Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Серцево-судинна хірургія


Трембовецька Олена Михайлівна. Оцінка віддалених результатів анатомічної корекції транспозиції магістральних судин (операції артеріального переключення) у світлі ехокардіографічних показників : дис... канд. мед. наук: 14.01.04 / Інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М.Амосова АМН України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Трембовецька О.М. Оцінка віддалених результатів анатомічної корекції транспозиції магістральних судин (операції артеріального переключення) у світлі ехокардіографічних показників. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.04. – серцево-судинна хірургія. – Інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М.Амосова АМН України, Київ, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню актуальних питань, що пов’язані з вивченням на основі комплексної ЕхоКГ анатомічних і гемодинамічних змін серця після проведення операції артеріального переключення ТМА у найближчі і віддалені строки, а також з визначенням якості корекції даної вади. У роботі проводилась оцінка фізичного розвитку хворих дітей, яка необхідна для вибору оптимальних строків і методів хірургічного лікування ТМА.

Дослідження базується на вивченні віддалених результатів артеріального переключення ТМА у 72 пацієнтів (що склало 96% виписаних хворих), які прооперовані в ІССХ ім. М.М.Амосова АМН України за період з 1992 по 2004 рр. У роботі визначені особливості ехокардіографічного обстеження пацієнтів з ТМА, вивчений вплив віку хворих з ТМА та наявність супутніх компенсаторних вад на характер змін їх гемодинамічних показників. Проведене дослідження ехокардіографічної динаміки росту і розвитку порожнин серця, маси міокарда ЛШ, магістральних судин, місць їх анастомозів, гирла коронарних судин і оцінена функція клапанів серця у дітей у віддалені строки після операції. Був проведений порівняльний аналіз фізичного розвитку хворих дітей з ТМА з популяцією здорових ровесників. У результаті добрий віддалений результат зафіксований у 80,5%, задовільний – у 13,9%, пізня летальність склала 5,6% (4 хворих). Основними причинами погіршення віддалених результатів були стеноз легеневої артерії, решунтування ДМШП, міокардіальна та мітральна недостатність, інфекційний ендокардит.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у порівнянні анатомічних і гемодинамічних змін серця у найближчі і віддалені строки після операції артеріального переключення ТМА на основі комплексної ЕхоКГ, яке необхідно для вибору найбільш оптимальних термінів і методів хірургічного лікування цієї вади.

  1. Основним методом діагностики ТМА є комплексна ЕхоКГ, яка по інформативності не поступається інвазивним дослідженням.

  2. ЕхоКГ-показники є інформативними критеріями для вибору тактики хірургічного лікування і оптимальних термінів його проведення.

  3. У результаті важких гемодинамічних порушень у новонароджених і немовлят з ТМА виникає швидке прогресуюче порушення фізичного стану, що виявляється зниженням маси тіла після 21 дня життя у дівчаток на 33% і у хлопчиків на 25,7% при нормальних показниках на момент народження. У віддаленому періоді після операції артеріального переключення виявлена суттєва позитивна динаміка, при якій добрий фізичний розвиток виявлений у 97,1% дітей, а помірне його відставання – лише у 2,9%.

  1. Найсприятливішим періодом виконання операції артеріального переключення є перші три тижні життя до виникнення дизфункції лівого шлуночка, яке обумовлене його детренованістю. Проте при індексі маси міокарда більше 69,7% від норми і у більш пізні строки проведення цих операцій забезпечується відновлення гемодинаміки у віддаленому післяопераційному періоді, яке не поступається показникам своєчасно оперованих хворих. Зокрема, у хворих, оперованих у більш пізні строки, при початкових низьких показниках ВТС = 0,32 ± 0,04, ІММ/КДІ = 0,76 ± 0,11г/мл, у віддаленому післяопераційному періоді вони зросли до нормальних величин і відповідно склали: ВТС - 0,38 ± 0,04, ІММ/КДІ - 1,1 ± 0,08г/мл, при цьому тиск у легеневій артерії повністю нормалізувався у всіх групах і настало суттєве поліпшення функціонального стану хворих (73,6% дітей в I функціональному класі NYHA).

  2. Під час вивчення віддалених результатів операції артеріального переключення ТМА у 72 хворих (96% виписаних), при середньому терміні спостережень 5,2 ± 2,4 роки добрий віддалений результат зафіксований у 80,5%, задовільний – у 13,9%. Пізня летальність склала 5,6% (4 хворих).

  3. Основними причинами погіршення віддалених результатів з'явилися стеноз легеневої артерії (у місці судинного шва) у 4 хворих (5,6%), решунтування ДМШП у 4 (5,6%), міокардіальна недостатність – 2 (2,8%), мітральна недостатність – 1 (1,4%), інфекційний ендокардит – 1 (1,4%), несерцева патологія 1 (1,4%). Суттєвих порушень гемодинаміки, обумовлених невідповідністю розмірів “нових магістральних артерій”, не виявлено.

  4. У віддаленому післяопераційному періоді аортальна недостатність, яка не перевищувала 1+, з'явилася у 39,7% (27 хворих). Помірне розширення синуса Вальсальви, яке суттєво не впливало на гемодинаміку, з'явилося у 58,8% хворих. Гирла коронарних артерій відповідали нормі.

  5. При актуарному аналізі у терміні до 6 років спостережень після операції артеріального переключення ТМА було визначено, що відсоток виживання хворих склав 93,2%, а стабільність добрих результатів цієї операції 77,3%;

  6. Приведені дані свідчать про високу ефективність ехокардіографічної оцінки оперативного втручання і дає можливість безпечно і багато разів простежувати анатомічні і гемодинамічні зміни у процесі зростання організму.

Публікації автора:

1. Роль современной эхокардиографии в кардиохирургии // Серцево-судинна хірургія. – 2003. №11. С. 66 68. (соавт.: Бешляга В.М., Коноплева Ю.Л., Єршова Е.Б., Мазур А.А., Соколова О.А.).

2. Оценка эхокардиографических параметров сердца в отдаленном послеоперационном периоде при анатомической коррекции транспозиции магистральных сосудов // Бюллетень НЦССХ им. Бакулева "Сердечно-сосудистые заболевания". – Том 5. М.: НЦССХ . – 2004. № 11. – С. 18. (соавт.: Емец И.Н., Руденко Н.Н., Кнышов Г.В.).

3. Оцінка ехокардіохірургічних параметрів серця у віддаленому періоді після операції артеріального переключення транспозиції магістральних судин// Матеріали науково-практичної конференції молодих вчених "Досягнення молодих вчених – майбутнє медицини". – Харків: ХМАПО. 2005. – С. 90 – 91.

4. Эхокардиографическая диагностика транспозиции магистральных сосудов у детей раннего возраста // Международный медицинский журнал. – 2004. Т.10, № 3. – С. 56 -59. (Соавт.: Кнышов Г.В.).

5. Анатомическая коррекция транспозиции магистральных сосудов. Эхокардиографическая оценка параметров сердца до и в ближайшем периоде после операции // Клінічна хірургія. – 2005. № 1. – С. 42 46.

6. Операция артериального переключения транспозиции магистральных сосудов сердца. Эхокардиографическая оценка параметров сердца в отдаленном периоде // Серцево-судинна хірургія. – 2005. № 13. С. 366 371. (соавт.: Емец И.Н., Руденко Н.Н., Кнышов Г.В.).

7. Оценка физического развития детей до и в отдаленном периоде после операции артериального переключения транспозиции магистральных сосудов сердца // Международный медицинский журнал. – 2005. Т. 11, №1. – С.10 11.

8. Эхокардиографическая оценка отдаленных результатов операции артериального переключения транспозиции магистральных сосудов сердца // Серце і судини. – 2005. 1(9). – С. 53 59. (соавт.: Емец И.Н., Руденко Н.Н., Кнышов Г.В.).