576. Панченко Микола Володимирович. Патогенетичне обгрунтування корекції метаболічних, імунологічних і нейрогормональних порушень в лікуванні хворих на ускладнені форми увеїтів: дис... д-ра мед. наук: 14.01.18 / Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України. - О., 2004.
Анотація до роботи:
Панченко М.В. Патогенетичне обгрунтування корекції метаболічних, імунологічних і нейрогормональних порушень в лікуванні хворих на ускладнені форми увеїтів. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – очні хвороби. - Інститут очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова АМН України, Одеса, 2004.
Дисертація присвячена підвищенню ефективності лікування хворих на ускладнені форми увеїтів шляхом обгрунтування і застосування патогенетично орієнтованих медикаментозно - хірургічних методів корекції метаболічних, імунологічних і нейрогормональних порушень.
Вивчено роль метаболічних, нейрогормональних та імунологічних порушень в розвитку увеїтів, ускладнених набряком макулярної області з наступними хоріоретинальними дистрофіями, увеальною катарактою, офтальмогіпертензією та увеальною глаукомою, сформульована концепція формування ускладнених форм увеїтів, розроблені основні напрямки та проаналізовані результати комплексного лікування хворих з увеїтами, ускладненими офтальмогіпертензією та увеальною глаукомою, увеальною катарактою і набряком макулярної області з наступними хоріоретинальними дистрофіями.
Увеїти та їх наслідки на сьогодняшній день становлять одну з вагомих причин сліпоти та інвалідності за зором. Недостатня ефективність лікування увеїтів обумовлена рецидивуючим перебігом і виникненням ускладнень запального процесу. Одними з найбільш грізних ускладнень увеїтів є офтальмогіпертензія (до 65,5 %) і вторинна увеальна глаукома (17,4 - 38,1 %), набряк макулярної області (до 65 %) та увеальна катаракта (14,9 - 38 %). Це зумовлює актуальність вирішення наукової проблеми - підвищення ефективності лікування хворих на ускладнені форми увеїтів на основі поглибленого вивчення патогенетичних механізмів і вдосконалення методів лікування.
При експериментальному бактеріальному увеїті зміни вмісту стабільних метаболітів оксида азота в крові і в склистому тілі однотипні. Підвищення метаболітів оксида азота спостерігається в розгарі запального процесу і при виникненні ускладнень увеїта – підвищенні внутрішньоочного тиску (на 42,5 %) та формуванні потьмарень в кришталику (на 63,7 %).
З розвитком розгорнутої клінічної картини експериментального бактеріального увеїта спостерігається підвищення максимального рівня мелатоніна (на 49 %), що може розцінюватися як прояв адаптаційних реакцій, а при тяжкому перебігу і розвитку ускладнень гіперпродукція мелатоніна змінюється на його гіпопродукцію, що може свідчити про недостатність компенсаторних механізмів.
При експериментальному бактеріальному увеїті найнижчі рівні мелатоніна спостерігаються при ускладненні запального процесу підвищенням внутріш-ньоочного тиску (на 66,5 %), і вони залишаються зниженими (на 23,4 %) при затуханні запального процесу на фоні формування потьмарень в кришталику.
Динаміка морфо – функціонального стану меланоцитів увеального тракту характеризується короткочасною гіперпродукцією меланіна в пігментних клітинах в розгарі експериментального бактеріального увеїта, що змінюється гіпопродукцією меланіна при ускладненні увеїта підвищенням офтальмотонуса. Синтез меланіна в пігментних клітинах судинної оболонки не нормалізується і при ускладненні увеїта потьмаренням кришталика.
Підвищення концентрації простагландинів в тканинах очей є важливим, але не єдиним фактором розвитку набряку сітківки при увеїтах, про що свідчить відсутність повного запобігання експериментального увеїта і набряку сітківки, викликаного введенням аналога простагландина в передню камеру на фоні блокади циклооксигеназного шляху синтеза простагландинів.
Увеїти на фоні екзогенної імунодепресії ускладнюються увеальною катарактою частіше на 18,4 % і набряком макулярної області - на 14,9 %, а на фоні ендогенної імунодепресії - увеальною катарактою на 42,4 % і увеальною глаукомою на 10,9 %. За станом імунної системи (при цитотоксичному індексі 43 % і більше) можна прогнозувати рецидивуючий перебіг і в певній мірі – виникнення ускладнень увеїта.
У хворих з ускладненими формами увеїтів відмічається гіперпродукція оксида азота (найбільш виражена при ускладненні увеїта макулярним набряком на 152 % і увеальною катарактою – на 157 %) і інтенсифікація перекисного окислення ліпідів, які в поєднанні є важливим фактором метаболічної інтоксикації при ускладнених формах увеїтів.
У пацієнтів з ускладненими формами увеїтів відмічається зниження не тільки максимального рівня мелатоніна (найбільш виражене при увеїтах з увеальною глаукомою - на 55 %, і увеальною катарактою - на 61 %), а і рівня пролактина (найбільш виражене при увеїтах з макулярним набряком - на 52 %), що свідчить про роль нейрогормональних порушень, які обумовлюють недостатність адаптаційних реакцій при ускладнених увеїтах.
Вірогідність виникнення ускладнень при увеїтах багато в чому обумовлена перевагою та вира-женістю метаболічних, нейрогормональних та імунологіч-них порушень. При увеїтах, усклад-нених увеальною глаукомою, переважними є нейрогормональні порушення. В патогенезі увеїтів, ускладнених увеальною катарактою, переважають прояви метаболічної інтоксикації.
Увеїти, ускладнені набряком макулярнї області, можуть відрізнятися перевагою “ексудативного” і “транссудативного” компоненту в їх розвитку і певними порушеннями гомеостазу. Макулярний набряк з "ексудативним" компонентом, який частіше виникає при задніх увеїтах, характеризується нейрогормональними та імунологічними порушеннями. Набряк макулярної області з "транссудативним" компонентом, що частіше развивається при передніх увеїтах, характеризується вираженою метаболічною інтоксикацією.
Збереження гіперпродукції оксида азота після макулярного набряку при увеїтах призводить до зниження швидкості кровотоку в задніх коротких війкових артеріях і є фактором формування хоріоретинальних дистрофій. Вірогідність дистрофічних змін сітківки внаслідок увеїта, ускладненого макулярним набряком, також корелює зі ступенем виснаження антиоксидантної системи.
На основі отриманих результатів показано застосування у складі комплексного лікування хворих з ускладненими формами увеїтів синтетичного аналога гормона епіфіза - “віта–мелатоніна”, що дозволяє “розірвати” патологічний ланцюг порушень адаптаційних реакцій і пов’язаних з ними імунологічних та обмінних порушень і сприяє стиханню запального процесу, зниженню вира-женості метаболічної інтоксикації, нормалізації або покращенню показників імунної системи і гормонального статуса, та дозволяє підвищити ефективність лікування пацієнтів з офтальмогіпертензією і увеальною глаукомою на 11,8 %, з увеальною катарактою - на 8,3 %, з макулярним набряком (на 15,7 %) і наступними хоріоретинальними дистрофіями (на 8,9 %).
Публікації автора:
Панченко Н.В. Противорецидивная иммунотерапия увеитов // Вестник проблем современной медицины. – 1993. - Вып. 1. - C. 25 - 27.
Панченко Н.В. Особенности иммунологических нарушений при задних увеитах с поражением центральных отделов сетчатки // Вестник проблем современной медицины. – 1994. - Вып. 2. - C. 40 - 42.
Пеньков М.А., Зубарев С.Ф., Панченко Н.В. Особенности клинической картины увеитов у ликвидаторов последствий аварии на Чернобыльской АЭС // Харьковский мед. журн. - 1995. - № 1. - C. 32.
Пеньков М.А., Зубарев С.Ф., Панченко Н.В. Нарушения клеточного и гуморального иммунитета у больных с увеитами, подвергшихся влиянию повышенных доз радиации вследствие аварии на Чернобыльской АЭС // Офтальмол. журн. - 1997. - № 1. - С. 25 - 27.
Панченко М.В. Вiзуальнi результати лiкування увеїтiв, ускладнених набряком макулярної дiлянки // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 1998. - № 1. - С. 117 - 120.
Панченко Н.В. Зрительные функции после комплексного медикаментозно – хирургического лечения у больных с осложненными формами увеитов туберкулезной этиологии // Медицина сьогоднi i завтра. - 1998. - № 1 (4). - С. 158 - 160.
Пеньков М.А., Зубарев С.Ф., Панченко Н.В., Зеленская Н.И., Алексеев А.В., Дурас И.Г. Динамика изменений стекловидного тела при лечении осложненных форм увеитов препаратами тимуса по данным двухмерной эхоскопии // Офтальмол. журн. - 1998. - № 3. - С. 192 - 195.
Панченко Н.В. Особенности нарушений клеточного иммунитета у больных с увеитами, осложненными отеком макулярной области // Офтальмол. журн. - 1998. - № 4. - С. 299 - 302.
Панченко Н.В. Применение дуплексного ультразвукового исследования в диагностике увеитов, осложнившихся помутнением преломляющих сред глаза // Офтальмол. журн. - 1998. - № 6. - С. 438 - 441.
Панченко Н.В. Применение актовегина в комплексном лечении постувеальных хориоретинальных дистрофий // Вiсник проблем бiологiї i медицини. - 1998. - № 20. - С. 42 - 44.
Панченко Н.В., Дурас И.Г. Отек макулярной области при увеитах и дистрофиях сетчатки у "ликвидаторов" последствий аварии на Чернобыльской АЭС // Медицина сьогоднi i завтра. - 1999. - № 2. - С. 78 - 79.
Панченко Н.В. Применение препарата "Ципролет" в лечении осложненных форм увеитов бактериальной этиологии // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 1999. - № 4. - С. 82 - 83.
Панченко М.В. Корекцiя iмунологiчних показникiв препаратами тімуса в предоперацiйному перiодi у хворих з увеїтами, ускладненими увеальною катарак-тою // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 2000. - № 1. - С. 145 - 146.
Панченко Н.В. Состояние клеточного иммунитета при эндогенных увеитах, осложненных увеальной катарактой // Офтальмол. журн.-2000.- № 2.- С. 54-57.
Панченко Н.В. Функциональные результаты применения актовегина в комплексном лечении увеитов, осложненных увеальной глаукомой и хориоретинальными дистрофиями // Медицина сегодня и завтра. - 2000. - № 2. - С. 115 - 116.
Панченко М.В. Корекцiя першого типу порушень субпопуляцiй Т - лiмфоцитiв у хворих з увеїтами, ускладненими пiдвищенням внутрiшньоочного тиску // Медицина сегодня и завтра. - 2000. - № 3. - С. 98 - 99.
Панченко Н.В. Хирургическое лечение больных с увеитами, осложненными отеком макулярной области // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 2000. - № 3. - С. 137 - 138.
Бездетко П.А.,Панченко Н.В.Нарушения клеточного звена иммунной системы при увеитах, ос-ложненных повышением внутриглазного давления // Офтальмол. журн.- 2000.- № 4.- С. 56 -59.
Бездетко П.А., Панченко Н.В., Дурас И.Г. Применение препарата "Зокор" в лечении хориоретинальных дистрофий // Офтальмол. журн. - 2000. - № 5. - С. 18 – 21 (проведено обстеження і лікування хворих з постувеальними хоріоретинальними дистрофіями).
Панченко Н.В. Дифференцированная коррекция нарушений клеточного имму-нитета в реабилитации больных с осложненными формами увеитов. Сообще-ние I: Выбор показаний и результаты коррекции отдельных типов нарушений // Актуальные проблемы медицины и биологии. – К., 2001. - № 2 - С. 140 - 148.
Панченко М.В. Вміст азоту аміногруп в елімінаті з очей хворих з увеїтами, ускладненими увеальною катарактою // Актуальные проблемы медицины и биологии. – К., 2002. - № 2 - С. 307 - 310.
Бездітко П.А., Панченко М.В., Дурас І.Г., Савельєва А.Ю. Експериментально – клінічне обгрунтування ролі токсичності склистого тіла та передньокамерної рідини в патогенезі увеїтів, ускладнених підвищенням офтальмотонуса // Експериментальна i клiнiчна медицина. - 2003. – № 2. - С. 153 - 156.
Панченко Н.В., Бездетко П.А., Дурас И.Г. Выбор кортикостероидной терапии увеитов, осложненных повышением внутриглазного давления // Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології. – Вип. 3 (49). – К. – Луганськ – Харків. - 2003. – С. 315 - 319.
Пат. 45855 А Україна, МПК 7 G 01 N 33/00. Спосіб прогнозування перебігу увеїту: Пат. 45855 А Україна, МПК 7 G 01 N 33/00 / М.В.Панченко, П.А.Бездітко, І.Г.Дурас (Україна); Харків-ський державний медичний університет МОЗ України. - № 2001075322; Заявл. 25.07.2001; Опубл. 15.04.2002; Промислова власність. Офіційний бюл. № 4 (книга 1). – C. 4.106.
Пат. 45856 А Україна, МПК 7 G 09 B 23/28, G 09 B 23/34. Спосіб моделювання увеїту: Пат. 45855 А Україна, МПК 7 G 09 B 23/28, G 09 B 23/34 / П.А.Без-дітко, М.В.Панченко, І.Г.Дурас (Україна); Харківський державний медичний університет МОЗ України. - № 2001075329; Заявл. 25.07.2001; Опубл. 15.04.2002; Промислова власність. Офіційний бюл. № 4 (книга 1). – C. 4.117.
Зубарев С.Ф., Панченко Н.В. Клиника и иммунокорригирующая терапия увеитов при некоторых заболеваниях соединительной ткани // Врачебная практика.- 1997.- № 2-3.- № 2.- C. 51 -53.
Зубарев С.Ф., Панченко Н.В. Оперативные методы лечения больных с бактериальными увеитами // Врачебная практика. - 1997. - № 5 - 6. - № 5.- C. 37 - 40.
Панченко Н.В., Дурас И.Г. Осложненные катаракты при увеитах и дистрофиях сетчатки у лиц, подвергшихся радиационному воздействию в результате аварии на ЧАЭС // Врачебная практика. - 2000. - № 2. - C. 76 - 78.
Панченко Н.В. Применение "Наклофа" в лечении больных с увеитами, осложненными отеком макулярной области // Лекарства - человеку. – Т. 15, № 1 - 2. – Харьков. - 2001. - С. 402 - 408.
Панченко Н.В. Тактика применения "Наклофа" в лечении больных с увеитами, осложненными повышением внутриглазного давления // Лекарства - человеку. – Т. 16, № 1 - 2. – Харьков. - 2001. - С. 401 – 407.
Пеньков М.О., Зубарєв С.Ф., Панченко М.В. Ускладнення увеїтiв у "лiквiдаторiв" наслiдкiв аварiї на Чорнобильскiй АЕС // Тези доп. мiжнар. симпозiуму “Мiкрохi-рургiя ока. Вплив пiдвищених доз радiацiї на орган зору”.- К., 1994. - C. 104 - 105.
Пеньков М.О., Зубарєв С.Ф., Панченко М.В. Клiнiко - iмунологiчнi особливос-тi увеїтiв, ускладнених набряком макулярної областi // Тези доп. конф. присвя-ченої 190 - рiччю заснування ХДМУ “Актуальнi проблеми сучасної медицини” - Харкiв, 1995. - C. 152 – 153.
Пеньков М.А., Зубарев С.Ф., Панченко Н.В. Реабилитация больных с рубцовы-ми хориоретинитами, постувеальными хориоретинальными дистрофиями и атрофиями зрительного нерва // Тези доп. дев'ятого з'їзду офтальмологiв України. - Одеса, 1996. - С. 404 - 405.
Пеньков М.А., Зубарев С.Ф., Панченко Н.В. Применение иммуностиму-лирующей терапии в активной фазе эндогенних увеитов // Тези доп. Х мiжнар. офтальмологiчного симпозiума “Невiдкладна допомога в офтальмологiї”. - Одеса, 1997. - С. 104 - 105.
Панченко Н.В. Иммунокоррекция в стадии ремиссии как один из путей профилактики рецидивов эндогенных увеитов // Мат. наук. праць респ. наук. – практ. конф. “Роль загальнопрактикуючого лiкаря у розв'язаннi проблем профiлактики неiнфекцiйних захворювань”. - Харкiв, 1997. - С. 95 - 96.
Панченко Н.В. Фармакотерапия больных с увеитами, осложненными хориоретинальными дистрофиями // Український терапевтичний журнал (додаток): Матеріали наук. – практ. конф. “Новое в патогенезе, диагностике и лечении хронической недостаточности кровообращения”. – Харків, 1999. - № 1 (1). - С. 29 - 32.
Бездiтко П.А., Панченко М.В., Губiна-Вакулик Г.I. Морфо - функцiональнi особливостi меланоцитiв i меланофорiв увеального тракту ока в динамiцi роз-витку гострого увеїту // Тези доп. наук. конф. офтальмологiв присвяченої 125-рiччю з дня народження академiка В.П.Фiлатова. – Одеса, 2000. - С. 268 - 269.
Панченко Н.В. Применение препарата "Зокор" в лечении хориоретинальных дистрофий, протекающих на фоне ишемической болезни сердца // Мат. III респ. науч. – практ. конф. “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”. - Харьков, 2000. - С. 43 - 44.
Панченко М.В. Вмiст пролактину в сироватцi кровi у хворих з ускладненими формами увеїтiв // Тези доп. XII міжнар. симпозіума “Хірургічне та медикаментозне відновлення зору”. - Чернівці, 2001. - С. 179.
Панченко Н.В. Фармакотерапия больных с увеитами, осложненными повышением офтальмотонуса // Тези респ. наук. – практ. конф. “Досягнення i перспективи розвитку у клiнiцi внутрiшнiх хвороб”. - Харкiв, 2001. - С. 66 - 67.
Панченко Н.В., Дурас И.Г. Лечение "Флюконом" увеитов, осложненных офтальмогипертензией и увеальной глаукомой // Тез. науч. работ первой междунар. конф. “Клинические исследования лекарственных средств”. - М., 2001. - С. 210 - 211.
Панченко Н.В., Дурас И.Г. Результаты реабилитации больных с увеитами, осложненными офтальмогипертензией и увеальной глаукомой // Тези доп. Х з’їзду офтальмологів України. – Одеса, 2002. – С. 144.
Бездітко П.А., Панченко М.В. Результати комплексної реабілітації хворих з увеїтами, ускладненими увеальною катарактою // Тези доп. I конф. Харківсь-кої обл. клін. лікарні “Актуальні проблеми медицини”.- Харків, 2002.- С. 9 -10.
Бездетко П.А., Панченко Н.В., Зубарев С.Ф., Савельева А.Ю., Дурас И.Г. Не-стероидный противовоспалительный препарат “Наклоф” в профилактике “постлазерного синдрома” при YAG-лазерных вмешательствах у больных с увеитами // Мат. науч. - практ. конф. “Новые препараты компании Новартис Офтальмикс, клинический опыт применения в Украине”. - Харьков, 2002. - С. 44 - 45.
Панченко М.В. Застосування “Азопта” в лікуванні увеїтів, ускладнених увеальною глаукомою // Мат. всеукраинской науч. – практ. конф. “Новое в клинической фармакологии и фармакотерапии заболеваний внутренних органов”. - Харьков, 2002. – С. 241.
Панченко Н.В., Дурас И.Г. Влияние "Наклофа" на течение экспериментального увеита с отеком центральных отделов сетчатки // Мат. второй междунар. конф. “Клинические исследования лекарственных средств”. – М., 2002. - С. 135 - 136.
Панченко М.В., Дурас І.Г. Простагландинзалежні механізми набряку сітківки при увеїтах // Тези доп. ІІІ Міжнар. наук. - практ. конф. “Наука і соціальні проблеми суспільства: медицина, фармація, біотехнологія”. - Харків, 2003. - Ч. ІІ. - С. 151.
Панченко Н.В., Бездетко П.А., Дурас И.Г. Синергизм фармакологических и клинических эффектов тканевых препаратов по В.П. Филатову и препаратов тимуса при осложненных формах увеитов // Тези наук. – практ. конф. з міжнар. участю “Актуальні питання тканинної терапії та перспективи застосування природних біологічно активних речовин у сучасній медицині”. – Одеса, 2003. – С. 68 - 69.