Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Крухмаль Олена Валентинівна. Оцінка фінансової стійкості банків: інформаційне і методичне забезпечення : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Крухмаль О.В. Оцінка фінансової стійкості банків: інформаційне і методичне забезпечення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Державний вищий
навчальний заклад “Українська академія банківської справи Національного банку України”, Суми, 2007.

Дисертацію присвячено дослідженню інформаційного та методичного забезпечення оцінки фінансової стійкості банків. У дисертації визначено сутність та значення оцінки фінансової стійкості, виявлено та класифіковано складові фінансової стійкості, визначено елементи забезпечення її оцінки, проаналізовано зміст інформаційного забезпечення та методичні підходи до оцінки фінансової стійкості банків. Запропоновано практичні рекомендації щодо розробки системи методичного забезпечення оцінки фінансової стійкості банків на основі врахування всіх складових фінансової стійкості, обґрунтування системи показників оцінки та критеріїв фінансово стійкого банку, що ґрунтується на побудові системи інформаційного забезпечення оцінки для виявлення можливостей банку ефективно функціонувати в умовах негативного впливу внутрішніх та зовнішніх факторів.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у поглибленні теоретичних положень інформаційного та методичного забезпечення оцінки фінансової стійкості банків, а також розробці методичного забезпечення оцінки фінансової стійкості банків на основі врахування всіх складових фінансової стійкості, обґрунтування системи показників та критеріїв фінансово стійкого банку, що ґрунтується на побудові системи інформаційного забезпечення оцінки та дозволяє визначити фінансову стійкість банку як його спроможність ефективно виконувати свої функції та забезпечувати цілеспрямований розвиток, витримуючи вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища. Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

1. Дисертантом аргументовано необхідність розмежування в теорії і в практичній діяльності банків понять “стабільність”, “надійність”, “фінансова стійкість банку”. Визначено, що фінансова стійкість банку інтегрує в собі різні складові та базується на кількох детермінантах: стабільності діяльності, стійкості проти впливу факторів зовнішнього та внутрішнього характеру, спроможності відновити свої функції після потрясінь.

2. Межі поняття “фінансова стійкість комерційною банку” об’єктивно зумовлені середовищем його вжитку: банк – це економічна система, складові якої повинні діяти скоординовано і синхронно як єдина система заходів у сфері грошей та кредиту, спрямованих на ефективне виконання установою своїх функцій та забезпечення розвитку. На нашу думку, фінансова стійкість комерційного банку – це якісна динамічна інтегральна характеристика спроможності банку ефективно виконувати свої функції та забезпечувати цілеспрямований розвиток шляхом трансформації ресурсів та мінімізації ризиків, витримуючи вплив факторів зовнішнього та внутрішнього середовища.

3. Визначено зміст поняття “оцінка фінансової стійкості банку” як підсистеми аналітичної функції управління, що базується на інформаційній системі банку, реалізується за допомогою сукупності аналітичних прийомів і способів, які дозволяють виявляти і вимірювати вплив факторів на фінансову стійкість і обґрунтовувати відповідні управлінські рішення, та має прояв через інформаційне та методичне забезпечення. Визначено також основні складові забезпечення оцінки фінансової стійкості, серед яких виділено інформаційне та методичне забезпечення.

4. Аналіз існуючих методичних підходів до оцінки фінансової стійкості банків, що використовуються у вітчизняній та зарубіжній практиці, свідчить про існування суттєвих розбіжностей як у складових фінансової стійкості, так і в показниках, що використовуються для оцінки. На нашу думку, система показників має визначатися факторами, що обумовлюють фінансову стійкість банку, а, отже, головними складовими оцінки є: достатність капіталу, прибутковість банку, ліквідність, якість активів та пасивів. Порогові значення показників оцінки фінансової стійкості, які визначаються встановленими органами банківського нагляду як нормативні значення, що характеризують критично небезпечний рівень, повинні враховувати динамічні зміни макроекономічних умов господарювання і принципів регулювання банківської діяльності. Оскільки стабільність є однією із складових стійкості банку, в процесі оцінки доцільно використовувати такий компонент аналітичних процедур, як вивчення динамічних рядів відповідних показників.

5. Аналіз складових забезпечення оцінки фінансової стійкості банку дозволяє стверджувати, що ефективність оцінки фінансової стійкості залежить від глибини, повноти обліку всіх факторів, що визначаються станом інформаційного забезпечення. Дослідження інформаційного забезпечення оцінки фінансової стійкості банків дозволило виділити найбільш значущі для банків джерела інформації, а також визначити пріоритети його вдосконалення. Визначено, що аналітична інформація, яка надається НБУ, знаходиться в числі найбільш затребуваних та значущих. Підвищення рівня інформаційного забезпечення банків доцільно здійснювати на основі розширення обсягів офіційної інформації, що надається НБУ, оскільки аналітична інформація, яка є у розпорядженні НБУ, практично не може бути замінена інформацією з інших джерел.

6. Основним недоліком практики оцінки фінансової стійкості банків є те, що оцінка базується на здійсненні аналізу фактів, що вже відбулись, тобто констатують статичну фінансову стійкість. Для забезпечення оцінки динамічної фінансової стійкості банку автором запропоновано динамічний критерій фінансової стійкості банку.

7. При оцінці фінансової стійкості постає задача не лише визначення поточного рівня фінансової стійкості, а й відстеження змін фінансової стійкості як банків-контрагентів, конкурентів, так і власного банку для визначення тенденцій та завчасного прийняття відповідних заходів щодо попередження виникнення кризових явищ. Одним із варіантів підбору інструментарію оцінки є використання параметричної моделі оцінки, що дозволяє визначати поточний рівень фінансової стійкості банку та його наближення (віддалення) до критичного.

8. Дослідження методик рейтингової оцінки діяльності банків виявило їх важливість та актуальність для визначення місця банку в банківській системі. Проте досліджені методики орієнтуються на оцінку інших характеристик діяльності банків – надійності, кредитоспроможності тощо. Запропонована в роботі модель комплексної оцінки фінансової стійкості банку вирішує задачу визначення рейтингу фінансової стійкості банків. Вона має ряд нових аспектів:

вибір показників для оцінки складових фінансової стійкості спирається на встановлення залежності від них фінансової стійкості банків;

вагові коефіцієнти для обраних критеріїв фінансової стійкості визначені за допомогою дискримінантного аналізу, дозволяють об’єктивно врахувати вплив кожного з показників на загальний рейтинг фінансової стійкості банку;

модель передбачає врахування стабільності розвитку банку як передумови його фінансової стійкості, для чого при визначенні комплексної оцінки фінансової стійкості отримане рейтингове значення пропонується коригувати на коефіцієнт, що є функцією від варіації рейтингового значення по банку за період, що передує оцінці.

Публікації автора:

Монографія

  1. Коваленко В.В., Крухмаль О.В. Антикризове управління в забезпеченні фінансової стійкості банківської системи: Монографія. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – 198 с., 12,3 друк. арк. (особисто автору належить 3,6 друк. арк. автором досліджено сутність поняття “фінансова стійкість” та критерії її оцінки, проведено аналіз основних індикаторів розвитку банків на підставі визначення критеріїв динамічної стабільності їх діяльності, запропоновано методичні підходи до оцінки фінансової стійкості банків як складової системи антикризового управління).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Крухмаль О.В. Оцінка фінансової стійкості як динамічної характеристики банку // Вісник УАБС. – 2007. – № 1 (22) – С. 75-78, 0,45 друк. арк.

  2. Оцінка фінансової стійкості на підставі визначення критеріїв динамічної стабільності діяльності банку // Актуальні проблеми економіки (укр.). – 2006. – № 9. – C. 43-51, 0,5 друк. арк.

  3. Методичні основи рейтингової оцінки фінансової стійкості банків // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. наук. пр. Т. 15. – Суми: УАБС НБУ, 2006. – С. 149-155, 0,4 друк. арк.

  4. Крухмаль О.В. Формування системи показників оцінки фінансової стійкості банків // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. – Львів, 2005. – Вип. 6(56): Ринкові перетворення в Україні в умовах світових інтеграційних процесів. – С. 390-395, 0,35 друк. арк.

  5. Теоретичні підходи до визначення поняття “стійкість банку” та її фінансової складової // Актуальні проблеми економіки (укр.). – 2004. – № 12. – C. 65-71, 0,39 друк. арк.

  6. Інновації в інформаційно-ресурсному забезпеченні банку // Вісник Української академії банківської справи. – 2002. – № 2. – C. 60-63, 0,35 друк. арк.

  7. Розробка інформаційно-аналітичної системи банку як необхідний елемент забезпечення ефективного менеджменту // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України. Зб. наук. пр. Т. 4. – Суми: Ініціатива, 2000. – C. 154-158, 0,26 друк. арк.

  8. Фінансові аспекти залучення інформації комерційними банками // Вісник Української академії банківської справи. – 2000. – № 2. – C. 31-33, 0,34 друк. арк.

Матеріали наукових конференцій

  1. Крухмаль О.В. Розробка рейтингової системи оцінки фінансової стійкості банків // Матеріали IІ Міжнародної науково-практичної конференції
    “Сучасні тенденції в розвитку банківської системи”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – Т. ІІ. – С. 42-43, 0,13 друк. арк.

  2. Крухмаль О.В. Динамічний фактор при оцінці фінансової стійкості банку // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины”. – Алушта. – 2006. – С. 143-144, 0,11 друк. арк.

  3. Крухмаль О.В. Оцінка фінансової стійкості як динамічної характеристики банку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Зб. тез доп. IX Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України” (9-10 листопада 2006 р.). – Суми: УАБС НБУ. – 2006. – С. 150-151, 0,06 друк. арк.