Криворучко Олег Миколайович. Патогенетична роль і корекція гіперпролактинемії у хворих з плевральними випотами різної етіології: дисертація канд. мед. наук: 14.01.27 / Кримський республіканський НДІ фізичних методів лікування та медичної кліматології ім. І.М.Сєченова. - Ялта, 2003.
Анотація до роботи:
Криворучко О.М. Патогенетичная роль i корекцiя гиперпролактинемiї у хворих з плевральними випотами рiзної етiологiї. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.27 -пульмонологія. - Кримський республіканський науково-дослідний інститут фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І.М. Сєченова, Ялта, 2003.
Наукова робота присвячена вивченню ролі пролактин-опосередкованих змін систем гемостазу та імунітету в генезі формування плеврального випота у хворих на пневмонію, туберкульозний плеврит, рак легені і хронічну серцеву недостатність. Результати досліджень в роботі документують розвиток системної гіперпролактинемії в різні строки перебігу пневмонії (яка ускладнилася розвитком плевриту) і туберкульозного плевриту. Установлені пролактин-залежні зміни функціональної інтеграції систем гемостазу та імунітету, а також в системі гемокоагуляція/фібриноліз на рівні тканин плеври і плеврального випота при пневмонії, туберкульозному плевриті і раку легені.
Наведено наукове обгрунтування доцільності корекції патологічної системної гіперпролактинемії у хворих на пневмонію і туберкульозний плеврит з метою підвищення ефективності комплексного лікування захворювання, і доведено клінічну ефективність застосування бромокриптину (парлоделу) для скорочення строків ліквідації плеврального синдрому у подібних хворих.
Результати дослідження розкривають особливості пролактин-залежного дисбалансу імунної системи та системи гемостазу і розуміння патогенетичної суті плеврального синдрому у хворих на пневмонію і туберкульозний плеврит. Розроблено і впроваджено в клінічну практику метод метод корекції патологічної системної гіперпролактинемії у хворих з плевральним синдромом парапневмонічного генезу.
Перебіг пневмонії з плевральним випотом і туберкульозного плевриту характеризується розвитком синдрому патологічної гіперпролактинемії в різні строки перебігу захворювання.
Вперше установлено, що у хворих із патологічними процесами в грудній клітці – пневмонією, туберкульозним плевритом і раком легені існує пролактин-залежний механізм регуляції фібринолітичної активності плеврального випота і крові.
Доказана можливість пролактин-опосередкованих змін системи гемокоагуляція/фібриноліз на рівні тканин плеври (як парієтального, так і вісцерального листків) в бік відносного переважання активності прокоагулянтних факторів. Указані зміни можуть лежати в основі розвитку плеврального випота (порушення реканалізації плевральної щілини) і затяжного перебігу плеврального синдрому в цілому.
Доказана пролактин-залежна лейкоцитарна регуляція системи гемокоагуляція/фібриноліз, яка ваизначається основним патогенетичним механізмом захворювання (запальний, пухлинний, незапальної природи), етапом перебігу хвороби, а також наявністю ускдаднень (плевральний синдром).
Перебіг захворювання у хворих на парапневмонічний плеврит с гиперпролактинемией характеризуется глибоким пролактин-зависимым дисбалансом лейкоцитарної (включаючи иммунную) регуляції системи гемокоагуляція/фібриноліз, проявляющимся нарушением фибринолитической активності лейкоцитів, порушенням экспрессии лімфоцитами поверхностных рецепторів до тромбину и активаторам плазминогена мочевого, тканевого і кровяного типів.
Можливість пролактин-зависимого зниження фібринолітичної активності лейкоцитів виявлена і у хворих на туберкульоз, рак легені і серцеву недостатність, що підтверджує імуноактивний вплив лактотропного гормона.
Формування плеврального випота у хворих на туберкульоз, окрім змін фібринолітичної активності лейкоцитів, супроводжується підвищеною (в порівнянні із хворими 4-ї групи) експресією лімфоцитами рецепторів до тромбіну.
Найбільш виражені (і не залежать від наявності плеврального випота) зміни імунної регуляції системи гемостазу виявлені у хворих на рак легені: різьке зростання на лімфоцитах поверхневих Е-ТР-рецепторів з одночасним зниженням Е-У-, Е-ТА- та Е-КА-рецепторів. Пролактин-залежної динаміки експресії лімфоцитами рецепторів до тромбіну та активаторів плазміногену в онкологіних хворих не виявлено.
В порівнянні із хворими на пневмонію, туберкульоз і рак легені, перебіг серцевої недостатності характеризується найменшими змінами імунної регуляції системи гемостазу: фібринолітична активність лейкоцитів не виходить за межі фізіологічних коливань цього показника, найменші зміни вмісту Е-ТР-РУЛ (відсутність запального компонента захворювання), Е-У-РУЛ, Е-ТА-РУЛ та Е-КА-РУЛ. Вплив пролактину на функціональну активність імуноцитів у хворих із серцевою недостатністю не виявлено. Залежність формування плеврального випота у подібних хворих від змін імунної регуляціїи системи гемостазу також не виявлено.
Дано патофізіологічне обгрунтування доцільності корекції рівня пролактину у хворих на пневмонію і туберкульоз із гіперпролактинемією, з одного боку, з метою профілактики ускладненого (розвитком плеврального випота) перебігу захворювання, з іншого – з метою підвищення ефективності комплексного лікування захворювання, включаючи пролактин-опосередкований механізм плеврального випота на різних етапах перебігу патологічного процесу. Доказана клінічна ефективність використання парлоделу для корекції гіперпролактинемії у хворих на пневмонію з плевральним випотом.
Публікації автора:
Особенности пролактин-зависимой системной и регионарной (плевральный выпот) фибринолитической и плазминовой активности у больных с плевральным синдромом различной этиологии // Актуальные вопросы курортологии, физиотерапии и мед. реабилитации: Тр. Крым. республ. НИИ физич. методов лечения и мед. климатологии им.И.М.Сеченова. – Ялта. – 2000. – Т.XI. – С.100-106. (спiвавт. Хренов О.А.). Особистий внесок автора: збiр i подготовка матерiала, аналiз клiнiко-лабораторних показникiв, написання статтi.
Вплив пролактину на фiбринолiтичну активнiсть лейкоцитiв у хворих на пневмонiю з плевральним випотом // Вiсник Вiнницького державного медичного унiверситету. – 2002. – № 1. – С.76-77.
Влияние пролактина на фибринолитические свойства экстрактов тканей париетальной и висцеральной плевры у больных пневмонией и туберкулезом легких // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – № 2. – С.82-86.
Прокоагулянтные свойства экстрактов тканей париетальной и висцеральной плевры у больных с плевральным синдромом пневмонического и туберкулезного генеза // Таврический медико-биологический вестник. – 2002. – № 4. – С.37-39.
Использование бромокриптина в лечении парапневмонического плеврального синдрома // Современные аспекты реабилитации больных в условиях Сакского центрального военного клинического санатория: Сб. научно-практич. работ. – Саки. – 2002. – Выпуск 3. – С.197-198.
Влияние пролактина на время рекальцификации плазмы экстрактов тканей плевры умерших больных с плевральным синдромом пневмонического и туберкулезного генеза // Современные аспекты реабилитации больных в условиях Сакского центрального военного клинического санатория: Сб. научно-практич. работ. – Саки. – 2002. – Выпуск 3. – С.236-238. (спiвавт. Хренов О.А.).
Пролактин-опосредованная фибринолитическая активность экстрактов тканей плевры у больных пневмонией и туберкулезом легких // Современные аспекты реабилитации больных в условиях Сакского центрального военного клинического санатория: Сб. научно-практич. работ. – Саки. – 2002. – Выпуск 3. – С.238-240.