Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Хірургія


Петюнін Олексій Геннадійович. Оцінка та прогнозування результатів хірургічного лікування хворих на цироз печінки в стадії компенсації : Дис... канд. наук: 14.01.03 - 2002.



Анотація до роботи:

Петюнін О.Г. Оцінка і прогнозування результатів хірургічного лікування хворих на цироз печінки в стадії компенсації. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.03 - хірургія. Харківський державний медичний університет, Харків, 2001.

Метою роботи було поліпшення результатів оперативного лікування хворих на цироз печінки (ЦП) в стадії компенсації на основі індивідуалізації вибору методу оперативного втручання і прогнозування результатів хірургічного лікування. Встановлено, що характер і ступінь вираженості морфологічних змін в печінці є головними факторами, що визначають результати хірургічного лікування хворих на ЦП в стадії компенсації. Стан судин портальної системи і портальної гемодинаміки взаємозв’язаний з характером морфологічних змін в печінці і відображає стан функціональних резервів печінки. Операція екстраперитонізації правої долї печінки з інтраопераційним лазерним опромінюванням приводить до нормалізації функціональної активності печінки, стабілізації проявів портальної гіпертензії, поліпшенню портальної гемодинаміки, сприяє високому рівню виживання хворих протягом 5 і більше років і поліпшенню якості їх життя. Операція перев'язки лівої шлункової артерії і вени, селезінкової артерії сприяє зниженню вираженості проявів портальної гіпертензії, поліпшенню основних функціональних проб печінки, показників портальної гемодинаміки. Встановлено, що значущими параметрами, які впливають на результат операції, являються рівень альбуміну крові, непрямого білірубіну, креатиніну, активність АсАТ, протромбіновий індекс, вміст тромбоцитів в периферичній крові, тип морфологічної картини цирозу.

У дисертаційній роботі запропоновано нове рішення наукової задачі хірургічного лікування хворих на цироз печінки в стадії компенсації, яке передбачає індивідуалізацію вибору методу оперативного втручання на основі визначення характера і ступеня вираженості морфологічних змін у печінці, стану портальної гемодинаміки, клініко-біохімічних показників гомеостазу, проведення прогнозування результатів хірургічної операції.

1. Характер і ступінь вираженості морфологічних змін у печінці є головними факторами, що визначають безпосередні і віддалені результати хірургічного лікування хворих на ЦП в стадії компенсації. Виділення морфологічних типів цирозу дозволяє раціоналізувати лікувальну тактику і поліпшити результати оперативного лікування. Виконання оперативного втручання у хворих з морфологічною картиною цирозу С-типу пов'язане з високим ризиком несприятливого результату.

2. Стан судин портальної системи і портальної гемодинаміки взаємозв’язаний з характером морфологічних змін у печінці і відображає стан функціональних резервів печінки. При переході від цирозу А-типу до цирозу С-типу зростає вираженість проявів портальної гіпертензії - збільшується діаметр воротної і селезінкової вен, знижуються лінійний і об'ємний кровоток у воротній вені, підвищується індекс портального застою.

3. Операція екстраперитонізації правої долі печінки з інтраопераційним лазерним опромінюванням приводить до нормалізації функціональної активності печінки, стабілізації проявів портальної гіпертензії, поліпшенню портальної гемодинаміки, сприяє високому рівню виживання хворих протягом 5 і більше років і поліпшенню якості їх життя. Операція найбільш ефективна у хворих з морфологічною картиною цирозу А- і В-типу.

4. Операція перев'язки лівої шлункової артерії і вени, селезінкової артерії сприяє зниженню вираженості прояв портальної гіпертензії, поліпшенню основних функціональних проб печінки, показників портальної гемодинаміки. Виконання перев'язки лівої шлункової артерії і вени, селезінкової артерії доцільно у хворих з морфологічною картиною цирозу А- та В-типу, її виконання у хворих з цирозом С- типу пов’язано з високим ризиком несприятливого результату.

5. Можливий доопераційний прогноз результатів оперативного лікування у хворих на ЦП в стадії компенсації, заснований на аналізі клінічних, лабораторних, морфологічних та інструментальних даних обстеження з використанням математичного моделювання. Прогностично значущими параметрами для визначення результату оперативного втручання є рівні альбуміну крові, непрямого білірубіну, креатиніну, активність АсАТ, протромбіновий індекс, кількість тромбоцитів в периферичній крові, тип морфологічної картини ЦП.