Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіко-математичне моделювання


311. Свентух Андрій Олегович. Оцінка ризикованості функціонування об'єктів комунального господарства на основі нечітко-множинного підходу: дис... канд. екон. наук: 08.03.02 / Хмельницький національний ун-т. - Хмельницький, 2005. : табл.



Анотація до роботи:

Свентух А. О. Оцінка ризикованості функціонування об’єктів комунального господарства на основі нечітко-множинного підходу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.03.02 – економіко-математичне моделювання. Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню економічних, екологічних та соціальних проблем функціонування сучасної сфери поводження з відходами та формування моделі оцінки інтегрального показника ризикованості функціонування полігонів твердих побутових відходів. Виявлено основні соціально-економічні та екологічні тенденції розвитку галузі утилізації відходів на основі використання відповідних практичних даних. Досліджено та виявлено недоліки існуючих підходів до визначення можливих наслідків в результаті аварійного розвитку подій на об’єктах комунального господарства та запропоновано нечітко-логічний та нечітко-множинний підходи до оцінки ризикованості зазначених об’єктів. Запропонований нечітко-множинний підхід адаптовано до умов функціонування полігону твердих побутових відходів та проведена оцінка загального показника ризику аварійного розвитку подій на ньому. На основі отриманих даних запропоновано заходи щодо мінімізації ризику та зміни існуючої системи поводження з відходами.

В процесі проведення дослідження за темою дисертації та реалізації основних поставлених завдань було проаналізовано такі аспекти:

сучасні тенденції розвитку галузі утилізації твердих побутових відходів, економічна і екологічна стійкість сучасної системи поводження з відходами та можливі економічні і екологічні наслідки ігнорування екологічних норм в сфері поводження з відходами;

методики оцінки збитків від забруднення довкілля та методики оцінки можливих наслідків аварії;

методологічні аспекти реалізації методів теорії нечіткої логіки та нечітко-множинного підходу для оцінки ризику виникнення аварії на об’єктах комунального господарства;

визначення показника ризикованості функціонування полігону твердих побутових відходів та пошук шляхів його мінімізації;

вирішення проблеми забруднення довкілля шляхом впровадження інноваційних технологій згідно визначеного алгоритму.

Результати досліджень дають можливість зробити такі висновки:

1. В результаті ігнорування цілого ряду проблем питання утилізації побутових відходів стрімко набуває все зростаючого економічного і екологічного значення. Недооцінка еколого-економічних та соціальних аспектів сфери поводження відходами призвела до загострення екологічної та соціальної ситуації в локальній еколого-економічній системі: збільшення витрат на сферу поводження з побутовими відходами, збільшення обсягів відходів в абсолютному вираженні, і в розрахунку на одного жителя, підвищення захворюваності населення в зоні поблизу полігону та погіршення демографічних показників. В результаті досліджень доведено нестійкість системи поводження з твердими побутовими відходами та схильність до поступового погіршення основних її параметрів, а згодом – до виходу системи з-під контролю. Зазначені положення доводять необхідність втручання до процесу управління даною галуззю.

2. Проведений аналіз основних методик оцінки збитків від забруднення довкілля засвідчив обмеженість їх використання для економічної оцінки впливу звалища на довкілля та оцінки ризику отримання збитків від можливих аварій на полігоні твердих побутових відходів. Дані методики позбавлені універсальності. До того ж, за оцінками спеціалістів вони неадекватно відображають розмір завданих збитків і необхідних витрат на ліквідацію наслідків від забруднень. Водночас основним недоліком даних методик є те, що вони практично не враховують можливості отримання економічних і соціальних збитків. Застарілою виявилась база для оцінки збитків, що робить об’єктивно необхідною зміну її з неоподаткованого мінімуму на розмір мінімальної заробітної плати.

3. В процесі дослідження було виявлено недоліки існуючих методик щодо оцінки економічних і соціальних аспектів, які можна частково доповнити. Компенсувати неповноту інформаційної бази в даному випадку можна шляхом використання методів нечіткої логіки та нечітко-множинного підходу, що дає можливості деякі вхідні дані задавати лінгвістично. Відповідно у роботі було запропоновано два підходи до оцінювання показника ризику виникнення аварії на об’єктах комунального господарства: з використанням методів нечіткої логіки, а також з використанням нечітко-множинного підходу. Врахувати багаторівневість вихідних і проміжних даних представляється принципово можливим при використанні нейронних мереж. В результаті поєднання зазначених методів було сформовано нейро-нечітку модель оцінки ризику виникнення аварії на об’єктах комунального господарства.

4. При формування прикладної моделі оцінки ризику було адаптовано запропоновану модель до умов конкретного об’єкта дослідження на основі вдосконалення типологізації ризиків аварійного розвитку подій на полігоні твердих побутових відходів в з врахуванням значимості визначальних факторів. В результаті розрахунків були отримані відповідні значення економічного, екологічного, соціального та інтегрального показника ризику виникнення аварії на полігоні твердих побутових відходів.

5. З метою більш детального аналізу ситуації проведено оцінювання вже завданих у процесі функціонування досліджуваного полігону збитків довкіллю. При розробленні практичних заходів було визначено шляхи мінімізації ризиків забруднення довкілля, зокрема: запропоновано конкретну схему зниження ризику виникнення екологічної аварії на сміттєзвалищі, оцінено витрати на проведення заходів по мінімізації ризику. В результаті дослідження можливих шляхів удосконалення сфери поводження з відходами було узагальнено та систематизовано підходи до сфери управління та знешкодження відходів, відмічені основні недоліки і переваги основних існуючих методів утилізації побутового сміття, визначена можливість застосування відповідних технологій в умовах економічного простору України, розроблено економічні та екологічні критерії обмеження впровадження певного набору утилізаційних технологій.

В цілому ж на основі поєднання існуючих методик оцінки екологічних збитків, а також методів теорії нечітких множин та нечіткої логіки вдалося поповнити методологічну базу оцінки наслідків негативного впливу забруднення на еколого-економічну систему. На основі запропонованої багаторівневої моделі оцінки ризику можливим є лінгвістичне оцінювання ризику. Можливим є її налагодження і використання в інших багатокритеріальних системах, що свідчить про її універсальність.

Публікації автора:

Монографія

1. Мороз О.В., Свентух А.О., Свентух О. Т. Економічні аспекти вирішення екологічних проблем утилізації твердих побутових відходів. Монографія. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця. – 2003. – 110с. – 6,47 друк. арк. (особисто автору належить 5,0 друк. арк.: визначені та обґрунтовані економічна та екологічна складові проблем сучасної системи поводження з відходами, доведена її проблематична усталеність, визначені основні напрямки вирішення існуючих проблем).

Наукові статті у фахових виданнях

2. Свентух А. О. Фінансування комунального господарства як один з етапів вирішення економічних та екологічних проблем утилізації твердих побутових відходів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 188: В 4 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 589-594. – 0,25 друк. арк.

3. Свентух А. О. Економічний, екологічний та соціальний аспект сучасних проблем утилізації побутового сміття // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 189: В 5 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 672-676. – 0,25 друк. арк.

4. Свентух А. О., Мевш О. О. Сучасні проблеми і необхідність розвитку та інвестування галузі утилізації побутових відходів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 190: В 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 337-342. – 0,25 друк. арк. (особисто автору належить 0,2 друк. арк.: визначена та обґрунтована економічна проблематика досліджуваної галузі).

5. Свентух А. О. Економіко-екологічний аспект проблеми утилізації твердих побутових відходів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 191: В 4 т. Том ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 1215-1222. – 0,4 друк. арк.

6. Свентух А. О., Леонтьєва О. В., Грабко М. В., Мевш О. О. Регулювання інноваційної діяльності в галузі утилізації твердих побутових відходів з метою ефективного залучення інвестицій // Науковий вісник Чернівецького торгівельно-економічного інституту КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд. – 2004. – Вип. IV. – С.62-68. – 0,3 друк. арк. (особисто автору належить 0,2 друк. арк.: зазначено основні задачі інвестиційної діяльності в комунальній галузі та визначено можливості їх реалізації).

7. Свентух А. О. Розвиток галузі утилізації побутового сміття в розрізі концепції сталого розвитку // Зб. наук. праць Харківського національного аграрного університету “Вісник ХНАУ”. Серія “Економіка АПК і природокористування”. – 2004. – №3. – С. 199-202. – 0,2 друк. арк.

8. Мороз О. В., Свентух А. О., Леонтьєва О. В., Грабко М. В., Мевш О. О. Еколого-економічні проблеми утилізації твердих побутових відходів // Вісник ВПІ. – №3. – 2004. – С.27-33. – 0,3 друк. арк. (особисто автору належить 0,2 друк. арк.: сформована модель сучасної системи поводження з відходами та доведена її проблематична усталеність, визначено основні тенденції та проблеми розвитку комунальної галузі).

9. Лесько О. Й., Свентух А. О. Економічні та екологічні проблеми функціонування та перспективного розвитку галузі утилізації побутового сміття // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. – 2004. – Випуск 2 (26), частина ІІ. – С. 537-542. – 0,25 друк. арк. (особисто автору належить 0,2 друк. арк.: визначені тенденції та перспективні шляхи розвитку галузі утилізації твердих побутових відходів).

Публікації в інших виданнях

10. Свентух А. О. Еколого-економічні та соціально-економічні проблеми сучасного методу поводження з твердими побутовими відходами // Регіональна бізнес-економіка та управління. – 2004. – №1. – С. 52-54. – 0,2 друк. арк.

11. Свентух А. О. Інвестування комунального господарства з метою вирішення економіко-екологічних проблем // Вісник Економіка, 2003. – Випуск 64 – 65. – С. 57-58. – 0,15 друк. арк.

12. Светух А. О. Економічні аспекти вирішення екологічних проблем утилізації твердих побутових відходів // Актуальні проблеми аграрної науки та освіти України: Регіональний аспект (матеріали ІІ науково-практичного семінару) / УААН. Від-ня регіональних центрів наук. забезп. АПВ. ЦНСГБ. Закарпат. ін-т АПВ. – К., 2003. – С. 49-52. – 0,15 друк. арк.

13. Свентух А. О., Кур’янова О. Л. Сучасні проблеми та перспективи розвитку комунальних підприємств в галузі утилізації побутового сміття // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. Том 10. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 36-37. – 0,1 друк. арк. (особисто автору належить 0,05 друк. арк.: визначені перспективи розвитку досліджуваної галузі).

14. Свентух А. О., Мевш О. О. Сучасні тенденції розвитку і необхідність інвестування галузі утилізації побутових відходів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Інвестиційні стратегії сталого розвитку”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 1. – С. 99-100. – 0,1 друк. арк. (особисто автору належить 0,05 друк. арк.: визначені джерела інвестування досліджуваної галузі).

15. Свентух А. О., Шутко Т. А. Поняття економічної безпеки, її складові, методи оцінки у розтині держави, регіону та підприємства // Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємництва”. – Вінниця: ВНТУ, 2004. – С. 57-60. – 0,1 друк. арк. (особисто автору належить 0,05 друк. арк.: визначені рівні та методи оцінки безпеки).

16. Свентух А. О. Сучасні підходи до оцінки показників ризику на полігонах твердих побутових відходів // Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Інноваційно-інвестиційна модель розвитку економіки Вінничини” Збірник статей – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2005. – С. 295-298. – 0,2 друк. арк.

17. Свентух А. О. Методологічні основи оцінки ризику з врахуванням його економічної, екологічної та соціальної складових // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці. Матеріали міжнародної науково-теоретичної конференції. – В 3-х ч., Житомир, 3-5 берез. 2005р. – Житомир: В-во “Державний агроекологічний університет”, 2005. – Ч. 1. – С. 101-105. – 0,3 друк. арк.