Приходько Валентина Олексіївна. Патогенетичне обгрунтування принципів профілактики дермато-респіраторного синдрому у дітей з атопічним дерматитом: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Українська медична стоматологічна академія. - Полтава, 2002. - 150арк. - Бібліогр.: арк. 130-150.
Анотація до роботи:
Приходько В.О. Патогенетичне обґрунтування принципів профілактики дермато-респіраторного синдрому у дітей з атопічним дерматитом.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.10 – “Педіатрія”. Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України, Київ, 2002.
Дисертація присвячена проблемі оптимізації програми профілактики дермато-респіраторного синдрому у дітей з атопічним дерматитом на основі вивчення факторів ризику та механізмів розвитку даного синдрому.
Проведений системний аналіз факторів, які мають значення для розвитку бронхіальної астми у дітей з атопічним дерматитом, за допомогою математичного моделювання розроблена таблиця диференційованого прогнозування розвитку дермато-респіраторного синдрому. Вивчені вікові особливості етіологічної еволюції сенсибілізації, стану імунної та вегетативної систем у дітей з дермато-респіраторним синдромом.
Проведено вивчення ефективності застосування циклоферону у дітей з атопічним дерматитом з груп ризику. Встановлено, що в результаті призначення препарату зменшилась кількість епізодів ГРВІ, збільшився термін міжрецидивних проміжків, прискорилась трансформація шкірного процесу. Вивчення імунного статусу показало відновлення змінених показників, що проявлялось у вигляді збільшення кількості CD3+, CD4+, CD8+, CD16+ клітин, фагоцитуючих нейтрофілів, зменшення експресія CD23+ клітин, зниення рівня імуноглобуліну Е та інтерлейкіну –4 в сироватці крові.
Патогенетично обґрунтована і розроблена комплексна система диспансерного спостереження дітей з атопічним дерматитом з використанням превентивного реабілітаційного комплексу призначень, який включає гіпоалергенний побут, індивідуальну гіпоалергенну дієту, загальнооздоровчі заходи, диференційовану імунокорегуючу терапію. Розроблені критерії для включення циклоферону в комплексну лікувально-профілактичну програму дітям з атопічним дерматитом.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення факторів ризику, патогенетичних механізмів розвитку дермато-респіраторного синдрому у дітей та розробка на їх основі комплексної лікувально-профілактичної програми по попередженню його розвитку.
1. Виявлена вікова еволюційна послідовність формування дермато-респіраторного синдрому, яка проявляється поліорганним алергічним ураженням та розвитком феномену сумації. Для 78% обстежених дітей з дермато-респіраторним синдромом характерний розвиток бронхіальної астми в перші 6 років життя, з них 56% складають діти до 3 років. Другий пік дебюту бронхіальної астми, пов’язаний з формуванням пилкової сенсибілізації, спостерігається у дітей віком 7–9 років.
2. Імунологічні зміни у дітей з дермато-респіраторним синдромом мали вірогідно більш виражені зсуви, порівняно з хворими на атопічний дерматит, і характеризувались дефіцитом Т-лімфоцитів, дисбалансом імунорегуляторних субпопуляцій, дизімуноглобулінемією з високим рівнем IgЕ та низьким рівнем сироваткового і секреторного IgА, зниженням фагоцитарної активності нейтрофілів.
3. Вегетативні дисфункції у дітей з дермато-респіраторним синдромом проявлялись у вигляді превалювання парасимпатичного вихідного тонусу та гіперсимпатикотонічної вегетативної реактивності, що характеризує напруження компенсаторно-регуляторних механізмів і зниження можливостей вікової адаптації.
4. Застосування в комплексній реабілітаційній програмі дітей з атопічним дерматитом індуктора ендогенного інтерферону (циклоферону) дозволяє досягти ремісії захворювання в більш короткі терміни та подовжити тривалість міжрецедивних проміжків, знизити показники захворюваності на ГРВІ порівняно з базисною терапією.
5. Імунорегуляторна дія циклоферону у дітей з атопічним дерматитом проявляється у вигляді відновлення змінених показників клітинного імунітету: вірогідним підвищенням експресії СД3+, СД4+, СД8+, СД16+ та зменшенням рівня СД23+, зниження вмісту IL–4 та ІgE в крові.
6. Розроблена комплексна лікувально-профілактична програма з урахуванням ступеня ризику розвитку бронхіальної астми для диференційованого застосування дітям з атопічним дерматитом, що мають фактори ризику формування дермато-респіраторного синдрому.
Публікації автора:
Особливості розвитку бронхіальної астми у дітей з атопічним дерматитом // Проблеми екології та медицини.- 2000.- № 4-6. - С.57-59.
Особенности иммунной системы слизистых у детей и способы её коррекции при рецидивирующих инфекциях дыхательных путей // Проблеми екології та медицини.- 2002.- Т.6, №3-4. - С.17-19. (Співавтори: Крючко Т.О., Ткаченко О.Я.; набір та обробка матеріалу).
Вивчення факторів ризику розвитку дермато-респіраторного синдрому у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1999.- №4.- С.137-138. (Співавтори: Пєший М.М., Бойко В.П., Гатіатуліна А.І., Рудяга Л.М.; набір матеріалу, аналіз результатів, підготовка до друку).
Вивчення вегетативних розладів у дітей з дермато-респіраторним синдромом // Збірник наукових статей “Актуальні питання фармацевтичної та медичної науки та практики”.- Запоріжжя.- 1999.- випуск 5.- С.67-70. (Співавтори: Пєший М.М., Бойко В.П.; набір і аналіз результатів).
Ефективність застосування циклоферону у дітей, хворих на атопічний дерматит // Збірник наукових праць співробітників КМАПО імені П.Л.Шупика.- Київ.-2001.- випуск 10, книга 2.- С.232-237.
Деклараційний патент на винахід .Спосіб профілактики та лікування алергічних захворювань у дітей.- 15.02.2002. Бюл.№2. (Співав. Крючко Т.О.; набір матеріалу, статистична обробка отриманих даних, інформаційно-патентний пошук).
Клінічні аспекти дермато-респіраторного синдрому у дітей // Імунологія та алергологія.- 1999.- №3.- С.10. (Співавтори: Носик Н.І., Рудяга Л.М.; набір і аналіз результатів).
Атопічний дерматит як фактор ризику розвитку бронхіальної астми у дітей // Імунологія та алергологія.- 2000.- №2-3.- С.61. (Співавтори: Крючко Т.О., Ткаченко О.Я., Шостак О.В.; набір і аналіз результатів).
Атопічний дерматит, ризик його розвитку в дитячому віці та критерії діагностики // Тези доповідей науково-практичної конференції лікарів-інтернів “Актуальні питання клінічної медицини”. - Полтава.- 1998.- С.40.
Пасивне паління як фактор ризику бронхіальної астми у дітей // Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції “Екологія і здоров’я дітей. - Чернівці. - 1999.- С.51-52.(Співавтори: Ройко Н.В., Несіна І.М.; набір матеріалу, підготовка до друку).
Вплив характеру сенсибілізації на розвиток та перебіг бронхіальної астми у дітей // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Вплив екологічного оточення на стан здоров’я дітей”.- Полтава.- 20-21 вересня 2000р.- С.99 -100.