Юр'єва Ганна Валеріївна. Оцінка фінансового стану промислових підприємств - багатовимірний підхід. : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2007.
Анотація до роботи:
Юр’єва Г.В. Оцінка фінансового стану промислових підприємств - багатовимірний підхід. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг та кредит. – Одеський державний економічний університет. - Одеса, 2006.
Автором досліджено поняття „фінансовий стан” підприємства, чинники, які визначають його рівень у сучасних умовах господарювання. Доведено, що фінансовий стан підприємства – це латентний показник, оцінку якого можливо і необхідно здійснювати зі застосуванням методологічного інструментарію багатовимірного підходу (кластерного, кореляційно-регресійного, дискримі-нантного та таксономічного аналізу).
Досліджено існуючі методи порівняльної оцінки фінансового стану підприємств, які базуються на універсальних моделях і тестах західної експрес-діагностики, виявлено їх найважливіші недоліки. Запропоновано нові методичні підходи щодо вирішення поставленого в дисертаційній роботі завдання на основі використання апарату таксономічного аналізу (змішаний варіант) та побудови інтегральної дискримінантної функції для виноробної галузі України.
Обґрунтовано динамічний характер побудованого рівняння і необхідність його перерахунку в міру виникнення нової статистичної інформації про зміну фінансових коефіцієнтів виноробних підприємств.
У дисертаційній роботі здійснено дослідження теоретичних, методологічних і практичних засад оцінки фінансового стану підприємств виноробної галузі у сучасних ринкових умовах з використанням апарату багатовимірних статистичних методів. Узагальнення отриманих наукових результатів дозволило обґрунтувати і сформулювати наступні висновки та пропозиції:
1. Для досягнення основної мети аналізу фінансового стану підприємства – отримання його об'єктивної оцінки, розрахунку можливостей підвищення ефективності функціонування в економічній теорії та практиці існують різноманітні методи і підходи. Їх кількість та широта застосування залежать від конкретних цілей аналізу і визначаються його завданнями в кожному конкретному випадку. Методологічна база аналізу фінансового стану підприємства знаходиться на стадії розробки і постійно трансформується.
2. Сучасна теорія та практика фінансового аналізу пропонують численні підходи, тести і моделі експрес-діагностики, які дозволяють отримати оперативну оцінку фінансового стану підприємства, визначити ймовірність його банкрутства на базі використання невеликого кола показників (фінансових коефіцієнтів). Аналіз найбільш відомих в економічній літературі моделей і тестів експрес-діагностики показав, що результати оцінки фінансового стану, отримані на їх основі для виноробних підприємств, не завжди є узгодженими. А в деяких випадках вони суперечать один одному.
3. Більшість моделей і тестів експрес-діагностики не враховує специфіку галузі, для якої вони були б доцільними, а їх вагові та нормативні значення коефіцієнтів вважаються універсальними. На нашу думку, оптимальні значення коефіцієнтів таких моделей для різних галузей промисловості є різними, що пов’язано з неоднаковою тривалістю виробничого циклу, різною матеріалоємністю, капіталоємністю, трудомісткістю продукції тощо. Це обумовлює об’єктивну необхідність розробки галузевих вітчизняних моделей оцінки фінансового стану підприємств, які б ураховували як сучасний стан економіки країни у цілому, так і специфіку окремого виробництва, зокрема, виноробного.
4. Існуюча методологічна база оцінки фінансового стану підприємств за методами експрес-діагностики є неповною, обмеженою. На наш погляд, вона повинна бути суттєво доповнена моделями з арсеналу математико-статистичних методів із використанням апарату таксономічного, кластерного, кореляційно-регресійного та дискримінантного аналізу.
5. Ми пропонуємо застосовувати методику комплексної рейтингової оцінки фінансового стану виноробних підприємств за таксономічним методом відстаней та схожості. В роботі обґрунтований змішаний підхід, що поєднує результати класичного і модифікованого алгоритмів і дозволяє визначити узагальнений ранг кожного об’єкта з мінімізацією потенційних помилок ранжирування виноробних підприємств на основі результатів таксономічного аналізу чинників-симптомів фінансового стану.
6. На відміну від універсальних моделей експрес-діагностики, які розраховані за допомогою досить застарілої інформації закордонних компаній і фірм, ми пропонуємо побудову галузевої інтегральної дискримінантної функції за сучасними даними підприємств виноробної промисловості України. Її використання дозволить суттєво поліпшити якість оцінювання фінансового стану виноробних підприємств та обґрунтованість відповідних управлінських рішень.
7. Для побудови інтегральної дискримінантної функції виноробної галузі України в дисертації був проведений кластерний та кореляційно-регресійний аналіз підприємств виноробства. В якості залежної змінної виступала величина, яка характеризує приналежність об’єктів до різних кластерів, а роль факторних ознак відігравали 6 чинників-симптомів фінансового стану.
8. Отримана чотирьохфакторна інтегральна модель фінансового стану об’єктів виноробства, яка за своїми статистичними і апроксимаційними властивостями розглядалася як адекватна дискримінантна функція досліджуваної галузі, була апробована при розпізнаванні фінансового стану ЗАТ „Одеський завод шампанських вин” у 2005 р.
9. Розроблена галузева дискримінантна функція є виключно корисною для потенційних інвесторів, банків та інших контрагентів підприємств виноробства, хоча може бути застосована і безпосередньо на самому об’єкті з метою визначення його фінансового стану відносно конкурентів. Вона надає можливість проводити ранжирування як у просторі (порівняння різних об’єктів між собою), так і у часі (встановлення динаміки зміни фінансового стану одного й того ж підприємства за обраний період дослідження).
10. Розрахована галузева дискримінантна функція не є чимось застиглим і непорушним, якими стала більшість моделей та тестів експрес-діагностики. Визначаючи поняття „фінансовий стан” підприємства як динамічну категорію, що за своєю суттю є латентним показником, також і отриману дискримінантну функцію треба розглядати в діалектичному розвитку, в динаміці. Це означає, що з часом її коефіцієнти повинні перераховуватися при виникненні нової статистичної інформації про зміну фінансових коефіцієнтів виноробних підприємств.
Публікації автора:
Статті у наукових фахових виданнях:
Янковой О.Г., Юр’єва Г.В. Критичний аналіз методів експрес-діагностики фінансового стану промислових підприємств // Держава та регіони: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя, ЗІДМУ, 2005, № 5, с.277-284. – 0,8 д.а. (Особистий внесок – аналіз чинників, що визначають фінансовий стан, та розрахунок моделей його діагностики – 0,6 д.а.)
Янковой О.Г., Юр’єва Г.В. Методологічні аспекти аналізу фінансового стану підприємства // Вісник Хмельницького національного університету: Екон. науки, т. 1, № 2. – Хмельницький, 2005, с.108-113. – 0,7 д.а. (Особистий внесок – розробка основних положень методології аналізу і оцінки фінансового стану – 0,55 д.а.)
Юр’єва Г.В. Оцінка фінансового стану підприємства за допомогою факторної моделі Дюпона // Науковий вісник ОДЕУ. – Одеса, 2006, № 2 (22), с.18-26. – 0,7 д.а.
Юр’єва Г.В. Рейтингова оцінка фінансового стану виноробних підприємств на основі функцій відстаней та схожості // Вісник соціально-економічних досліджень. - ОДЕУ, 2006, № 22, с. 404-410 . – 0,7 д.а.
Публікації в інших наукових виданнях:
Юр’єва Г.В. Аналіз фінансового стану підприємства: прийоми і методи // Тези Міжнародної науково-практичної конференції „Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика”. – ДНУ, 2005, т. 2, с.141-144. – 0,25 д.а.
Янковой А.Г., Юрьева А.В., Янковая Е.Д. Оценка латентных экономических признаков предприятий с помощью методов таксономии // Зерновые продукты и комбикорма. - 2005, № 3. - с.11-16. – 0,8 д.а. (Особистий внесок – побудова та аналіз таксономічних моделей фінансового стану підприємств – 0,55 д.а.)
Юр’єва Г.В. Методи оцінки фінансового стану підприємства на базі АСУП // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної конференції „Сучасні технології управління підприємством та можливості використання інформаційних систем: стан, проблеми, перспективи”. – ОНУ, 2006, с.104-107. – 0,2 д.а.
Юрьева А.В. Дискриминационная функция финансового состояния винодельческой промышленности // Матеріали Другої міжнародної науково-практичної конференції „Конкурентні стратегії: теорія, практика, перспективи”. – Одеса, 2006, с.99. – 0,1 д.а.
Юр’єва Г.В. Оцінка фінансового стану підприємств зернопереробної промисловості. - Одеса, Наукові праці ОНАХТ, 2006, вип. 29, т. 2, с. 313-316. – 0,6 д.а.
10. Юр’єва Г.В.Аналіз фінансового стану виноробних підприємств за допомогою галузевої дискримінантної функції. - Тези доповідей П міжнародної науково-практичної конференції „Харчові технології – 2006”. – Одеса, ОНАХТ, 2006, с.171. – 0,05 д.а.