Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Островерхова Марина Миколаївна. Оцінка функціонального резерву і екстракардіальної регуляції діяльності серця та корекція виявлених порушень у дітей з метаболічною кардіоміопатією : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2005.



Анотація до роботи:

ОСТРОВЕРХОВА М.М. Оцінка функціонального резерву і екстракардіальної регуляції діяльності серця та корекція виявлених порушень у дітей з метаболічною кардіоміопатією. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 - педіатрія. - Національний медичний університет ім. О.О.Богомольця, Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена удосконаленню діагностики та лікування МКП на основі вивчення стану функціонального резерву діяльності серця. В результаті обстеження встановлено особливості клінічних проявів МКП, залежно від сукупності чинників. Доведено за даними навантажувальної ехокардіографії зниження функціональних можливостей серцево-судинної системи. В результаті вивчення КСВП встановлено зміни біоелектричної активності стовбура мозку. Встановлено порушення вегетативного балансу і різні зміни тонусу судин головного мозку.

Розроблені диференційовані підходи до терапії МКП з включенням препаратів аурокарда та інстенона, що дозволяє ліквідувати клінічні симптоми захворювання, відновлювати параметри функціонального стану серцево-судинної та вегетативної нервової систем, показників церебральної гемодинаміки та стовбурових структур мозку.

У дисертації наведено нове вирішення проблеми патогенезу метаболічної кардіоміопатії. На основі вивчення причинно-наслідкових зв'язків у розвитку порушень центральної і вегетативної регуляції серцевої діяльності розроблений ефективний диференційований підхід до терапії даного захворювання.

1. Клінічні прояви МКП, яка виникла на тлі вегетативної дисфункції у дітей, характеризувалися кардіалгіями, послабленням тонів серця (33,5%), систолічним шумом на верхівці серця (85,3%), зміною ритму серця, а також симптомами порушення вегетативного балансу. Результатами електрокардіографічного дослідження встановлено, що в переважній більшості дітей (92,9+2,43%) відмічались зміни біоелектричної активності міокарда у вигляді порушень процесів автоматизму, збудження, провідності і реполяризації.

2. За даними ехокардіографії у хворих з МКП і проявами вегетативної дисфункції виявлені зміни центральної гемодинаміки. У 56,2% спостерігався гіпокінетичний тип, у 29,8% - еукінетичний тип і у 14,0% - гіперкінетичний тип, при відсутності відхилень показників контрактильної і релаксаційної здатності міокарда. Проте, при проведенні велоергометрії і ехокардіографії з навантаженням мали місце збільшення коефіцієнту використання резервів міокарда і показників економності роботи серця, що свідчить про зниження функціональних можливостей серцево-судинної системи.

3. При дослідженні варіабельності ритму серця у дітей з МКП і проявами вегетативної дисфункції встановлені порушення вегетативного балансу переважно із переваженням активації симпатоадреналової системи.

4. За даними транскраніальної допплерографії у дітей з МКП і вегетативними розладами виявлені зміни церебральної гемодинаміки: вазоділятація артерій у вертебро-базилярному басейні і вазоспазм у каротидному, а також виражена асиметрія кровообігу по задній мозковій артерії. Крім того, відмічалась венозна дисциркуляція, що підтверджувалось зниженням показників тонусу вен: зменшенням діастолічного індексу в каротидному і з обох сторін - у вертебро-базилярних басейнах.

5. Результати вивчення коротколатентних стовбурових викликаних потенціалів дали можливість установити розлади процесів де- і реполяризації, внутрішньо- і міжструктурної провідності, а також патологічне формування сумарного потенціалу дії, яке свідчило про зміну біоелектричної активності стовбура мозку і, як наслідок, порушення екстракардіальної регуляції діяльності серця.

6. Результати ефективності лікування дітей з МКП і проявами вегетативної дисфункції показали, що базисна терапія недостатньо нормалізує зміни функціонального стану міокарда. Включення в комплексну терапію аурокарда покращує центральну і не впливає на церебральну гемодинаміку, тоді як використання інстенону сприяє нормалізації центральної і церебральної гемодинамік, а також відновленню екстракардіальної регуляції серцевої діяльності.

Публікації автора:

1. Ефективність інгібітору г бутіробетаінгідроксілази мілдроната при лікуванні дистрофії міокарда у дітей з вегетативними дисфункціями // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім.П.Л.Шупика. Випуск 10. Книга 2. Київ - 2001. С.423-427.

2. Оценка функциональных резервов миокарда и коррекция выявленных нарушений у детей с метаболической кардиомиопатией // Здоровье женщины. - 2002. - №2(10). - С.84-86 /Співавтор В.В.Бережний/. (Автором зібрано клінічний матеріал, проведено аналіз одержаних результатів, підготовлено статтю до друку).

3. Анализ регуляции деятельности сердца у детей с метаболической кардиомиопатией // Здоровье женщины. - 2002. - №3(11). - С.65-69. /Співавтор В.В.Бережний/. (Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманних результатів, літературно оформила роботу).

4. Показники варіабельності ритму серця в оцінці регуляції серцевої діяльності у дітей з метаболічною кардіоміопатією // Здоровье Донбасса. - 2003. - №2. - С.47-48. /Співавтори В.В.Бережний, А.О.Ращупкін, В.М.Соколов/. (Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманних результатів, літературно оформила роботу).

5. Изучение состояния экстракардиальной регуляции сердечной деятельности у детей с метаболической кардиомиопатией // Український медичний часопис. - 2003. - №3(35). - V/VI. - С.108-111. /Співавтори В.В.Бережний, П.Я.Кравцов/. (Автором встановлений характер порушень біоелектричної активності стовбура мозку та їх роль у генезі метаболічної кардіоміопатії).

6. Роль экстракардиальной деятельности сердца в развитии метаболической кардиомиопатии у детей // Здоровье Донбасса. - 2003. - №3. - С.64-66. /Співавтори В.В.Бережний, А.О.Ращупкін/. (Автором встановлений характер порушень біоелектричної активності стовбура мозку та їх роль у генезі метаболічної кардіоміопатії).

7. Современное течение пароксизмальной вегетативной недостаточности у детей и подростков (клиника, диагностика) // Современная педиатрия. - 2003. - №11. - С.53-59. /Співавтори В.В.Корнєва, І.Б.Орлюк, В.Г.Козачук, Н.К.Уніч, Т.В.Марушко, Л.В.Курило, Н.П.Глядєлова/. (Автором обгрунтовано необхідність включення в комплекс терапії вегетативної дисфункції препарату аурокард).

8. Роль надсегментарных уровней регуляции в развитии метаболической кардиомиопатии // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. - Т.12. - №1. - С.80-83. /Співавтори В.В.Бережний, П.Я.Кравцов, А.Г.Снегирь/. (Автором проведений кореляційний аналіз між показниками стовбурових викликаних потенціалів, варіабельності ритму серця та церебральною гемодинамікою у дітей з метаболічною кардіоміопатією).

9. Спосіб лікування порушення екстракардіальної регуляції серцевої діяльності у дітей з метаболічною кардіоміопатією. Деклараційний патент України на винахід №60874А. Заявл. 24.03.2003; опубл. 15.10.2003. Бюл.№10. /Співавтори В.В.Бережний, П.Я.Кравцов, В.М.Соколов/. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження у дітей, сумісно - патентно-інформаційний пошук та підсумки досліджень).

10. Спосіб лікування метаболічної кардіоміопатії у дітей з вегетативною дисфункцією. Деклараційний патент Украхни на винахід №53147А. Завял. 25.03.2002; опубл. 15.01.2003. Бюл.№1. /Співавтори В.В.Бережний, П.Я.Кравцов/. (Дисертантом особисто виконано клініко-інструментальні дослідження у дітей, сумісно - патентно-інформаційний пошук та підсумки досліджень).

11. Пароксизмальна вегетативна недостатність у дітей (діагностика та лікування): Методичні рекомендації. - Київ. - 2004. - 30 с. /Співавтори В.В.Бережний, В.В.Корнєва, В.Г.Козачук, Н.К.Уніч, І.Б.Орлюк, Т.В.Марушко, Л.В.Курило, Н.П.Глядєлова/. (Автором обгрунтовано необхідність включення в комплекс терапії вегетативної дисфункції препарату аурокард).

12. Стан функціональних резевів міокарду у дітей з метаболічною кардіоміопатією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2003. - №1. - С.54-55. /Співавтор В.В.Бережний/. (Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманних результатів, літературно оформила роботу, сумісно виконано статистичну обробку отриманих даних, висновки).

13. Застосування мілдроната в терапії дітей з метаболічною кардіоміопатією // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. - №1. - С.6-7. /Співавтор В.В.Бережний/. (Дисертантом проведений порівняльний аналіз загальноприйнятого лікування та терапії з включенням мілдронату).

14. Препарат "Пумпан" в терапии дистрофии миокарда у детей // Мат.конгресса педиатров с международным участием "Ребенок и общество: проблемы здоровья, воспитания и образования". - Киев. - 2001. - С.108-109. /Співавтор В.В.Бережний/. (Дисертантом обгрунтовано необхідність включення в комплекс терапії метаболічної кардіоміопатії з патогенетичною метою препарату пумпан).

15. Вплив кардіопротекторної терапії на регуляторні функції головного мозку і стан центральної гемодинаміки у дітей з метаболічною кардіоміопатією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2002. - №2. - С.63. /Співавтори В.В.Бережний, П.Я.Кравцов/. (Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманних результатів, літературно оформила роботу, сумісно виконано статистичну обробку отриманих даних, висновки).

16. Модификация стволовых вызванных потенциалов у детей с вегето-сосудистой дистонией // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2003. - №1. - Т.12. - С.77-78. /Співавтори А.П.Снегирь, П.Я.Кравцов, В.Н.Буряк, В.Ф.Андрєєва/. (Автором особисто виконано клініко-інструментальні дослідження, сумісно статистичну обробку отриманих даних, висновки).

17. Показатели вариабельности ритма сердца и акустических стволовых вызванных потенциалов в оценке деятельности регуляторных систем у детей с метаболической кардиомиопатией // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2003. - №1. - С.8. /Співавтори В.В.Бережний, Н.Ю.Загайнов, А.О.Ращупкин/. (Дисертантом встановлено характер порушень вегетативної регуляції діяльності серця у дітей з метаболічною кардіоміопатією).

18. Застосування мілдроната в терапії дітей з метаболічною кардіоміопатією // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. - №2. - С.6. /Співавтор В.В.Бережний/. (Дисертантом проведено порівняльний аналіз загально прийнятого лікування та терапії з включенням мілдронату).

19. Роль экстракардиальной регуляции деятельности сердца в развитии метаболической кардиомиопатии у детей // Матеріали 11 з'їзду педіатрів України "Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі", Київ. - 2004. - С.124-125. /Співавтори В.В.Бережний, А.О.Ращупкин, Н.Ю.Загайнов, В.М.Соколов/. (Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманних результатів, літературно оформила роботу, сумісно виконано статистичну обробку отриманих даних, висновки).