Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Полясний Вячеслав Олексійович. Патофізіологічні аспекти розвитку толерантності до дії бензодіазепінів в умовах хронічного епілептичного синдрому (експериментальне дослідження): дисертація канд. мед. наук: 14.03.04 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2003. : табл.



Анотація до роботи:

Полясний В.А. Патогенетичні механізми розвитку толерантності до дії бензодіазепинів в умовах хронічного епілептичного синдромук (експериментальне дослідження).- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04.- патологічна фізіологія.- Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2003.

В дисертації досліджуються патогенетичні механізми виникнення та розвитку толерантності до впливу діазепаму, які є спільними з такими, що харатерні для хронічної епілептизації мозку. Встановлено, що між кіндлинг- синдромом, який було викликано шляхом застосування підпорогових доз епілептогену, а також електричною стимуляцією мигдалика існують механізми взаємного потенціювання с синдромом толерантності до впливу діазепаму. З'ясовано, що формування толерантності до впливу діазепаму супроводжується збільшенням чутливості структур кори головного мозку до дії агоністів збуджуючих амінокислот (каїнова кислота та NMDA) при одночасній відсутності змін чутливості до впливу антаногістів ГАМК (бензилпеніциліну) і гліцину (стрихнін).

Встановлено, що стан толерантності до дії діазепаму характеризується збільшенням рівня фактору некрозу пухлин-a, порушеннями з боку гуморальних та клітинних компартментів імунологічної системи, підвищенням інтенсивності перекисного окислення ліпідів.

Застосування нікотинаміду (25,0- 100,0 мг/кг) та a-токоферолу (25,0- 100,0 мг/кг) викликало потенційований коригуючий ефект у відношенні до порушених у звязку з введеннями діазепаму нейрофізіологічних, метаболічних, імунологічних та поведінкових показників.

1. У толерантних до дії діазепаму (тритижневе застосування діазепаму в дозі 0,5 мг/кг, в/бр) тварин відзначалася редукція альфа-ритму і зростання бета-ритму у всіх досліджених структурах мозку, і досягали значення достовірних розходжень у більшості з них (за винятком мигдалика для альфа-ритму і фронтальної кори для бета-ритму). Найбільш виражен і порушення ритмів ЕЕГ мали місце в структурах вентрального гіпокампа, у якому, поряд зі збільшенням потужності бета- і зниженням альфа-ритмів, відзначалося також зростання гама-ритму.

2. Формування толерантності до дії діазепаму характеризується відсутністю ефектів зниження горизонтальної і вертикальної рухової активності тварин під впливом діазепаму в тесті "відкритого поля", зниженням виразності його протекторного ефекту у відношенні генералізованих судом, индукованих як за допомогою максимального електрошоку, так і за системного застосування коразола і пікротоксину, зниженням виразності протибольового й антиагресивного ефектів.

3. У толерантних пацюків підвищується чутливість до розвитку кіндлінгового синдрому, який було викликано як ЕС мигдалини, так і введеннями пікротоксину. Причому, більш виражений ефект відзначається в ранніх і пізніх стадіях ЕС-кіндлінг-синдрому і пізніх стадіях пікротоксинового кіндлінгу. У той же час розвиток кіндлінгу як електростимуляційного, так і хімічного полегшує розвиток толерантності до дії діазепаму.

4. Епілептогенний ефект агоністів рецепторів збудливих амінокислот-NMDA і каїнової кислоти зростає в умовах формування толерантності до діазепаму, в той час як епілептогенна дія бензилпеніциліну і стрихніну не змінюється. В умовах розвитку толерантності відзначається полегшення розвитку тонічних судомних реакцій і меншою мірою - клонічних судом, індукованих NMDA.

5. Толерантність до діазепаму характеризується наявністю істотних порушень процесів ПОЛ, що полягають у їхньому посиленні й активуванні клітинних і плазматичних компартментів антиоксидантного ферментативного захисту: відбувається збільшення активності ГР, ГТП, а також СОД еритроцитів.

6. При розвитку толерантності до діазепаму у тварин відбуваються зрушення в тіолдисульфідній системі крові у бік збільшеного формування дисульфідних зв'язків. Більш виражені зміни сульфгідрильних груп відзначалися в білковій фракції крові, у той час як у небілковій більш вираженим змінам піддаються дисульфідні групи. У толерантних тварин відзначається превалювання оксинених форм аскорбінової кислоти в крові і редукція її відновлених форм, зниження рівня a-токоферолу.

7. У толерантних до дії діазепаму тварин зміни імунологічної реактивності полягають у збільшенні абсолютного числа Т-лімфоцитів, зростанні відносного числа супресорних Т-лімфоцитів, зниженні рівня В- лімфоцитів, а також зниженні відносного рівня натуральних кілерів. Крім того, реєструвалося зниження відносного рівня НСТ-позитивних нейтрофілів, зменшення індексу активації, а також зниження вмісту стимульованих зимозаном НСТ- позитивних нейтрофілів, зростання циркулюючих імунних комплексів.

8. У толерантних тварин відзначається підвищений вміст ФНП-a і ІЛ-1b як у сироватці крові, так і в тканині мозку. Під впливом внутрішньоочеревного застосування ФНП-a (5,0 мкг/кг) толерантним пацюкам відзначалося зростання потужності альфа- і зниження потужності бета-ритму у всіх структурах нової і старої кори головного мозку. Потужність дельта і гама-ритмів редукувалася тільки в струкутрах мигдалини і вентрального гіпокампа відповідно. У структурах мигдалини мала місце динаміка усіх, за винятком гама-ритму, і найменш вираженими були зміни у фронтальній корі, у якій відзначалася динаміка тільки з боку альфа- і бета-ритмів під впливом ФНП-a. В умовах уведення ФНП-a толератним пацюкам скорочувався латентний період перших судомних проявів і підвищувалася летальність у пацюків від судом, викликаних каїновою кислотою, NMDA і пікротоксину.

9. В умовах застосування вітамінного комплексу - нікотинаміду і a -токоферолу - в самостійно неефективних дозах відзначається істотне уповільнення динаміки формування толерантності до протисудомної дії діазепаму. В умовах подібної терапії відзначалося зниження виразності процесів ПОЛ, нормалізація стану тіолдисульфідної та аскорбатної окислювально-відновних систем, ферментативних антиоксидантних резервів організму в плазматичних і клітинних компартментах крові, а також клітинних і гуморальних показників імунологічної реактивності.

Публікації автора:

1.Полясний В.О. Зміни чутливості кору головного мозку щурів толерантних до дії діазепаму, відносно впливу епілептогенів // Одеський мед.журнал.- 1999.- №4(54).- С.15-17.

2.Полясний В.О. Перекисне окислення ліпідів у щурів, толерантних до дії діазепаму, і за умов застосування нікотинаміду // Одеський мед.журнал.- 2000.- №1(57).- С. 22-24.

3.Полясний В.О. Формування толерантності до протисудомної дії діазепаму за умов застосування нікотинаміду і a-токоферолу // Одеський мед.журнал.- 2002.- №2(70).- С. 22-23.

4.Shandra A.A., Godlevsky L.S., Polyasny V.A. Tolerance to benzodiazepines under condition of nicotinamide and lipoic acid treatment// Epileptologia (Warsaw).- 1999.- N7, Suppl.1.- P.81 (внесок 75%).

5.Shandra A.A., Godlevsky L.S., Vastyanov R.S., Polyasny V.A. Seizure- protective effect of valproic acid in conditions of kainic acid induced status epilepticus in rats// Epilepsia.- 1999.- V.40, Suppl.2.- P. 297 (внесок 60%).

6.Полясный В.А. Зміни перекисного окислювання ліпідів (ПОЛ), рівня цитокінів в умовах виникнення толерантності до протисудомної дії бензодіазепінів у пацюків // Науково практ.конф.з междунар.участю"Сучасні аспекти лікування епілепсії", Одеса, 2001.- С.50-51.

7.Брусєнцов О.І., Шандра О.А., Годлевський Л.С., Вастьянов Р.С., Мороз В.В., Супрун С.О., Помазанова Т.М., Жуковський В.І., Сохань С.Є., Полясний В.О. Спосіб лікування резистивної форми епілепсії. Патент України № 32868А. Бюл.№1 від 15.02.2001 (внесок 20%).