Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Шумко Галина Іванівна. Патогенетичне обгрунтування диференційованого лікуванння осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму : дис... канд. мед. наук: 14.01.27 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2005. — 193арк. — Бібліогр.: арк. 163-189.



Анотація до роботи:

Шумко Г.І. Патогенетичне обґрунтування диференційованого лікування осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 – пульмонологія. – Інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського АМН України, м. Київ, 2005 р.

Визначено патогенетичні фактори бронхіальної астми у молодих осіб. З’ясовано, що в осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму, спостерігається активація процесів вільнорадикального окиснення ліпідів і окисної модифікації білків, пригнічення захисних антирадикальних систем, порушення морфофункціональних властивостей еритроцитів, зростання рівня імуноглобуліну Е та прозапальних цитокінів, дисбаланс в гормональному статусі та переважання тонусу парасимпатичної нервової системи. Доведено, що при використанні в комплексному лікуванні хворих на бронхіальну астму на фоні базисної терапії лазеротерапії або факовіту, на відміну від тільки базисної терапії, спостерігається істотніше пригнічення вільнорадикального окиснення ліпідів, зниження окисної модифікації білків, покращання антирадикальних систем захисту, морфофункціональних властивостей еритроцитів, імуноцитокінового профілю. Найкращий результат був при одночасному призначенні лазеротерапії та факовіту.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення результатів комплексного вивчення змін вегетативно-гормонального фону, імуноцитокінового профілю, оксидантно-антиоксидантного гомеостазу і морфофункціонального стану еритроцитів в осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму І та ІІ ступенів та отримані нові науково обґрунтовані результати, що полягають у визначенні факторів, що сприяють розвитку та прогресуванню бронхіальної астми. На підставі визначених механізмів прогресування захворювання оптимізовано диференційо-ване лікування осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму І та ІІ ступенів, з використанням препарату факовіту та лазеротерапії.

1. Інтенсифікація процесів окисної модифікації білків та вільнорадикального окиснення ліпідів при бронхіальній астмі І та ІІ ступенів супроводжується зниженням рівня відновленого глутатіону в крові. Механізмом компенсації системи антирадикального захисту в осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму І та ІІ ступенів є зростання активності глутатіонпероксидази, супероксиддисмутази та глутатіонредуктази.

2. В умовах інтенсифікації процесів пероксидації в осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму І та ІІ ступенів змінюються морфофункціональні властивості еритроцитів: підвищується відносна в’язкість еритроцитарної суспензії, знижується індекс деформабельності еритроцитів, а також їх катехоламіндепонуюча функція.

3. Факторами, що сприяють прогресуванню бронхіальної астми в осіб молодого віку, є порушення імуноцитокінового профілю за рахунок зростання інтерлейкіну-1b, фактору некрозу пухлин-a, що супроводжується зростанням вмісту в крові імуноглобуліну Е.

4. Порушення рівноваги вегетативної нервової системи в дівчат молодого віку, хворих на бронхіальну астму І та ІІ ступенів, супроводжується дисбалансом гормонального фону за рахунок підвищення рівня естрадіолу та зниження активності холінестерази.

5. Часті гострі респіраторні вірусні інфекції за умов обтяженого алергологічного анамнезу та / або спадкової схильності, переважання тонусу парасимпатичної нервової системи, зниження активності холінестерази, підвищення прозапальних цитокінів та імуноглобуліну Е, а також межових значень функції зовнішнього дихання є факторами ризику розвитку бронхіальної астми в осіб молодого віку.

6. Додавання до базисної терапії лазеротерапії або факовіту у хворих на бронхіальну астму І ступеня, дозволяє досягти у 78 % пацієнтів значного покращання та у 22 % покращання. Додавання до базисної терапії лазеротерапії у хворих на бронхіальну астму ІІ ступеня, дозволяє досягти у 78 % пацієнтів значного покращання та у 22 % покращання, а додавання факовіту – у 80 % пацієнтів значного покращання та у 20 % покращання. Використання на фоні базисної терапії лазеротерапії та факовіту дозволяє досягти у 89 % пацієнтів значного покращання та у 11 % покращання у осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму як І, так і ІІ ступеня.

7. Застосування на фоні базисної терапії комбінацій факовіту та лазеротерапії в комплексному лікуванні осіб молодого віку, хворих на бронхіальну астму І та ІІ ступенів, сприяє досягненню тривалої ремісії до 7-8 місяців при ІІ ступені та 8-9 місяців при І ступені за рахунок нормалізації функції зовнішнього дихання, зниження рівня імуноглобуліну Е та прозапальних цитокінів, встановлення рівноваги в системі оксидант-антиоксидант, покращання морфофункціональних властивостей еритроцитів.

Публікації автора:

1. Коломоєць М.Ю., Шумко Г.І. Застосування низькоенергетичного лазерного випромінювання в лікуванні бронхіальної астми в осіб молодого віку // Вісник наукових досліджень.- 2004.- № 1.- С. 25-27. (Здобувачем проведено обстеження та лікування всіх пацієнтів, підготовлена частина статті з обговоренням отриманих результатів).

2. Шумко Г.І. Окисна модифікація білків при бронхіальній астмі в молодих людей // Клінічна та експериментальна патологія. - 2003.- Т. 2, № 2.- С. 40-42.

3. Шумко Г.І. Морфофункціональний стан еритроцитів при бронхіальній астмі у молодих людей // Буковинський медичний вісник. - 2003.- Т. 7, № 4.- С. 100-102.

4. Шумко Г.І. Вплив лазеротерапії та факовіту на про- та антиоксидантну системи осіб молодого віку хворих на гострий бронхіт // Український бальнеологічний журнал. - 2004.- № 3, 4.- С. 89-92.

5. Шумко Г.І. Вплив лазеротерапії та факовіту на імуноцитокіновий профіль осіб молодого віку хворих на бронхіальну астму // Український терапевтичний журнал. - 2004.- № 4.- С. 47-51.

6. Шумко Г.І. Стан вегетативної нервової системи та гормональний статус у осіб молодого віку хворих на бронхіальну астму // Галицький лікарський вісник. - 2004.- №. 4- С. 78-80.

7. Шумко Г.І., Тодоріко Л.Д., Вільнорадикальне окиснення ліпідів та стан протирадикальних систем захисту при бронхіальній астмі // Клінічна та експериментальна патологія. - 2005.- Т. 4, № 1.- С. 112-115 (Здобувачем проведено обстеження осіб молодого віку, статистична обробка матеріалу, обговорення отриманих результатів).

8. Шумко Г.І. Патогенетичні аспекти бронхіальної астми в осіб молодого віку // Актуальні питання клінічної та експериментальної медицини /Матеріали 85-ї підсумкової конференції, присвяченої 60-річчю БДМА.- Чернівці: Медакадемія, 2004.- С. 257-260.

9. Коломоєць М.Ю., Шумко Г.І. Функціональні властивості еритроцитів у хворих на бронхіальну астму // Матеріали ІІІ з’їзду фтизіатрів і пульмонологів України, Київ 26-28 травня 2003. - Український пульмонологічний журнал. - 2003.- Т. 40, № 2.- С. 209. (Здобувачем проведено обстеження всіх пацієнтів, обговорення отриманих результатів, написання тез).

10. Шумко Г.І., Коваленко С.В. Зміни функціональних властивостей еритроцитів у разі бронхіальної астми у хворих молодого віку // Матеріали науково-практичної конференції “Актуальні проблеми тромбозу і порушень гемостазу в клінічній медицині”, Київ, 20 березня 2003.- С. 117. (Здобувачем проведено обстеження всіх пацієнтів, обговорення отриманих результатів, написання тез).

11. Шумко Г.І. Окисна модифікація білків при бронхіальній астмі у хворих молодого віку // Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених “Медицина третього тисячоліття”, Харків, 20 січня 2004.- С. 85.

12. Шумко Г.І. Вплив лазерного випромінювання на структурно-функціональні властивості еритроцитів при бронхіальній астмі в осіб молодого віку // Матеріали 57-ї міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених, Ужгород, 20-22 квітня 2004.- С. 108.

13. Шумко Г.І. Вплив факовіту на стан оксидантно-протиоксидантної системи при бронхіальній астмі в осіб молодого віку // Матеріали ХV з’їзду терапевтів України, Київ, 21-23 квітня 2004.- С. 106-107.

14. Шумко Г.І. Вплив лазеротерапії на стан окисної модифікації білків в комплексному лікуванні бронхіальної астми // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції “Терапевтичні читання пам’яті академіка Л.Т. Малої”, Харків, 20-21 травня 2004.- С. 264.

15. Шумко Г.І. Цитокіновий профіль та рівень імуноглобуліну Е при бронхіальній астмі у осіб молодого віку // Тези доповідей Х конгресу СФУЛТ, Чернівці, 26-28 серпня 2004.- С. 392.

16. Пат. 66320 А Україна, МКИ А61N5/067. Спосіб лікування бронхіальної астми / Шумко Г.І. (Україна).- № 20031212026; Заявл. 22.12.2003; Опубл. 15.04.2004, Бюл. № 4.- 4с.

17. Пат. 67711 А Україна, МКИ А61Р39/06, А61Р11/06. Спосіб антиоксидантного впливу при лікуванні бронхіальної астми / Шумко Г.І., Коломоєць М.Ю. (Україна).- № 20031213428; Заявл. 31.12.2003; Опубл. 15.06.2004, Бюл. № 6.-3с. (Здобувачем особисто обстежено хворих, проведено аналіз отриманих результатів, оформлено патент).