Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Петровська Наталія Вікторівна. Оцінка ефективності використання повітряного простору України та методи її забезпечення: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний транспортний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Петровська Н.В. Оцінка ефективності використання повітряного простору України та методи її забезпечення. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний транспортний університет, Київ, 2002.

Результати дисертаційної роботи показують, що одним з вирішальних і визначальних факторів успішної роботи підприємств в умовах гострої внутрішньої і міжнародної конкуренції є об'єктивна оцінка ефективності їх функціонування, що дає можливість підвищення якості управління їх діяльністю. Запропонований у дисертації комплексний підхід до оцінки ефективності дає можливість встановити, що ефективність являє собою функцію ефекту, результатів, потенціалу, ресурсів, витрат. Сформовано систему показників, яка з єдиних методичних позицій дозволяє оцінити роль і місце системи управління повітряним рухом при визначенні ефективності її діяльності через систему показників авіакомпанії. Запропонований у дисертації метод оцінки ефективності функціонування ПВППУ дозволяє установити, що оцінки ефективності відрізняються від тих, які базуються на загальній кількості польотів. На основі розглянутого в дисертації взаємозв'язку основних складових польоту реалізовано комплексний підхід до формування системи показників, використовуваних при прийнятті рішень у ПВППУ. На основі мультиплікативної моделі прогнозування авіаперевезень Бокса-Дженкінса визначено практичну можливість прогнозування результатів діяльності ПВППУ. У дисертації показано, що виробництво специфічного товару ДП ОПРУ “Украерорух” – послуг управлінню повітряним рухом – потребує застосування методів маркетингу в зв'язку з наростаючою конкурентною ситуацією на міжнародному ринку авіаперевезень. У роботі доведено, що доцільно розробити маркетингову стратегію для даного підприємства в мережі Internet.

Результати дисертаційної роботи показують, що одним з вирішальних і визначальних факторів успішної роботи підприємств в умовах гострої внутрішньої і міжнародної конкуренції є об'єктивна оцінка ефективності їх функціонування, що дає можливість підвищення якості управління їх діяльністю.

1. З’ясовано, що категорія ефективності займає особливе місце, тому що саме через економічну ефективність реалізується будь-яка власність на засоби виробництва. Але при множині запропонованих варіантів трактування даної категорії не вироблено єдиного поняття сутності, критеріїв і показників економічної ефективності.

2. Проведений аналіз різних підходів до визначення ефективності і її складових дозволив встановити, що вона являє собою діалектичну єдність різних її видів, визначається шляхом порівняння різних сторін функціонування економічної системи, причому форми порівняння можуть бути різними.

3. Запропонований у дисертації комплексний підхід до оцінки ефективності дає можливість встановити, що вона являє собою функцію ефекту, результатів, потенціалу, ресурсів, витрат.

4. Проаналізовано діяльність СВППУ, що дає можливість встановити місце та роль ДП ОПР “Украерорух” в системі використання повітряного простору України.

5. Проведене дослідження з апроксимації даних виробничо-господарської діяльності СВППУ дає можливість встановити, що значення показників відрізняються яскраво вираженою нестаціонарністю, причому більш доцільно проводити апроксимацію по способу «серпень-липень», а не «січень-грудень».

6. Запропонований у дисертації метод оцінки ефективності функціонування СВППУ дозволяє встановити, що оцінки ефективності відрізняються від тих, які базуються на загальній кількості польотів. Це можна пояснити тим, що в рамках пропонованого методу оцінюється не тільки сумарна кількість польотів, що може залежати від випадкових факторів, але й рівномірність розподілу польотів у рамках проміжку «серпень-липень».

7. У дисертації сформовано систему показників, яка з єдиних методичних позицій дозволяє оцінити роль і місце системи управління повітряним рухом при визначенні ефективності її діяльності через систему показників авіакомпанії.

8. На основі розглянутого в дисертації взаємозв'язку основних складових польоту реалізовано комплексний підхід до формування системи показників, використовуваних при прийнятті рішень у ПВППУ, причому вона розділена на п'ять складових: що мають найвищий пріоритет при прийнятті рішень; що мають високий пріоритет при прийнятті рішень; що мають середній пріоритет при прийнятті рішень; що мають низький пріоритет при прийнятті рішень; що мають інформаційний характер при прийнятті рішень.

9. На основі мультиплікативної моделі прогнозування авіаперевезень Бокса-Дженкінса визначено практичну можливість прогнозування результатів діяльності підприємств системи використання повітряного простору України.

10. У дисертації показано, що виробництво специфічного товару ДП ОПРУ “Украерорух” – послуг управлінню повітряним рухом – потребує застосування методів маркетингу в зв'язку з наростаючою конкурентною ситуацією на міжнародному ринку авіаперевезень. У роботі доведено, що доцільно розробити маркетингову стратегію для даного підприємства в мережі Internet.

11. Практичне значення отриманих результатів дисертаційного дослідження складається в обґрунтуванні пропозицій і рекомендацій з оцінки ефективності використання повітряного простору України і засобів для подальшої успішної діяльності як для підприємств системи використання повітряного простору України, так і для інших авіапідприємств. Розроблена автором методика оцінки ефективності використання повітряного простору України й оцінки діяльності ДП ОПР «Украерорух» дозволила встановити об’єктивну оцінку його діяльності, а також здійснювати прогноз як обсягів повітряного руху, так і фінансово-економічних показників даного підприємства.

Публікації автора:

1. Мова Н.В., Паламарчук В.А. Комплексный подход к оценке эффективности. //Проблемы системного подхода в экономике. Сб. научн. трудов. Вып. 1. – К.: КИИГА, 1996. – С. 65-69.

2. Паламарчук В.А., Мова Н.В. Роль и место показателей в оценке эффективности предприятий. //Проблемы повышения эффективности инфрастуктуры. Сб научн.трудов. Вып. 1. – К.: КИИГА, 1996. – С. 194-196.

3. Титов А.В., Мова Н.В. Вопросы оценки экономической эффективности систем обслуживания //Проблемы системного подхода в экономике.Сб.научн.трудов. Вып. 1. – К.: КИИГА, 1996. – С.128-130.

4. Мова Н.В. Комплесный подход к оценке социально-экономической эффективности. //Проблемы информатизации и управления. Сб. научн. трудов. Вып.1. – К.: КИИГА, 1997. – С. 138-140.

5. Мова Н.В. Вопросы формирования системы показателей при принятии решений в гражданской авиации. //Проблемы информатизации и управления. Сб. научн. трудов. Вып. 3 – К.: КМУГА, 1998. – С. 3-7.

6. Петровская Н.В. Принципы функционирования хранилища данных в системе управления воздушным движением. //Проблемы системного подхода в экономике. Сб. научн. трудов. Вып. 4 – К.: НАУ, 2000. – С. 224-226.

7. Петровська Н.В. Особливості оцінки ефективності використання повітряного простору за допомогою нелінійних регресійних моделей. //Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. Зб. наук. праць. Вип.6 –К.: НАУ, 2001. – С. 89-93.

8. Петровская Н.В. Исследование динамики объемов воздушного движения в Украине. //Проблеми підвищення ефективності інфраструктури. Зб. наук. праць. Вип. 7 – К.: НАУ, 2001. – С. 184-188.

9. Петровская Н.В. Комплексный подход к формированию системы показателей в предприятии управления воздушным движением. //Проблеми інформатизації та управління. Зб. наук. праць. Вип. 5 - К.: НАУ, 2002. – С. 215-219.

10. Полищук К.А., Петровская Н.В. Оценка эффективности управления воздушным движением. //Проблеми інформатизації та управління. Зб. наук. праць. Вип. 6 – К.: НАУ, 2002. – С.9-18.

11. Петровская Н.В., Лещинский О.Л. Анализ тренд-сезонних колебаний использования воздушного пространства Украины. //Проблеми інформатизації та управління. Зб. наук. праць. Вип. 6 – К.: НАУ, 2002. -С.49-53.