненню місії підприємства, відповідність змін причинно-наслідковим зв’язкам.

2. Встановлено, що планування соціально-економічного розвитку підпри-ємств машинобудування є актуальним, складним і багатогранним завданням, для ефективного вирішення якого слід використовувати дієві засоби економіч-ного оцінювання доцільності, результативності і ризиків соціально-економіч-них перетворень, а також засоби індикативного планування як сукупності процедур встановлення та узгодження інтересів і діяльності державних і недержавних органів управління, а також суб’єктів господарювання.

3. Індикативне планування розвитку підприємств охоплює процеси формування стратегічних, поточних та оперативних планів. У стратегічному плані через сукупність індикаторів розвитку (соціальних, екологічних, економічних, виробничих) відображають головну мету з урахуванням мінливості довкілля і внутрішнього середовища. Індикатори поточного плану націлюють підприємство на ефективне функціонування. Оперативні плани мають за мету оптимальне використання внутрішніх ресурсів. Одночасно вони відображають коригувальні дії системи менеджменту підприємства, які викликані змінами кон’юнктури товарного ринку, інвестиційного клімату, видів і джерел ресурсного забезпечення, якості життя населення тощо.

4. Розроблення стратегії розвитку підприємства є ітераційним процесом формування розподіленої в часі системи цілей і напрямів розвитку з ураху-ванням наявних і можливих до залучення ресурсів. Стратегія підприємства базується на дослідженні тенденцій зміни кон’юнктури ринку і конкурентного середовища, формуванні ефективної товарної політики, раціональному розпо-ділі обмежених ресурсів між видами і напрямами діяльності.

5. Розроблення стратегічних цілей і планів соціально-економічного роз-витку машинобудівних підприємств спирається на результати оцінювання потенціалу. Зазначено, що концептуальні засади оцінювання потенціалу під-приємств, які описані в наукових публікаціях, є неоднозначними, а методичні положення – недостатньо опрацьованими. Потенціал соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування пропонується тлумачити як можливість досягнення встановленої мети, яка охоплює соціальні і економічні цілі в умовах відносної сталості зовнішнього середовища і сталості виду діяльності з урахуванням тенденцій зміни внутрішніх параметрів підприємств.

6. Дослідження показали, що система цілей машинобудівних підприємств включає в себе такі основні групи: економічні, які спрямовані на оптимальне використання ресурсів; інвестиційно-інноваційні, реалізація яких забезпечує підвищення рівня конкурентоспроможності; соціальні, які відображають потреби та інтереси персоналу підприємств як складової частини регіональної громади; корпоративні, які відображають цілі акціонерів і можуть не збігатися чи навіть суперечити цілям підприємств. Спираючись на результати наукових досліджень вітчизняних і зарубіжних авторів та з урахуванням принципу мінімальності числа цільових індикаторів, у роботі виділено групи показників, з допомогою яких розкриваються цілі розвитку підприємств машинобудування.

7. Формування сукупності факторних показників оцінювання потенціалу соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування базується на охопленні найвагоміших факторів впливу на потенціал за мінімальної кількості показників. Спираючись на концепцію збалансованої системи показників, сформовано такі групи факторних показників мінімальної конфігурації: продукції; ресурсів; операційної діяльності; нематеріальних активів.

8. Встановлено, що існуючі методи оцінювання економічного, вироб-ничого, організаційного, ресурсного, інвестиційно-інноваційного, управлін-ського та інших видів потенціалу потребують суттєвої модифікації з ураху-ванням особливостей підприємств машинобудування. В основу розроблених у дисертації методів покладено концепцію розгортання соціально-економічних індикаторів, з допомогою яких розкривається мета розвитку підприємств, у систему факторних оцінок або зворотне перетворення (згортання) індикаторів сукупності факторних ознак у соціально-економічні індикатори цільової групи.

9. Результати дослідження дали змогу зробити висновок, що планування індикаторів соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування є безперервним процесом послідовної деталізації, оцінювання та узгодження значень показників, який здійснюють за такими етапами: установлення місії і стратегічних цілей розвитку підприємств; формування відповідної сукупності цільових показників, з допомогою яких розкривається головна мета розвитку; побудова моделей і вибір методу планування індикаторів розвитку; розрахунок індикаторів соціально-економічного розвитку; верифікація моделі та узгоджен-ня планових значень показників. Особливістю процесу планових розрахунків є його циклічність і взаємозв’язок результатів, отриманих на кожному етапі розрахунків.

10. Спираючись на дослідження вітчизняних і зарубіжних науковців, а також на результати власних досліджень, можна стверджувати, що індикативне планування показників соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування вимагає застосування економетричних багатофакторних моделей. Розроблена симультативна модель відображає ринкові умови функціонування підприємств і містить п’ять структурних рівнянь, з допомогою яких встановлюється залежність між розміром витрат на розвиток підприємств
і попитом на продукцію, валовим доходом від реалізації продукції, операційними витратами, прибутком та рядом інших факторних ознак.

11. Планування виробництва продукції підприємств машинобудування є складним і актуальним завданням формування оптимального, збалансованого відповідно до потреб споживачів і можливостей підприємства асортименту про-дукції з використанням відповідних інформаційних технологій. Як обґрунто-вано в дисертаційному дослідженні, вирішення цього завдання має спиратися на методи математичного моделювання, які дають змогу отримати оптимальні за певними функціями мети проекти планів, а також сформувати компромісний.

12. На підставі результатів виконаного дослідження можна запропонувати:

Міністерству економіки України, Міністерству промислової політики України при формуванні державних програм і планів соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування, розробленні рекомендацій щодо збалансованого розвитку національної економіки, а також досягненні Україною власних цілей розвитку тисячоліття відповідно до Глобального пакту ООН щодо соціальної відповідальності бізнесу використовувати індикативне планування як засіб розроблення взаємоузгоджених багаторівневих планів соціально-економічного розвитку, в основу якого покладено ефективні методи планування та оцінювання потенціалу соціально-економічного розвитку підприємств машинобудування;

Міністерству освіти і науки України включати в типові програми з дисциплін «Менеджмент», «Стратегічний менеджмент», «Економетрія», «Еко-номіко-математичні методи і моделі» вивчення концепції оцінювання потен-ціалу соціально-економічного розвитку підприємств, а також засобів форму-вання поточних і стратегічних планів розвитку підприємств машинобудування.

Публікації автора:

Монографії

  1. Планування соціально-економічного розвитку підприємств : монографія
    / [М. Р. Тимощук, О. Є. Кузьмін, Р. В. Фещур та ін.]. – К. : УБС НБУ, 2007. – 449 с. – 21 друк. арк. (особисто автором написані розділи: Розділ 1 «Оціню-вання потенціалу соціально-економічного розвитку підприємств», Розділ 3 «Планування індикаторів соціально-економічного розвитку підприємства», 6,37 друк. арк.).

Публікації у фахових виданнях

  1. Тимощук М. Р. Проблеми моделювання і прогнозування розвитку виробництва / М. Р. Тимощук // Соціально-економічні дослідження
    в перехідний період : зб. наук. праць / НАН України. Інститут регіональних досліджень ; відп. ред. М. І. Долішній. – Л. : ЛБІ НБУ, 2003. – С. 533–536. – (Вип. 1 (XXXIX) : Економічні проблеми ринкової трансформації України). – 0,2 друк. арк.

3. Тимощук М. Р. Індикативне планування на макрорівні / М. Р. Тимощук
// Регіональна економіка. – 2004. – № 1(31). – С. 210–216. – 0,53 друк. арк.

4. Тимощук М. Р. Концептуальні засади оцінювання можливостей розвитку підприємства / М. Р. Тимощук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період : зб. наук. праць / НАН України. Інститут регіональних досліджень ; відп. ред. М. І. Долішній. – Л. : ЛБІ НБУ, 2005. – С. 618–626. – (Вип. 6 (LVI) : Ринкові перетворення в Україні в умовах світових інтеграційних процесів). – 0,46 друк. арк.

  1. Тимощук М. Р. Індикативне планування: зарубіжний досвід та перспективи застосування в Україні / М. Р. Тимощук // Регіональна економіка. – 2005. – № 3. – С. 230–236. – 0,5 друк. арк.

  2. Тимощук М. Р. Роль фінансових ресурсів у задачах планування виробництва продукції / Н. Р. Яворська, М. Р. Тимощук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період : зб. наук. праць / НАН України. Інститут регіональних досліджень ; відп. ред. М. І. Долішній. – Л. : ЛБІ НБУ, 2002. – С. 328–333. – (Вип. 6 (ХХХVII) : Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово-інвестиційна діяльність). – 0,29 друк. арк. (особисто автором розроблено обмеження на витрати, 0,18 друк. арк.).

  1. Тимощук М. Р. Оцінювання потенціалу розвитку підприємства / М. Р. Тимо-щук, Р. В. Фещур // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи станов-лення і проблеми розвитку : вісник НУ «Львівська політехніка». – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2003. – № 494. – С. 153–160. – 0,52 друк. арк. (особисто автором запропоновано систему показників вимірювання потен-ціалу як моментної характеристики стану підприємства, 0,26 друк. арк.).

8. Тимощук М. Р. Конкурентний підхід до планування асортименту продукції
/ М. Р. Тимощук, Н. Р. Яворська // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : зб. наук. праць. – Суми : ВВП «Мрія-1» ЛТД, УАБС, 2004. – Т. 10. – С. 280–287. – 0,5 друк. арк. (особисто автором запропоновано економіко-математичну модель планування асортименту продукції, 0,23 друк. арк.).

9. Тимощук М. Р. Удосконалення системи індикативного управління
/ Ю. С. Колодій, М. Р. Тимощук // Менеджмент та підприємництво
в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : вісник НУ «Львівська політехніка». – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2004. – № 517. –
С. 29–35. – 0,7 друк. арк. (особисто автором розроблено регламент функціонування системи індикативного управління, 0,35 друк. арк.).

10. Тимощук М. Р. Методи оцінювання потенціалу розвитку підприємства
/ О. Є. Кузьмін, М. Р. Тимощук, Р. В. Фещур // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. пр. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2005. – С. 374–383. –
(Вип. 207 : в 5 т. ; т. II). – 0,49 друк. арк. (особисто автором розроблено методи оцінювання потенціалу розвитку: ПМ-, МП-метод; 0,25 друк. арк.).

11. Тимощук М. Р. Система індикативного планування фінансово-економічного розвитку суб’єктів господарювання / М. Р. Тимощук, Р. В Фещур
// Соціально-економічні дослідження в перехідний період : зб. наук. праць
/ НАН України. Інститут регіональних досліджень ; відп. ред. М. І. Доліш-ній. – Л. : ЛБІ НБУ, 2006. – С. 130–137. – (Вип. 3 (LIX) : Євроінтеграційний курс України: фінансовий вимір : у 2-х ч. ; ч. 2). – 0,45 друк. арк. (особисто автором визначено особливості індикативного планування, здійснено аналіз стану індикативного планування на рівні національної економіки, 0,26 друк. арк.).

12. Тимощук М. Р. Формування системи показників оцінювання потенціалу роз-витку підприємства / Р. В. Фещур, М. Р. Тимощук // Менеджмент та підпри-ємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : вісник НУ «Львівська політехніка». – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2006. – № 567. – С. 176–181. – 0,8 друк. арк. (особисто автором запропоновано методику побудови оцінювальної функції потенціалу підприємства, 0,4 друк. арк.).

13. Тимощук М. Р. Планування індикаторів соціального розвитку підприємства / Р. В. Фещур, М. Р. Тимощук // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку : вісник НУ «Львівська політехніка». – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2006. – № 570. – С. 57–61. –
0,6 друк. арк. (особисто автором розроблено симультативну економетричну модель, яка дає змогу встановлювати числові значення обсягу виробництва продукції, валового доходу від реалізації продукції, витрат, прибутку, рівня витрат на соціальні заходи, 0,35 друк. арк.).

Публікації в інших виданнях

  1. Тимощук М. Р. Використання симулятивних регресійних моделей у фінансовому плануванні / Р. В. Фещур, І. Б. Олексів, М. Р. Тимощук,
    // Маркетинг та логістика в системі менеджменту : тези доповідей III Міжнар. наук.-практ. конф. (Львів, 9–11 лист. 2000 р.). – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2000. – С. 301–303. – 0,15 друк. арк. (особисто автором запропоновано застосовувати імітаційні моделі фінансового планування на етапі довготермінового фінансового планування, 0,05 друк. арк.).

  2. Тимощук М. Р. Фінансовий аналіз як складова частина бізнес-планування
    / М. Р. Тимощук, І. Б. Олексів, Р. В. Фещур // Маркетинг та логістика в системі менеджменту : тези доп. IV Міжнар. наук.-практ. конф. (Львів, 7–9 лист. 2002 р.). – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2002. – С. 361–363. – 0,15 друк. арк. (особисто автором запропонована класифікація видів фінансового аналізу залежно від потреб та цілей суб’єкта оцінювання, 0,05 друк. арк.).

  3. Тимощук М. Р. Планування виробництва продукції в умовах ринкової трансформації економіки / Р. В. Фещур, Н. Р. Яворська, М. Р. Тимощук
    // Економічні проблеми ринкової трансформації України : тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конфер. (Львів, 3–4 грудня 2002 р.). – Л. : ЛБІ НБУ, 2002. – С. 251–252. – 0,1 друк. арк. (особисто автором обґрунтовано перспективи використання оптимізаційних методів і моделей у плануванні виробництва, 0,03 друк. арк.).

  4. Тимощук М. Р. Індикативне планування в системі менеджменту підприємства / Т. В. Паливода, М. Р. Тимощук // Маркетинг та логістика в системі менеджменту : тези доповідей V Міжнар. наук.-практ. конф. (Львів, 7–9 жовтня 2004 р.). – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2004. –
    С. 242–244. – 0,1 друк. арк. (особисто автором обґрунтовано вибір індика-тивного планування як ефективного засобу регулювання системами господарювання, 0,05 друк. арк.).

18. Тимощук М. Р. Оцінювання потенціалу розвитку підприємства / Р. В. Фещур, М. Р. Тимощук // Зб. мат. міжвуз. наук.-тех. конф. наук.-пед. прац. (Львів, 21–22 березня 2006 р.). – Л. : Ліга-Прес, 2006. – С. 26–27. – 0,3 друк. арк. (особисто автором розроблені методи оцінювання потенціалу, 0,15 друк. арк.).

19. Тимощук М. Р. Планування товарного асортименту підприємства / Р. В. Фе-щур, М. Р. Тимощук, Н. Р. Яворська // Маркетинг та логістика в системі менеджменту : тези доповідей VI Міжнар. наук.-практ. конф. (Львів, 9–11 листопада 2006 р.). – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2006. – С. 372. – 0,2 друк. арк. (особисто автором запропоновано використання лінійної багатокритеріальної оптимізаційної моделі, 0,07 друк. арк.).

20. Тимощук М. Р. Планування соціально-економічного розвитку підприємства
/ М. Р. Тимощук, Н. Р. Яворська // Дослідження та оптимізація економічних процесів «Оптимум – 2006» : тези доповідей V Міжнар. наук.-практ. конф. (Харків, 23–24 листопада 2006 р.). – Харків : НТУ «ХПІ», 2006. – С. 26–27. – 0,1 друк. арк. (особисто автором розроблена модель встановлення індикаторів розвитку підприємства, 0,05 друк. арк.).

21. Тимощук М. Р. Симультативна модель планування соціально-економічного розвитку підприємства / М. Р. Тимощук, Р. В. Фещур, Н. Р. Яворська
// Статистична оцінка соціально-економічного розвитку : зб. наук. праць Всеукр. наук.-практ. конф. (Хмельницький, 17 травня 2007 р.). – Хмель-ницький : Хмельницький університет управління та права, 2007. – С. 42–46. – 0,24 друк. арк. (особисто автором розроблено симультативну рекурсивну модель планування соціально-економічного розвитку підприємства, 0,08 друк. арк.).

22. Тимощук М. Р. Оцінювання фінансового стану підприємства в процесі управління соціально-економічним розвитком / Р. В. Фещур, М. Р. Тимощук, Н. Р. Яворська // Управління у сфері фінансів, страхування та кредиту : тези доповідей Всеукр. наук.-практ. конф. (Львів, 8–10 листопада 2007 р.). – Л. : Вид-во НУ «Львівська політехніка», 2007. – С. 117–119. – 0,28 друк. арк. (особисто автором запропонована схема процесу управління соціально-економічним розвитком підприємства, 0,09 друк. арк.).