Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Смірнов Ігор Володимирович. Патофізіологічні механізми патологічно посиленої збудливості головного мозку за умов застосування бактеріального ліпополісахариду (експериментальне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.03.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Смірнов І.В. Патофізіологічні механізми патологічно посиленої збудливості головного мозку за умов застосування бактеріального ліпополісахариду (експериментальне дослідження). - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 - патологічна фізіологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України.- Одеса, 2009.

В дослідженні на моделі коразол-індукованого кіндлінгу встановлено, що застосування бактеріального ліпопролісахариду (ЛПС) затримує формування генералізованих судом, пригнічує електрографічні епілептиформні прояви. На відставлених в часі генералізованих кіндлінгових судомах визначено зниження середньоефективної дози коразолу, яка викликає клонічні судомні прояви на ранній фазі дії ЛПС, а також підвищення середньоефективної дози епілептогену у пізньому періоді дії ЛПС. Подібні ефекти спостерігались відносно гострих судом, які викликались у інтактних щурів системним, або внутрішньогіпокампальним застосуванням розчинів пеніциліну, каїнової кислоти та стрихніну. Протиепілептична дія ЛПС усувались налоксоном, посилювались під впливом транскраніального магнітного подразнення мозку та електричного подразнення палеоцеребелуму. ЛПС викликав зниження рівня тіолових груп, відновлених форм аскорбінової кислоти в крові щурів.

В роботі вирішена важлива науково-практична проблема – виявлені особливості центральної дії бактеріального ліпополісахариду за різних умов моделювання епілептичного синдрому. Встановлені особливості формування відповідних поведінкових та електрографічних проявів, в основі яких знаходяться різні патогенетичні механізми розвитку за різних умов застосування ліпополісахариду.

1. ЛПС, який застосовували перед введенням коразола, викликав уповільнення розвитку кіндлінгового судомного синдрому, що проявлялось у збільшенні латентного періоду судом, зменшенні вдвічі тяжкості судом на стадії завершення формування кіндлінгу, попередженні формування розрядів іктального типу. Виразність дії ЛПС порівняльно була однаковою при його введенні в дозах 0,1 та 0,5 мг/кг, в/очер.

2. У віддаленому періоді коразолового кіндлінгу средньоефективна доза коразолу, яка викликала клонічні судоми, і яка визначалась у термін через 4,0 год з моменту застосування ЛПС (0,5 мг/кг, в/очер), була на 19,4 % меньшою, ніж у щурів групи контролю, в той час як у віддаленому періоді (14,0 год з моменту застосування ЛПС) цей показник був у 1,67 рази більшим, ніж в контролі.

3. В ранньому періоді дії ЛПС (4,0 год з моменту застосування) спостерігався полегшуючий генералізацію коразол-провокованої кіндлінгової епілептичної активності ефект, який мав найбільшу виразність в утвореннях лімбічної системи (вентральний гіпокамп, вентрально-базальний мигдалик). Віддалений період (14,0 год з моменту застосування ЛПС) характеризується зниженням частоти та амплітуди коразол-провокованих спайкових потенціалів, а також попередженням формування синхронизованої генералізованої іктальної активності.

4. В раньому періоді дії ЛПС (0,1 мг/кг, в/очер) викликав у кіндлінгових щурів зниження кількості пересічених центральних квадратів в тесті «відкрите поле» на 40 %, а у віддаленому – в 1,53 рази порівняно з контролем. У віддаленому періоді дії ЛПС (0,5 мг/кг, в/очер) викликав зниження загальної кількості пересічених квадратів- в 1,94 рази, кількості стійок в 3,7 рази порівняно з контролем (P<0,05). Ефекти пригнічення рухової активності кіндлінгових щурів блокувались налоксоном в дозі 10,0 мг/кг, в/очер. У віддаленому періоді дії ЛПС в структурі післянападової депресії у кіндлінгових щурів превалювали опіатергічні симптоми, виразність яких блокувалась налоксоном.

5. На моделі розвинутого кіндлінгу в ранній фазі дії ЛПС (0,1 мг/кг, в/очер) зростала тривалість фази поверхневого та одночасно скорочувалась тривалість глибокого повільнохвильового сну (на 9,2 % і 8,8 % відповідно). Також збільшувалась тривалість парадоксального сну - на 38,8 % і кількість його циклів – на 36,5 % порівняно з контролем. Протягом з 12 до 16-ї години з моменту застосування ЛПС скорочувалась тривалість поверхневого повільнохвильового сну (на 9,5 %) і зростала в 2,33 рази тривалість парадоксальної фази сну, скорочувався латентний період парадоксального сну (на 28,9 %), зменшувалась в 1,5 рази кількість циклів цієї фази сну.

6. На моделі гострих генералізованих судом, індукованих натрієвою сіллю бензилпеніциліну, каїновою кислотою, осередкової епілептичної активності, яка викликалась локальним введенням в утворення вентрального гіпокампу вказаних епілептогенів, а також стрихніну показано розвиток проепілептогенної дії ЛПС в ранньому періоді (від 2,0 до 8,0 год з моменту застосування), який змінювався ефектом пригнічення епілептичної активності через 12,0-18,0 год з моменту його введення. Ефективними були дози ЛПС 0,1 і 0,5 мг/кг, в/очер, і гальмівний ефект осередків епілептичної активності блокувався налоксоном в дозі 10,0 мг/кг, в/очер.

7. ЛПС (0,1 мг/кг, в/очер) викликав через 2,0-4,0 год з моменту введення підвищення потужності дельта- і альфа-активності, редукцію тета-, бета- і гамма-активності, більш виразні в утвореннях гіпокампу. У віддаленому періоді (12,0-18,0 год з моменту використання ЛПС) спостерігалась редукція дельта- і альфа-ритмів і збільшення потужності тета- бета- і гамма-ритмів, що свідчить про підвищення десинхронизуючих впливів на утворення кори головного мозку і пригнічення активності таламо-кортикальної синхронизуючої системи.

8. Під впливом попередніх транскраніальних магнітних подразнень чи електричних подразнень палеоцеребелума у щурів виникає пригнічення епілептиформних проявів, які були провоковані на моделі пеницилін-індукованої генералізованої епілептичної активності в ранньому періоді дії ЛПС. Найбільш виразним цей ефект був за умов використання деякої «середнього» за своїми значеннями кількості подразнень – для транскраніального магнітного подразнення – 20 сеансів і для електричного подразнення – 10-20 сеансів. В піздньому періоді дії ЛПС 10 сеансів транскраніального магнітного подразнення суттєво посилювали протисудомний ефект ЛПС у відношенні до пеніцилін-провокованих генералізованих судомних проявів.

9. Ранній період дії ЛПС (2,0 год з моменту введення) характеризувався зниженням вмісту SH-груп як в небілковій, так і в білковій фракціях цільної крові - відповідно на 32,2 і 15,4 %, а також зростанням рівня SS-груп - небілкових в 3,74 рази, білкових - на 30,3 %. В цей термін рівень аскорбінової кислоти знижувався на 30,0 %, а вміст окислених форм аскорбінової кислоти зростав в 1,76 рази. Вказані порушення мали тенденцію до відновлення протягом наступних 16,0 год спостереження. Зміни функціонального стану окиснювально-відновлювальних систем крові можуть грати роль у розвитку ефектів ЛПС на збудливість мозку.

Публікації автора:

1. Годлевский Л.С. Стимуляция мозга. Механизмы прекращения судорожной активности / Л.С. Годлевский, Е.В. Коболев, И.В. Смирнов.- Одеса : Нептун-Технология, 2006.- 184 c. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, статистичну обробку отриманих результатів, оформлення матеріалів до друку.

2. Smirnov I.V. Influence of transcranial magnetic stimulation on spike- wave discharges in a genetic model of absence epilepsy / I.V.Smirnov, L.S.Godlevsky, E.V.Kobolev, E.L.J.M. van Luijtelaar, A.M.L.Coenen, K.I.Stepanenko // Indian Journal of Experimental Biology. - 2006.- Vol. 44. - P. 949-954. Дисертантом проведено аналіз експериментального матеріалу, оформлення статті до друку.

3. Smirnov I.V. Are there different mechanisms of synchronization in the course of spike-wave discharges (SWDs) burst development in WAG/Rij rats?/ I.V. Smirnov, L.S. Godlevsky, G.N. Vostrov, E.V.Kobolev, E.L.J.M. van Luijtelaar, A.M.L.Coenen, M.N.Iorgachova, V.A.Pereverzev // Acta Neurobiologica Experimentale (Poland). - 2006. - Vol. 66.- P. 189-194. Дисертантом проведено аналіз результатів і підготовка статті до друку.

4. Смирнов И.В. Эффекты интерферона 2-альфа на судорожные проявления при коразол- индуцированном киндлинге / И.В. Смирнов, В.И. Кресюн, Е.В. Коболев, та ін. // Бюлл. Экспер. Биол. и мед. - 2007. - Т. 144, №7. - С. 11-15 Дисертантом проведений аналіз і інтерпретація експериментального матеріалу та оформлення статті до друку.

5. Смірнов І.В. Модуляція впливу бактеріального ліпополісахариду на перебіг епілептичного синдрому транскраніальним магнітним подразненням мозку й електричною стимуляцією мозочка / І.В. Смірнов, Л.С. Годлевський, Є.В. Коболєв // Одеський медичний журнал. - 2008.- № 3.- С. 6-9. Дисертантом проведено експериментальні дослідження, узагальнення результатів та оформлення статті до друку.

6. Смірнов І.В. Особливості перебігу вогнищевого епілептогенезу за умов застосування бактеріального ліпополісахариду (ЛПС) та роль опіатергічної системи мозку в виникненні протиепілептичного впливу ЛПС / І.В. Смірнов // Запорожский медицинский журнал. - 2008. - Т. 1, № 2. - С. 64- 67.

7. Смірнов І.В. Вплив бактеріального ліпополісахариду на генералізовані клоніко-тонічні та клонічні судоми у щурів / І.В. Смірнов // Досягнення біології та медицини. - 2008. - № 1. С. 26-30.

8. Смірнов І.В. Особливості циклу неспання- спання у щурів на різних стадіях відтворення коразолового кіндлінгу / І.В. Смірнов // Одеський медичний журнал. - 2008. - № 2.- С. 20-22.

9. Смірнов І.В. Вплив інтерферону 2-альфа на показники перекисного окиснення ліпідів у щурів та особливості ефекту на тлі застосування галоперидолу / І.В. Смірнов, О.М. Нєнова // Вчені майбутнього : науково-практична конференція молодих вчених з міжнародною участю, 25-26 жовт. 2006 р. : тези доп.-Одеса: ОДМУ, 2006. - С. 33-34. Дисертантом проведений аналіз отриманих результатів і написання тез.

10. Смирнов И.В. Влияние интерферона 2-альфа на развившийся коразоловый киндлинг / О.Н.Ненова, К.И.Степаненко, И.В.Смирнов, Л.С.Годлевский // Біофізичні стандарти та інформаційні технології в медицині : наук.-практ. конф., листопад 2006 р. : матеріали.- Одеса, 2006. - С. 61-63. Дисертант приймав участь у проведенні досліджень, статистичній обробці отриманих даних, підготовці матеріалів до друку.

11. Смирнов И.В. Влияние бактериального липополисахарида (ЛПС) на экспериментальную судорожную активность / И.В. Смирнов, О.Н. Ненова // Біофізичні стандарти та інформаційні технології в медицині: наук.-практ. конф., листопад 2007 р. : матеріали.- Одеса, 2007. - С. 78-79. Дисертантом проведений аналіз експериментальних даних і оформлення тез до друку.

12. Смірнов І.В. Вплив бактеріального ліпополісахариду (ЛПС) на епілептичну активність у кіндлінгових тварин / І.В. Смірнов // Вчені майбутнього : науково-практична конференція молодих вчених з міжнародною участю, 15-16 жовт. 2007 р. : тези доп. – Одеса : ОДМУ, 2007. -С. 35.

13. Смірнов І.В. Вплив бактеріального ліпополісахариду на судомні прояви кіндлінгу, викликаного застосуванням натрієвої солі бензилпеніциліну / І.В. Смірнов, О.М. Нєнова // Молодь-медицині майбутнього: міжнародна наукова конф.молодих вчених, 24-25 квітня 2008 р. : тези доп.-Одеса : ОДМУ, 2008. - С. 68-69. Дисертантом проведений аналіз і інтерпретація експериментального матеріалу і оформлення тез до друку.

14. Смірнов І.В. Оосбливості судом, що викликані агоністами рецепторів збуджуючих амінокислот у щурів із застосуванням бактеріального ліпополісахариду (ЛПС) / І.В. Смірнов, Є.В. Коболєв, Л.С. Годлевський // VII читання ім. В.В.Підвисоцького, 22-23 травня 2008 р. : матеріали.-Одеса, 2008.- С. 77-78. Дисертантом проведений аналіз отриманих даних і написання тез.

15. Смірнов І.В. Вплив бактеріального ліпополісахариду на прояви коразол-індукованого кіндлінгу / І.В. Смірнов, Л.С. Годлевський // Нейронауки : теоретичні та клінічні аспекти. - 2008.- Т. 4, № 1, (додаток). - С. 60 (IV конференція Українського товариства нейронаук, присвяченої 100-літтю з дня народження академіка НАН України Ф.М.Сєркова, 10-12 червня 2008 р. : тези доп.-Донецьк, 2008). Дисертантом проведений аналіз і інтерпретація експериментального матеріалу і оформлення тез до друку.