455. Ладик Софія Романівна. Оцінювання та формування організаційних структур управління промислових підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2004.
Анотація до роботи:
Ладик С.Р. Оцінювання та формування організаційних структур управління промислових підприємств.– Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет "Львівська політехніка" Міністерства освіти і науки України, Львів, 2004.
Дисертація присвячена комплексному дослідженню проблем трансформації та формування організаційних структур управління вітчизняних промислових підприємств в умовах перехідної економіки. Запропоновано методичний апарат для багатокритеріального оцінювання та порівняльного аналізу організаційних структур управління, що ґрунтується на використанні експертних оцінок та методу аналізу ієрархій. Оцінювання здійснюється з позицій таких параметрів: гнучкість, економічність, управлінський потенціал. Розглядається можливість використання апарату теорії нечітких множин для визначення комплексного показника оцінювання організаційних структур управління. Обґрунтовано доцільність використання функціонально-структурного підходу як основи формування організаційних структур управління, іманентних розвинутому ринку. На основі даного підходу побудовано модель формування організаційних структур управління, окремі етапи якої формалізовано за допомогою методу головних компонент факторного аналізу.
У дисертації наведено нові засоби вирішення науково-теоретичної і практичної задачі оцінювання та формування організаційних структур управління промислових підприємств на основі використання системного аналізу та методів економіко-математичного моделювання. Проведене дослідження дозволило сформулювати наступні висновки:
Трансформаційні зміни в економіці України вимагають оновлення організаційних структур управління вітчизняних промислових підприємств та формування структур, адаптованих до функціонування в ринкових умовах. Проведені дослідження показали, що перебудова організаційних структур управління значною мірою обумовлюється змінами за шкалою виробничої диверсифікації та супроводжується утворенням автономних та напівавтономних структурних одиниць: відокремлених підрозділів, філій та дочірніх підприємств. Це поєднується з формуванням організаційних структур управління з вищим ступенем децентралізації та вимагає обґрунтування його вибору. Виявлено, що при оцінці ступеня децентралізації необхідно враховувати такі параметри структури: ступінь самостійності та кількість автономних та напівавтономних структурних одиниць, а також рівень у ієрархічній структурі управління, на якому вони розміщені. Керівникам промислових підприємств рекомендується при виборі ступеня децентралізації організаційних структур управління враховувати наведені показники.
На підставі узагальнення теоретичних досліджень доведено правомірність використання системного підходу, зокрема методичного апарату ФСП в рамках аналізу структурної побудови промислових підприємств. З позицій ФСП запропоновано модель синтезу та удосконалення організаційної структури управління. Модель ґрунтується на аналізі та декомпозиції бізнес-процесів підприємства, що дає змогу формувати організаційні структури управління, орієнтовані на цілі та стратегію підприємства. Використання методу головних компонент факторного аналізу для розподілу функцій підприємства і управління за підрозділами дозволяє формалізувати процес класифікації функцій та формування підрозділів організаційної структури управління. Пропоновані засоби орієнтовані на комп'ютерну обробку та рекомендуються керівникам промислових підприємств як система підтримки прийняття рішень у процесі формування організаційних структур управління, адаптованих до ринкових умов функціонування.
На підставі вивчення існуючих методів оцінювання організаційних структур управління встановлено, що розгляд структури з точки зору окремого критерія не дає змоги оцінити її ефективність в цілому, адекватність обраній стратегії діяльності. Це обумовлює необхідність побудови формалізованих процедур багатокритеріального оцінювання та порівняльного аналізу цих структур. Встановлено, що вигоди та втрати при виборі альтернативних варіантів організаційних структур управління не піддаються кількісному вимірюванню, а тому повинні ґрунтуватися на суб'єктивних експертних судженнях. Крім того, альтернативні варіанти організаційних структур управління характеризуються багатьма ознаками, відносна важливість яких не може бути отримана на основі нормативної економічної теорії рішень. Для вирішення цих проблем запропоновано підхід, що ґрунтується на використанні методу аналізу ієрархій та передбачає використання експертних оцінок. Це дозволяє здійснювати порівняльний аналіз організаційних структур управління на основі оцінювання з позицій таких параметрів: економічність, гнучкість, управлінський потенціал. Пропоновані засоби рекомендуються керівникам промислових підприємств для оцінювання та вибору "найкращого" варіанта організаційної структури управління.
В рамках побудови процедур багатокритеріального оцінювання організаційних структур управління обґрунтовано можливість використання апарату теорії нечітких множин. Для оцінювання використано метод вибору альтернатив на основі перетину нечітких множин. Побудова нечіткої множини якісних структур з відповідним ступенем належності кожної структури дозволяє оцінити порівнювані структури з точки зору інтегрованого критерія та визначити порядок та величину пріоритетів досліджуваних структур. Використання вербально-числової шкали для оцінювання за критеріями якісного характеру дозволяє формалізувати побудову інтерактивних процедур оцінювання та рекомендувати промисловим підприємствам використання даних засобів для вибору "найкращого" варіанта організаційної структури управління.
Розроблені методичні засоби та рекомендації пропонуються Міністерству промислової політики України для використання в процесі структурної перебудови промислового сектора вітчизняної економіки, а також Міністерству освіти і науки України для використання в навчальному процесі ВНЗ.
Публікації автора:
Кожевнікова Г.П., Ладик С.Р. Нечіткі моделі в системах прийняття групових рішень // Торгівля, комерція, підприємництво: Зб. наук. праць Львівської комерційної академії. – Львів: Коопосвіта, 1998.– С. 90–92. Особистий внесок здобувача полягає у розробці лінгвістичної моделі для прийняття групових рішень в умовах невизначеності.
Ладик С.Р. Використання експертних оцінок та теорії нечітких множин в деяких задачах маркетингу // Вісник Львівської комерційної академії. –Сер. екон. Вип.7. – Львів: Коопосвіта, 2000. – С. 139–142.
Ладик С.Р. Використання інформаційного підходу у порівняльному аналізі організаційних структур управління // Вісник Львівської комерційної академії. – Сер. екон. Вип.8. – Львів: ЛКА, 2001.– С.154–159.
Ладик С.Р. Чинники зміни організаційних структур управління промисловими підприємствами в умовах транзитивної економіки України // Соціально–економічні дослідження в перехідний період. Транскордонне співробітництво, ринкова інфраструктура та фінансово–інвестиційна діяльність: Зб. наук. праць. Вип. 6 (XXXVII). – Львів: ІРД НАН України, 2002. – С. 644 – 652.
Ладик С.Р. Порівняльний аналіз організаційних структур управління на основі експертних оцінок // Вісник Львівської комерційної академії. Сер. екон. Вип.13. – Львів: ЛКА, 2002. – С.221–225.
Ладик С.Р. Методологічні основи оцінки ефективності та якості організаційної структури управління // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Методологія статистичних оцінювань соціально-економічних процесів: Зб. наук. праць. Вип. 3 (XLI). – Львів: ІРД НАН України, 2003. – С.453 – 461.
Ладик С.Р. Напрямки зміни організаційних структур в умовах ринкових перетворень в Україні // Регіональна економіка. – 2003.– № 1. – С. 57 – 61.
Ладик С.Р. Методологічні основи удосконалення організаційних структур управління на основі функціонально-структурного підходу та апарату факторного аналізу // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізм реалізації регіональної політики: Зб. наук. праць. Вип. 2 (XL). Част.2. – Львів: ІРД НАН України, 2003. – С.40 – 46.
Ладик С.Р. Використання експертних оцінок та апарату факторного аналізу для синтезу та удосконалення організаційної структури // Комп'ютерні системи проектування. Теорія і практика. ВісникНУ "Львівська політехніка". – № 470. – Львів, 2003. – С. 39 – 44.