Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Травматологія та ортопедія


Орлик Тетяна Василівна. Оцінка структурно-функціонального стану кісткової тканини хребта за рентгенморфометричними показниками в людей різного віку та статі : Дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Інститут геронтології АМН України. — К., 2006. — 199л. : табл. — Бібліогр.: арк. 163-180.



Анотація до роботи:

Орлик Т.В. Оцінка структурно-функціонального стану кісткової тканини хребта за рентгенморфометричними показниками в людей різного віку та статі. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21 – травматологія та ортопедія. - Інститут патології хребта та суглобів імені професора М.І. Ситенка АМН України, Харків, 2006.

Робота присвячена питанням удосконалення діагностики та лікування системного остеопорозу та його ускладнень (деформацій та переломів тіл хребців) у людей різного віку та статі з використанням методу рентгенморфометричного аналізу. На основі аналізу результатів проведених досліджень запропоновано новий спосіб оцінки структурно-функціонального стану кісткової тканини хребта для скринінгу, моніторингу структурно-функціонального стану кісткової тканини хребта у людей різного віку та статі. Створено референтну базу щодо нормативних рентгенморфометричних показників для жителів України. Визначені фактори від яких залежить структурно-функціональний стан кісткової тканини хребта. Запропоновано діагностичний алгоритм оцінки стану кісткової тканини хребта та виділення груп ризику щодо розвитку системного остеопорозу та його ускладнень з використанням методу рентгенморфометричного аналізу, який є одним із альтернативних варіантів діагностики порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини хребта, прогнозування ризику виникнення остеопоротичних переломів та деформацій тіл хребців.

В результаті виконання даної роботи вирішено конкретне завдання щодо удосконалення діагностики остеопорозу хребта та його ускладнень та оцінки ефективності антиостеопоротичних засобів щодо їх лікувально-профілактичної дії.

1. Вікові зміни розмірів хребців, їх конфігурації в українських чоловіків та жінок виникають у різні періоди життя та відрізняються за темпами розвитку й локалізацією, що обумовлено різним фізичним та статичним навантаженням на хребет протягом життя. Встановлено, що достовірні зміни розмірів тіл хребців у грудному відділі хребта розвиваються в жінок після 50, в чоловіків - після 60 років; у поперековому відділі – в жінок після 70, в чоловіків - після 50 років. В чоловіків зменшення розмірів тіл хребців розвиваються повільно та плавно; в жінок, навпаки, у два етапи: повільно - до 40 років, прискорено – в постменопаузальному періоді.

2. Варіабельність рентгенморфометричних показників хребта в жінок залежать від тривалості постменопаузального періоду та від часу настання менопаузи. Найсуттєвіші зміни розмірів тіл хребців спостерігаються при тривалості постменопаузи 7-9 років: зменшення передньої висоти тіл хребців на 3-4% в порівнянні з жінками в періменопаузальному періоді.

3. В жінок з визначеною за методом ультрасонометрії системною остеопенією спостерігається зменшення передніх висот тіл хребців у грудному відділі, переважно задніх висот - у поперековому відділі хребта, що обумовлено переважною втратою губчастої кісткової тканини аксіального скелета в постменопаузі; навпаки, чоловіки з остеопенією за рентгенморфометричними показниками хребта не відрізняються від пацієнтів з нормальним структурно-функціональним станом кісткової тканини.

4. При системному остеопорозі в жінок та чоловіків спостерігається достовірне зменшення висот тіл хребців як у грудному, так й у поперековому відділі хребта. З віком зникають відмінності в розмірах хребців між особами з нормальним станом кісткової тканини та остеопенією; у віці 70-79 років рентгенморфометричні показники хребта достовірно гірші тільки в осіб з системним остеопорозом.

5. Серед жінок у постменопаузальному періоді спостерігається наступний розподіл за частотою остеопоротичних деформацій: компресійні - 39,6%, передні клиноподібні – 33,1%, двояковвігнуті – 19,8% та задні клиноподібні – 7,4%.

6. Вертебральний больовий синдром спостерігається при всіх видах деформацій хребців, проте його вираженість є найбільшою у хворих з компресійними переломами. Виявлено достовірний зв’язок між вираженістю больового синдрому, показниками якості життя та частотою й вираженістю деформацій у грудному відділі хребта.

7. Розроблений та запропонований лікувально-діагностичний алгоритм щодо вертебрального больового синдрому у пацієнтів старших вікових груп з системним остеопорозом та його ускладненнями покращує якість діагностичного процесу та ефективність лікувально-профілактичних заходів, що дозволяє рекомендувати його для скринінгових досліджень, діагностики остеопорозу хребта, оцінки ефективності антиостеопоротичних засобів.

8. Запропоновані диференційовані схеми лікування остеопорозу та його ускладнень (з використанням кальцемін-адвансу, остеогенону, міакальцику протягом 6-12 місяців) призводять до зменшення вираженості вертебрального больового синдрому (ВАШ - на 18,6 -20,4%, р<0,05), зниження резорбції кісткової тканини, стабілізації деформаційних процесів у хребті за даними рентгенморфометричного аналізу, покращання якості життя (ECOS-16 на 15,8 %, р<0,05).

Публікації автора:

1. Поворознюк В.В., Орлик Т.В. Рентгенморфометрія як новий метод діагностики остеопорозу // Проблеми остеології. –2002. – Том 5. - №2-3. - С. 92-96.

Особистий внесок полягає у проведенні відбору хворих, досліджень та розрахунків, аналізі первинного матеріалу.

2. Поворознюк В.В., Литвин В.О., Орлик Т.В. Боль в нижней части спины // Доктор. – 2003. - №1. – С. 31-37.

Особистий внесок полягає у проведенні літературного пошуку, клінічній апробації методу.

3. Поворознюк В.В., Орлик Т.В., Коломиец Е.Н. Оссеин-гидроксилапатитный комплекс (остеогенон) в профилактике и лечении остеопороза и его осложнений // Ортопедия, травматология и протезирование. – 2004. - №1. – С. 121-132.

Особистий внесок полягає у проведенні літературного пошуку, аналізі інформаційних даних.

4. Поворознюк В.В, Дмитренко О.П., Орлик Т.В., Григор’єва Н.В. Нові технології в діагностиці системного остеопорозу в жінок старших вікових груп // Проблеми остеології. –2004. – Том 7, №3-4. - С. 30-35.

Особистий внесок полягає у частковому проведенні відбору хворих, досліджень та розрахунків, аналізу первинного матеріалу.

5. Поворознюк В.В., Григор’єва Н.В., Орлик Т.В., Дмитренко О.П., Гибало Н.М. Особливості конституції, структурно-функціонального стану та біологічного віку кісткової тканини у жінок в постменопаузальному періоді з вертебральними переломами // Український медичний альманах. – 2005. – Том 8, №2. – С.170-173.

Особистий внесок полягає у частковому проведенні відбору хворих, досліджень та розрахунків, аналізу первинного матеріалу.

6. Інформаційний лист. Поворознюк В.В., Орлик Т.В. Рентгенморфометричний метод діагностики остеопорозу хребта. – 2005.

Особистий внесок полягає у проведенні апробації методу, відборі хворих, обстеженні та аналізі результатів.

7. Povoroznjuk V. V., Orlyk T.V., Dmitrenko O.P. New diagnostic methods for systemic osteoporosis in postmenopausal women // Osteoporosis Int. – 2003. – 14 (Suppl 7). –P.91.

Особистий внесок полягає у проведенні частини клініко-рентгенологічних досліджень.

8. Поворознюк В.В., Орлик Т.В. Рентгенморфометрический метод в оценке состояния костной ткани у женщин в постменопаузальном периоде // Материалы Российского конгресса по остеопорозу. - Москва, 2003. - С. 83.

Особистий внесок полягає у відборі хворих та аналізі отриманих даних.

9. Орлик Т.В. Рентгенморфометричний метод в оцінці структурно-функціонального стану кісткової тканини // Тези доповідей IV Української конференції молодих вчених. – Київ, 2003. – С.179-180.

Особистий внесок полягає у клініко-рентгенологічному обстеженні та аналізі отриманих даних.

10. Поворознюк В.В., Орлик Т.В. Рентгенморфометрический метод в оценке структурно-функционального состояния костной ткани у женщин в постменопаузальном периоде // Тезисы II конференции с международным участием “Проблема остеопороза в травматологии и ортопеди”. – Москва., 2003. – С.81.

Особистий внесок полягає в апробації методу, аналізі первинного матеріалу та отриманих даних.

11. Поворознюк В.В., Орлик Т.В. Вікові та статеві особливості рентгенморфометрії хребта при порушеннях структурно-функціонального стану кісткової тканини // Проблемы старения и долголетия. – 2005. – Том 5 (приложение). – С.187-188.

Особистий внесок полягає у відборі та обстеженні пацієнтів, аналізі отриманого матеріалу.

12. Поворознюк В.В., Орлик Т.В. Особенности рентгенморфометрических показателей у женщин в постменопаузальном периоде // Материалы II Российского конгресса по остеопорозу. – Ярославль, 2005. - С. 82.

Особистий внесок полягає у клініко-рентгенологічному обстеженні та аналізі отриманих даних.