Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Рогальський Ігор Олегович. Патогенетичне обгрунтування методів корекції та профілактики порушень стану кісткової тканини у дітей із бронхіальною астмою: дисертація канд. мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Рогальський І.О. Патогенетичне обґрунтування методів корекції та профілактики порушень стану кісткової тканини у дітей із бронхіальною астмою. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена питанням підвищення ефективності діагностики та лікування ускладнень бронхіальної астми у дітей. Досліджено стан кісткової тканини, мінерального обміну та метаболізм сполучної тканини в залежності від тяжкості БА, складу медикаментозної терапії та вікових параметрів хворих. Зокрема, зростання глибини остеопенії відмічалося у більшій мірі серед дітей старших 10 років і з тривалістю хвороби понад 5 років. Встановлена залежність між ступенем мінералізації кісткової тканини та тяжкості і тривалості перебігу БА. Відмічений вплив тривалої терапії препаратів системної дії на стан мінералізації поперекових хребців і їх лінійні розміри. Виділені лабораторні та інструментальні критерії остеопенії у дітей із БА залежно від віку і статі. Серед яких, провідна роль належить визначенню іонізованого кальцію, румалонових антитіл, оксипроліну в крові та оцінка денситограми за показниками стандартного відхилення, рівня щільності кісткової тканини, та вмісту мінералів в кістковій тканині.

Остеопороз діагностувався лише у пацієнтів із тяжким перебігом БА, критеріями якого були зменшення загального вмісту мінералів та зменшення площі та ширини хребців. Окрім того, виявлений дисбаланс провідних ланок гомеостазу (гіпокальціємія, гіпомагніємія, прискорений метаболізм сполучної тканини, дефіцит факторів антиоксидантного захисту).

Патогенитично обгрунтовано доцільність та запропоновані схеми корекції остеопенії у дітей на тлі БА. Апробовані комплекси модифікованого лікування із використанням кальцеміну або гліцерофосфату кальцію з вітаміном D3. Ефективність запропонованого доповнення до базисної терапії визначалася нормалізацією досліджуваних лабораторних показників, нарощенням мінералізації кісткової тканини, вирівнюванням лінійних розмірів поперекових хребців.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання – підвищення ефективності діагностики та лікування ускладнень бронхіальної астми у дітей шляхом виділення найбільш інформативних методів клініко-лабораторної та інструментальної верифікації порушень кісткової тканини та удосконалення патогенетичної терапії і профілактики виявлених порушень.

1. У формуванні остеопенії при бронхіальній астмі відіграють важливу роль активація пероксидації ліпідів у поєднанні із дефіцитом внутрішньоклітинних ферментів антиоксидантного захисту, вторинний імунодефіцит, зменшення іонізованого кальцію сироватки крові та прискорений метаболізм сполучної тканини.

2. За результатами денситометричного дослідження поперекового відділу хребта у 57,14% пацієнтів діагностовані суттєві порушення щільності кісткової тканини. При цьому у 45,44% випадків виявлена різного ступеня остеопенія і у 11,70% - остеосклероз.

3. Остеопенія І ступеня здебільшого діагностована у дітей із бронхіальною астмою, молодших 10 років і супроводжувалась збільшенням площі та ширини хребців; з боку крові: гіпокальціємією, гіпермагнеємією, дефіцитом іонізованої фракції кальцію (Р<0,05) та дисбалансом метаболізму сполучної тканини.

4. Остеопенія II ступеня, діагностована в основному у дітей до 10 років характеризувалась збільшенням площі та ширини хребців, натомість в старшій віковій групі зменшенням розмірів хребців, а також істотною гіперпродукцією румалонових антитіл і прискореним обміном оксипроліну в крові.

5. Остеопенія III ступеня на тлі бронхіальної астми супроводжувалась зменшенням площі, ширини, висоти хребців та загальної кількості мінералів, а з боку крові: гіпокальціємією, гіпермагнеємією, гіпофосфатемією у поєднанні із суттєвими зрушеннями в обміні сполучної тканини.

6. Остеопороз діагностований лише на фоні тяжкого перебігу персистуючої бронхіальної астми, що супроводжувався зменшенням загального вмісту мінералів та зменшенням площі та ширини хребців у порівнянні із здоровими. Лабораторними маркерами остеопорозу були: висока активність лужної фосфатази, гіпокальціємія, гіпомагнеємія, дефіцит іонізованого кальцію, збільшення синтезу румалонових антитіл та обміну оксипроліну у поєднанні із вираженим дефіцитом внутрішньоклітинних ферментів антиоксидантного захисту (супероксиддисмутази).

7. Доповнення лікування модифікованими схемами (кальцемін; гліцерофосфат кальцію + відеїн) забезпечують покращення мінералізації кісткової тканини, збільшення загальної маси мінералів, вирівнює лінійні розміри хребців. Водночас, досягнуто нормалізації обміну сполучної тканини та окисно-відновних процесів в організмі.

Публікації автора:

  1. Суть синдрому ендогенної інтоксикації у дітей при загостренні бронхіальної астми // Вісник наукових досліджень. - 1999.-№2.-С.52-54. (співавт. Н.В. Банадига). Відбір хворих, аналіз отриманих даних.

  2. Провідні маркери остеопорозу у дітей із бронхіальною астмою // Буковинський медичний вісник. - 2000.-Т.4,№ 1-2.-С.9-10. (співавт. Н.В. Банадига). Обстеження хворих, статистичний аналіз і обробка матеріалу.

  3. Особливості кісткової щільності поперекових хребців у дітей з тривалим перебігом бронхіальної астми // Український науково-медичний молодіжний журнал - 2001.-№1.-С.55-57. (співавт. Н.В. Банадига). Огляд та клінічне обстеження хворих, статистичний аналіз, підготовка до друку.

  4. Біохімічні маркери резорбції та формування кісткової тканини у дітей із бронхіальною астмою // Український медичний альманах.-2001.-Т.4,№2.-С.23-24. (співавт. Н.В. Банадига, І.В. Кміта). Клінічне обстеження хворих, аналіз та інтерпретація отриманих даних.

  5. Частота остеопатій у дітей на тлі хронічних та рецидивуючих захворювань органів дихання // Проблеми остеології. - 2001.-Т.4,№1-2.-С.ЗЗ-34. (співавт. Н.В Банадига., І.В. Кміта). Статистичний аналіз, підготовка до друку.

  6. Проблема остеопорозу в педіатрії // Наукові записки Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Біологія. - 2001.-№2/13/.-С.97-102. (співавт. Н.В. Банадига). Огляд літератури, аналіз отриманих даних, підготовка до друку.

  7. Сучасні аспекти екопатології, структури та розповсюдженості хронічних неспецифічних захворювань бронхолегеневої системи // Наукові записки Тернопільського педагогічного університету ім. В. Гнатюка. Серія: Біологія. - 2001.-№1.-С.101-103. (співавт. Н.В. Банадига). Огляд літератури, клінічне обстеження хворих, статистичний аналіз.

  8. Діагностика та корекція остеопенії у дітей на тлі бронхіальної астми // Проблеми остеології. - 2002.-Т.5,№2-3.-С.111-114. (співавт. Н.В. Банадига). Обстеження хворих, статистичний аналіз, інтерпретація отриманих даних.

  9. Глибина вторинної недостатності клітинної ланки імунітету у дітей з бронхіальною астмою // Перинатологія та педіатрія. - 2001.-№3.-С.106. (співавт. Н.В. Банадига). Відбір хворих і інтерпретація результатів та формування висновків.

  10. Взаємозв’язок між станом клітинного імунітету та глибиною остеопенії у дітей із БА // Перинатологія та педіатрія. – 2002.-№3.–С.112. (співавт. Н.В. Банадига., Т.В. Рибіна). Обстеження хворих, статистичний аналіз.