Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Управління проектами та розвиток виробництва


Павлов Федір Іванович. Оцінка і аналіз ефективності реалізації складних проектів в умовах невизначеності і ризику : дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / Придніпровська держ. академія будівництва та архітектури. - Д., 2006.



Анотація до роботи:

Павлов Ф.І. Оцінка і аналіз ефективності реалізації складних проектів в умовах невизначеності і ризику. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата технічних наук за фахом 05.13.22 – Управління проектами та програмами. Придніпровська державна академія будівництва і архітектури. Дніпропетровськ, 2006.

Робота присвячена вивченню і вдосконаленню існуючих і розробці нових методів оцінки і аналізу ефективності рішень по реалізації складних проектів з урахуванням невизначеності і ризику. Розглянуто системотехнічні проблеми реалізації складних проектів і теоретичні положення вибору календарного плану здійснення інвестування, термінів освоєння вкладень на сітьовій структурі.

Розроблено концепцію рішення задачі реалізації складних проектів в заданий термін інвестором з урахуванням процесів інвестування і отримання доходів від здачі етапів і черг. Рішення розглядається в двох аспектах: 1) етапне, 2) на основі лінеаризації цільової функції із застосуванням модифікованого потокового алгоритму.

Розв’язання етапної задачі складається з трьох блоків, взаємозв'язаних між собою: визначення термінів реалізації проекту, визначення фінансових потоків в подіях (ЧДД) і визначення дугових фінансових потоків.

Проведено порівняння трьох конкурентних варіантів при виробітку рішень по термінам реалізації проекту: потоковий на сітях, універсальний метод ЛП, М-задача ЛП. Запропоновано ефективну методику управління інвестиційним складним проектом у вигляді системи, що складається з елементів: вибір рішення по реалізації складного проекту в строк; технологія врахування ризику і невизначеності; визначення ефективних рішень із врахуванням інвестування проекту і доходів від здачі етапів.

Запропоновано вдосконалену систему управління проектами на основі теорії графів і її розділу – потоки в мережах з обмеженою пропускною спроможністю. Одержало розвиток дослідження двоїстості в задачах оптимального програмування і розроблено метод встановлення дугових фінансових (вартісних) потоків шляхом вирізування вузлів.

Розроблено аналітичний метод визначення ресурсно-часового завантаження моделей складних проектів, що дозволяє будувати кумулятивні графіки використання ресурсів різної природи і давати їм оцінку.

Вдосконалено оцінку врахування невизначеності і ризику в складних проектах на основі КУСГа, модель розглянуто як вірогіднісну часову детерміновану.

Практичне значення результатів полягає в тому, що розроблені моделі і методи дозволяють вирішувати проблему управління складними проектами при мінімізації додаткових зусиль. Основні розділи методики управління проектами впроваджені в ВАТ «ЗАлК» і ТОВ «Енергопромбуд».

На основі проведених досліджень, викладених в дисертації, сформульовано і обґрунтовано наукові положення, сукупність яких можна кваліфікувати як рішення науково-прикладної задачі організаційно-технологічної підготовки реалізації СП на принципах системотехніки. Використання отриманих результатів дозволяє забезпечити ефективну реалізацію СП, зацікавленість у використанні сучасних методів вироблення рішень і зниженні собівартості, а запропоновані методи і моделі є подальшим розвитком теорії і практики аналізу ефективності і ризику проектів.

В результаті виконаних досліджень одержані такі висновки і науково-технічні результати:

  1. На основі досвіду вироблення ОТР, аналізу вітчизняних і зарубіжних джерел виявлена і обґрунтована необхідність створення методики ОТП складних проектів з використанням КУСГів шляхом рішення комплексу різнохарактерних задач, сформульована мета і проведена постановка задач дослідження.

  2. З урахуванням принципів системотехніки, що враховують міжсистемні зв'язки, вирішено комплекс поставлених задач, характерних для реалізації СП, розроблені основні положення їх обґрунтування в економіко-математичній постановці на єдиній методологічній, інформаційній і моделюючій основі.

  3. Запропоновано рішення задачі вибору оптимального варіанта реалізації СП в строк з урахуванням процесів інвестування і отримання доходів шляхом розробки етапного підходу її розв’язання.

  4. На основі порівняння трьох конкурентних варіантів рішень при визначенні оптимальних режимів виробництва: потоковий на сітях, універсальний алгоритм ЛП і М-задача ЛП, доказана ефективність потокового методу.

  5. Запропоновано підхід аналізу двоїстості в задачах оптимального програмування на основі порівняння алгоритмів потоків в сітях і ЛП, який дозволив визначити дугові фінансові потоки, а також розроблено метод їх визначення шляхом вирізування подій (вузлів).

  6. Розроблено алгоритм і програму імітаційного моделювання MONTE, що дозволяє оцінити ОТН реалізації СП, встановити межу допустимого ризику і сприяє виробленню та ухваленню ОТР.

  7. Розроблено програму INWEST, що реалізує технологію інвестування складного проекту в зв'язці з доходами і термінами інвестування на основі модифікованого потокового алгоритму.

  8. Розроблено аналітичний метод і програму GRAF оцінки розподілу ресурсів в СП.

  9. Розроблено методику управління складними проектами з урахуванням організаційно-технологічних, ресурсних, часових обмежень та ОТН результату.

  10. Отримані результати досліджень впроваджено в практику підготовки і реалізації СП. Розроблено і упроваджено на базі ЕОМ комплекси програм математичного забезпечення, що володіють багатоцільовим характером використання. Їх ефективність підтверджена при реалізації СП.

Опубліковані роботи автора за темою дисертації

  1. Павлов Ф.И. Модель учета риска в строительных контрактах. Збірник наукових праць. Проблеми реконструкції та експлуатації промислових та цивільних об'єктів. Дніпропетровьск, 1999. – с.269-271.

  2. Тян Р.Б., Павлов Ф.И. Выбор варианта инвестирования программ на сетевой структуре. Збірник наукових праць. В.77. Економікс: проблеми теорії та практики. – С.27-36. ДНУ. Дніпропетровськ, 2001.

Особистий внесок автора: постановка задачі, обгрунтування необхідності врахування організаційно-технологічних обмежень та вибір етапного підходу в визначенні термінів реалізації складного проекту, ЧДД та дугових фінансових потоків; розв`язання методичного прикладу.

  1. Пшегорлінська О.А., Павлов Ф.І. Облік невизначенності в реалізації проектів. Зб. Держава та регіони, Серія: Державне управління. №1. 2001. С.140-145.

Особистий внесок автора: постановка та визначення стратегії в обгрунтуванні межі ризику у виборі договірних величин кошторисної вартості і тривалості реалізації проекту.

  1. И.Д. Павлов, А.В. Радкевич, Ф.И. Павлов. Организационно-технологические аспекты формирования инвестиционных программ в транспортном строительстве. // Строительство: Сб. научн. тр. ДИИТа – Вып. 10. – Д., 2002. С.92-102.

Особистий внесок автора: постановка задачі на базі лінеаризації цільової функції, реалізація методологічного прикладу для вибору оптимального рішення на основі потокового алгоритму та реалізація на ЕОМ.

  1. Данкевич Н.А., Павлов Ф.И. Методы учета риска в строительных контрактах. Перспективні задачі інженерної науки. Збірник наукових праць. Вып. 5. GAUDEAMUS, 2003. Международная конференция в IGALO. С.260-263.

Особистий внесок автора: розробка алгоритма статистичного моделювання двомірної випадкової величини та його реалізація для визначення імовірного розподілу результатів проекту.

  1. І.Д. Павлов, О.А. Пшегорлінська, Ф.І. Павлов. Обгрунтування межі допустимого ризику у виборі тривалості і вартості реалізації проекту. Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної НПК 27-28 березня 2001 р. м. Київ, 2001. С.308-310.

Особистий внесок автора: обгрунтована технологія визначення межі допустимого ризику на основі різноманітності можливих станів. Програма MONTE базується на імітаційному моделюванні та дозволяє отримати імовірний розподіл випадкових значень тривалості і вартості.

  1. Павлов Ф.И., Антипенко Е.Ю. Вероятностная оценка денежных потоков по проекту с учетом их коррелированности. Строительство. Материаловедение. Машиностроение. // Сб. научных тр. №20 – Дн-ск: ПГАСиА, 2002, с.82-88.

Особистий внесок автора: доведена необхідність врахування величини дисперсії ЧДД та математичного очикування.

  1. Павлов И.Д., Радкевич А.В., Кучеренко О.Н., Павлов Ф.И. Выработка оптимальных решений строительства крупных промышленных объектов в заданный срок на основе СПУ. Сборник научн. трудов. Проблемы и перспективы современного строительства. Запорожье, 2003, с.140-147.

Особистий внесок автора: розробка економіко-математичної моделі вибору оптимального рішення по реалізації складного проекту в термін, установлений інвестором.

  1. А.В. Радкевич, И.Д. Павлов, Ф.И. Павлов. Обобщение теоретических положений и методов оценки моделей планирования развития и подготовки реализации проектов сложных восстановлений в заданный срок. С.206-213. Вісник ДНУЗТ ім. ак. В.Лазаряна. – Вип. 4. – Д.: Вид-во ДНУЗТ ім. ак. Лазаряна, 2004. – 253 с.

Особистий внесок автора: розробка технології розв`язання методологічного прикладу та його реалізація па ПЕОМ.

  1. Методы и модели оценки решений производственно-экономического планирования / Н.А. Данкевич, Ф.И. Павлов / Строительство. Материаловедение. Машиностроение: Сб. научн. тр. Вып. 31. – Днепропетровск: ПГАСиА, 2005. – с. 147-150.

Особистий внесок автора: розробка алгоритма визначення вірогідного розподілу значень тривалості та вартості для висновків про прийнятність пропозицій інвестора.

  1. Интеграция участников реализации инвестиционных проектов с учетом межсистемных связей / И.Д. Павлов, А.В. Радкевич, Ф.И. Павлов // Строительство. Материаловедение. Машиностроение: Сб. научн. тр. Вып. 31. – Днепропетровск: ПГАСиА, 2005. – с. 46-50.

Особистий внесок автора: обгрунтування необхідності врахування при реалізації складного проекту негативних моментів та запропоновано структуру моделі, що враховує негаразди міжпроектних зв`язків, ліквідує дублювання та ін.

  1. Павлов І.Д., Кучеренко О.М., Павлов Ф.І. Оптимізація освоєння коштів, отриманих від емісії корпоративних акцій на сітьовій структурі. Матеріали VIII МНПК «Наука і освіта, 2005», Том 76. Інвестиційна діяльність та фондові ринки. Днепр., Наука і освіта, 2005. – с.9-11.

Особистий внесок автора: запропоновано етапний підхід до розв`язання задачі на сітьовій структурі.

  1. X НТК студентів, магістрів, аспірантів і викладачів ЗДІА, ч.III. Секція «Будівництва та водних ресурсів», 18-22 квітня 2005 р. – с.72-73.

О.Н. Кучеренко, Ф.И. Павлов. Применение методов планирования и управления при привлечении инвестиций путем эмиссии корпоративных акций.

Особистий внесок автора: обгрунтування використання комплексних укрупнених сітьових графіків для реалізації інвестиційних складних проектів.