Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Іонін Євген Євгенович. Оцінка майнового стану підприємств : Дис... д-ра наук: 08.00.08 - 2007.



Анотація до роботи:

Іонін Є.Є. Оцінка майнового стану підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. - Донецький національний університет. – Донецьк, 2007.

Дисертацію присвячено розробці методологічних, методичних та практичних основ оцінки майнового стану підприємств, що розглядається як підсистема фінансового менеджменту. На основі розвитку дефініції „майновий стан підприємництва” у контурах норм системи права й фінансового менеджменту доведено, за принципом здатності майна генерувати грошові потоки у майбутньому, його приналежність до об’єктів фінансового менеджменту, які визначають перспективи життєздатності підприємства, забезпечують безперервність його діяльності та сприятимуть зростанню ринкової вартості.

Розроблено концептуальні підходи до формування системи критеріїв та показників оцінки майнового стану підприємства. З цих позицій розроблено методичне й інформаційне забезпечення процесу оцінки майнового стану підприємств, визначено напрямки адаптації фінансових показників до вимог міжнародних стандартів розкриття фінансової інформації.

Запропоновано методичні підходи до оцінки стратегічного потенціалу майна, що забезпечує стале економічне зростання підприємства, розроблено систему показників для обґрунтування управлінських рішень з підтримання платоспроможності та ліквідності. Запропоновано підходи до вдосконалення системи моніторингу майнового стану підприємства на основі діагностики процесу формування та розподілу його фінансових результатів. Доведено необхідність та встановлено напрямки застосування комплексу показників оцінки майнового стану підприємства у механізмі управління його фінансовою безпекою.

У дисертації проведено теоретичне дослідження і запропоновано нове вирішення важливої науково-практичної проблеми обґрунтування засад оцінки майнового стану підприємств, які адаптовано до сучасних тенденцій економічного розвитку України на її шляху до міжнародної інтеграції. Результати дослідження дозволили сформулювати висновки концептуального, методичного та практичного спрямування.

1. Функціонування підприємств у ринковій економіці вимагає формування дієвого механізму управління майном, що забезпечує їх безперервний розвиток, економічне зростання та збереження фінансової незалежності. Такий підхід дозволяє у просторі нормативних обмежень розглядати майно як об’єкт фінансового менеджменту, де майнові права трансформуються в активи, які за їх здатністю генерувати грошові потоки у майбутньому визначають перспективи та спрямування розвитку підприємств. На цьому підґрунті здійснено визначення практичної значущості правового та економічного наповнення поняття „майно підприємств”, розкрито механізм розподілу відносин власності, які у діалектичному взаємозв’язку утворюють поняття „майновий стан підприємства”.

2. Системний підхід до визначення складових дефініції „майновий стан підприємства” дозволив обґрунтувати її як поєднання, за юридичною та економічною складовими здійснення підприємницької діяльності, відповідно структурованих майнових прав та зобов’язань, що утворюються на основі сукупності майна з притаманними йому властивостями й особливостями облікової політики підприємства. За цим цільовою функцією управління майновим станом підприємства виступає гарантування прав власності на майно та результатів від його використання, що здійснюється за механізмом, зорієнтованим на зростання ринкової вартості підприємства.

3. Центральне місце у механізмі управління майновим станом підприємств посідає механізм його оцінки. Основу цього механізму складає структурована система критеріїв та показників. Ідентифікацію критеріїв оцінки було здійснено за якісними ознаками структурних елементів майнового стану, що дозволило виділити основні з них: майнова маса, обсяги продажу, фінансові результати, грошові потоки, платоспроможність, ліквідність та фінансова стійкість. За цими критеріями побудовано систему показників оцінки, що відповідають принципам універсальності та внутрішньої системності.

4. Необхідність методичної та інформаційної забезпеченості процесу оцінки майнового стану підприємств спрямувала дослідження до визначення аналітичного потенціалу інформаційної бази та адаптованості методичних підходів до її формування за вимогами міжнародних стандартів розкриття інформації. Аналітичний потенціал інформаційної бази майнового стану підприємств визначається ієрархічно побудованою моделлю реалізації мети, якісних характеристик, принципів підготовки та складових елементів фінансової звітності. Його максимальне розкриття забезпечується за рахунок запропонованих у роботі алгоритмів формування аналітичних фінансових показників і налагодження досконалої цілісної системи управлінського та фінансового аналізу.

5. Узагальнення особливостей і напрямків адаптації української системи бухгалтерського обліку та звітності до вимог міжнародних стандартів дозволило розробити та обґрунтувати підходи до впровадження у практику оцінки дворівневу систему представлення корпоративної інформації: обов’язкову стандартизовану інформацію, що побудована за принципом універсальності, та додаткову інформацію за показниками щодо техніко-економічних особливостей галузі без встановлення жорсткої методичної їх регламентації.

6. Вимоги прозорості та однозначності сприйняття інформації про діяльність підприємств передбачають побудову системи показників оцінки майнового стану здійснювати на уніфікованих підходах до термінологічної визначеності, методів розрахунку, встановленими межами припустимих значень та інтерпретацією результатів. З цих позицій було визначено взаємозв’язок поміж коефіцієнтами абсолютної ліквідності, покриття та маневреності власного капіталу, за значеннями яких здійснюється розробка стратегій розвитку підприємств. Практична реалізація цього забезпечується визначеними у роботі засобами формування аналітичної компоненти річного фінансового звіту.

7. Орієнтація управління підприємствами за сучасними вартісно орієнтованими концепціями переводить оцінку майнового стану у розряд стратегічних чинників економічного зростання. Це визначає необхідність розробки й методичного обґрунтування системи показників фінансового забезпечення відтворення основних і оборотних фондів підприємства, а також використання грошових потоків як об’єкту та інструменту аналітичної оцінки реалізації майнових прав. Розв’язання цих питань дозволило внести аргументовані пропозиції до вдосконалення амортизаційної політики підприємств, до процедур корегування виручки від реалізації відповідно до змін дебіторської заборгованості за товари та послуги, встановити низку показників для аналізу й оцінки грошових потоків, які дозволяють визначити тенденції розвитку ризиків майнового стану підприємства.

8. Дослідження впливу майнових зобов’язань підприємства за їх обсягом, структурою та ризиками виконання дозволило удосконалити визначення дефініцій „платоспроможність” та „ліквідність” в контексті їх співвідношення та зв’язку із майновим станом підприємства. Розробка показників, що деталізують системні чинники впливу на фінансовий стан підприємства, забезпечила виділення показників робочого капіталу, низки коефіцієнтів ліквідності, за якими оцінюються зміни у ринковій вартості підприємства та ступінь ризику банкрутства. Важливу роль у цьому відіграють коефіцієнти забезпеченості й покриття, які віднесено до індикаторів втрати платоспроможності. За рахунок математичної формалізації їх розрахунків та співвідношень було обґрунтовано їх рекомендовані граничні значення.

9. До головних напрямків удосконалення процесу управління підприємствами віднесено заходи щодо збереження та зростання власного капіталу, який безпосередньо визначає рівень їх платоспроможності. Серед індикаторів збереження власного капіталу виокремлено показник чистих активів, що використовується в механізмі регулювання діяльності акціонерних товариств і регламентований Цивільним кодексом України. У роботі запропоновано удосконалений метод його розрахунку й алгоритм використання у діагностиці та моніторингу фінансового стану підприємств.

10. Процес діагностування причин втрати платоспроможності розподілено за етапами формування фінансового результату підприємства: до оподаткування, після та на стадії використання прибутку. За кожним етапом визначено основні параметри діагностування збитковості, що забезпечило визначення співвідношень між показниками чистих активів та статутного капіталу.

11. За принципами корпоративного управління побудовано процедури моніторингу та контролю, що розподілено за рівнями: внутрішнього корпоративного контролю, незалежного аудиту та державного контролю з боку місцевих фінансових органів. Доведено визначальність механізму оцінки майнового стану у комплексній системі управління фінансовою безпекою підприємств. Виокремлено низку показників оцінки майнового стану серед інструментів забезпечення фінансової безпеки. За математично визначеним співвідношенням власного капіталу та валюти балансу виділено множину припустимих управлінських рішень, що враховують результати оцінки майнового стану підприємства й використовуються при розробці сценаріїв довгострокового розвитку підприємства.

12. Запропоновані у дисертаційній роботі підходи до визначення фінансового результату роботи підприємств, як показника ефективності використання їх майна, було впроваджено у роботу ВАТ "Донецький булочно-кондитерський комбінат", що забезпечило підвищення ефективності оперативного управління собівартістю його продукції, дозволило оптимізувати процеси управління грошовими коштами й посилити контроль за центрами формування прибутку. Вдосконалення аналітичної роботи на комбінаті забезпечило у 2006 році зростання прибутку у сумі 148 тис. грн., що підтверджено відповідним актом впровадження.

Публікації автора:

Монографії:

1. Ионин Е.Е. Система показателей оценки имущественного положения предприятий: Монография. – Донецк: Юго-Восток, 2006. – 431 с.

2. Промышленное производство в Украине: проблемы стабилизации и развития/ Л.А. Збаразская , Л.С. Винарик, Е.В.Кулиш …Е.Е.Ионин.- Донецк: ИЭП НАН Украины, 1999. – 322 с. – Разд.: Совершенствование методики анализа финансового состояния в условиях реформирования бухгалтерского учета в Украине. - С. 94-103.

Статті у наукових фахових виданнях:

3. Ионин Е.Е. Развитие методологии анализа финансового состояния предприятия на основе международных стандартов учета // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. - Донецк, 1998. - С.84-88.

4. Ионин Е.Е. Критерии оценки факторов, определяющих угрозу банкротства предприятия // Проблемы формирования антикризисной политики и механизма банкротства предприятий: Сб. науч. тр. – Донецк, 1998. - С.172-175.

5. Ионин Е.Е. Аналитические индикаторы факторов, определяющих угрозу банкротства предприятий // Вісник Донецького університету. Сер. В. Економіка і право. – 1999. - № 2. – С. 88-91.

6. Ионин Е.Е. Оценка кредитоспособности ссудозаемщика в системе управления ликвидностью коммерческого банка // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. - Донецк, 1999. - С.73 - 77.

7. Ионин Е.Е. Предпосылки утраты платежеспособности субъектами предпринимательской деятельности // Вісник Донецького університету. Сер. В. Економіка і право. - 2000. - №1. - С.95-99.

8. Іонін Є.Є. Стандартізована фінансова звітність - нові можливості аналізу // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. - Донецк, 2000 . - С.157-166.

9. Ионин Е.Е. Ликвидность в системе оценки финансового состояния // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Институт экономики промышленности. - Донецк, 2000 . - С. 428-437.

10. Ионин Е.Е. Финансовый результат деятельности предприятия как предмет аналитической оценки // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр./ Донецкий национальный университет. - Донецк, 2000. – Вып.5. - С. 201-205.

11. Ионин Е.Е. Экономический анализ в условиях стандартизации бухгалтерского учета и финансовой отчетности // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр./ Донецкий национальный университет. - Донецк, 2001. – Вып.5. - С. 30-36.

12. Ионин Е.Е. Методологические проблемы экономического анализа и моделирование распределительных отношений в налоговой сфере // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. - Донецк, 2001. - С. 152-156.

13. Ионин Е.Е. Восстановление платежеспособности в условиях несостоятельности субъектов предпринимательской деятельности // Прометей: Регион. сб. науч. тр. по экономике. – Донецк, 2001. - Вып. 3 (6). - С. 88-98.

14. Ионин Е.Е., Белопольская Т.В. Управление денежными потоками в механизме платежеспособности субъектов предпринимательской деятельности // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Институт экономики промышленности. - Донецк, 2001. - С. 219-226. (особистий внесок здобувача: обґрунтовано методи оцінки робочого капіталу та їх роль в управлінні грошовими потоками).

15. Ионин Е.Е. Перспективы и приоритеты развития теории и практики экономического анализа // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук.зб. / Київський національний економічний університет. - К., 2002. - Спец. вип. :Трансформація курсу ”Економічний аналіз діяльності підприємства”. - С.245-259.

16. Ионин Е.Е. Оценка налогового потенциала предприятий региона // Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития: Сб. науч. тр. - Донецк, 2002. – Ч.2. - С.34-39.

17. Ионин Е.Е. Современная концепция методологии экономического анализа // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. – Донецк, 2002. - Вып. 7. - С.16-21.

18. Ионин Е.Е. Оценка стоимости имущества в механизме управленческих решений // Формування ринкової економіки в Україні: Наук. зб. / Львівський національний університет. – Львів, 2002. – Спецвип. 11. - С. 254-259.

19. Ионин Е.Е. Методические и организационные аспекты совершенствования оценки имущественного положения предприятия // Економіка промисловості. – 2002. - № 4(18). - С.124- 128.

20. Ионин Е.Е. Методология оценки финансовой устойчивости экономических субъектов // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. /Донецкий национальный университет. – Донецк, 2003. – Вып. 9. - С.16-24.

21. Іонін Є.Є. Робочий капітал у контексті визначення вартості майна // Наукові записки: Зб. наук. пр. кафедри економічного аналізу / Тернопільська академія народного господарства. – Тернопіль, 2004. – Вип. 13, ч.1. - С.79-82.

22. Іонін Є.Є. Розв’язання питань методологічного обґрунтування понять платоспроможність і ліквідність // Актуальні проблеми економіки. – 2004. - № 6. - С. 30-42.

23. Ионин Е.Е. Концепция формирования системы критериев оценки имущественного положения субъектов хозяйствования // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. – Донецк, 2004. - С.33-39.

24. Ионин Е.Е. Контроль в механизме реализации концепции сохранности капитала // Экономика промышленности: Сб. науч. тр. / НАН Украины. Институт экономики промышленности. - Донецк, 2004. - С. 297- 303.

25. Іонін Є.Є. Аналітичне підґрунтя реалізації концепції збереження власного капіталу //Актуальні проблеми економіки. – 2005. - № 1. - С.43-53.

26. Ионин Е.Е. Концепция формирования системы показателей оценки имущественного положения субъекта хозяйствования // Финансы, учет, банки: Сб. науч. тр. / Донецкий национальный университет. – Донецк, 2005. - С.14-20.

27. Іонін Є.Є. Майно як стратегічний потенціал правоздатності підприємства // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. – 2006. - № 4. - С.149-152.

28. Іонін Є.Є. Актуальні питання теорії і практики економічного аналізу // Наукові записки: Зб. наук. праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. – Тернопіль, 2006 . – Вип. 16. – С. 29-31.

29. Іонін Є.Є. Проблеми впровадження в Україні Міжнародних стандартів розкриття інформації (IOSCO): аналітичні аспекти // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. - № 4. - С. 24 – 35.

Публікації за матеріалами конференцій :

30. Ионин Е.Е. Эффективность использования имущества предприятий в системе налогообложения // Проблеми вдосконалення податкової системи України: Тези мiжнар. наук.-практ. конф.: (24-25 жовт. 1996 р., м. Київ). – Киев, 1996. - С. 183-185.

31. Ионин Е.Е. Проблемы налогообложения имущества предприятий // Матеріали вузівської наукової конференції професорсько-викладацького складу за підсумками дослідницької роботи: економічні науки (Донецьк, квіт. 1997р.). - Донецк, 1997. - С.57-61.

32. Ионин Е.Е. Эффективность использования имущества предприятий в системе налогообложения // Особенности развития рыночной экономики в переходный период: Зб. наук. пр. – Донецк, 1996. – Ч.2. - С. 56-59.

33. Ионин Е.Е. Налогообложение имущества предприятий в Украине // Вестник Донецкого института экономики и хозяйственного права. Сер.: Финансы, банковское дело, учет и аудит. - Донецк, 1997. - С. 98-105.

34. Ионин Е.Е. Использование международных стандартов по учету и отчетности, в оценке коммерческой деятельности // Предпринимательство: проблемы и решения: Сб. науч. тр. / Донецкий институт предпринимательства. - Донецк, 1997. – Вып.1. - С.176-180.

35. Ионин Е.Е. Вопросы совершенствования анализа финансовых результатов в условиях рыночной экономики на базе ПЭВМ // Предпринимательство: проблемы и решения: Сб. науч. тр. / Донецкий институт предпринимательства. – Донецк, 1998. – Вып. 2. - С.156-161.

36. Ионин Е.Е. Некоторые аспекты налогообложения и оценки эффективности использования имущества предприятий // Проблеми праці, економіки та моделювання: Зб. наук. пр. / Технологічний університет Поділля. - Хмельницький, 1998. – Ч.2. - С.40-43.

37. Ионин Е.Е. Вопросы взаимосвязи налогообложения имущества предприятий и эффективности его использования // Проблеми та шляхи вдосконалення податкової системи України: Тези наук.-прак. конф. - Киев, 1998. – С. 89 – 92.

38. Ионин Е.Е. Использование международных стандартов учета в анализе финансового состояния // Проблемы становления рыночной экономики: информационно финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур: Сб. тр. /Севастопольский политехнический университет. - Севастополь, 1998. – С. 110 – 112.

39. Ионин Е.Е. Оценка ликвидности и платежеспособности на основе международных стандартов бухгалтерского учета // Предпринимательство: проблемы и решения: Сб. науч. тр. / Донецкий институт предпринимательства. – Донецк, 1999. – Вып. 3. - С.165-179.

40. Ионин Е.Е. Аналитические индикаторы финансового положения предприятия // Финансы, деньги, кредит: тенденции и перспективы развития: Сб. материалов научн. – практ. конф. - Донецк, 1999. - С.107-108.

41. Ионин Е.Е. Управление ликвидностью и платежеспособностью в механизме стабилизации финансово-кредитной системы // Стратегия управления социально-экономическим развитием региона на период до 2010 года (Донецкая область - 2010): Материалы секции “Бюджетно-налоговая и денежно-кредитная политика” региональной научно – практической конференции: (г. Донецк, 28-30 сент. 1999 г.). – Донецк, 1999. - С.106-112.

42. Іонін Є.Є., Беспалова А.Г. Стандарти обліку та звітності як інформаційні передумови аналізу // Трансформація курсу ”Економічний аналіз діяльності підприємства”: Тез. доп. міжнар. наук. - метод. конф.: ( 16-17 трав. 2002р.) / Київський національний економічний університет. - К., 2002. - С.22-27. (особистий внесок здобувача: розроблено стандартизований підхід до аналізу фінансової звітності).

43. Ионин Е.Е. Контроль в управлении стоимостью предприятий // Совершенствование контрольно-ревизионной деятельности в регионе: Труды науч.-практ. конф. /Контрольно ревизионное управление Донецкой области; Донецкий национальный университет. - Донецк, 2003. – С.49-52.

44. Іонін Є.Є. Система критеріїв оцінки майнового стану підприємств // Стратегія розвитку вітчизняних підприємств: Матеріали наук. - прак. конф. / Тернопільська академія народного господарства. - Тернопіль, 2003. - С.222-227.

45. Іоnіn Е., Bespalova A. Cash flow in the mechanism of company financial policy realization // Scientific and Technical Unions-Varna, Fifth International Scientific Conference, “Investments in The Future-2005”, P.73-77 (особистий внесок здобувача: розроблено систему показників оцінки грошових потоків).

46. Іонін Є.Є. Актуальні питання теорії і практики економічного аналізу // Теорія і практика економічного аналізу: сучасний стан, актуальні проблеми та перспективи розвитку: IV Міжнар. наук. – практ. конф./ Тернопільський національний економічний університет. – Тернопіль, 2006. - С. 180-184.

Навчальні посібники з грифом

Міністерства освіти і науки України:

47. Ионин Е.Е. Финансовый анализ: Учебное пособие. – Донецк: ДонНУ, 2002. – 253 с.